jak sklasyfikować?

Wysłane przez joanna78 

joanna78 (offline)

Post #1

19-12-2011 - 10:38:04

poznań 

mam stwierdzonego wieloogniskowego raka przewodowego. Z badania usg : "zmiany lite hypoechogenne 10mm, 5mm , 5mm oraz kilka mniejszych rozproszonych dobrze unaczynione. W prawym dole pachowym kilka hypoechogennych węzłów chłonnych do 12mm" .
z badania MR: "Badanie MR piersi wykonane w sekwencjach T1, STIR i z programem dyfuzyjnym z oceną wzmocnienia kontrastowego.
Badanie wykonane w trybie pilnym - poza cyklem.
W piersi prawej na godz 9 widoczne jest 7 mm policykliczne ognisko ulegające wzmocnieniu kontrastowemu typ II plateau
z hipointensywnymi przegrodami ku tyłowi około 1 cm i przyklatkowo od niego podobna morfologicznie zmiana sr 1 cm z hipointensywnymi przegrodami ,
w otoczeniu tej zmiany widoczny nieregularny obszar wzmocnienia kontrastowego,
który w obszarze przyklatkowym wykazuje krzywą wzmocnienia typu III - podejrzenie zmiany rozrostowej,
w rzucie ogona Spencea widoczne są liczne ogniska niespecyficznego wzmocnienia kontrastowego.
w prawym dole pachowym widoczny okrągły intensywie wzmacniający się węzeł chłonny ś do 9 mm.
w piersi lewej zmian ogniskowych ani obszarów wzmocnienia kontrastowego nie stwierdza się.
wnioski: pierś prawa BIRADS 4c - podejrzenie procesu rozrostowego,
obraz MR moze odpowiadać phyllodes piersi prawej z podejrzeniem o proces złośliwy.
"

W piersi nie miałam żadnych guzków tylko wyczuwalny węzeł chłonny. Zgłosiłam się na usg w sierpniu- "węzeł chłonny z zatartą zatoką?" wykonano biopsję cienkoigłową. były tylko komórki zapalne- do obserwacji. We wrześniu wyczułam drugą malutką "zmianę"- również węzeł chłonny lekarz zlecił pilne MR. po MR miałam zleconą biopsję gruboigłową właśnie z tego pierwszego węzła chłonnego. wynik " ogniska raka przewodowego" . Z badań receptorów jest to rak potrójnie ujemny.

aktualnie jestem w trakcie chemii. Później będzie operacja. Mam pytanie o klasyfikację czy na podstawie tych wyników można ją określić? Czy po chemii i operacji będzie można stwierdzić coś bliżej?

usg jamy brzusznej, rtg płuc jest w porządku.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 19-12-2011 - 10:43:06 przez joanna78.

Al_la (offline)

Post #2

19-12-2011 - 10:52:52

k/Warszawy 

Stopień złośliwości i stan węzłów chłonnych klasyfikuje się na podstawie badania histopatologicznego.
Jeśli miałaś badane receptory, to na pewno określono także stopień złośliwości.
Natomiast, czy węzły czyste, czy z przerzutem będzie wiadomo po ich wycięciu, choć niewielkie przerzuty mogą przestać być widoczne po działaniu chemii.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

joanna78 (offline)

Post #3

19-12-2011 - 11:23:25

poznań 

właśnie nie mam określonego stopnia złośliwości. chyba że chodzi o KI>67- u mnie jest 60%
w jednym węźle na 100% są komórki rakowe bo z niego była biopsja i wynik jest "ogniska raka przewodowego".
lekarz na podstawie tego określił że jest to miejscowo zaawansowany rak- właśnie ze względu na ten węzeł.

i tak się właśnie zastanawiałam czy coś więcej będzie można określić po chemii i wycięciu. Po pierwszej chemii węzły wróciły to stanu pierwotnego- nie są już wyczuwalne.

jakoś tak "mało stadardowo" to u mnie przebiega winking smiley

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 19-12-2011 - 11:31:21 przez joanna78.

Al_la (offline)

Post #4

19-12-2011 - 13:40:48

k/Warszawy 

Po chemii może nie bedzie można nic już określić, bo chemia uszkadza komórki.
Wszystkie potrzebne do leczenia badania (przede wszystkim receptory hormonalne i receptor HER-2) powinny być wykonane przed chemioterapią. Reszta wyników jest mało istotna, bo nie wpływa zasadniczo na wybór leczenia.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

mag_dag (offline)

Post #5

20-12-2011 - 20:52:39

Sosnowiec 

joanna78
właśnie nie mam określonego stopnia złośliwości. chyba że chodzi o KI>67- u mnie jest 60%

joanno, Ki67>60% - określa, że w guzie jednocześnie dzieli się 60% komórek - jest to wysoka dynamika podziałów i oznacza to najwyższy stopień złośliwości,

a najważniejsze jest to, że chemia działa! uśmiech

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

ToJa (offline)

Post #6

20-12-2011 - 21:49:04

Al_la
Wszystkie potrzebne do leczenia badania (przede wszystkim receptory hormonalne i receptor HER-2) powinny być wykonane przed chemioterapią.

Nie wydaje mi się, żeby dr Wysocki przegapił wykonanie badań receptorów i herów przed chemią
Joanno może nie otrzymałaś wydruków wszystkich wyników
WCO to moloch - o wydruki niektórych wyników trzeba się upomniec

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 20-12-2011 - 21:49:23 przez ToJa.

joanna78 (offline)

Post #7

20-12-2011 - 22:28:07

poznań 

dr Wysocki niczego nie przegapi...smiling smiley receptory mam...wiem że jest potrójnie ujemny.
do tego duży stopień złośliwości i te węzły....czyli za dobrze nie jest ale tragicznie też nie smiling smiley

no dobrze to modlę się o kolejną chemię i mam nadzieję że jakieś badania będę miała żeby potwierdzic że ta chemia działa...choc czytałam że 4 FAC i 12 taxoli to bardzo dobry mix...

ToJa (offline)

Post #8

20-12-2011 - 22:41:04

joanna78
dr Wysocki niczego nie przegapi...smiling smiley
...............................
4 FAC i 12 taxoli to bardzo dobry mix...

mieszanke masz bardzo dobrą
nooo i w dobrych rekach jesteś
tak jak Ci pisałam - tych dwóch panów na literkę W z WCO jest the best
trafił Ci się bardzo dobry duecik

joanna78 (offline)

Post #9

19-03-2013 - 10:47:58

poznań 

Tak jak napisłaś duet znakmity. Po chemiach w badaniu hidtopatologicznym- pierś czysta i węzły również smiling smiley))
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 473
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018