Tłuste jedzenie poprawia nastrój

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

30-08-2011 - 13:55:26

k/Warszawy 

Tłuste przekąski, po które sięgamy by poprawić sobie samopoczucie, rzeczywiście spełniają swoją rolę - wynika z badań opublikowanych w "Journal of Clinical Investigation". Zawarte w nich kwasy tłuszczowe wywołują bowiem w mózgu reakcję biologiczną redukującą odczuwanie smutku.

Belgijscy naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Leuven przeprowadzili badania wśród 12 zdrowych osób, które nie miały problemów z nadwagą. Uczestnicy oglądali zdjęcia osób o przygnębionym wyrazie twarzy, słuchając jednocześnie smutnej muzyki klasycznej. W tym samym czasie naukowcy monitorowali aktywność ich mózgów za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Następnie połowie badanych podano dożylnie kwas laurynowy (kwas tłuszczowy występujący m.in. w mleku matki i oleju kokosowym), podczas gdy druga połowa otrzymała płyn fizjologiczny (placebo). W czasie 40 minut uczestnicy czterokrotnie oceniali swój poziom sytości i nastrój.

Okazało się, że w przypadku osób, którym podano kwas tłuszczowy, poziom odczuwanego smutku był niemal o połowę mniejszy niż wśród osób z grupy kontrolnej. Nie zaobserwowano natomiast różnicy pod względem sytości.

Relacje uczestników były zgodne z wynikami rezonansu magnetycznego. W grupie otrzymującej kwas laurynowy wyraźnie mniejsza była aktywność obszarów mózgu związanych z odczuwaniem emocji.

Jak zauważa prowadzący badania psychiatra dr Lukas Van Oudenhove, emocje wpływają na sygnały, które żołądek wysyła do mózgu, co przekłada się na to, jaki rodzaj i jaką ilość pokarmu spożywamy.

Naukowcy uważają, że badania nad wpływem tłustych pokarmów na odczuwanie smutku i innych emocji mogą przyczynić się do lepszego poznania zaburzeń związanych z objadaniem się.

PAP - Nauka w Polsce

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

ira (offline)

Post #2

30-08-2011 - 14:12:40

Pabianice 

Ja to czasem stosuję (właśnie zrobiłam odrobinę smalcyku, baaaardzo rzadko go jem), ale moje głupia wątroba nie potrafi zrozumiec, że to dla zdrowia przecież...bezradny

Al_la (offline)

Post #3

30-08-2011 - 14:17:38

k/Warszawy 

śmiech

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

amor (offline)

Post #4

30-08-2011 - 20:18:59

Siemianowice Sl. 

To chyba jestem wyjątkiem!rotfl

agawa (offline)

Post #5

30-08-2011 - 21:10:04

okolice 

Mnie tam bardziej niż golanka i smalec humor poprawia ptasie mleczko; ostatnio zdecydowanie czekoladowe duży uśmiech

b_angel (offline)

Post #6

30-08-2011 - 21:24:45

radom 

ja też z tych co zdecydowanie preferują golonkie i smalczyk mniam

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

Halinka (offline)

Post #7

30-08-2011 - 23:21:17

Miałam dziś raczej kiepski dzień. Właśnie kanapkę z boczkiem (cieniutko!!!oczko) i dużą ilością musztardy wsunęłam - od razu mi lepiej.hura

Al_la (offline)

Post #8

31-08-2011 - 15:02:39

k/Warszawy 

b_angel
ja też z tych co zdecydowanie preferują golonkie i smalczyk mniam

Widziałam, jak sobie nastrój poprawiałaś chichot

amor (offline)

Post #9

31-08-2011 - 20:50:47

Siemianowice Sl. 

A mnie owsianka bardzo poprawia nastroj! tak

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 31-08-2011 - 20:51:03 przez amor.

rysiek301 (offline)

Post #10

11-02-2020 - 13:34:28

Oj, zdecydowanie boczuś i musztardka chichot

mariajchin (offline)

Post #11

18-02-2021 - 08:51:04

Thanks for sharing this information to increase our knowledge. Looking forward for more on your site. Here is such an amazing Yellowstone Season 3 Beth Dutton Blue Coat check this out now you can get this with special discount and with free shipping as well.

braja (offline)

Post #12

19-02-2021 - 23:46:31

Oj, poprawiam sobie nastrój od kilku miesięcy. Jak zobaczyłam ile schudłam, to teraz szaleję je

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 472
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018