Zdrowa dieta urozmaicona

Wysłane przez agawa 

agawa (offline)

Post #1

16-05-2010 - 10:24:26

okolice 

DIETA UROZMAICONA

Zakaz całkowity: białe pieczywo, makaron, kasze, rośliny strączkowe, ryż, potrawy mączne.

ŚNIADANIE
- szklanka kawy lub kawy bezkofeinowej z mlekiem odtłuszczonym (kawa bez mleka wzmaga kwasowość i powoduje wzrost apetytu), może być 1/2 łyżeczki cukru lub miodu. Unikamy słodzika, bo jego nadużywanie powoduje wzrost apetytu i jest po prostu bardzo niezdrowy)
- 2 grzanki razowe lub 2-3 tzw 'deseczki' pełnoziarniste + odtłuszczony twaróg lub plasterek szynki gotowanej, lub chuda wędlina z drobiu, lub filet z indyka (pierś upieczona w foli z ziołami bez tłuszczu) + pomidorek lub świeży ogórek lub ogórek kwaszony

II ŚNIADANIE
- naturalny sok owocowy lub porcja owoców. Porcja = 1 miseczka czereśni lub 3 śłiwki, kubek truskawek, 1 granat, 1 jabłko, 1 brzoskwinia, 2 plastry melona, 2 krążki melona w sosie własnym, 1 pomarańcza, 1 gruszka, 1 grejpfrut
- jogurt odtłuszczony lub kefir lub maślanka

OBIAD
- warzywa gotowane lub pieczone (bez ziemniaków) lub sałatka (surowe warzywa przyprawione oliwą z oliwek i octem winnym)
- chuda ryba lub chude mięso czerwone lub białe lub owoce morza
- wywar warzywny (ale nie z kostki. Może być ten po ugotowaniu warzyw)

PODWIECZOREK
- naturalny sok owocowy lub porcja owoców
- jogurt

KOLACJA
- warzywa gotowane lub sałatka
- chuda ryba lub filet z piersi indyka, kurczaka (bez skóry) lub 2 jajka (na trawdo, jajecznica na mleku, omlet) Dozwolone jest spożycie 4 żółtek na tydzień, białka w dowolnej ilości), lub ser odtłuszczony, lub puszka tuńczyka w sosie własnym i 3 paluszki krabowe.
- wywar warzywny

WAŻNE!
Posiłki spożywamy co 3-4 godziny. Pierwszy do 1 godziny po obudzeniu, ostatni na 2 godziny przez snem. Nie można przekładać ani łąćzyć posiłków. Jest to ważne z powodu metabolizmu - gdy organizm otrzymuje nieskokaloryczne posiłki o przewidywalnych dla niego porach - nie kumuluje energii na tłuszcz, czyli regularnie trawi i spala.

cdn smiling smiley

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 16-05-2010 - 10:26:15 przez agawa.

agawa (offline)

Post #2

16-05-2010 - 11:52:03

okolice 

OGÓLNE ZALECENIA DIETETYCZNE:

- należy pić od jednego do dwóch litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organiźmie o odczuwać nasycenie; pijemy małymi łykami.

- dziennie dopusza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach; unikamy potraw smażonych i tłustych.

- odpowiedni sposób przyżądzania potraw to: gril, opiekanie na ruszcie, podgrzewanie w mikrofali, gotowanie na parze, duszenie, przyżądzanie w sosie własnym lub w papilotach (folia aluminowa)

- można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne; sól można stosować jedynie w niewielkich ilościach.

- jeżeli brakuje apetytu na zjedzenie owoców na II śniadnaie lub podwieczorek - zjadamy je pomiędzy posiłkami.

- jeżeli po posiłku zostaje uczucie niedosytu, należy pić hetbatę owocową niesłodzoną lub jeść świeże warzywa.

- unikamy cukru, konfitur, dżemu, miodu, czekolady (kawałeczek 90% raz od wielkiego dzwonu dopuszczony), kakao, słodyczy i lodów.

- posiłku=i spożywamy regularnie (od 3 do 4 godzin), bez dodatkowego podjadania pomiędzy nimi.

- nie można pomijać żadnego posiłku, ani nie można zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu skąłdników.

