Prośba o radę i wyjaśnienie

Wysłane przez zmonika 

zmonika (offline)

Post #1

08-04-2020 - 16:36:45

Witam
moja Mama jest o operacji BCT.
Mamy już wyniki histopatologiczne mojej Mamy:

A-J fragment gruczołu piersiowego wym 7x6x3 cm, odjęty z wrzecionem skóry dl. 7 cm. Na przekrojach w części centralnej widoczny jest kremowy lity guz wym. 1,2x0.5x1,1cm, towarzyszy jemu torbielowaty obszar wym. 2x0,8x2cm. Margines dolny-0,5cm, tylny-1cm, górny-1cm, przedni-1,5 cm, przyśrodkowy-1,5cm,boczny -3,5 cm. W tym samym pojemniku fragment tk. tłuszczowej wym. 14x3x1 cm.
K-węzły chłonne pacha lewa, fragm tkanki tłuszczowej wym do 10cm, oznaczonej szwem. Na przekrojach znaleziono 8 węzłów chłonnych wym. d
o 3,5 cm, jeden z nich w miejscu szwu.
Mikroskopowo:
W wycinkach z makroskopowo opisywanego guza fragmentu lewego gruczołu piersiowego stwierdza się utkanie raka przewodowego NST G-2 -bloom ac DCIS grade Ii typus solidum et cribriforme.
Średnica nowotworu inwazyjnego w preparacie osiąga 8 mm. Odległości nacieku od najbliższych granic zabiegu ocenione mikroskopowo wynoszą: 1,5 mm od dołu oraz 6 mm od góry. Ponadto 3 mm od góry i 5 mm od podstawy obecny jest DCIS. Pozostałe marginesy preparatu: przedni, boczny i przyśrodkowy są czyste onkologicznie -odległości od ogniska raka podano w opisie makroskopowym. Towarzyszący nowotworowi, opisywany makroskopowo torbielowaty obszar stanowi łagodną dysplazję w postaci głównie torbieli i ektatycznie zmienionych przewodów. Osobno nadesłany do oceny zbadany w całości okrężny margines zawiera w swojej części przyśrodkowej ognisko DCIS (low grade); IHC: CK 5/6 (+ na obwodzie), ER (+ w komórkach luminalnych), o srednicy 2 mm, odległe o 2 mm od płaszczyzny zewnętrznej fragmentu. Pozostała część powyższego materiału jest wolna od nowotworu. Wszystkie 8 węzłów chłonnych z dołu pachowego, w tym oznaczony szwem wartownik wolne od nowotworu.
ER: PS=5 IS=3 TS=8/8
PR: PS=5 IS=3 TS=8/8
HER 2 2 + - pierwszy wynik metodą fish z materiału biopsji ujemny, drugi wynik metodą fish z guza po operacji DODATNI
Ki67 ok. 20%.
pT1bN0Mx

Wcześniej opisywałam sytuację mojej Mamy na wątku dot. interpretacji wyników. W końcu udało nam się "wyrwać" wręcz wynik powtórzonego badania HER2 metodą FISH i wynik wyszedł dodatni.
Onkolog powiedziała, że ponieważ guz jest poniżej centymetra i wynosi 8,0 mm (nie wiem skąd to się wzięło ponieważ w powyższym wyniku guz ma wymiary 1,2cm x 0,5 cm x 1,1 cm - co prawda pisze, że rak inwazyjny w preparacie ma 8 mm), więc nie ma potrzeby podawania herceptyny - takie są procedury!!!
Zapisała Mamie Tamoxifen EBEWE i kazała zarejestrować się, żeby dostać skierowanie na radioterapię.

Mam pytanie. Czy przy HER2 dodatnim nie powinni Mamie dać herceptyny z chemią? Boję się, że próbują zbyć moją Mamę, a ja się obawiam, że mogą być gorsze rokowania przez brak tego leku. I skąd ona wzięła to, że guz jest mniejszy niż 1 cm - liczy się guz lity czy ognisko raka?
Proszę Was o radę czy powinnam dalej cisnąć onkologa o tą herceptynę?
Już nie wiem co robić, a ona mi mówi, że takie są procedury.
Dziękuję.

Wyniki Mamy: Operacja BCT 10.02.2020, pT1bN0Mx, G2, ER 100%, PR 95%, HER2 dodatni, węzły czyste, Tamoxifen od 09.04.2020, radioterapia na głębokim wdechu - 19 lampek

Tomasz. (offline)

Post #2

09-04-2020 - 13:02:51

Pruszków 

Sugerowałbym niepowielanie wątków.

candymika (offline)

Post #3

30-11-2021 - 10:01:40

I am really pleased to go through these blog posts which are full of useful facts, thank you for providing this kind of information. paper io 2
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 605
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022