Chemioterapia - rozmowy codzienne

Wysłane przez Amazonki.net 

stenia65 (offline)

Post #1

05-01-2016 - 08:22:18

Cześć Dziewczyny,jestem tutaj nowa. Wczoraj zatankowałam pierwszy raz Czerwoną chemię wg schematu AC. jeden wlew na trzy tygodnie,później jeden na tydzień przez 12 tygodni. Czuję się strasznie,ból głowy,ciągle wymiotuję,metaliczny posmak w ustach. Po chemii czułam się dobrze,chyba ten zastrzyk działał przeciwwymiotny,zaczęło się wieczorem. Do teraz. Piszę córka , ja nie daję rady.

fianiebieska (offline)

Post #2

05-01-2016 - 09:10:59

Warszawa 

Steniu a nie dostałaś do domu nic przeciwwymiotnego? :-\

fianiebieska opowiada

annzaw (offline)

Post #3

05-01-2016 - 09:53:17

Tarnów 

stenia, przy nastepnej chemii popros lekarza o recepte na EMEND. To bardzo dobry srodek przeciwwymiotny, refundowany przy Twoin schemacie. Lekarze powinni byli ci do domu zaordynowac czopki Zofran lub Atossa w tabletkach. Upomnij sie o to. Doraźnie na nudnosci pomaga odgazowana coca-cola, imbir ( mozesz parzyc taki napoj z miodkiem i cytryna). Rano, przed powstaniem z lozka sprobuj wrzucic cos malego do zoladka, najlepiej dzialaja herbatniki typu petit-beure ale biszkopcik czy mala kromeczka jasnego pieczywa tez jest ok. Pusty zoladek najbardziej mdli. A corka niech ugotuje ci lekkiego rosolku i popijaj malymi lyczkami co bys nie oslabla smiling smiley

stenia65 (offline)

Post #4

05-01-2016 - 11:23:15

Metoclopramid oraz Atossa . Atosse zwymiotowałam od razu po przyjęciu. Czuję się lepiej teraz. Każdy zapach mnie drażni niestety odrzucili mnie od jedzenia. Dziewczyny, czy myślicie że przy wymiotach mogę pić napój izotoniczny?

fianiebieska (offline)

Post #5

05-01-2016 - 11:59:23

Warszawa 

Moim zdaniem tak. Ja dostałam do domu leku w czapkach. To chyba lepsze wyjscie

fianiebieska opowiada

lulu (offline)

Post #6

05-01-2016 - 12:00:18

k/Kwidzyna 

Stenia, ja miałam taką ochronę przy AC. EMEND, na godzinę przed chemią tą największą tabletkę, 1,25, a dwie następne w dwa następne dwa dni już w domu. Dodatkowo Pabi-Dexametazon, rano 4 tabl, i 4 po południu (godz. 13-14). Atossę dostałam, ale nie musiałam używać. Na ochronę żołądka IPP rano na czczo. Chemie przeszłam dość dobrze, żadnych wymiotów, mulenie tak. Przy pierwszej było gorzej, ale dla tego, że mało piłam.
Stenia pij ile wlezie, im szybciej wypłuczesz z siebie chemię, tym lepiej. Jedź to na co masz ochotę, ale w małych ilościach. Ja po pierwszej chemii, to zajadałam się ogórkami kiszonymi i świeżymi, i pomidorami. Zupy na bazie kasz, to dobra opcja, krupnik się sprawdził.
Staraj się jeść to co odkwasza organizm. Ja miałam kłopot, bo właśnie po pierwszej chemii, miałam obłożony cały język na biało, nadżerki w buzi, to nie było dobre. Po tym jak zaczęłam dużo pić i podjadać mało ale bardzo często, już było lepiej.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Al_la (offline)

Post #7

05-01-2016 - 12:02:02

k/Warszawy 

Polecam czopki. Atossę też wymiotowałam zaraz po połknięciu. Miałam Torecan w czopkach.
Napoje izotoniczne raczej nie są przeciwwskazane, ale polecam napoje naturalne. Ja piłam świeżo wyciśnięte soki warzywne i owocowe.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Wandka (offline)

Post #8

05-01-2016 - 13:22:31

Warszawa 

Nie miałam chwała Bogu takich przypadłości. Natomiast polecam już dzień przed wlewem wypić min. 2 litry wody no i oczywiście po wlewie.

sasky7 (offline)

Post #9

05-01-2016 - 17:47:58

Warszawa 

A ja z innej beczki:
Czy w wątkach "chemicznych" jest coś o CTX?