- ćwiczenia fizyczne wykonujemy zgodnie ze swoimi możłiwościmi, bez forsowania się.

cdn smiling smiley

luska (offline)

Post #3

16-05-2010 - 11:58:09

Gdynia 

ciekawie .....a ile kal dziennie ta dieta ma wynosić?...bo mi by ona odpowiadała ...ja w zeszłym roku jedząc 5 posiłków dziennie 1200 kal schudłam 15 kilo....ale denerwowało mnie liczenie tych kalchichot

Ciesz się
drobnymi rzeczami,
gdyż pewnego dnia
możesz odkryć,
że były one wielkie.

agawa (offline)

Post #4

16-05-2010 - 12:18:56

okolice 

DOZWOLONE PRODUKTY

WARZYWA NIE WYMAGAJĄCE KONTROLI:
botwinka, seler, bakłażany, rzeżucha, brokuły, dynia, kabaczki, cebula, kapusta, kalafior, pieczarki, cykoria, szparagi, szpinak, sałata, brukiew, kalarepa, ogórki, papryka, rzodkiewki, grzyby, pomidory, surowa marchew.
WARZYWA WYMAGAJĄCE KONTROLI:
(200 gr lub 2 razy w tygodniu, do urozmaicenia sałatek) - karczochy, brukselka, zielona fasolka, por, groszek, buraki gotowane, marchew gotowana.

MIĘSA ZALECANE:
chuda cielęcina, mięso z kurczaka i indyka bez skóry, wołowina, królik, zając.
UNIKAMY:
wieprzowiny, baraniny, boczku, wędlin i konserw mięsnych (ewentualnie dopuszczane są - chude wędliny drobiowe)

RYBY ZALECALE:
dorsz, leszcz, dorada, sola, pstrąg, mintaj, tiapia, sieja, morszczuk (panga, też chuda - unikamy z powodu zawartości hormonów i antybiotyków).
RYBY NIEZALECANE:
łosoś, sardynka, sardela, tuńczyk (wyjątek: w sosie własnym 2 razy w tyg), makrela, śledź, węgorz, karp.
Należy unikać dań rybnych w oleju lub sosoach.

OWOCE MORZA ZALECANE:
małże, ostrygi, kalmary, ośmiornica, kraby, krewetki, langusta.

JAJA:
nie należy spożywać więcej niż 3, 4 żółtka na tydzień; białka w dowolnej ilości.

OWOCE:
1 miseczka czereśni, 3 śłiwki, 1 kubek truskawek, 1 granat, 2 mandarynki, 1 jabłko, 1 szklanka jagód, malin, agrestu, jeżyn, 1 brzoskwinia, 2 plastry melona lub arbuza, 2 krążki ananasa naturalnego lub w sosie własnym (bez cukru), 1 pomarańcza, 1 papaja, 1 gruszka, 1 grejpfrut.
Unikamy: fig, bananów, winogron, awokado, oliwek, kokosów.
Wykluczamy - suszone owoce i owoce w syropie.

OLEJE I TŁUSZCZE:
dziennie dopuszcza się spożywanie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Nie przyjmujemy: masła, margaryny,

SERY:
Zalecane białe odtłuszczone twarogi. Unikamy serów żółtych i pleśniowych.

NAPOJE:
Woda w dowolnej ilości, najlepiej pomiędzy posiłkami.
Nie pijemy napoi alkoholowych, gazowanych, słodzonych soków, napoi chłodzących. W szczegółnych przypadkach: lampka wina czerwonego wytrawnego, piwo bezalkoholowe, nestea.

PRZYPRAWY
W małych ilościach: czosnek, kminek, musztarda, pieprz, ocet winny. Zioła bez ograniczeń. Sól jedynie w śladowych ilościach.

