Rak naciekający na skórę a operacja

Wysłane przez emk 

emk (offline)

Post #1

18-02-2022 - 07:04:40

Żory 

Żona jest po pierwszej konsultacji z chirurgami. Wiadomo jak to wygląda. Dowiedziała się tylko, że jak skończy chemię to będzie miała jeszcze jedną konsultację czy skóra na tyle się poprawi aby można było operować. Moje pytanie brzmi, czy skóra musi całkowicie się poprawić, czy tolerowane są delikatne zmiany i robi się operację? Martwimy się, że zostawią część zmienionej, niby dobrej skóry a w niej zostanie gad i odezwie się za jakiś czas.

PP cT4dN1M0 Luminarny B, HER2+++ po ACx4 DD, po 4x T+P+D, po Mastektomii radykalnej pT0N0 LVI(+)M0, w trakcie Trastuzumab, Tamoxyfen i Reseligo

Tomasz. (offline)

Post #2

18-02-2022 - 09:54:28

Pruszków 

Skóra ma być wolna od nacieków. Wtedy nie ma ryzyka wznowy miejscowej. Czasem jednak dodaje się radioterapię aby w ogóle móc operację przeprowadzić.

braja (offline)

Post #3

18-02-2022 - 23:47:36

Przy nacieku na skórę rak się łatwo rozsiewa dlatego lekarze na ogół nie przeprowadzają operacji dopóki naciek nie zniknie. Moja ciocia miała owrzodzenie na piersi, które całkiem znikneło po chemioterapii. Gdyby była możliwość radioterapii przedoperacyjnej jak wspomniał Tomasz to byłoby to jeszcze lepsze niż sama chemioterapia.

Tomasz. (offline)

Post #4

19-02-2022 - 09:12:22

Pruszków 

Podejrzewałem, że może być problem z naciekaniem skóry, gdy napisałeś: "Jesteśmy już po 4xAC. Gad cofnął się z węzłów a w piersi zmalał o połowę". Nazywa się to odpowiedzią częściową. Przy tak dużym miejscowym rozwoju choroby cyklofosfamid (składnik AC) niezbyt sobie radzi. Potrzebne są zazwyczaj leki na bazie platyny- one są lekami II linii chemioterapii i skuteczne są bardziej niż cyklofosfamid (większy potencjał p.nowotworowy).
Teraz to już chyba tylko czekanie pozostaje- do schematu TPD nikt karboplatyny nie doda- zbyt to obciążajęce dla ustroju.
A co do zamknięcia rany- pamiętaj, że obowiązuje zasada bezpiecznego marginesu przy operacji. To minimum 2 mm wolne od choroby (nacieku). To daje duże szanse na pokonanie raka. Jakiekolwiek komórki raka w linii cięcia (nie mówiąc w ogóle o pozostawieniu tkanek raka po zszyciu rany pooperacyjnej) to te duże szanse przekreśla. Więc przypadkiem sami nie forsujcie przedwczesnej operacji!

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 625
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022