Schemat chemii co 2 czy co 3 tygodnie

Wysłane przez izulek2311 

izulek2311 (offline)

Post #1

27-06-2015 - 14:39:32

W poniedziałek mam konsylium. Tak się złożyło że lekarz w nim uczestniczący jest znajomym moich znajomych. Miałam dziś okazję z nim porozmawiać. jego żona jest onkologiem ( on jest chirurgiem ONKOLOGIEM)ale w innym szpitalu. Zaproponował mi abym rozważyla leczenie u jego żony. Jako argument podał iż w jej szpitalu chemia jest podawana co 2 tygodnie a u nich co 3, a rozsądniejsze jest podawanie co 2 tygodnie. Nie wiem co o tym myśleć.... czy to jest naprawdę tak istotne??

Kass (offline)

Post #2

27-06-2015 - 15:07:47

Idac tym tropem najlepiej jest znalezc szpital, ktory podaje chemie co tydzien..

a czy pan chirurg onkolog podal Ci argumenty, na podstawie ktorych taki schemat chemii a nie inny jest, w/g niego, bardziej rozsadny? Ja bym bardzo chetnie posluchala konkretnych argumentow wlasnie, np. wynikow badan klinicznych, itp...

Izulko, chemie podawana w mniejszych odstepach czasu (a zatem w mniejszych dawkach) na ogol lepiej sie znosi (mniej skutkow ubocznych lub mniej odczuwalne).. wydaje mi sie, ze glownie taka jest roznica.. buziak

sasky7 (offline)

Post #3

27-06-2015 - 17:02:54

Warszawa 

Do tej pory spotkałam się z dwoma schematami: co 3 tygodnie oraz co tydzień.

Nie wiem, może jest taki lek, którego zasadność co-2-tygodniowa ma sens?

Ktoś z forum miał chemioterapię co 2 tygodnie?

Maura (offline)

Post #4

27-06-2015 - 18:53:06

wroclaw 

W chemioterapii chodzi o zablokowanie podzialu komorek nowotworowych.Taksany -docetaxel i paklitaxel oddzialywuja na faze M-dochodzi do zatrzymania mitozy i aktywcji szlaku apoptozy.Tak w skrocie. Small study w USA pokazalo za paklitaxel jest skuteczniejszy w podaniach co tydzien - dluzszy okres przezycia. Co do docetaxelu-brak takich badan wiec podaje sie co 3 tyg.Bevacizumab proponuje sie co 2 tyg.
Jaka chemie zaproponowali co 2 tyg?

izulek2311 (offline)

Post #5

27-06-2015 - 21:50:49

Mowa jest o chemii czerwonej zapewne schemat AC. Wytłumaczył mi że są badania które statystycznie dowodzą że u osób młodych (czyli chyba jestem jeszcze młoda... czterdziestka) skuteczniejsze statystycznie jest podawanie chemii co dwa tygodnie. zapytałam go wprost czy jeśli zdecyduje się na leczenie tam gdzie podają ja co trzy tygodnie to będzie to zła decyzja skutkujaca gorszą formą leczenia i gorszymi rokowaniami. powiedział mi że absolutnie.

doubleD (offline)

Post #6

27-06-2015 - 22:03:28

London 

2 tygodniowe odstepy (AC) daja lepszy efekt kliniczny zwlaszcza w przypadku nowotworu niehormonozaleznego. jest mozliwe ze taka sama zaleznosc zachodzi w przypadku raka hormonozaleznego ale badania nadal trwaja. dwutygodniowy schemat na pewno nie jest gorszy niz 3 tygodniowy a moze byc lepszy i generalnie jest lepiej tolerowany.
paclitaxel co dwa tygodnie (4 cykle) ma dokladnie taka sama skutecznosc jak 12 cykli cotygodniowych, ale mniejsza dawki podawane co tydzien sa zazwyczaj najlepiej tolerowane i stad preferencja.

ja wybralam schemat dwutygodniowy wlasnie ze wzgledu na potencjalna lepsza skutecznosc i lepszy profil skutkow ubocznych. zalezalo mi tez na jak najszybszym zakonczeniu projektu chemia wiec wybralam paclitaxel co 2 tygodnie a nie co tydzien. jesli dojazd do szpitala ktory oferuje schemat 2 tygodniowy nie jest wielkim problemem to powaznie rozwazylabym taka opcje.

