Receptory potrójnie ujemne

Wysłane przez Amazonki.net 

Paula.kh (offline)

Post #1

28-08-2017 - 21:32:32

Dziewczyny,

Czy Wy jako trojujemne też miałyście podawane 4 cykle AC plus potem 12 cotygodniowych podań paklitakselu, czy to dobry schemat leczenia ?

I jeszcze kolejna nurtująca mnie kwestia - czy jeśli w usuniętym wartowniku nie było przerzutów to można domniemać że węzły pachowe były czyste i jak ewentualnie można by to sprawdzić ?

No i ostatnia kwestia- na jakim etapie leczenia sprawdzane są inne narządy- że nie ma w mich przerzutów - lekarz wspominał, że zrobimy potem badanie PET, ale nie doprecyzował kiedy ...

Bardzo proszę o porady, z góry bardzo dziękuję.

Al_la (offline)

Post #2

28-08-2017 - 22:32:02

k/Warszawy 

1. Masz dobry schemat. Ja miałam 6 x FEC i też był dobry uśmiech
2. Żeby sprawdzić, czy w pozostałych węzłach nie ma przerzutów trzeba by je usunąć. Po to się bada węzeł wartowniczy, żeby pozostałych węzłów nie usuwać. Jest małe prawdopodobieństwo, że wartownik jest czysty, a w pozostałym węzłach przerzut. Nie nakręcaj się uśmiech
3. Jeśli Ci zrobią badanie PET to masz szczęście. Ja zakończyłam chemioterapię i nie miałam żadnego badania. I gdybym nie meldowała dolegliwości nie miałabym żadnych badań do dziś, czyli przez 14 lat.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Paula.kh (offline)

Post #3

28-08-2017 - 23:11:10

Moja Mama jest chora, ale to głownie ja czytam, dowiaduje się wszystkiego.

A to miałaś jakieś dolegliwości które związane były z przerzutami?

Każdy powtarza, że najgorsze są właśnie przerzuty, a nie pierwotne ognisko nowotworu- guz zresztą usunięty - dlatego tak dopytuję.....

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-08-2017 - 23:12:47 przez Paula.kh.

marzusia (offline)

Post #4

29-08-2017 - 00:36:01

Cieszyn 

Ala żadnych przerzutów nie ma i mieć już nie będziechichot

Paula.kh (offline)

Post #5

29-08-2017 - 08:40:23

marzusia
Ala żadnych przerzutów nie ma i mieć już nie będziechichot

Oczywiście, że tak będzie, ale dla pewności wolałabym jednak wiedzieć jak można to sprawdzić oczko.

Scyntografia, ewentualne usg jamy brzusznej, to już pewnie po zakończeniu leczenia??

fianiebieska (offline)

Post #6

29-08-2017 - 08:46:35

Warszawa 

Tak, po zakończeniu.

Ja miałam też schematy 4xAC plus 12xpxl.

fianiebieska opowiada

renatar (offline)

Post #7

29-08-2017 - 08:54:15

sieradz 

Ja po pierwszej chemii miałam usg jamy brzusznej i rtg płuc. Przed radioterapią lekarz uparł się żeby jeszcze scyntygrafię zrobić co mi opóżniło radio o jakieś 6 tygodni. Po zakończeniu leczenia raz do roku rtg płuc, mamografia i usg piersi [tej ostałej i blizny],usg dopochwowe co pół roku [tamoksifen].

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Paula.kh (offline)

Post #8

29-08-2017 - 09:07:47

Dzięki dziewczyny za odpowiedzi.
Moja Mama miała usg jamy brzusznej, ale to jeszcze przed operacja, czyli teraz z kolejnym chyba poczekać? I w takim razie ze scyntografią chyba też nie ma się co wyrywać- żeby nie opóźnić radio?

Lekarz mówił o badaniu PET, ale czytam na jego temat różne opinie, pytanie czy na pewno warto ??

dziubas (offline)

Post #9

29-08-2017 - 13:27:35

Gdańsk 

Paula.kh
Lekarz mówił o badaniu PET, ale czytam na jego temat różne opinie, pytanie czy na pewno warto ??
Paula!!! serceo kazdym z nas, o kazdym człowieku inni maja rózne opinie i bardzo dobrze! jeżeli lekarz proponuje PET to ja bym sie zgodziła, bo to badanie z "wyzszej" półki moim zdaniem

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

Al_la (offline)

Post #10

29-08-2017 - 20:28:21

k/Warszawy 

Paula.kh
A to miałaś jakieś dolegliwości które związane były z przerzutami?

