schemaT TCHP

Wysłane przez nowa91 

nowa91 (offline)

Post #1

10-04-2024 - 23:35:45

Witajcie, zdiagnozowany weloogniskowy rak piersi, jeden nieluminalny , drugi luminalny. Zakwalifikowałam się do immuno- chemioterapii wg schematu TCHP, zroumiałam na konsylium , że mam miec 3 wlewy co 3 tyg , a poźniej masektomie całkowitą. Ktoś może mi napisac cos o tym leczeniu, chemia biała, czy czerwona?

Tomasz. (offline)

Post #2

11-04-2024 - 20:32:21

Pruszków 

Prawdopodobnie jest nadekspresja her2 i stąd docetaxel, trastuzumab, pertuzumabem i karboplatyny. I zapewne jest wysoki marker proliferacji Ki67. Zapewnie ponad 40%.
Nie ma w tym schemacie adriamycyny (doxorubicyny) ani epirubicyny. Więc czerwonego koloru nie zauważysz.
Schemat należy do jednego z najskuteczniejszych. Objawy niepożądane to tendencje do neuropatii po docetaxel i tłumienie szpiku po karboplatyny. Oba elementy mają swoje leczenie korygujące.
Napisz swój wątek w interpretacji wyników. Podaj dokładny opis his-pat.

nowa91 (offline)

Post #3

11-04-2024 - 21:58:19

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Już pisze.

Meryes (offline)

Post #4

16-04-2024 - 12:50:47

Witam, wlasnie moja zona skonczyla 6 cykl schematu TCHP,

Tomek sporo wie na ten temat, ale tez moge sie podzielic naszym doswiadczeniem.

na szybko kilka waznych informacji

- TCHP - najprawdopodobniej najlepszy schemat dostepny na rynku na dany typ raka HER2 potrojnie +
- wazne beda wyniki krwi, na biale krwinki dostanie sie zastrzyki (Filgrastym) na czerwone potrzebny biedzie czas i ew. dobra dieta
- stracisz wlosy to bedzie tez trudny etap ale do przejscia (choc wszystkie wlosy zonie wypadly dopiero po 5 cyklu) (ty masz miec 3 wiec cos innego tutaj inaczej zaproponowano leczenie)
- od 1 wlewu zatrzymal sie rozrost guza (5 cm)
- od 2 wlewu guz sie rozpadl i zniknal guz na wezle chlonnym

Tak wiec nie wiadomo jak bedzie w twoim przypadku ale z tego co sie orientowalem TCHP to leczenie celowane i daje bardzo dobra odpowiedz na wstrzymanie progresji choroby.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-04-2024 - 12:51:30 przez Meryes.

nowa91 (offline)

Post #5

17-04-2024 - 23:11:00

Z tego co zapamiętałam to najpierw ta immuno- chemioterapia 3 x co 3 tygodnie ( chyba, że cos pomieszałam) , poźniej masektomia metodą Maddena, pózniej radioterapia, chemia i hormony, wszystko będe miała omawiane w pt przy podawaniu chemii. Rekonstrukcja ma być odroczona- nie wiem jakie są do tego wskazania

nowa91 (offline)

Post #6

17-04-2024 - 23:15:57

Przeglądnęłam trochę forum i zauważyłam, że Pan Tomasz ma ogrom wiedzy i zawsze służy pomocą, za co jestem niezwykle wdzięczna.

Jak żona znosiła cykle, była w stanie normalnie funkcjonować, czy jednak skutki uboczne mocno dawały się we znaki?

Właśnie już próbuje się przygotować psychicznie na ewentualny brak włosów, ale ciężko mi to przychodzi...

Tomasz. (offline)

Post #7

18-04-2024 - 09:40:11

Pruszków 

Pocieszające w tym wszystkim jest drugie, w wym niemal wymarłym forum, zastosowanie chemioterapii bez doxorubicyny (adriamycyny). Jest to lek kardiotosyczny, a cyklofosfamid jako 2 składnik AC w raku HER2 dodatni ma taką sobie skuteczność. I widać też, że immunoterapia (leki anty HER2) nie są przez płatnika NFZ oszczedzana. Gdy ok 8 l-9 lat temu wchodził szerzej trastuzumab (Herceptin) to płatnik nie refundowal jej w raku IV stadium. Było to nieludzkie, ale takie były fakty. Jakieś te 5, może 4 lata temu podobnie było z pertuzumabem. Dziś jest ograniczana chemioterapia cytostatyczna na rzecz immunoterapii.

