Chemioterapia - rozmowy codzienne cz.II

Wysłane przez myszka 

M_Teresa (offline)

Post #1

23-04-2021 - 14:25:43

Ania19788

Dokładnie tydzień po wlewie.
Dodam,ze żadnych skutków ubocznych ,szczepiona moderna.
Dziękuję, zapisałam już mamę. Za tydzień szczepienie szczepionką Pfizer, w 11 dniu po wlewie.

Mama: cT2N0M0 Luminal B
Chemioterapia neoadjuwantowa 4xAC + 12xPaklitaksel
Mastektomia lewostronna z usunięciem wartowników.
Adjuwantowa radioterapia i hormonoterapia.

raczki (offline)

Post #2

09-07-2021 - 11:09:42

Warszawa 

Cześć,

moja mama jest w trakcie białej chemii (w połowie)
pojechała nad morze (nie opala się -jedynie nogi wystawi na słońce czasem) i spuchły jej bardzo nogi (nie widać kostek )

Czym to może być spowodowane ?

G2,ER 100%,PR<1%,HER2 -,Ki67 <14% z przerzutem do węzłów chłonnych.

Przedoperacyjny chemia 4x AC co 2 tyg , 12x paklitaksel

Tomasz. (offline)

Post #3

09-07-2021 - 11:59:21

Pruszków 

Przyczyny puchnięcia mogą być bardzo różne. Od upału, przez działanie dexamethasonu, po niedomogę krążenia- czy to limfatycznego, czy krwionośnego. Jeśli podudzia są obrzęknięte, to ja nigdy bym ich na słońce nie wystawił.

raczki (offline)

Post #4

26-07-2021 - 11:02:40

Warszawa 

Cześć,

mam pytanie - moja mama jest aktualnie na białej chemii (3 wlewy do końca zostały)
Zaczynają jej schodzić paznokcie (pojawiła się ropa o wiadomym zapachu )
Aktualnie ma hybrydę na palcach i ktoś jej mówił żeby dołożyła jeszcze jedną warstwę.

Co uważacie -lepiej zdjąć razem z paznokciem czy co proponujecie ?

G2,ER 100%,PR<1%,HER2 -,Ki67 <14% z przerzutem do węzłów chłonnych.

Przedoperacyjny chemia 4x AC co 2 tyg , 12x paklitaksel

Tomasz. (offline)

Post #5

26-07-2021 - 15:23:38

Pruszków 

Hybryda nic nie pomoże. Paznokieć jest martwy z powodu uszkodzenia po chemioterapii. Dbać o nieurażanie oraz smarować obrzeża maścią Tribiotic lub Maxibiotic. Płytkę lekarz może ściągnąć, gdy wyraźnie oddzieli się od łożyska.

tatiana1 (offline)

Post #6

11-10-2021 - 14:44:40

Pijecie zakwas z buraka przy chemii? Albo zwykly sok z buraka niekiszony? Jak morfologia?

adam65 (offline)

Post #7

25-11-2021 - 23:18:04

Drogie Panie. Uważam was za większy autorytet niż lekarzy którzy wydają się traktować swoją pracę jak taśmowo w fabryce.

Mama jest 2 tygodnie po trzeciej czerwonej. Od tygodnia ma duże problemy żołądkowe. Skończyły się rozwolnienia ale ma straszny niesmak w budzi. Niewiele je, twierdzi że ma wrażenie jakby jej kwasy żołądkowe nie pracowały. Żołądek wydaje dziwne nieprzyjemne odgłosy. Bierze jakiś apteczny probiotyk bez recepty. Czy macie jakiś pomysł jak jej pomóc ?

renatar (offline)

Post #8

26-11-2021 - 04:31:36

sieradz 

Czy mama dostała coś od onkologa na żołądek osłonowo bo powinna mieć. Niesmak niestety jest podczas chemii ja miałam taki metaliczny.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #9