Miałam dolegliwości, które okazały się nie przerzutami jak większość dolegliwości duży uśmiech

marzusia
Ala żadnych przerzutów nie ma i mieć już nie będzie

Wróżka, czy jasnowidzka? chichot

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Paula.kh (offline)

Post #11

29-08-2017 - 21:21:17

Al_la
Ala żadnych przerzutów nie ma i mieć już nie będzie
Wróżka, czy jasnowidzka? chichot[/

Niepoprawna optymistka duży uśmiech

marzusia (offline)

Post #12

29-08-2017 - 21:41:36

Cieszyn 

Kurczę, ale komplement, ja.......optymistka, bardziej kulą w płot to trafić się nie daniezdecydowany

Paula.kh (offline)

Post #13

29-08-2017 - 23:17:31

marzusia
Kurczę, ale komplement, ja.......optymistka, bardziej kulą w płot to trafić się nie daniezdecydowany

Wiem, to była ironia

efka (offline)

Post #14

06-09-2017 - 15:27:56

Gdańsk 

Witam, dzisiaj odebrałam wyniki Fish, jednak mój rąk jest trójujemny. Dla przypomnienia guzek usunięty mammotomem miał 9mm, G2. Druga zmiana 13x4 mm jest nadal w piersi. Czy któraś z Was miała raka trójujemnego wieloogniskowego? O odpowiedź też proszę naszych forumowych ekspertów. Jutro mam wizytę u onkologa. Jakie są najnowsze standardy leczenia raka trójujemnego? Chciałabym najpierw mastektomię, żeby pozbyć się tego, co zostało w piersi. Proszę o pomoc, wpadłam dzisiaj w czarny dół.

dziubas (offline)

Post #15

06-09-2017 - 15:35:46

Gdańsk 

efka!!!sercenie bojaj!!! pociesza leczysz sie w WCO czy W GUMedzie?

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

efka (offline)

Post #16

06-09-2017 - 15:36:05

Gdańsk 

Mam własne przypuszczenia na temat mojego trójujemnego raka. Od prawie 5 lat przyjmuję Tamoxifen. Spotkałam w necie wyniki badań o zależności występowania tego raka od stosowania Tamoxifenu.

efka (offline)

Post #17

06-09-2017 - 15:37:34

Gdańsk 

Od 5 lat jestem pod opieką onkologia dr Janusza Wojtackiego z Invicty.

dziubas (offline)

Post #18

06-09-2017 - 15:38:57

Gdańsk 

super!!! masz farta! to świetny specjalista i wspaniały empatyczny człowiek! ok

efka (offline)

Post #19

06-09-2017 - 17:05:16

Gdańsk 

Proszę Was o pomoc, zaczęłam czytać informacje w necie i koniec...

marzusia (offline)

Post #20

06-09-2017 - 18:16:02

Cieszyn 

akurat jest wręcz odwrotnie, tamoksyfen chroni przed powstaniem raka drugiej piersi, ostatnio, w tym temacie była wypowiedż eksperta

efka (offline)

Post #21

06-09-2017 - 18:22:29

Gdańsk 

Ponawiam pytanie odnośnie aktualnych schematów leczenia raka tröjujemnego. Poszukuję osób, dla których drugi rąk był trójujemny.

Tomasz. (offline)

Post #22

06-09-2017 - 19:24:31

Pruszków 

Na przestrzeni lat niewiele się w tej terapii zmieniło. Istotne jest "trafienie" z chemioterapią- nie ma tu jednak prostych reguł. Najważniejsze jest stwierdzenie, czy jest mutacja w genach BRCA. W razie receptorów potrójnie ujemnych i mutacji BRCA przewagę mają pochodne platyny (zwł. cisplatyna) w leczeniu.
Poza operacją jest więc chemioterapia i radioterapia.

efka (offline)

Post #23

06-09-2017 - 19:27:06

Gdańsk 

BRCA1 brak mutacji, ale badane tylko 3 podstawowe mutacje. Rozszerzone badania genetyczne mam w toku

Paula.kh (offline)

Post #24

08-09-2017 - 20:41:45

Tomasz.
Na przestrzeni lat niewiele się w tej terapii zmieniło. Istotne jest "trafienie" z chemioterapią- nie ma tu jednak prostych reguł. Najważniejsze jest stwierdzenie, czy jest mutacja w genach BRCA. W razie receptorów potrójnie ujemnych i mutacji BRCA przewagę mają pochodne platyny (zwł. cisplatyna) w leczeniu.
Poza operacją jest więc chemioterapia i radioterapia.