NIE STOSUJEMY:
majonezu, ketchupu, mąki do zagęszczania lub panierowania, bułki tarktej.

agawa (offline)

Post #5

16-05-2010 - 12:26:40

okolice 

WARTOŚĆ KALORYCZNA:
ok 1300 - 1350 Kcal (nie liczymy kalorii)
WĘGLOWODANY:
35-40%
BIAŁKO:
23-25%
TŁUSZCZE:
35-37%
BŁONNIK
20g (jeśłi dosypujemy granulki do jogurtów i przecierów warzywnych) Zamiast granulatu Redunaat Fibra można kupić otręby granulowane firmy Sante, dostępne np w Piotrze i Pawle)
ZALECANE TEMPO CHUDNIĘCIA:
1 kg tygodniowo. Szybsze zrzucanie wagi grozi efektem jo-jo.
Przykładowe jadłospisy umieszczę później smiling smiley
Czyli:
cdn smiling smiley

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 16-05-2010 - 12:32:31 przez agawa.

b_angel (offline)

Post #6

16-05-2010 - 12:50:56

radom 

niezdecydowany

poczytałam i cały sęk w tym, że ja tak jadam już od dawna a jakoś tych moich magicznych 3-4 kilo nie mogę zrzucić ....

buuuuuuuuu

wiem , wiem nie mam nadwagi, ale od prawie_zawsze ważyłam 56 kg i jakoś mi sie nie podoba moje 59 teraz (a było już nawet 62)

no i ta oponka wystająca znad jeansów stres

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

Becia (offline)

Post #7

16-05-2010 - 12:58:39

Siemianowice Śląskie 

buuuuu
a ja bym chciała mieć 59 kg...
Beata, a widziałaś kiedyś aniołka w dżinsach?chichot
załóż sukienkę, albo spodnie z modnym teraz podwyższonym stanem i oponki nie będzieuśmiech

"Życie nie po to jest, by się spieszyć.
Życie jest po to, by się życiem cieszyć."

ToJa (offline)

Post #8

16-05-2010 - 13:01:28

gdybym od mojego sposobu zywienia odjeła słodycze, biały chleb i ziemniaki to byłoby to samo......a nawet chyba mniej i rzadziej........
ziemniaków nie odejmę.......ale chlebek moge zamienic.......słodyczne co najwyżej ograniczyc.......

ta dieta całkiem całkiem mi sie podoba....... bo to żadna dieta....normalne jedzonko smiling smiley...na dodatek pyszniutkie smiling smiley

b_angel (offline)

Post #9

16-05-2010 - 13:06:17

radom 

Becia
buuuuu
Beata, a widziałaś kiedyś aniołka w dżinsach?chichot
załóż sukienkę, albo spodnie z modnym teraz podwyższonym stanem i oponki nie będzieuśmiech

bo ja jezdem bad angel chichot a złe anioły chodzą w jeansach

a sukienka mało wygodna jest the finger smiley

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-05-2010 - 13:06:42 przez b_angel.

agawa (offline)

Post #10

16-05-2010 - 13:30:08

okolice 

Gdy dietetyczka zapytała się mnie o moją wymarzoną wagę, to jej podałam... A ona na to, że takimi drastycznymi odchudzeniami się nie zajmuje. I może mi pomóc w zdrowy sposób dojść do mojej wagi prawidłowej. Tylko tyle.
To nie jest dieta, na której ktokolwiek schudnie poniżej swojej wagi prawidłowej - czyli wynikającej z wieku, grubości kości, zapotrzebowania energetycznego.
Dlatego nie liczymy restrykcyjnie kalorii i w zasadzie jemy do uczucia sytości, czyli nie ograniczamy się zbytnio. Po 2, 3 tygodniach nasz organizm sam powinien się na tyle wyregulować, abyśmy uczuciem głodu się kierowały wybierając ilości poszczególnych posiłków.
*
Właśnie sobie zjadłam II śniadanko:
jogurt owocowy 0% + łyżka otrębów + 2 kiwi + siedzę i piję wodę... małymi łyczkami rotfl
Na obiedek mam:
pierś z indyka upieczoną w foli z dużą ilością ziół wszelakich + zupka krem z kalafiora + sałata z pomidorem i oliwą mniam
POdwieczorek planuję wciągnąć w samochodzie: jogurt pitny + jabłko
Na kolację wyląduję w restauracji... jeszcze nie wiem, co tam będzie, ale myślę, że warzywa gotowane na parze lub sałatkę grecką na pewno powini mieć. Najwyżej pomarudzę odrobinę... Pamiętacie tą scenę:

Już się cieszę na minę kelnerki lub kelnera rotfl

Jolar (offline)

