Liczenie kalorii to za mało by się odchudzić

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

30-08-2011 - 13:47:17

k/Warszawy 

PAP/Rynek Zdrowia
26-07-2011 16:41

Nie wystarczy liczyć kalorie żeby się odchudzić i uniknąć nadwagi lub otyłości. Trzeba przede wszystkim wybierać takie potrawy, które są mniej tuczące - sugerują najnowsze badania na ten temat opublikowane na łamach "The New England Journal of Medicine".
Od lat przeważa przekonanie, że należy jeść wszystko, byle w umiarkowanych ilościach. Zaleca się też, by unikać tłustych potraw (z tłuszczem zwierzęcym) i ściśle kontrolować spożywane kalorie. - To nie jest jednak najlepsze rozwiązanie - twierdzi główny autor badań dr Dariush Mozaffarian, kardiolog i epidemiolog z Harvard School of Public Health. Jego zdaniem, ważne jest to co jemy, a nie tylko to ile spożywamy kalorii.
Uczony powołuje się na trwające od 12 do 20 lat obserwacje ponad 120 tys. pracowników amerykańskiej służby zdrowia, uczestniczących w trzech badaniach. Potwierdziły one, że aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę. O ile uczestnicy badań średnio przybierali na wadze prawie 0,5 kg każdego roku, czyli prawie 10 kg w ciągu 20 lat, to ci którzy często uprawiali sport - o ponad połowę mniej.

Aktywność fizyczna nie jest jednak wystarczająca, żeby uniknąć tycia. Najnowsze badania sugerują, że dieta jest ważniejsza niż wysiłek fizyczny. -Osoby, które są w miarę aktywne fizyczne, ale nie zwracają uwagi na to co jedzą, mogą nadal tyć - ostrzega współautor badań dr Walter Wiolett z Harvard School of Public Health.

Z badań wynika, że najbardziej tuczące są frytki. Osoby, które często po nie sięgały, po czterech latach przytyły o ponad 1,5 kg. O połowę mniej tuczące okazały się chipsy - w tym samym okresie powodowały wzrost masy ciała o 0,7 kg. Słodkie napoje oraz mięso i jego przetwory sprawiały, że po czterech latach uczestniczące w badaniach osoby przytyły średnio o około 0,5 kg.

O połowę mniej tuczące okazały się ziemniaki gotowane, słodycze i desery. Mrożone produkty żywnościowe, soki ze świeżych owoców oraz masło powodowały natomiast przytycie po czterech latach jedynie o 150 gramów. Tycia nie powodują warzywa. Są one też najbardziej pomocne w odchudzaniu. Z badań Nurses' Health Study wynika, że osoby, które skutecznie odchudziły się, spożywały trzykrotnie więcej warzyw.

Największy ubytek masy ciała uzyskiwały osoby, które jadły więcej jogurtów i orzechów, a nawet masła orzechowego. Orzechy zawierają dużo korzystnych tłuszczów roślinnych, natomiast masło orzechowe pomaga w odchudzaniu pewnie dlatego, że daje uczucie sytości. Zaskoczeniem jest, że na tycie (i odchudzanie) nie ma większego wpływu spożywanie mleka (zarówno tłustego, jak i odtłuszczonego), ani serów.

Na metabolizm najbardziej niekorzystny wpływ mają tzw. węglowodany oczyszczone, pozbawione głównie błonnika, znajdujące się w białym pieczywie, ciastach, białym ryżu, płatkach kukurydzianych i popcornie. Powodują one spowolnienie przemiany materii, a to sprzyja tyciu.

[www.rynekzdrowia.pl]

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

joasia (offline)

Post #2

30-08-2011 - 13:53:03

Dzięki Alu buzki
To temat, który teraz stał się dla mnie ważny!

Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem. /Dante Alighieri/

justyna81 (offline)

Post #3

13-09-2011 - 20:08:31

Ala buziaki za ten artykułsmiling smiley Jest dla mnie bardzo odkrywczy smiling smiley buzki

Al_la (offline)

Post #4

15-01-2013 - 11:35:45

k/Warszawy 

[naukawpolsce.pap.pl]

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Optixx (offline)

Post #5

17-04-2013 - 11:29:10

o nie wiedziałam o tym. przydatne informacje

Seball (offline)

Post #6

24-04-2013 - 12:15:16

Ja oprócz kalorii uwzględniam jeszcze indeks glikemiczny. Staram się wyeliminować cukier z diety. Co do poprawy metabolizmu polecam picie octu jabłkowego (dwie łyżeczki na szklankę wody), zapewniam, że działa, można zauważyć, że metabolizm przyspiesza! Tę metodę znam od lekarki mojej chrzestnej, która po chemioterapii miała problemy z jelitami.. Słuchajcie to wcale nie jest straszne, a do tego pomaga smiling smiley Jeśli ktoś obawia się o smak, to jest jeszcze opcja z siemieniem lnianym, miodem, suszoną śliwką i do tego łyżka octu jabłkowego. Oczyszcza organizm, działa jak miotełka smiling smiley

Beatles (offline)

Post #7

03-05-2013 - 15:56:35

masakra... ja chce jeść nie myśleć o kaloriach.