Meryes (offline)

Post #8

18-04-2024 - 11:50:14

Tomasz.
Pocieszające w tym wszystkim jest drugie, w wym niemal wymarłym forum, zastosowanie chemioterapii bez doxorubicyny (adriamycyny). Jest to lek kardiotosyczny, a cyklofosfamid jako 2 składnik AC w raku HER2 dodatni ma taką sobie skuteczność. I widać też, że immunoterapia (leki anty HER2) nie są przez płatnika NFZ oszczedzana. Gdy ok 8 l-9 lat temu wchodził szerzej trastuzumab (Herceptin) to płatnik nie refundowal jej w raku IV stadium. Było to nieludzkie, ale takie były fakty. Jakieś te 5, może 4 lata temu podobnie było z pertuzumabem. Dziś jest ograniczana chemioterapia cytostatyczna na rzecz immunoterapii.

Dokladnie jak napisales: Herceptyne tez podaja tez w zastrzyku co troche tez poprawia komfort leczenia.
H - trastuzumab (Herceptin) - to przeciwciało monoklonalne, które blokuje receptor HER2 na komórkach nowotworowych, hamując ich wzrost i podział.
P - pertuzumab (Perjeta) - również jest to przeciwciało monoklonalne, które działa na receptor HER2, ale w inny sposób niż trastuzumab, co pozwala na zwiększenie skuteczności leczenia.

Tak jak pisales jeden z najlepszych dostepnych schematow na HER2 dodatni dzieki niemu widze od pierwszego podania zonie zatrzymala sie progresja guza a po 2 cyklu rozpadl sie guz. Sprawdzalem tez koszty obu lekow troche spadly ale cena ciagle poza zasiegiem zwyklej rodziny nie pamietam dokladnie ale sama Prejata to okolo 5 tys USD za 1 dawke. i tak jak pisales dochodza koszty badan, obslugi itd.

Slyszy sie o tym ze to biznes i mozna sie jakos tanio leczyc suplementami itd. no coz nie mowie ze nie ale w naszym przypadku mozna Bogu dziekowac ze w Polsce cos co 5 lat temu nie bylo latwo dostepne albo bylo ale tylko dla bardziej zaawansowanych stadiow raka (co bylo troche okrotne bo wieksze szanse wyleczenia mialy stadia lzejsze)

Meryes (offline)

Post #9

18-04-2024 - 12:09:35

nowa91
Przeglądnęłam trochę forum i zauważyłam, że Pan Tomasz ma ogrom wiedzy i zawsze służy pomocą, za co jestem niezwykle wdzięczna.

Jak żona znosiła cykle, była w stanie normalnie funkcjonować, czy jednak skutki uboczne mocno dawały się we znaki?

Właśnie już próbuje się przygotować psychicznie na ewentualny brak włosów, ale ciężko mi to przychodzi...

1- cykl: objawy uboczne malaryczne drgawki i zimno, wysypka drugi albo trzeci dzien po wlewie po 1 dniu zniknela, silny 1 dniowy bol brzucha, zastrzyki z Filgrastymem powodowaly silne oslabienie cos jak grypa czyli bole kosci, stawow, zmeczenie itp.
2- cykl: duzo lepiej tylko po zastrzykach oslabienie, po 6-7 dniach po wlewach silny dolek psychiczny utrzymujacy sie do 4 dni
3- cykl: hemoglobina spada do 8 (przelozenie o 1 tydzien wlewu) po 3 cyklu efekty podobne jak wczesniej
4- cykl: hemoglobina spada do 7,7 (transfuzja) po 2 dniach podanie chemii - zatrzymanie chemiczne wody w ogranizmie (przyczyna powtorzenie premedykacji dexamethasone) efekt zona mniej mogla pic wody i nie mogla tak czesto sie zalatwic przez co dluzej trwalo oczyszczanie sie z toksyn i efekty uboczne utrzymywaly sie kilka dni dluzej
5- cykl: hemoglobina 9 ale plytki krwi spadaja do 67 tys, (przelozenie o 1 tydzien) po podaniu chemii efekty podobnie jak po cyklu nr.2
6- cykl: hemoglobina 7,7 (transfuzja) ale juz nie bralismy premedykacji wiec po transfuzji zaczeto pierwsza premedykacje decamethasone i podano ostatnia chemiie, objawi 2 dnia zona miala kryzys i psychiczny i fizyczny a po 3-4 dniach wszystko puscilo i kazdy kolejny dzien tylko lepiej