Maura (offline)

Post #7

28-06-2015 - 11:21:20

wroclaw 

AC -podawana co 2 tyg.-skuteczniejsza statystycznie..
AC -podawana co 3 tyg.- daje gorsze rokowania?-absolutnie NIE wiec co?- zachowuje constans?
a moze te zdania sie wykluczaja ? oczywiscie statystycznieduży uśmiech

Maura (offline)

Post #8

28-06-2015 - 11:54:33

wroclaw 

Moze to moje czarnowidztwo ale wiem ze chemia nie dziala w 100%- no moze w 90%.Jezeli sa mikroprzerzuty odlegle bardzo trudno to wychwycic w pierwszej linii leczenia.Mozemy tylko przewidywac i stystycznie oceniac dlugosc przezycia.Podejmowane sa proby i badania na malych grupach pacjentow ktore kreca sie w kolko w zaleznosci od kontynentu.Co 1/2/3 tyg. FEC /AC,taxany/taxoter, cisplatyna dla BRCA1/2 a nawet dla ujemnych ponoc tez sie sprawdza (dla TN) - w roznych kombinacjach.Jeden lekarz powie ze to sie sprawdza a inny na ten sam temat -ze nie ma dowodow skutecznosci - tak mi onkolog odpowiedzial na moje pytania.
A to jest z czasopisma medycznego - polskiego -cytat- Doniesienia na temat pzrerzutow do powlok brzusznych sa skape.W naszych badaniach przerzuty do powlok brz.znalezlismy u 44 osob;zdecydowanie przewaza l rak jajnika(25 chorych) rak jelita grubego(5 chorych).Z powyzszych obserwacji wynika ze przerzuty w scianie jamy brzusznej z reguly zle reaguja na zastosowana chemioterapie.-koniec cytatu.
Jezeli mozemy-decydujemy sami co wolimy- a jak bedzie???

doubleD (offline)

Post #9

28-06-2015 - 12:19:47

London 

ale biorac pod uwage porownanie schematow 3 i 2 tygodniowych - AC co trzy tygodnie daje gorsze rokowania w przypadku raka niehormonozaleznego. w przypadku raka hormonozaleznego nie da sie ocenic specyficznej skutecznosci chemioterapi to wszystkie pacjentki przechodza do hormonoterapi i mozna ocenic tylko kumulowany efekt obu form.

to zawsze bedzie statystyczna zaleznosc, ile wznow w ciagu 5-10 lat zaobserwowano w kazdej grupie. jesli okazuje sie jest ich odpowiednio wiecej dany schemat jest automatycznie mniej skuteczny.

cisplastine to chemioterapia podawana w przypadku raka jajnika, w przypadku bycia Brca posytywna rak jajnika nie jest przerzutem, rozwija sie niezaleznie od raka piersi i praktycznie natychmiast rozprzestrzenia stad tak trudno jest go leczyc. nie wiem czy idea stosowania prewencyjnej chemioterapi jest nawet rozwazana jako racjonalne postepowanie biorac pod uwage jakim ryzykiem jest obarczona tego typu terapia.

Maura (offline)

Post #10

28-06-2015 - 19:53:08

wroclaw 

Platyny juz sa podawane w USA przy TNBC jako ze maja wplywna osiagniecie pCR i to juz w I linii. A o AC co 2 tyg. - przy TN tez?
dasz linka gdzie sa opublikowane jakies badania?
(TN )tez niehormonozalezny przeciez.

doubleD (offline)

Post #11

28-06-2015 - 20:21:34

London 

[www.medscape.com]

AC/EC co dwa tygodnie to dobrze zakorzeniony schemat.

z pierwszego postu zrozumialam ze pisalas o prewencyjnym leczeniu innych nowotworow. zwiazki platyny jako podstawowa czesc chemioterapi pierwotnego raka piersi to rzeczywiscie jest opcja, zwlaszcza ze w przypadku triple negative opcji jako takich jest bardzo malo.

Maura (offline)

Post #12

28-06-2015 - 21:29:42

wroclaw 

Dzieki double D duży uśmiech ale te badania dotycza pacjentow z zajetymi wezlami chlonnymi nawet do 10 - wyzsze zaawansowanie choroby. Badan medycznych raczej nie mozna uogolniac na wszystkie stadia choroby.
Steven Vogl MD z NY - nie zgodzil sie z tymi badaniami ale musze miec czas zeby to przejrzec.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-06-2015 - 21:36:21 przez Maura.

izulek2311 (offline)

Post #13

28-06-2015 - 23:23:42

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Mam nadzieję że jutro na konsylium wszystko będzie jasne. Jeżeli chemia będzie co trzy tygodnie to też wierzę że jest to dobry sposób leczenia. Nie jestem lekarzem... więc muszę im zaufać

doubleD (offline)