Moja Mama będzie miała badania genetyczne, ale jest już po drugiej chemii w schemacie AC. Co w przypadku jeśli wynik badania genetycznego byłby pozytywny ?
Zmienią jej rodzaj podawanej chemii ?
I czy wiecie jak długo czeka się na wynik ?

efka (offline)

Post #25

08-09-2017 - 21:00:48

Gdańsk 

U mnie badanie ma trwać ok. 10 tygodni. Robi je też moja córka, ma 27 lat, myślę, że warto...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-09-2017 - 21:04:07 przez efka.

dziubas (offline)

Post #26

08-09-2017 - 21:12:20

Gdańsk 

eFka ty wspominałas, ze masz pogłębione badania więc moze dlatego tak długo...

efka (offline)

Post #27

08-09-2017 - 21:16:46

Gdańsk 

Tak, pogłębione, ponieważ w badaniu BRCA1 zbadano mi tylko trzy najpowszechniejsze sekwencje i u mnie wyszły ujemne. Jest teraz ciekawy projekt prowadzony przez Genomics Badamy Geny. Badają tam 14 mutacji w kierunku raka piersi i prostaty oraz dla chętnych dodatkowo 56 innych mutacji.

Wklejam fragment o zakresie badań

U każdego uczestnika badania, analizujemy 14 genów, których sekwencje zostaną odczytane z wykorzystaniem technologii sekwencjonowania nowej generacji (NGS) oraz wykorzystane przy ocenie ryzyka zachorowania na raka piersi i prostaty:

ATM, BRCA1, BRCA2, BRIP1, CDH1, CHEK2, NBN, NF1, PALB2, PTEN, RAD51C, RAD51D, STK11, TP53

Dodatkowo, jeśli osoba badana wyrazi takie życzenie (zaznaczając to w formularzu zgody na badanie), analizujemy 56 genów, których sekwencje zostaną odczytane z wykorzystaniem technologii sekwencjonowania nowej generacji (NGS), ale nie zostaną wykorzystane w prowadzonej aktualnie ocenie ryzyka zachorowania na raka piersi i prostaty:

AKT1; APC; ATP9B; AXIN2; BARD1; BMPR1A; CDKN2A; CTNNA1; CYP21A2; EPCAM; EXO1; FANCC; FH; FLCN; GALNT12; GDNF; GREM1; HNF1A; HNF1B; KIF1B; MAX; MC1R; MEN1; MET; MITF; MLH1; MLH3; MRE11A; MSH2; MSH6; MUTYH; PIK3CA; PMS1; PMS2; POLD1; POLE; POT1; PRKAR1A; PRSS1; PTCH1; RET; SDHA; SDHAF2; SDHB; SDHC; SDHD; SMAD4; TGFBR2; TMEM127; TSC1; TSC2; VHL; WT1; XRCC2; XRCC3

Uzyskane sekwencje 56 genów zostaną przeanalizowane, ale przy ocenie ryzyka zachorowania na raka piersi i prostaty wykorzystamy je dopiero po wprowadzeniu badanego genu na listę genów rekomendowanych do badania przez towarzystwa lekarskie, w szczególności National Comprehensive Cancer Network.

Jeśli w wymienionych 56 genach znaleziony zostanie wariant o udokumentowanym związku z ryzykiem zachorowania na inne nowotwory, poinformujemy o tym i przekażemy stosowne rekomendacje, należy jednak pamiętać, że nie dla każdego genu z tej listy istnieją jednoznaczne rekomendacje towarzystw lekarskich odnośnie postępowania profilaktycznego.

W jaki sposób badamy geny?

Badanie jest wykonywane przy użyciu sekwencjonowania nowej generacji (NGS), dzięki czemu uzyskujemy pełne sekwencje 14 genów (albo 14+56 genów), nie ograniczając się do wybranych punktów w tych genach. Typowo analizuje się 5 punków w genie BRCA1 i 3 punkty w genie BRCA2, podczas gdy chorobotwórczych zmian w obu genach jest ponad 3 tysiące. W naszym badaniu analizujemy 14 genów, w każdym średnio 1500 potencjalnie uszkadzających zmian (w sumie ponad 20 000 potencjalnie uszkodzonych punktów).

