czy konieczna jest mastektomia prewencyjna

Wysłane przez Cycek 

Cycek (offline)

Post #1

10-11-2017 - 09:45:31

Witam,
W lipcu 2017 wykryto u mnie nowotwór G3, potrójnie ujemny, HER2 ujemny, indeks Ki67 ok.45%
Usunięto guz w całości (operacja oszczędzająca) - marginesy były czyste, usunięto tez profilaktycznie węzły wartownicze - tez były czyste, rozpoczęłam chemioterapię (jestem w trakcie czerwone, czeka mnie biała i radioterapia).
Moja Pani dr zleciła mi testy genetyczne i okazało się, że mam wadliwy gen BRCA1 więc dr w związku z tym po zakończeniu chemii chce prewencyjnie usunąć mi obie piersi i jajniki.
Czy to jest konieczne?
Ja to widzę tak: genetycznie skazana na nowotwór - dostałam go ale wykryty super szybko, na bardzo wczesnym stadium, gdy był super mały i usunięty w całości - dodano leczenie uzupełniające chemię + radio.
Po co teraz po tym wszystkim jeszcze prewencyjnie usuwac mi jajniki i piersi? Czy to spowoduje, że do 0% zmniejszy się szansa na wznowy? NIE! to po co mnie jeszcze tak patroszyć? Zwłaszcza, że jeszcze nie rodziłam a w tym wypadku już tez nigdy nawet nie podejmę próby...

Paula.kh (offline)

Post #2

10-11-2017 - 09:52:06

ale wykryty super szybko--> hmmm, skoro G3 to raczej nie.

Moja Mama ma praktycznie taka samą sytuację, i też będzie wszystko usuwać- mastektomia z jednoczasówką najpierw, potem "dół" i to raczej my na to napieramy niż lekarz.

Tylko jeśli zdecydujesz się na usuwanie to radio już raczej zbędna.

To Twoja indywidualna decyzja, ale ja też jestem nosicielką bcra1 i na pewno wszystko usunę, mam teraz 27 lat i nie zamierzam długo czekać.

Szansa na wznowę faktycznie zawsze pozostaje, ale jest zminimalizowana.

Cycek (offline)

Post #3

10-11-2017 - 10:12:58

"wykryty super szybko" to opinia lekarza, na podstawie wielkości oraz historii badań - a to, że okazał się od razu najgorszego kalibru nowotworem to rzecz wtórna

poza tym moje pytanie dotyczy:
(1) sensu - dlaczego od razu nie wycieli wszystkiego tylko robią operację oszczędzająca i katują organizm chemią
(2) statystyki - znalazłam dużo statystyk ile kobiet po prewencyjnej mastektomii i tak ma nowotwór i/lub nawroty. Nie znalazłam żadnych % jak po operacji usunięcia, leczeniu uzupełniającym i jeszcze prewencyjnym usunięciu piersi i jajników kształtują się szanse?

Paula.kh (offline)

Post #4

10-11-2017 - 12:19:13

Cycek
"
poza tym moje pytanie dotyczy:
(1) sensu - dlaczego od razu nie wycieli wszystkiego tylko robią operację oszczędzająca i katują organizm chemią

No to jest bez sensu, najpierw powinna być zbadana mutacja, a potem operacja- u mojej Mamy popełniono ten sam błąd.

aquila (offline)

Post #5

10-11-2017 - 12:39:13

Paula.kh

.

G3 to stopień złośliwości, a nie stopień zaawansowania, to dwie różne rzeczy

It's just a ride ...

Paula.kh (offline)

Post #6

10-11-2017 - 14:44:31

aquila

.

G3 to stopień złośliwości, a nie stopień zaawansowania, to dwie różne rzeczy[/quot

Wiem, ale i tak uważam, że przy G3 trzeba już radykalniej postępować, zazwyczaj wtedy ki też jest wyższe.

Tomasz. (offline)

Post #7

10-11-2017 - 15:32:12

Pruszków 

Cycek
Witam,
W lipcu 2017 wykryto u mnie nowotwór G3, potrójnie ujemny, HER2 ujemny, indeks Ki67 ok.45%
Usunięto guz w całości (operacja oszczędzająca) - marginesy były czyste, usunięto tez profilaktycznie węzły wartownicze - tez były czyste, rozpoczęłam chemioterapię (jestem w trakcie czerwone, czeka mnie biała i radioterapia).
Moja Pani dr zleciła mi testy genetyczne i okazało się, że mam wadliwy gen BRCA1 więc dr w związku z tym po zakończeniu chemii chce prewencyjnie usunąć mi obie piersi i jajniki.
Czy to jest konieczne?
Nie jest niezbędne. Jest konieczne jeśli osoba z mutacja nie chce zachorować na raka z genetycznym rodowodem. Usunięcie dotyczy tkanki gruczołowej piersi, zazwyczaj nie wykonuje się operacji typu mastektomia. Po tego typu operacjach (za wiedzą i kontrolą lekarza) można w raku trójujemnym stosować substytucję hormonalną (co ewidentnie poprawia jakość życia).

Cycek (offline)

Post #8

11-11-2017 - 12:22:41

dziekuje Tomaszu ale czy ja przy HER2 ujemnym moge by cna hormonach?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 474
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018