Post #11

28-05-2010 - 20:13:59

niedaleko Warszawy 

No tak...wszystko to fajne..., ale gdzie przyjemność...najbardziej polecana to...woda...miseczka (nie wiadomo jak duża?.. czereśni ..., a te są tylko przez miesiąc...załamka) zalecane ...małże, ostrygi, kalmary, ośmiornica, kraby, krewetki, langusta.
Ludzie nawet nie wiem jak niektóre wyglądają... np. langusta...bezradny
Łosoś, makrela nie wskazane... inne "szkoły" mówią,że należy jeść wspomniane ryby ze względu na Omega..., które wiadomo jakie mają znaczenie...
"Nie pijemy napoi alkoholowych, gazowanych, słodzonych soków, napoi chłodzących. W szczególnych przypadkach: lampka wina czerwonego wytrawnego, piwo bezalkoholowe..."
... Kurczę to co nam zostaje?....bezradny
Kostium na plaży..." miss tropików", ale z "wkładem 40,...50 lat na liczniku ", zwiotczała skóra... no chyba, że chodzi o .. zdrowotność, czyli...odpowiedni wiek... i odpowiednia waga, bez "udziału przodków"...oczko
Dla mnie ...(choć nie zawsze ją stosuję...wstydniś, to dieta MŻ...), ale jak tu się powstrzymać, gdy wokół tyle pokus...?

A tak nawiasem mówiąc nikt nie zna recepty .. co by lat ubyło?????myśli ... ta recepta by mi najbardziej odpowiadała...prosi

" Nie daj się ludzie niech swoje myślą...
Nie daj się z diabłem do piekła wyślą...
Nie daj się warto być zawsze tylko sobą..."

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-05-2010 - 20:20:37 przez Jolar.

b_angel (offline)

Post #12

29-05-2010 - 22:41:47

radom 

a ja się nażarłam właśnie "krówków ciągutków" mniam

mniam mniam

Kela (offline)

Post #13

30-05-2010 - 01:09:38

bed anioły mogą jeść krówki ciągutki bez bed konsekwencjiprzewraca_oczyi

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 30-05-2010 - 01:10:30 przez Kela.

agawa (offline)

Post #14

30-05-2010 - 11:39:16

okolice 

A ja wczoraj była na 'grilu' co to okazał się wystawnym przyjęciem. Ale grzeszyłam... smutny Mam bardzo słabą silną wolę...

zosiaa (offline)

Post #15

30-05-2010 - 12:21:44

Okolice Krakowa 

A ja wspomniałam przepis ze starego forum na ciasto drozdzowe ze śliwkami ( miałam zamrozone).Pyszniutki. A dieta od jutra bo sadło sie ze spodni wylewa.skromniś

mag_dag (offline)

Post #16

30-05-2010 - 21:46:25

Sosnowiec 

też się ciągutków nażarłam, mniam_mniam
ale już nie będę, w lesie zostawiłam oczko

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

Eliza (offline)

Post #17

07-07-2010 - 09:04:43

Warszawa 

Tylko dla przypomnienia pozwolę sobie podać stronkę: [kobieta.interia.pl]

Pozdrawiam i życzę smacznego.

"I po wielkim płaczu łza potrafi zakwitnąć i zapachnieć "/autor nieznany/

Jolar (offline)

Post #18

15-07-2010 - 20:38:33

niedaleko Warszawy 

Wszystko super....stosuję się do diety... antynowotworowej każdego prawie dnia ( nie wspomnę pysznego smalczyku o 2-giej w nocy w Ciechu, ale to był incydent oczko)... jedno wiem, ....że na pewno prostaty nie będę miała.... radocha

" Nie daj się ludzie niech swoje myślą...
Nie daj się z diabłem do piekła wyślą...
Nie daj się warto być zawsze tylko sobą..."

gosiaczek (offline)

Post #19

13-09-2010 - 14:36:05

jewitam wszystkich na forum bardzo serdecznie,mam pytanie dotyczące diet,czy w przypadku nowotworów / rak piersi/ można stosować dietę Dukana nazywaną białkową czy proteinową bo ostatnio dużo o niej słyszałam ,pozdrawiam i życzę zdrowia mniam

Becia (offline)

Post #20

13-09-2010 - 18:55:42

Siemianowice Śląskie 

gosiaczek, tu masz wątek o diecie Dukana

[amazonki.net]

i jeszcze tutaj jest dyskusja na temat tej diety
[amazonki.net]

"Życie nie po to jest, by się spieszyć.
Życie jest po to, by się życiem cieszyć."