Kela (offline)

Post #8

03-05-2013 - 17:54:08

Beatles, poczytaj o diecie Montignaca
bez liczenia kalorii, można jeść do syta
ale... trzeba zwracać uwagę na indeks glikemiczny i na łączenie grup produktów
łatwiznauśmiech

Slavio22 (offline)

Post #9

13-05-2013 - 19:54:16

wcale to nie brzmi jak cos latwego...

Nestee (offline)

Post #10

16-05-2013 - 17:44:38

moja dieta to duzo kawy i czekolady-apetyt potem sie kurczy.

Anonimowy użytkownik (offline)

Post #11

30-05-2013 - 18:59:11

Temat bardzo dobry. Wiele kobiet je mniej ale to nie wszystko trzeba też ćwiczyć.

blackcat (offline)

Post #12

31-05-2013 - 17:25:07

Ja wiem po sobie, ze sama dieta nie wystarczy..:/ Musze chodzic min. 2 razy w tyg. na silownie, zeby zrzucic co nieco..tongue sticking out smiley

kasiaf (offline)

Post #13

03-06-2013 - 22:30:23

SZKLARĘBA 

Ja jak na razie rosnę w siłę .hahahahaha dieta mnie omija z daleka a ja za nia gonię ,gonię ,gonię i...nicduży uśmiech

- Żyj! - powiedziała nadzieja.
- Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie.

alicjakacik (offline)

Post #14

23-10-2013 - 14:06:26

Niezwykle pomocny artykuł

Porostowniczka (offline)

Post #15

25-10-2013 - 12:25:07

Fajnie, że ktoś podsunął taki artykuł, dzięki. Może uda mi się przekonać koleżankę, że liczenie kalorii to nie jest wszystko ani jedyny sposób żeby chudnąć. Ona uparcie oblicza ile co ma i ile zjeść, i przez to żywi się niezdrowo i je mało, bo jak obiad przekroczy pewną liczbę kalorii to nie chce jeść nic więcej. Ja jem więcej, ale staram się o różnorodność potraw, które nie są ciężkostrawne ani bardzo ciężkie kalorycznie, niestety ona nie chce przerzucić się na coś podobnego i zaczynam bać się, że któregoś dnia coś jej się stanie sad smiley

Teresa1957 (offline)

Post #16

25-10-2013 - 13:49:17

Kraśnik 

To ja podam linka do bardzo ciekawego filmu jak najefektywniej ćwiczyć aby zgubić parę kilogramów
Cała prawda o ćwiczeniach

patrycja23 (offline)

Post #17

25-10-2013 - 14:02:07

Poznań 

Jesli chodzi o cwiczenia to moge polecic Ewę Chodakowska. Troche chęci, sumienności, zdrowo sie odzywiac, ale na prawde a nie tylko tak mowic smiling smiley kolacja min. 2 godz przed snem, slodycze to rarytas.
Duzo,duzo samozapracia i takim sposobem zgubilam 30 kg. Wage trzymam, dalej stosuje zdrowe odzywianie a cwiczenia? hmmm no tak roznie bywa bo slabisna ze mnie ostatnio, ale bardzo bardzo je polubilam.
Diety niskokalorucane, zle zbilansowane owszem pomagaja chudnac, ale na chwile i przede wszystkim nie spalamy tluszczu tylo miesnie , skory jest malo jedrna i szara.

Ważny komunikat w sprawie użytkowniczki Patrycja23. [amazonki.net] Kliknij aby przeczytać

patiko (offline)

Post #18

10-04-2014 - 17:37:17

Co do kolacji - słyszałam, że min. 3 godz. A co do Chodakowskiej - również uważam ją za skuteczną i nie bardzo rozumiem nagonki na nią. Chociaż przyznam, że w czasie ćwiczeń ją 'wyciszam' i puszczam swoją muzykę.

Klosia45 (offline)

Post #19

21-08-2014 - 14:39:33

Ja zaczęłam jeść regularnie i więcej się ruszać i udało mi się zrzucić 5 kg smiling smiley ale miałam okrpony potem problem ze skórą, straciła jędrność i cellulit. I w sumie to nie wiem co z tym zrobić. Koleżanka namawia mnie na mezoterpaię.Co sądzicie? Jest skuteczna? Bo ona bardzo sobie chwali te zabiegi.

edit:usunieto link reklamowy

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 21-08-2014 - 14:44:14 przez myszka.

aquila (offline)

Post #20

21-08-2014 - 19:05:14

Klosia45
ale miałam okrpony potem problem ze skórą, straciła jędrność i cellulit.

skóra straciła cellulit, faktycznie dramat

It's just a ride ...

Baba Jaga (offline)

Post #21

21-08-2014 - 19:10:18

Jagolandia 

Klosia nie trać nadziei, celulit lubi powracać pociesza

lulu (offline)

Post #22

21-08-2014 - 19:40:20

k/Kwidzyna 

Zawsze można go sobie wszczepić, wszak tyle tego odsysają. pociesza

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

KarinaTa (offline)

Post #23

18-04-2017 - 14:16:39

Podbijam wątek, próbowałam już różnych diet i nie wiem jak dalej walczyć ze swoim ciałem, jakieś nowe wskazówki? sad smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 385
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018