Receptor HER-2 dodatni

Wysłane przez Amazonki.net 

Anonimowy użytkownik (offline)

Post #1

14-06-2015 - 19:14:48

Jakieś 2 miesiące temu dowiedziałam się tej strasznej chorobie. Dotyczy ona mojej kochanej siostrzyczki. Ma 35 lat. Pół roku temu urodziła córcię. W lewej piersi znalazła guzek. Jest po mastektomii podwójnej. Druga pierś zapobiegawczo z wszczepieniem implantu. Opis który dostaliśmy po badania histopatologicznym brzmi naciekajacy rak NST BR III oraz wewnatrzprzewodowy DCIS G2 typ lity z martwica i sitowaty stanowiący około 60% powierzchni guza. Receptory: HER 2 (3+) ER brak ekspresji Pgr brak ekspresji Ki 67 (+) 80% wybarwionych jader komórek raka. Wielkość guza to 2.3×1.8×2.0 opis węzłów chłonnych: Przerzuty raka do 2 węzłów chlonnych na 7 znalezionych. Utkanie raka w przerzutach ograniczone jest do węzłów chłonnych. Ognisko raka wewnatrzprzewodowego DCIS G2 typ lity.. Teraz jest w trakcie chemii uzupełniającej po operacji mastektomii.

Anonimowy użytkownik (offline)

Post #2

14-06-2015 - 19:30:23

Nie potrafię tego wszystkiego ogarnąć. Jest mi bardzo ciężko. Staram się nie płakać i być silna tak jak ona ale nie potrafię. Dodaję jej sił ale gdy jestem sama moja psychika się załamuje i nie potrafię funkcjonować.

nika5 (offline)

Post #3

04-10-2015 - 08:56:30

koszalin 

Hmmm a cóż tak tu cichutko. Chyba odśwież wątek. Guz 2.1cm er- pgr- her+++ g3, mastektomia, węzły 2 zajęte na 8 znalezionych bez naciekania torebki. Jest chemia a będa naswietlania i herceptyna. Wiem że nie jest dobrze ale jestem dobrej myśli zwłaszcza po prześledzeniu tego wątku. Chociaż krótki to czytałam go chyba z 20 razy.

Kuba (offline)

Post #4

04-10-2015 - 09:20:29

Gogolin 

nika5
Hmmm a cóż tak tu cichutko. Chyba odśwież wątek. Guz 2.1cm er- pgr- her+++ g3, mastektomia, węzły 2 zajęte na 8 znalezionych bez naciekania torebki. Jest chemia a będa naswietlania i herceptyna. Wiem że nie jest dobrze ale jestem dobrej myśli zwłaszcza po prześledzeniu tego wątku. Chociaż krótki to czytałam go chyba z 20 razy.
Co nie jest dobrze? Dobrze jestuśmiech

magda2411 (offline)

Post #5

04-10-2015 - 15:04:42

Olsztyn 

U mnie było tak samo i wyzdrowiałam. Zgadzam się z Kubą, dobrze jest!

nika5 (offline)

Post #6

04-10-2015 - 19:26:15

koszalin 

No to nie będę się z Wami sprzeczać

nika5 (offline)

Post #7

04-10-2015 - 19:27:22

koszalin 

Mówicie że jest dobrze to dobrze jest

nika5 (offline)

Post #8

04-10-2015 - 19:27:41

koszalin 

nika5 (offline)

Post #9

04-10-2015 - 19:28:44

koszalin 

Coś mam problemy bo mi ścina tekst i buziek nie wstawia

yoasia (offline)

Post #10

31-01-2016 - 09:51:38

Witam. Jestem tu nowa. Piszę z prośbą o pomoc/ radę. 59-latka z mojej rodziny ma raka piersi (dodatniego). Guzek usunięty, trzy węzły też (jeden zajęty). Leczenie to 4xAC a potem 12xherceptyna. Kobieta jest przed trzecią dawką AC. Jest załamana bo dokucza jej ból pleców i nogi. Zrobiła prywatnie rezonans odcinka lędźwiowego - dwie zmiany po 8mm na kręgach i zalecenia do dalszego badania w kierunku nowotworu. Dostała skierowanie na scyntygrafię kości, ale dr onkolog radziła wstrzymać się, bo jeśli się okaże, że to przerzuty to straci herceptynę. Ona sama nie wie co robić bo leki przeciwbólowe nie pomagają. Może któraś z Pań zna podobny przypadek/ sama miała podobną sytuację i jest w stanie doradzić? Wszyscy jesteśmy bezradni bo nie wiemy jak pomóc, co doradzić? Boję się, że straci jedyne skuteczne lekarstwo (herceptynę) a z drugiej strony, że rak bardzo się rozprzestrzeni na kościach. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

yoko

hanka_59 (offline)

Post #11

31-01-2016 - 10:17:02

Reda 

nika5
He, u mnie było podobnie - her2 +++, nierhormonozależny, G2 1,5 cm, 8 z 18 węzłow zajętych z naciekaniem i zatorami limfatycznymi i właśnie dzisiaj mija 5 lat od operacji tak

nika5 (offline)

Post #12

31-01-2016 - 13:46:26

koszalin 

Hanka_59 jesteś wielka. Serdecznie gratuluję i życzę jeszcze baaardzo wielu lat w zdrowiu.