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-09-2010 - 19:00:58 przez Becia.

gosiaczek (offline)

Post #21

14-09-2010 - 00:24:40

buzkiwielkie dzięki za informację,tego właśnie potrzebowałam , chodziło mi o opinie na temat tej diety jakie ma skutki uboczne.Dziewczyny mają racje z niczym nie mozna przesadzać ,chyba zrobię tak jak koleżanki piszą ,ograniczyć jedzenie ,zapomnieć o słodkim i dużo ruchu.POZDRAWIAM I DZIĘKI ZA POMOCradocha

Kalina00 (offline)

Post #22

20-01-2019 - 22:29:37

Grunt, żeby dieta była zdrowa.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 20-01-2019 - 22:30:33 przez Kalina00.

amazonka77 (offline)

Post #23

17-02-2019 - 20:01:19

Odnośnie picia kawy, czy picie rano dziennie kawy wpływa pozytywnie na nasz organizm czy negatywnie? Słyszałam wiele opinii na ten temat i zdania są podzielone a wasze?

Gdy czegoś pragniesz, cały wszechświat pomaga Ci zrealizować marzenia.

Al_la (offline)

Post #24

23-02-2019 - 18:43:08

k/Warszawy 

Pewnie też podzielone duży uśmiech
Ja nie wiem jak kawa wpływa na mój organizm, ale wiem, że po niej robię się śpiąca przewraca_oczy

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Kasia78 (offline)

Post #25

17-05-2019 - 18:11:59

LeśnaGora 

Moja dieta surowa dieta warzywna z odpowiednia podażą zdrowego białka(1g na kg masy ciała)(ekologiczne drób dziczyzna dziki łosoś)i niskowęglowodanowa orzechy zdrowe oleje zimno tloczone z lnu konopii dieta bardzo prosta ja w nią wierzę i taką stosuję.O tym co jadłam przed chorobą zapomniałam i mi nie żal.Do tego 3 x wyciąg z kurkuminy propolis algi DHA Dużo zielonej herbaty i z kurkumy .5-7 km 5x w tyg .Olej z czarnuszki Jod .Bierzcie dziewczyny kurkume propolis jak nie macie uczulenia.

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 17-05-2019 - 18:19:43 przez Kasia78.

dziubas (offline)

Post #26

17-05-2019 - 18:19:28

Gdańsk 

Kasiu!sercewg mnie nie ma jednej zdrowej diety, jest mnostwo wariantow, gratuluję ci, ze znalazlas taka, ktora ci sluzy! brawo

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat

Kasia78 (offline)

Post #27

17-05-2019 - 18:22:10

LeśnaGora 

Dziubasku Pozdrawiam:* [www.youtube.com]

ewela0 (offline)

Post #28

12-08-2019 - 13:37:59

Łódź 

Moim zdaniem, najlepiej jest słuchać swojego organizmu i dostarczać mu wszystkiego czego aktualnie potrzebuje. W przypadku, gdy waga wymyka się nas spod kontroli, wówczas skorzystać ze specjalistycznej pomocy. smiling smiley

rysiek301 (offline)

Post #29

29-01-2020 - 15:55:10

Co do diety, to jednak konsultowałbym się z dobrym dietetykiem.

jarekcda (offline)

Post #30

27-04-2021 - 13:21:17

Mogę ze swej strony polecić surówkę z pekinki
Umytą kapustę pokroić drobno, dodać posiekany ogórek kiszony, cebulę, sól, kwasek cytrynowy (lepsza cytryna) lub ocet winny. Polać sosem z oleju z musztardą. Składniki można wymieszać, zastępując na przykład cebulę pomidorami, jabłkiem i tym podobne. Można też zamiast oleju i musztardy dać majonez lub śmietanę. Wszystko posypać drobno posiekaną zieloną pietruszką lub koperkiem. Ładnie wygląda udekorowana jajkami na twardo, rzodkiewką itp. Warto pamiętać, że kapusta pekińska jest delikatniejsza i bardziej tolerowana przez ludzi cierpiących na wątrobę.
Przepis ze strony Kapusta pekińska- surówka

Hodowla kwiatów zapoznaj sie z uprawą kwiatów w ogrodzie.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 461
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018