Co warto pamietac:

- pij duzo plynow w trakcie chemii i zaraz po chemii naprawde duzo 2 litry to minimum ! zmuszaj sie abys jak najczesciej chodzila do toalety im wiecej razy tym lepiej (pij nawet w nocy)
- popraw diete warto pilnowac czerwonych krwinek wiec bez szalenstwa ale warto dodac do diety swiezy sok z buraka, zielone smoothe, zakwas z buraka,
- jezeli nie mozesz jesc nutridrinki proteinowe
- nieraz mozesz czuc sie slabiej pamietaj to tymczasowe to trzeba przetrzymac, wiele razy zona miala kryzysy (mowila ze nie chce juz leczenia, ze nie da rady, ze nie pozwoli na transfuzje itd.) to bylo chwilowe takie zalamania trwaly gora 1 dzien i zazywczaj trwalo to gdy konczylo sie dzialanie dexamethasonu a jeszcze ciagle trzymaly efekty uboczne filgrastymu (takie dolki trzeba przeczekac to 2-3 dni) a po 2 tygodniach juz wracaly zonie energia psychika sie poprawiala.

Meryes (offline)

Post #10

18-04-2024 - 12:21:38

nowa91

Mozesz sie przejac wypadaniem wlasow, zona miala bardzo geste i dlugie, obciela je przed chemia do ramion tyle aby tylko zrobic "kucyka",
Ale powiem ci z perspektywy czasu ze teraz juz po fakcie zona juz tylko czeka az odrosna i juz tego nie przezywa, kupila sobie peruke bo niedlugo imprezy rodzinne sie szykuja ale normalnie chodzi po domu bez niczego i dzieci i ona sie juz do tego przyzwyczaily.

Wlosy najbardziej wypadja po 2 tyg. od wlewow. zona nie chciala golic glowy wiec spinala je w kucyk tak dlugo jak sie dalo i trwaloo to az do 5 cyklu po 5 cyklu juz wszystkie wypadly.

Wszystko to kwestia indywidualna, ty jak widze masz miec 3 cykle wiec trudno mi powiedziec ale raczej stracisz wlosy i masz 2 wyjscia
1- zgolic glowe o ile jestes silna psychicznie i to przetrzymasz.
2- pozwolic aby wlosy stopniowo wypadaly, niby sie oswajasz z widokiem ale kazde mycie wlosow to moze byc placz i przezywanie bo wtedy i leczenie psychicznie doluje i wypadajace wlosy (zona poszla ta droga i chyba lepiej dla niej ale musisz sama ocenic jak ty to zniesiesz)

Pamietaj ze do momentu ropoczecia leczenia jest ciezko bo boisz sie nie wiesz co cie czeka ale tez nie masz poczucia sprawczosci, jak wchodzisz w cykle chemioterapii skupiasz sie na etapach, na kolejnych wizytach i na tym jak przejsc kolejne wlewy.

chron sie tez i nie czytaj za duzo szczegolow, bo masa efektow ubocznych chemii moze byc niepokaca, nie mozna sie fiksowac i wyobrazac sobie niewiadomo czego. Mow wszystko lekarzowi ale sama nie staraj sie wyciagac daleko idacych wnioskow. Ja u swojej zony widzialem juz przerzuty raka do mózgu ktore nie byly przerzutami, laczylem efekty uboczne lekow z objawami po chemii wiec leki nie byly temu winne.

Poza tym Tomek dobrze to wyjasnil efekty uboczne lekarstw pisza prawnicy.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 18-04-2024 - 12:23:14 przez Meryes.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 397
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022