(pytam, bo miałam dziś 2 wlew, może funkcjonuje to pod inną nazwą?)

Al_la (offline)

Post #10

05-01-2016 - 17:53:51

k/Warszawy 

CTX to cyklofosfamid występujący w schematach AC, FAC, FEC.

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Tosia1234 (offline)

Post #11

05-01-2016 - 19:58:52

Zgierz 

lulu
Stenia, ja miałam taką ochronę przy AC. EMEND, na godzinę przed chemią tą największą tabletkę, 1,25, a dwie następne w dwa następne dwa dni już w domu. Dodatkowo Pabi-Dexametazon, rano 4 tabl, i 4 po południu (godz. 13-14). Atossę dostałam, ale nie musiałam używać. Na ochronę żołądka IPP rano na czczo. Chemie przeszłam dość dobrze, żadnych wymiotów, mulenie tak. Przy pierwszej było gorzej, ale dla tego, że mało piłam.
Stenia pij ile wlezie, im szybciej wypłuczesz z siebie chemię, tym lepiej. Jedź to na co masz ochotę, ale w małych ilościach. Ja po pierwszej chemii, to zajadałam się ogórkami kiszonymi i świeżymi, i pomidorami. Zupy na bazie kasz, to dobra opcja, krupnik się sprawdził.
Staraj się jeść to co odkwasza organizm. Ja miałam kłopot, bo właśnie po pierwszej chemii, miałam obłożony cały język na biało, nadżerki w buzi, to nie było dobre. Po tym jak zaczęłam dużo pić i podjadać mało ale bardzo często, już było lepiej.

Polecam Emend, też dostałam. Zero wymiotów, wprawdzie troszkę mnie mdli przez kilka dni, ale nie wymiotuję. Dodatkowo też Pabi-Dexametazon, tyle, że ja mam brać 8 tabletek rano. Mimo, że są malutkie, to przy 4 mam już problemy z połknięciem załamka
Co do metalicznego smaku, to jest mało przyjemnie. Ale ja wtedy zjadam sobie troszkę lodów, bo raz, że mnie nic jamie ustnej nie boli, to i zmieni smak. Wprawdzie nie jest to na dłuższą metę, ale zawsze. Do picia przez pierwszy tydzień po wlewie nie wchodzi mi nic innego oprócz wody mineralnej z sokiem malinowym.

stenia65 (offline)

Post #12

05-01-2016 - 22:01:55

Teraz już mi dużo lepiej,spotkanie z ceramicznym średnio dwa razy na godzinę. Czy jest tu może Pani która również miała raka naciekającego na skórę?

Wandka (offline)

Post #13

05-01-2016 - 23:32:53

Warszawa 

Oczywiście, ja miałam (ale od 4 września nie mam) w dodatku podejrzenie zapalnego. Wyciachany cały cycol + węzły. Mam się na razie świetnie a na balu Sylwestrowym rehabilitacja rękirotfl

stenia65
Teraz już mi dużo lepiej,spotkanie z ceramicznym średnio dwa razy na godzinę. Czy jest tu może Pani która również miała raka naciekającego na skórę?

