Wycięcie guza

Wysłane przez Chemiczka 

Chemiczka (offline)

Post #1

27-04-2018 - 12:43:53

Ostrowiec Św. 

Nurtuje mnie pytanie odnośnie wycinania guza po zaliczeniu chemioterapii.Skoro guz w jej trakcie zmniejszyć sie może,a czasem jak czytam ,że niektorym znika całkiem to co sie wtedy wycina w czasie operacji? To miejsce w ktorym guz był wcześniej?A jak sie zmniejszy to wycina się mniejszy fragment w związku z tym?

Al_la (offline)

Post #2

27-04-2018 - 13:37:48

k/Warszawy 

Wycina się miejsce po guzie. Nie przypuszczam, że jeśli się guz zmniejszy, wycina się mniej.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Tomasz. (offline)

Post #3

27-04-2018 - 14:01:01

Pruszków 

Poprzez guz rozumie się skupisko nieprawidłowych komórek, a przypadku rozpoznania raka- są to komórki złośliwe. Ponieważ są to komórki w okresie intensywnego wzrastania (poza kontrolą organizmu)- są wrażliwsze na działanie cytostatyku niż prawidłowe komórki ustroju. Można rozważać dawkowanie które zabije komórki na 100%- jednakże to rozważania teoretyczne- organizm człowieka nie wytrzyma jako ustrój takiego obciążania. Dlatego stosuje się dokładnie przeliczone na wagę i wzrost chorego dawki leków, przy których uszkodzenie/zniszczenie jest niemal pewne, ale ustrój człowieka wytrzyma trudy leczenia (nie dojdzie do powikłań). I z powodu tego, ze to to (jedynie i aż) pewne to stosuje się operację, to daje z założenia możliwość eliminacji komórek nowotworu z ustroju człowieka.

Chemiczka (offline)

Post #4

27-04-2018 - 14:45:25

Ostrowiec Św. 

Ok,czyli jesli po chemii guz się zmniejszy to i tak wielkościowo się wytnie tyle ile wcześniej guz zajmował plus marginesy zdrowych tkanek/przy oszczedzającej/.A ja naiwnie myślałam,że jeśli guz się zmniejszy po chemii to wycina się wtedy to co z niego zostało,czyli mniej.To dlaczego lekarz np po chemii podejmie decyzję czy mastektomia czy oszczędzająca?Skoro to i tak wyciąc trzeba tyle samo?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 27-04-2018 - 14:49:39 przez Chemiczka.

Tomasz. (offline)

Post #5

27-04-2018 - 16:40:37

Pruszków 

Lekarz ocenia to, co się nazywa żargonowo niepokojem w okolicy operowanej. Jeśli są cechy takowegoż (np. widoczna gołym okiem martwica guza, rozległe naciekanie, rozpad) rozległość operacji ulega poszerzeniu. Trzeba pamiętać, że rak to choroba ciężka, potencjalnie śmiertelna. I priorytetem jest wyleczenie. Jeśli się kładzie na pierwszym miejscu efekty kosmetyczne to czasem takie leczenie przykro się kończy.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 286
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018