Borówki amerykańskie mogą hamować rozwój komórek tkanki tłuszczowej

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

18-04-2011 - 18:08:43

k/Warszawy 

Polifenole obecne w dużej ilości w owocach borówki amerykańskiej hamują różnicowanie komórek tkanki tłuszczowej i pomagają w walce z otyłością - poinformowali naukowcy z USA.Wyniki swoich badań przedstawili podczas tegorocznego Spotkania Experimental Biology w Waszyngtonie, a informację na ten temat publikuje serwis internetowy EurekAlert.

Korzystny wpływ jedzenia borówek na zdrowie udowodniono i opisano na łamach wielu prac naukowych. Wiadomo, że dzięki dużej zawartości polifenoli borówki chronią układ krwionośny i serce, łagodzą skutki starzenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego.

Shiwani Moghe z Texas Woman's University postanowiła zbadać, czy borówki amerykańskie mają wpływ na masę ciała. W tym celu badaczka analizowała działanie zawartych w borówkach polifenoli na różnicowanie adipocytów - komórek tkanki tłuszczowej. W procesie tym z niewyspecjalizowanych komórek tkanki łącznej powstają adipocyty przystosowane do syntezy i przechowywania tłuszczu. Okazało się, że polifenole roślinne hamują rozwój adipocytów i indukują rozkład lipidów.

"Moim celem było sprawdzenie, czy obecne w borówkach polifenole mogą hamować otyłość na poziomie molekularnym" - tłumaczy Moghe. Badania wykonano na tkance pobranej od myszy. Jak wskazują wyniki, polifenole hamują różnicowanie adipocytów w sposób zależny od dawki. Poziom lipidów w tkance kontrolnej był znacząco wyższy niż w tkance, którą poddano działaniu trzech dawek polifenoli z borówek. Najwyższe badane stężenie polifenoli zmniejszało poziom lipidów aż o 73 proc., najniższe - o 27 proc. - w porównaniu do grupy kontrolnej.

"Teraz musimy zbadać te dawki u ludzi, przede wszystkim po to, by upewnić się, że nie powodują żadnych skutków ubocznych i żeby sprawdzić, czy są wystarczająco skuteczne" - tłumaczy Moghe. Dodaje, że póki co wyniki są bardzo obiecujące i jest duża szansa, że przy pomocy borówek można będzie redukować powstawanie tkanki tłuszczowej. KDO

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho
Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 420
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018