26-11-2021 - 08:38:42

Pruszków 

adam65
Od tygodnia ma duże problemy żołądkowe. Skończyły się rozwolnienia ale ma straszny niesmak w budzi. Niewiele je, twierdzi że ma wrażenie jakby jej kwasy żołądkowe nie pracowały. Żołądek wydaje dziwne nieprzyjemne odgłosy. Bierze jakiś apteczny probiotyk bez recepty. Czy macie jakiś pomysł jak jej pomóc ?
Pantoprazol 20 mg na czczo, co najmniej 30 minut przed posiłkiem. Awaryjnie są preparaty bez recepty (dość drogo to wychodzi). Na receptę ze zniżką 50% to Panzol 20 pakowany po 56 szt.

adam65 (offline)

Post #10

26-11-2021 - 10:31:05

Dziękuję, przekazałem konkretne leki mamie, będzie pytać lekarza. Niestety nic nie dostała do tej pory osłonowego- jedynie na własną rękę zażywa probiotyki z apteki bez recepty...

nayab (offline)

Post #11

10-12-2021 - 08:52:16

Kamila111 (offline)

Post #12

10-12-2021 - 21:58:03

Mam pytanie może ktoś będzie wiedział.Jestem obecnie w trakcie chemioterapii (białej).Jestem przed przedostatnim wlewem.Z tego co czytam i słyszę od innych osób w trakcie chemioterapii,krwinki białe (leukocyty) powinny spadac w trakcie chemioterapii,bo chemia działająca prawidłowo niszczy szybko dzielące się komórki - chore ale i zdrowe,czyli m.in. leukocyty. Moje leukocyty przez te kilka wcześniejszych wlewow zawsze były w normie ok 8 (norma od 4 do 10),czyli też dosyć wysoko,a przy przedostatnim wlewie nieznacznie przekroczyły normę 10,50.Zastanawiam się czy u mnie chemia w ogóle działa,skoro leukocyty cały czas są wysokie,a nawet idą w górę?Po pierwsze,że chyba jest to nieprawidłowa reakcja na chemię,bo powinny spadac,więc niewiadomo jaka jest w takim razie w ogóle skuteczność chemii?Obawiam się też czy w organizmie,mało tego,że nie dochodzi do zabijania komórek nowotworowych,ale wręcz ich namnażania,skoro rośnie poziom leukocytów?Podobnie jest z neutrocytami,które też powinny chyba spadać w trakcie chemii,a u mnie 2krotnie przekraczają normę...

Tomasz. (offline)

Post #13

11-12-2021 - 14:30:29

Pruszków 

To przykład, gdzie myli się związek działań terapeutycznych z działaniami niepożądanymi. Te ostatnie mogą wystąpić, ale nie muszą. Np częste objawy nie to takie, które są od 1 do 10 do 1 do 100 leczonych (bardzo częste poniżej 1 do 10). Więc nie ma objawów niepożądanych 1 do 1 (każdy bez wyjątku leczony). Tylko się cieszyć. W razie czego sprawdź jaka dawka leku była w karcie zleceń do wlewu. Masz do tego prawo.

Al_la (offline)

Post #14

26-12-2021 - 12:46:54

k/Warszawy 

Kamilo, moje leukocyty przed każdym wlewem były prawidłowe (ok. 8 tys.), a raz nawet przekroczyły 10 tys. Moja doktor powiedziała, że może to jakaś infekcja i nie przejęła się tym. Za to po 6. wlewie leukocyty spadły do 2.3 tys.
Nie martw się na zapas pociesza

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

inome (offline)

Post #15

31-12-2021 - 11:07:13

Dzień dobry wszystkim. Moja mama dowiedziała się o raku piersi. Na początku grudnia została zoperowana, z pełnym sukcesem. Przerzutów brak, węzły czyste. Guz był nieduży, ale rak agresywny - G3, er ts 0/8, pr ts 0/8, HER 2 3+, ki67 w 70%.
Teraz dostala skierowanie na biala chemię 6 razy pluc hercyptyna cały rok, następnie radioterapia. Chemia przepisana, mam wrażenie, bez większej analizy przypadku, czy sądzicie Państwo, że jest ok? Nie za lekko? Nie za mocno?
Lekarz nie dal żadnych wskazówek, recept.. mama nie ma 60 lat.
Proszę o odp.
Dużo zdrowia dla Wszysykich!

