oszczędzająca czy nie?

Wysłane przez basia_z_gor 

onazFL (offline)

Post #1

30-06-2012 - 02:46:54

Floryda 

onazFL
Ja bym zrobiła mastektomie dla wiekszej pewnosci.

To się tak łatwo mówi, jak się NIE MUSI podejmować takiej decyzji. Wiem z autopsji, że jeśli ma się taką alternatywę, to oszczędzenie piersi kusi, oj kusiuśmiech

Niedawno rozmawiałam z kolezanką ze Stanów. Tam sie już odchodzi od amputacji. Coraz częściej tam gdzie jest to możliwe stosuje sie operacje oszczędzające.

Witam serdecznie. Pisze z USA. U mnie byl guz ok 2.8 cm wiec dosc duzy. Bylam zdecydowana na mastektomie ale chirurg(wspanialy czlowiek i lekarz) radzil absolutnie operacje oszczedzajaca(powiedzial mi, ze tak by postapil w przypadku kogos najblizszego ze swojej rodziny). 4 chemie AC, pozniej oszczedzajaca i 20 wezlow (1 zajety), nastepnie 12 Taxol, 33 naswietlania. Uplynal rok od zabiegu, chirurg zadowolony, ze namowil mnie na oszczedzajaca, onkolog tez. A ja jestem im naprawde wdzieczna za przekonanie mnie do oper.oszczedzajacej.
Chirug powiedzial mi, ze w moim przypadku ,dlugosc zycia po mastectomii czy oszczedzajacej jest taka sama, wiec dlaczego obcinac???
Buzka

M_Teresa (offline)

Post #2

06-09-2021 - 21:18:01

Mam prośbę o opinie: mama ma 67 lat, rak piersi lewej, przed chemią 3,8cm, po chemii około 2,8cm. Na granicy kwadratów górnych piersi. Klinicznie nie stwierdzono przerzutów do węzłów chłonnych. Guz blisko mięśnia klatki piersiowej. Mama ma wybór: oszczędzająca lub usunięcie piersi. Chirurg w każdym wariancie planuje usunąć 3szt. węzłów. Co radzicie???

Mama: cT2N0M0 Luminal B
Chemioterapia neoadjuwantowa 4xAC + 12xPaklitaksel
Mastektomia lewostronna z usunięciem wartowników.
Adjuwantowa radioterapia i hormonoterapia.

benia1960 (offline)

Post #3

07-09-2021 - 09:29:42

Szczecin 

Ja jestem po oszczędzającej już 7 lat guz miał 4,1cm.

Tomasz. (offline)

Post #4

08-09-2021 - 08:41:20

Pruszków 

M_Teresa
Mam prośbę o opinie: mama ma 67 lat, rak piersi lewej, przed chemią 3,8cm, po chemii około 2,8cm. Na granicy kwadratów górnych piersi. Klinicznie nie stwierdzono przerzutów do węzłów chłonnych. Guz blisko mięśnia klatki piersiowej. Mama ma wybór: oszczędzająca lub usunięcie piersi. Chirurg w każdym wariancie planuje usunąć 3szt. węzłów. Co radzicie???
Operacja BCT to gra w ruletkę w takiej sytuacji. Mnie, w takim przypadku, BCT do głowy mi nie przyszło. Poza tym strona lewa, radioterapia naświetla też okolicę serca. A tu jeszcze słabą reakcja na chemioterapię i guz przyklatkowy oraz 67 lat. Cóż, są tacy, co w ruletkę grywają.....

M_Teresa (offline)

Post #5

08-09-2021 - 11:36:56

benia1960
Ja jestem po oszczędzającej już 7 lat guz miał 4,1cm.
Benia, miałaś guz w lewej czy prawej piersi? Jak znioslas radioterapię?

M_Teresa (offline)

Post #6

08-09-2021 - 21:27:47

Tomasz.
Mam prośbę o opinie: mama ma 67 lat, rak piersi lewej, przed chemią 3,8cm, po chemii około 2,8cm. Na granicy kwadratów górnych piersi. Klinicznie nie stwierdzono przerzutów do węzłów chłonnych. Guz blisko mięśnia klatki piersiowej. Mama ma wybór: oszczędzająca lub usunięcie piersi. Chirurg w każdym wariancie planuje usunąć 3szt. węzłów. Co radzicie???Operacja BCT to gra w ruletkę w takiej sytuacji. Mnie, w takim przypadku, BCT do głowy mi nie przyszło. Poza tym strona lewa, radioterapia naświetla też okolicę serca. A tu jeszcze słabą reakcja na chemioterapię i guz przyklatkowy oraz 67 lat. Cóż, są tacy, co w ruletkę grywają.....
Tomasz dajesz do myślenia! Ja się obawiam radioterapii ( wpływ na serce i skórę- po paklitakselu ma ogromne plamy na rękach i przebarwienia)i tego, że coś może zostać w piersi - obecny guz jest bardzo wysoko ulokowany, na granicy górnej piersi, ale to decyzja mamy. Mam zamiar jej zrobić listę plusów i minusów każdego rozwiązania.

M_Teresa (offline)

Post #7

08-09-2021 - 21:30:05

M_Teresa
Mam prośbę o opinie: mama ma 67 lat, rak piersi lewej, przed chemią 3,8cm, po chemii około 2,8cm. Na granicy kwadratów górnych piersi. Klinicznie nie stwierdzono przerzutów do węzłów chłonnych. Guz blisko mięśnia klatki piersiowej. Mama ma wybór: oszczędzająca lub usunięcie piersi. Chirurg w każdym wariancie planuje usunąć 3szt. węzłów. Co radzicie???Operacja BCT to gra w ruletkę w takiej sytuacji. Mnie, w takim przypadku, BCT do głowy mi nie przyszło. Poza tym strona lewa, radioterapia naświetla też okolicę serca. A tu jeszcze słabą reakcja na chemioterapię i guz przyklatkowy oraz 67 lat. Cóż, są tacy, co w ruletkę grywają.....
Tomasz dajesz do myślenia! Ja się obawiam radioterapii ( wpływ na serce i skórę- po paklitakselu ma ogromne plamy na rękach i przebarwienia)i tego, że coś może zostać w piersi - obecny guz jest bardzo wysoko ulokowany, na granicy górnej piersi, ale to decyzja mamy. Mam zamiar jej zrobić listę plusów i minusów każdego rozwiązania.
Dodam, że chirurg, w przypadku BCT, planuje usunięcie części mięśnia dla zachowania marginesów.

Tomasz. (offline)

Post #8

08-09-2021 - 22:19:33

Pruszków 

M_Teresa
Mam zamiar jej zrobić listę plusów i minusów każdego rozwiązania.
Ja mam prośbę tylko o podanie plusów BCT . Jestem zainteresowany. Autentycznie.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-09-2021 - 22:19:56 przez Tomasz..

Al_la (offline)

Post #9

15-09-2021 - 19:06:41

k/Warszawy 

Mój guz też był położony wysoko - w górnym wewnętrznym kwadrancie piersi. Miał 5 cm, po chemioterapii 2,5 cm. Kwalifikowałam się do operacji oszczędzającej, ale moja onkolog mi odradziła. Miałam 47 lat, straciłam pierś i nie żałuję uśmiech

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

M_Teresa (offline)

Post #10

07-10-2021 - 18:24:20

Mama zdecydowała się na mastektomię. Wczoraj miała operację. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 475
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018