Steniu poczytaj moje posty, obejrzyj mój profil i jeśli masz ochotę to napisz do mnie lub zadzwońbuzki

edit: scalono posty; w przypadku gdy nie minie 15 minut od ostatnio napisanego postu a chcemy coś dopisać, bądź poprawić używamy funkcji zmień oczko

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 11-01-2016 - 08:36:33 przez myszka.

stenia65 (offline)

Post #14

06-01-2016 - 09:44:17

Najgorsze chyba za mną , spotkanie z Ceramicznym tylko jeden raz,noc przespałam całą. Oby było już z górki. Nauczyłam się że po chemii mogę jeść tylko słodkie rzeczy , biszkopty , słodka bułka. Krakersy,paluszki niestety wywołują u mnie wiadomą reakcję. Pierwsza chemia za mną, jestem "ochrzczona" . Najgorszy był strach niewiedzy,czego się spodziewać a czego nie. Chociaż, dużo tutaj poczytałam o reakcjach organizmu nie byłam pewna jak ja to przejdę. Dla mnie to jest bitwa, wojna zacznie się w momencie kiedy zacznę przyjmować chemię co tydzień .

Kuba (offline)

Post #15

06-01-2016 - 10:27:14

Gogolin 

Jak zaczniesz przyjmować co tydzień, to będzie to odpoczynek. Pocieszę Cię od razu, że rzygania i mdłości nie będzie.

fianiebieska (offline)

Post #16

06-01-2016 - 10:54:56

Warszawa 

Ta cotygodniowa podobno nie zamula żołądka. Cieszę siē z tego bardzo <3

fianiebieska opowiada

elka63 (offline)

Post #17

06-01-2016 - 11:28:47

mielec 

Witajcie.Mam kilka pytań, jeżeli mam schemat AC co trzy tygodnie i potem 12x co tydzień, to czy muszę wybrać to wszystko do końca ?
Czy można zrobić jakies badania kontrolne w czasie chemii, czy te wlewy są do końca potrzebne ?
Skąd wiadomo ,ze są jeszcze komórki rakowe w organizmie ? jakie badania się robi, żeby mieć pewność,że chemia dziala ?
Może to wydac sie niektórym z was dziwne ,ale takie mi się nasunęły myśli i nie wiem jak na to odpowiedzieć.

renatar (offline)

Post #18

06-01-2016 - 11:35:36

sieradz 

powinno się zrobić usg piersi a co się dzieję w środku to chyba nie można określić.Pozdrawiam

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Al_la (offline)

Post #19

06-01-2016 - 11:46:10

k/Warszawy 

Jeśli jest chemioterapia przedoperacyjna, to można zrobić badania i stwierdzić, czy działa (czy guz się zmniejsza).
Jeśli jest pooperacyjna, to dostaje się cały schemat. Niestety, nie wiadomo czy potrzebnie, czy nie.

stenia65 (offline)

Post #20

06-01-2016 - 16:40:15

Dziewczyny. Czy Wam również zatrzymał sie mocz po wlewie ? Ostatni raz byłam 10h temu...

lulu (offline)

Post #21

06-01-2016 - 18:29:52

k/Kwidzyna 

Stenia a ile pijesz? Ja piję ogromne ilości i często też biegam ....

Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

tynkaa (offline)

Post #22

06-01-2016 - 18:58:57

Stania mi się co prawda nie zatrzymał ale ostatnio brałam antybiotyk na zapalenie pęcherza bolało mnie jak no wiecie. ...winking smiley

Tomasz. (offline)

Post #23

06-01-2016 - 19:12:54

Pruszków 

sasky7
A ja z innej beczki:
Czy w wątkach "chemicznych" jest coś o CTX?

(pytam, bo miałam dziś 2 wlew, może funkcjonuje to pod inną nazwą?)
Cyklofosfamid to cytostatyk niespecyficzny fazowo. Jest szeroko stosowany w onkologii jak i poza nią (immunosupresja i leczenie amyloidozy). Fakt, jest rzadko podawany solo (bez innego leku). Poza AC, FAC, FEC jest podawany z taxolem (TC). Przy dużych dawkach należy zadbać o picie dużych ilości płynów- może powodować krwotoczne zapalenie pęcherza- w razie problemów z mikcjami należy udać się od razu do lekarza prowadzącego. Ma znaczny potencjał ematogenny, przysługuje w razie stosowania ondansetron (np. Atossa) i Dexamethason (nie ma refundacji Emend-u).