Post #14

29-06-2015 - 10:34:34

London 

ale efekt kliniczny jesli chodzi o dose dense nie zalezy od tego jak rozlegla jest choroba chociaz intuicyjnie im wiecej przerzutow tym lepszy argument zeby zastosowac leczenie ktore daje jak najwieksza szanse.

efektem dose dense powinno byc bardziej efektywne 'zlapanie' komorek nowotworowych w fazie podzialu, a ryzyko ze cos zostanie jest zawsze, tak niestety dzialaja leki. to czy na pewno tak jest wymaga analizy statystycznej na odpowienio duzej grupie pacjentek.

iziulek, schemat co trzy tygodnie nie jest automatycznie gorszy niz co 2 tygodnie. wybierz to co jest dla ciebie najlepsze i najwygodniejsze. dowody jakie teraz mamy w rekach wskazuja na to ze 2 tygodniowy schemat nie jest gorszy niz 3 tygodniowy. co do 'lepszosci' to sie dopiero okaze na tak albo nie najwczesniej za kilka lat.

ja mam schemat co 2 tygodnie z czynnikiem wzrostu i praktycznie nie czuje tego ze biore chemie, pracuje praktycznie na pelnych obrotach, w srode w porze lunchu wychodze na dawke trucizny i wracam do biura w poniedzialek. dwa dni wolnego po kazdym wlewie wykorzystuje na lenienie sie, w ostatni weekend tuz przed moim trzecim wlewem w ta srode zrobilam 15 milowa trase po pagorkach. ale kobiety w trzytygodniowych cyklach ktore czasem widuje w klinice wygladaja rownie dobrze wiec kwestia skutkow ubocznych tez moze nie byc az tak zalezna od czestotliwosci wlewow.

zojdan (offline)

Post #15

24-02-2016 - 15:23:31

Katowice 

Wtrace sie i podniose watek skromniś

U mnie dzis chemiczka zlecila wlasnie cykle dwutygodniowe 4xAC - 4xPXL przedoperacyjnie i jestem trojujemna.
Mam nadzieje ze skutecznie poskutkuje smiling smiley ze i ja przetrzymam bez jakis tragicznych skutkow ubocznych

Ewcia22 (offline)

Post #16

16-09-2020 - 17:45:47

Poznań 

Ja dostaję taksany w cyklu co dwa tygodnie. Miałam wybór 12x co tydzień, 6x co dwa tygodnie lub 4x co trzy tygodnie,

Tomasz. (offline)

Post #17

17-09-2020 - 19:29:34

Pruszków 

Ewcia22
Ja dostaję taksany w cyklu co dwa tygodnie. Miałam wybór 12x co tydzień, 6x co dwa tygodnie lub 4x co trzy tygodnie,
W taxanach najczęściej nie ma dose dense. Im są częstsze podania tym mniejszą dawkę się podaje we wlewie.

raczki (offline)

Post #18

15-03-2021 - 13:46:22

Warszawa 

Moja mama ma 50 lat (po menapauzie) G2,ER 100%,PR 1%, przerzut do węzłów chłonnych po stronie guza.

od lekarza dostałyśmy schemat 4 x AC (doksorubicyna + cyklofosfamid) co 3tyg( zastanawiała się na 2 tyg ale stanęło na 3 ) i następnie 12 x paklitaksel co tydzień.

Konsultowałyśmy to z innym lekarzem i zaproponowała aby pierwsza AC było co dwa tygodnie.
Po Waszych postach oraz fakcie, że zawsze to miesiąc szybciej zdecydowałyśmy się na 2 tyg. Lekarz prowadząca się zgodziła ale powiedziała ze to bardzo wycieńczające wiec dodatkowo po tygodniu trzeba wziąć zastrzyk wspomagający po którym bardzo bolą kości. Powiedziała również ze co 2 tygodnie to do 40 r.ż.

I teraz zastanawiamy się czy to na pewno dobry wybór, bo mama ma słabe kości (na podstawie scyntygrafii początek osteoporozy prawdopodobnie)

G2,ER 100%,PR<1%,HER2 -,Ki67 <14% z przerzutem do węzłów chłonnych.

Przedoperacyjny chemia 4x AC co 2 tyg , 12x paklitaksel

Tomasz. (offline)

Post #19

15-03-2021 - 14:32:27

Pruszków 

Kości bolą od stymulacji szpiku. Nie od kości stricte. Ja bym się w trm wypadku nie decydował co 2 tyg. Poza tym to schemat zbyt forsowny w ogóle w rakach luminal. B. Proponuję rozważyć schemat TC. Bez adriamycyny. Nie jest tu niezbędna a mocno obciąża ustrój.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 451
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022