Spuchnięta pierś

Wysłane przez emk 

emk (offline)

Post #1

06-12-2021 - 16:04:59

Żory 

Żona bierze czerwoną chemię. Jest po drugim wlewie. W środę bierze trzeci wlew. Po drugim wlewie, pierś mocno ja bolała. Trzy dni temu pierś ja paliła. Zmierzyliśmy temperaturę. Pierś z guzem miała prawie 38 stopni a zdrowa normalną temperaturę. Od dwóch dni pierś zaczyna puchnąć i to w miejscu gdzie nie ma guza. Rak Luminalny B HER2+++. Co może być? Mamy się czego bać, czy to normalne?

PP cT4dN1M0 Luminarny B, HER2+++ po ACx4 DD, w trakcie 4x T+P+D

Tomasz. (offline)

Post #2

06-12-2021 - 16:18:04

Pruszków 

Trzeba wykonać badanie obrazowe usg. Pozwoli to ocenić czy ból jest wynikiem cech rozpadu guza czy ma inne przyczyny. W razie cech rozpadu nie ma innej metody jak leki p bólowe i przeczekanie. Po dokonanym rozpadzie guza ból ustępuje samoistnie.

emk (offline)

Post #3

06-12-2021 - 17:00:06

Żory 

Dzień dobry. Moja żona ma raka C50 luminalny B, her2 dodatni ER 60%, PR 60%, cT4dN1Mx ki67 30% birads 6, z badań z 05.11 guz 19x 14 x 28mm . Tkanki wokół guza z cechami obrzęku do 15cm, w sąsiedztwie guza niergularne obszary 7x 3 mm. Zaplanowano na razie 4 chemie czerwone. Po pierwszej AC z dexorubicyną i cyclophosphamid obrzęk wizualnie się zmniejszł, po drugiej AC z Adriblastyną i Endoxan pierwotny guz bez zmian, natomiast po drugiej stronie piersi pojawło się "nabrzmienie", powiększenie piersi i ból pod pachą. Czy takie leczenie ma sens? czy jest ryzyko że ta chemia nie działa i guz się rozrasta? Czytałem że przy hormonozależnym nie podaje się chemioterapii. I dlaczego badanie MR piersi odbędzie się dopiero po 4 AC? Czy nie będzie za późno dla żony? obawiamy się dalszych przerzutów.

Tomasz. (offline)

Post #4

06-12-2021 - 18:10:29

Pruszków 

Tylko badania obrazowe pozwolą na właściwą ocenę efektów leczenia. Ja bym zmienił przy tak dużym guzie składnik fazowo niespecyficzny z cyklofosfamidu na karboplatyne. Albo dołączył ta ostatnią do pozniejszego docetaxelu. Chemioterapia jest niezbędna z uwagi na duży guz T4 i nadekspresje HER2. Nie zmienia tego faktu obecność receptorów ER i PgR. Na dodatek Ki67 jest 30% co już samo z siebie jest wskazaniem do chemioterapii.

emk (offline)

Post #5

20-01-2022 - 11:58:54

Żory 

Jesteśmy już po 4xAC. Gad cofnął się z węzłów a w piersi zmalał o połowę. Teraz 4xTPC. dwóch lekarzy stwierdziło, że obrzęk piersi był wynikiem rozpadu gada. W to miejsce tworzą się "blizny" , "zrosty" , powstają nowe tkanki i struktury-nie rak. Tak więc jeżeli ktoś się boi i trzeba wytrzymać do badań zaawansowania lub jeżeli strach jest duży to wykonać prywatnie badania. My robiliśmy tuż po 3 wlewie USG ale niestety nie u onkologa a chirurga. Ten nie umiał nic konkretnie powiedzieć. Ale w opisie napisał, że ma to syndromy regresji choroby w odniesieniu do USG diagnostycznego.

Tomasz. (offline)

Post #6

20-01-2022 - 14:01:09

Pruszków 

emk
Jesteśmy już po 4xAC. Gad cofnął się z węzłów a w piersi zmalał o połowę. Teraz 4xTPC. dwóch lekarzy stwierdziło, że obrzęk piersi był wynikiem rozpadu gada. W to miejsce tworzą się "blizny" , "zrosty" , powstają nowe tkanki i struktury-nie rak. Tak więc jeżeli ktoś się boi i trzeba wytrzymać do badań zaawansowania lub jeżeli strach jest duży to wykonać prywatnie badania. My robiliśmy tuż po 3 wlewie USG ale niestety nie u onkologa a chirurga. Ten nie umiał nic konkretnie powiedzieć. Ale w opisie napisał, że ma to syndromy regresji choroby w odniesieniu do USG diagnostycznego.
Jeśli guz zmalał o połowę, to odpowiedź na razie jest częściowa. Więcej AC sensu podawać nie ma. TPC? Taxol, Perjeta i .... Albo Trastuzumab, Pertuzumab i... Carboplatyna?
Ja bym rozważył z lekarzem leczącym dodanie do zestawu (tylko przedoperacyjnie!) karboplatyny.

emk (offline)

Post #7

21-01-2022 - 08:13:21

Żory 

Żona dostała Trastuzumab+Pertuzumab+Docetaksel. Czy to dobra kombinacja?

Tomasz. (offline)

Post #8

21-01-2022 - 09:00:05

Pruszków 

Po leczeniu schematem AC to najlepszy wariant leczenia.
Trzeba monitorować skuteczność leczenia- aby odpowiedź była całkowita (brak struktury guza- zatarcie) w badaniu obrazowym.
Tu dużą rolę odgrywa b.duży guz w momencie rozpoczynania leczenia. Być może potrzeba czasu na pełne zadziałanie leków.

emk (offline)

Post #9

21-01-2022 - 12:47:14

Żory 

Zobaczymy co i jak 16 lutego. W tedy mamy MR piersi. Będzie żona pomiędzy drugim a trzecim z czterech wlewów. Jeżeli będzie słaba odpowiedź, lekarz prowadzący rozważa wprowadzenie radioterapii przedoperacyjnej.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 398
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018