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-09-2017 - 21:23:11 przez efka.

Malwina1985 (offline)

Post #28

29-09-2017 - 12:12:32

Cześć dziewczyny zostałam tu przekierowanaz wątku raka przewodowego, wklejam swój post:
Cześć dziewczyny - to mój pierwszy post, więc jeśli w niewłaściwym miejscu proszę o przekierowanie

Czy na podstawie tych informacji:
Rak przewodowy naciekający NST M8500/3 G3
Nie wykazano ekspresji receptorów estrogenów w jądrach komórek nowotworowych
nie wykazano ekspresji receptorów progestagenów w jądrach komórek nowotworowych
Oznaczono ekspresję białka HER2 przy użyciu HercepTest(Dako) odczyn negatywny w komórkach nowotworowych
ekspresja antygenu proliferacyjnego Ki67 w około 70% jąder komórek

Wg usg zmiana o wymiarach 2,2cm na 16,cm

Jesteście w stanie powiedzieć co to za raczysko? Są to wyniki biopsji. Jestem po BCT , wycięto mi też cztery powiększone węzły. W badaniu śródoperacyjnym węzły były czyste.
W karcie DiLO mam napisane dalsze leczenie chemiczne i rtgterapia.
Chirurg, który przeprowadzał operację mówił, że na pewno będzie chemia
A ja mam myśli typu : "ile lat mi zostało?", "mam czteroletniego syna - czy dożyję jakiś ważnych momentów w jego życiu?"
później myślę "węzły czyste", "brzuch na usg czysty" - więc chyba źle nie jest
Na moje pytanie o to czy wcześnie go znaleźliśmy usłyszałam, że przecież pierwsze usg było w lipcu br operacja 21.09 więc idzie szybko.

I mam taki problem, bo wydaje mi się, że nie wiem nic i w związku z tym nie wiem o co pytać.
Pan dr mówił, ze kilka miesięcy leczenia i mamy szanse na całkowite wyleczenie - czy to oznacza, że pożegnam się z raczolem już na zawsze?

Proszę o wsparcie dla panikary Malwiny, własne doświadczenia i pomysły jak przeżyć 21 dni na ostateczne wyniki bez histerii.
Pozdrawiam Was moje bohaterki serce

koniec cytatu.
Moja prośba aktualna, szukam osób, które chemię dostały dopiero po operacji.
Czytam Wasze wypowiedzi i jest mi lepiej rotfl

Malwina1985 (offline)

Post #29

29-09-2017 - 12:51:05

I jeszcze pytanie odnośnie kobiet w rodzinie:

Mam mamę, która regularnie chodzi na mammografię, oraz dwie młodsze siostry i pytanie właśnie odnośnie młodszych sióstr. Gdzieś czytałam ale mam bardzo niejasne odczucia odnośnie tego, że jeśli jedna kobieta w rodzinie choruje na raczysko to pozostałe mają komplet badań kontrolnych w ramach nfz. Bardzo proszę o informację na ten temat lub przekierowanie do odpowiedniego wątku, przeglądałam forum leczenie, i rehabilitacja i jakoś nie trafiłam.
Pozdrawiam

Paula.kh (offline)

Post #30

29-09-2017 - 19:28:51

Malwina1985
I jeszcze pytanie odnośnie kobiet w rodzinie:

Mam mamę, która regularnie chodzi na mammografię, oraz dwie młodsze siostry i pytanie właśnie odnośnie młodszych sióstr. Gdzieś czytałam ale mam bardzo niejasne odczucia odnośnie tego, że jeśli jedna kobieta w rodzinie choruje na raczysko to pozostałe mają komplet badań kontrolnych w ramach nfz. Bardzo proszę o informację na ten temat lub przekierowanie do odpowiedniego wątku, przeglądałam forum leczenie, i rehabilitacja i jakoś nie trafiłam.
Pozdrawiam

Jeden przypadek to czasami za mało...Ja jestem w programie, ale miałam dwa zachorownania- Mama i Babcia.
Ale Twoja Mama ma nowotwór?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 694
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022