Tomasz. (offline)

Post #16

31-12-2021 - 15:06:35

Pruszków 

inome
Dzień dobry wszystkim. Moja mama dowiedziała się o raku piersi. Na początku grudnia została zoperowana, z pełnym sukcesem. Przerzutów brak, węzły czyste. Guz był nieduży, ale rak agresywny - G3, er ts 0/8, pr ts 0/8, HER 2 3+, ki67 w 70%.
Teraz dostala skierowanie na biala chemię 6 razy pluc hercyptyna cały rok, następnie radioterapia. Chemia przepisana, mam wrażenie, bez większej analizy przypadku, czy sądzicie Państwo, że jest ok? Nie za lekko? Nie za mocno?
Lekarz nie dal żadnych wskazówek, recept.. mama nie ma 60 lat.
Proszę o odp.
Dużo zdrowia dla Wszysykich!
Rak bez receptorów steroidowych (choć ja bym sprawdził dla rokowania receptory AR). Więc leczeniem uzupełiajacym jest chemioterapia. "Biała chemia"- nic to nie mówi. Może być karboplatyna+taxol, może być cyklofosfamid+taxol, a nawet sam taxol. Radioterapia powinna być wkrótce po operacji BCT. A jeśli była operacja radykalna- to po co proponują radioterapię przy małym guzie? Brak marginesów? Dobrze, że zrezygnowali z antracyklin, za bardzo obciążają serce dodatkowo przy herceptynie.

inome (offline)

Post #17

01-01-2022 - 19:20:42

Mama dostała tylko chemię białą, nie wie jeszcze z czego ona będzie. Dostała jeszcze jakieś sterydy do brania przed. Operacja była oszczędzająca pierś.. reszty ma się dowiedzieć na wizycie tuż przed chemia..

Tomasz. (offline)

Post #18

02-01-2022 - 08:58:40

Pruszków 

inome
Mama dostała tylko chemię białą, nie wie jeszcze z czego ona będzie. Dostała jeszcze jakieś sterydy do brania przed. Operacja była oszczędzająca pierś.. reszty ma się dowiedzieć na wizycie tuż przed chemia..
Wyniki pooperacyjne daje laboratorium his-pat. Trzeba czekać jakieś 2 tygodnie po operacji. Przy takim Ki67 chemioterapia a zwł. podanie herceptyny lepiej byłoby zacząć przed operacją. W każdym razie leczenie chemioterapią jest b.potrzebne. Sterydy podaje się przed taxanami. Wiadomo, że będą- są niemalże dedykowane do herceptyny. Trudno powiedzieć, czy będą taxany solo, czy z innym składnikiem. Ponieważ operacja jest dokonana- być może będą podane solo- bez innych składników.

inome (offline)

Post #19

04-01-2022 - 13:06:35

Dziękuję Panu za odpowiedzi. Póki co mama idzie na konsultację do drugiego lekarz.. może wtedy będę wiedziała coś dokładniej, więcej, może zajdą jakieś zmiany. Pewnie będę jeszcze zadawała pytania nieraz. Cały czas czytam forum, szukam informacji by być wsparciem i w razie czego móc pomóc.

inome (offline)

Post #20

04-01-2022 - 13:12:43

A czy lepsza nie byłaby jednak jakaś chemia czerwona? Tak jak przeglądam forum, widzę, że kobiety z małym guzem ale HER potrójnie ujemnym, bez przerzutów, nierzadko miały np. 4 x AC?