lulu (offline)

Post #24

06-01-2016 - 19:24:41

k/Kwidzyna 

" Ma znaczny potencjał ematogenny, przysługuje w razie stosowania ondansetron (np. Atossa) i Dexamethason (nie ma refundacji Emend-u)."
A tak jaśniej to zdanie proszę ...

je

Tomasz. (offline)

Post #25

06-01-2016 - 19:33:17

Pruszków 

Ematogenny- czyli wymiototwórczy, powodujący nudności i wymioty

Tomasz. (offline)

Post #26

07-01-2016 - 10:31:19

Pruszków 

elka63
Witajcie.Mam kilka pytań, jeżeli mam schemat AC co trzy tygodnie i potem 12x co tydzień, to czy muszę wybrać to wszystko do końca ?
Czy można zrobić jakies badania kontrolne w czasie chemii, czy te wlewy są do końca potrzebne ?
Skąd wiadomo ,ze są jeszcze komórki rakowe w organizmie ? jakie badania się robi, żeby mieć pewność,że chemia dziala ?
Może to wydac sie niektórym z was dziwne ,ale takie mi się nasunęły myśli i nie wiem jak na to odpowiedzieć.
Jeśli nie ma w organizmie wykrytych ognisk metastatycznych (przerzuty odległe) i operacja zakończyła się pomyślnie (nie ma np. sytuacji, że linia cięcia przechodzi przez nowotwór, czy są za małe marginesy) to nikt Ci nie odpowie na pytanie czy wlewy są do końca potrzebne. Mogą być potrzebne, mogą nie być.
Pamiętaj o jednym- w razie rozsiania (przerzuty odległe) stosuje się leczenie paliatywne i sama odpowiedz sobie na pytanie, czy godzenie się na taką ewentualność to gra warta świeczki - gdy wyniki morfologiczne krwi i inne parametry zdrowotne organizmu pozwalają na kontynuowanie chemioterapii.

Tosia1234 (offline)

Post #27

07-01-2016 - 13:15:03

Zgierz 

stenia65
Dziewczyny. Czy Wam również zatrzymał sie mocz po wlewie ? Ostatni raz byłam 10h temu...

Kochana, dużo pij. Ja po każdym wlewie latałam prawie co godzinę. Ale też dużo piłam. Pierwszy tydzień po piję jak szalona, a od drugiego tygodnia już muszę się zmuszać czasami.

stenia65 (offline)

Post #28

07-01-2016 - 14:58:16

Tosia1234

Kochana, dużo pij. Ja po każdym wlewie latałam prawie co godzinę. Ale też dużo piłam. Pierwszy tydzień po piję jak szalona, a od drugiego tygodnia już muszę się zmuszać czasami.

Wczoraj wypiłam 1,5l wiem że to mało,byłam tylko dwa razy...
Niestety każde większe ilości powodują u mnie spotkanie z ceramicznym. Ciągle mam nudności i te wymioty...czuję się sponiewierana.

rose (offline)

Post #29

07-01-2016 - 21:37:24

Cześć Steniu! Jeśli mogę Ci doradzić to z tym piciem jest tak ,że trzeba pić często po troszku,wtedy nie będzie prowokowany odruch wymiotny .1,5litra to już Coś!!! Ale jak się da więcej to szybciej wypułkasz tą trutke!Przy kolejnym wlewie upominaj się o Emend należy ci się przy AC .Po zażyciu tych tabletek(są3szt)będziesz mogła normalnie funkcjonować bez rzygadełka .Głowa do góry z każdym dniem będzie lepiejpociesza

Jutta (offline)

Post #30

08-01-2016 - 13:34:41

między Łodzią a Warszawą 

Ja oprócz emedu dostawałam jeszcze setronon. Też działa przeciwwymiotnie. Najpierw brałam emed po jednej tabletce dziennie. Pierwsza dawka godzinę przed wlewem. Później w razie potrzeby setronon. Potwierdzam tzw. "biała chemia" nie jest rzygotwórcza.tak Może powodować bóle kosci i stawów. blee