Spożywanie orzechów włoskich może hamować rozwój raka piersi i zmniejszać żywotność jego komórek - informuje pismo „Nutrition Research”.

Wysłane przez Kasia78 

Kasia78 (offline)

Post #1

26-07-2019 - 01:50:19

LeśnaGora 

Spożywanie orzechów włoskich może hamować rozwój raka piersi i zmniejszać żywotność jego komórek - informuje pismo „Nutrition Research”.

Badanie przeprowadził zespół prof. W. Elaine Hardman z Marshall University Joan C. Edwards School of Medicine (USA). Jak wykazali naukowcy, spożywanie 56,7 grama (dwóch uncji) orzechów włoskich dziennie przez dwa tygodnie znacząco zmieniło ekspresję genów w guzach nowotworowych piersi.

Do badania rekrutowane były kobiety z guzami piersi wystarczająco dużymi do wykonywania biopsji. Przydzielono je losowo do grupy spożywającej orzechy lub grupy kontrolnej.

Natychmiast po wykonaniu biopsji kobiety z pierwszej grupy zaczęły spożywać dwie uncje orzechów włoskich dziennie - aż do zabiegu chirurgicznego. Badania histopatologiczne potwierdziły, że u wszystkich kobiet guzki były rakiem piersi. Podczas zabiegu przeprowadzonego około dwóch tygodni po biopsji pobrano z guzów dodatkowe próbki.

U każdej kobiety - zarówno w grupie spożywającej orzechy, jak i kontrolnej, określono zmiany w ekspresji genów w próbce chirurgicznej w porównaniu do wartości wyjściowych, określonych na podstawie biopsji.

Jak wykazały szczegółowe badania, spożycie orzechów włoskich istotnie zmieniło ekspresję 456 zidentyfikowanych genów. Aktywowane zostały szlaki promujące apoptozę i adhezję (pozostawanie na miejscu) komórek, natomiast zahamowane - szlaki promujące proliferację i migrację komórek.

- Wyniki te potwierdzają hipotezę, że u ludzi spożycie orzechów włoskich może hamować wzrost i przeżycie nowotworów piersi - powiedział Hardman.

- Potrzebne będą dodatkowe badania na większą skalę, aby potwierdzić klinicznie, że spożycie orzechów włoskich rzeczywiście zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi lub jego nawrotu.

Paweł Wernicki

Dosia (offline)

Post #2

19-09-2019 - 21:35:40

 

Kasiak to bardzo pozytywna wiedza. Jedzmy orzechy i zaraz biorę się za dziadka do orzechów. Gdzie pozyskujesz takie informacje są naprawdę budujące. Pozdrawiam serdecznie ????

rysiek301 (offline)

Post #3

03-02-2020 - 14:27:50

 

Orzechy włoskie tak, czy inaczej są zdrowe, jedynie jak to z orzechami, trzeba pamiętać, że mają trochę kalorii.

tatiana1 (offline)

Post #4

15-10-2021 - 15:19:38

 

tak samo zwykly sok pomidorowe ma działanie antyrakowe a w większym stężeniu likopenuz awartym w tym soku dziala jeszcze lepiej. Likopen jako jeden z nielicznych nie ulega zniszczeniu podczas gotowania dlatego sok pomidorowy mozna dlugo gotowac, aby go zageścić i uzyskać gęstą passatę, sos pomidorowy
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 501
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018