Tomasz. (offline)

Post #21

04-01-2022 - 21:09:47

Pruszków 

Składnik adriamycyna ma działanie kardiotoksyczne. Nieco mniejsze ale też mają blokery HER2 Plus. Stąd brak AC jest zawsze ulgą dla serca, gdy podaje się i Herceptin i Perjete.

wiolka113 (offline)

Post #22

10-03-2022 - 16:28:27

Witajcie.
W listopadzie dostaliśmy diagnozę mamy: Rak piersi inwazyjny G2, TNBrCA (ER PGR ujemne, HER 2 na 2+, w badaniu FISH HER2 minus RATIO HER2/CEN 17=1,4 Grupa 5, Ki - 67 ok 20%. Ct2N0M0 CS II B. Pierwszy onkolog, profesor, obejrzał wszystkie wyniki i zdecydował. że najpierw podajemy chemię, potem operacja. Mama miała już chemioterapię po raku jajnika, bardzo źle ją zniosła, mimo, że była zdrowa i ponad dwadzieścia lat młodsza. Profesor podjął jednak decyzję o chemioterapii.
W TK, scyntygrafii nie ma żadnych niepokojących zmian.
Przyjechałyśmy na chemioterapię, przyjmowała nas młoda Pani Doktor, znowu przegląd wyników, nasza informacja o źle znoszonej chemii, doktor przepytała mamę na temat chorób współistniejących (cukrzyca, nadciśnienie, problemy z nerkami, nadczynność tarczycy), przy nas zadzwoniła po dodatkową konsultację i zapadła decyzja, że mamy przyjechać za dwa dni, zrobi USG i jeżeli guz będzie bez zmian, zakwalifikuje mamę najpierw do operacji.
Przyjechałyśmy, w USG guz bez zmian, termin operacji wyznaczony na 11 stycznia. Operacja bez komplikacji, guz wycięty w całości, węzły czyste. Kolejna wizyta i decyzja o chemii. Podano jednoskładnikową, najsłabszą, niestety nie mam opisu. Najpierw poleciały leki pw, antyalergiczne, podali chemię i zonk. Mamie spadło ciśnienie i dostała zapaści. Lekarz wytłumaczył że to reakcja uczuleniowa na chemię, a że była najsłabsza, to on nie bardzo widzi dalsze leczenie. Przepisał premedykację uczuleniową przed następną chemią, z tekstem, że on by raczej następnej nie próbował. Mama się wystraszyła, leków nie wzięła, chemii już nie chce, żadnej. Jutro mamy wizytę i obawiam się, że zostaną nam tylko naświetlania.

Tomasz. (offline)

Post #23

11-03-2022 - 21:10:19

Pruszków 

Tego typu reakcje są spotykane przy podawaniu taxanow. Jeden epizod nie determinuje jeszcze celu. Można spróbować z większym podaniem leków w premedykacji.

braja (offline)

Post #24

13-03-2022 - 02:32:23

Chemia to tylko dodatkowe zabezpieczenie po operacji, rak jest już przecież wycięty. Zdarza się, ze uczulenie jest jednorazowe, ale trzeba pamiętać, że leczenie nie powinno być grożniejsze od choroby. Jeżeli mama jest pewna że nie chce chemii to bym jej nie namawiała na siłę, tym bardziej że lekarz odradza. Naswietlania są również bardzo skuteczną bronią przeciw rakowi, więc się nie martw na zapas

wiolka113 (offline)

Post #25

13-03-2022 - 19:31:32

Nie będę jej namawiać, widziałam to przerażenie i mamy i moje. Potęguje je fakt, że mój tata zmarł podczas podawania chemii. Niestety wizytę przełożyli nam na poniedziałek.

benia1960 (offline)

Post #26

15-03-2022 - 17:04:36

Szczecin 

wiolka13 mój mąż ma nowotwór języka III nie mogli wykonać operacji a chemii wziął tylko 2 bo działo się coś z nerkami. Ostatecznie miał 33 radioterapii. Zyje 7 rok pełen energii pomimo, ze kończy 82 lata.

wiolka113 (offline)

Post #27

18-03-2022 - 21:21:05

Mama w tym roku kończy 79 lat. Jesteśmy po wizycie u Dr. radiolog, 28.III zaczyna 3 tygodniową radioterapię.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 507
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022