Tomasz. (offline)

Post #13

31-01-2016 - 14:53:28

Pruszków 

yoasia
Witam. Jestem tu nowa. Piszę z prośbą o pomoc/ radę. 59-latka z mojej rodziny ma raka piersi (dodatniego). Guzek usunięty, trzy węzły też (jeden zajęty). Leczenie to 4xAC a potem 12xherceptyna. Kobieta jest przed trzecią dawką AC. Jest załamana bo dokucza jej ból pleców i nogi. Zrobiła prywatnie rezonans odcinka lędźwiowego - dwie zmiany po 8mm na kręgach i zalecenia do dalszego badania w kierunku nowotworu. Dostała skierowanie na scyntygrafię kości, ale dr onkolog radziła wstrzymać się, bo jeśli się okaże, że to przerzuty to straci herceptynę. Ona sama nie wie co robić bo leki przeciwbólowe nie pomagają. Może któraś z Pań zna podobny przypadek/ sama miała podobną sytuację i jest w stanie doradzić? Wszyscy jesteśmy bezradni bo nie wiemy jak pomóc, co doradzić? Boję się, że straci jedyne skuteczne lekarstwo (herceptynę) a z drugiej strony, że rak bardzo się rozprzestrzeni na kościach. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
Moim zdaniem scyntygrafię wykonać należy. Choćby z powodu bólów- w razie potwierdzenia zmian metastatycznych w kościach wlewy z kwasu zolendronowego (bisfosfonian) pozwalają znacznie ograniczyć bóle, lub je całkiem zlikwidować. A kwestia wyniku- ważne, co jest w oficjalnej dokumentacji lekarskiej- jeśłi wynik nie wpisany do karty, to tak, jakby go nie było.
Ja bym rozważył zmianę schematu AC na docetaxel ew. paclitaxel gdyż leki te mają lepsze notowania w leczeniu zmian HER2+++.
Jest nowy lek - pertuzumab (Perjeta) i ma ona dobre notowania wraz z herceptyną i docetaxelem w wykrytych zmianach przerzutowych. Natomiast trudno się na ten lek "załapać". Nieco gorszym rozwiązaniem jest zmiana trastuzumabu (Herceptin) na lapatynib (Tyverb) ale też może być to pomocne.
Trudno orzec, kiedy doszło do zmian metastatycznych, nie wiadomo jaki jest stopień złośliwości guza pierwotnego, czy są dodatnie receptory steroidowe, jaki marker proliferacji, wielkość guza w momencie operacji- trudno coś więcej napisać. Pewne jest jedno- badanie obrazowe wykaząło zmiany w tkance kostnej kręgosłupa i należy to badanie zweryfikować scyntygrafią. W razie potwierdzenia- da to podstawę do wlewów bisfosfonianu- co ulży cierpieniu chorej.

yoasia (offline)

Post #14

31-01-2016 - 21:05:16

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Wszelkie wskazówki są bardzo pomocne. Guzek został wycięty w listopadzie i miał 5 mm i drugi stopień złośliwości. Węzły usunięte w grudniu. Niestety tu raczej nie ma możliwości, żeby wynik scyntygrafii nie został zapisany w karcie. Przeraża mnie to, że wszystko tak szybko się dzieje i "wymyka się spod kontroli". Mam tylko nadzieję, że da się to wszystko powstrzymać. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

yoko

lulu (offline)

Post #15

31-01-2016 - 21:52:25

k/Kwidzyna 

A może scyntygrafię zrobić prywatnie, wtedy wynik nie jest oficjalny, można skonsultować z lekarzem, ale wpisywać nie trzeba.

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

yoasia (offline)

Post #16

31-01-2016 - 22:04:32

To jest myśl duży uśmiech Dziękuję!

yoko

Tomasz. (offline)

Post #17

01-02-2016 - 06:38:58

Pruszków 

Yoasia 5 mm guzek to stadium wczesne, zatem tym bardziej trzeba zweryfikować wynik rezonansu scyntygrafią- nieczęsto zdarzają się zmiany metastatyczne w kościach przy tak małych guzach.

yoasia (offline)

Post #18

01-02-2016 - 20:40:01

Już sama nie wiem. Też mi się wydawało, że to wczesne stadium no i tylko jeden węzeł zajęty... że to nie mogło się tak rozprzestrzenić...ale ten dokuczliwy nieustający ból, drętwienie nogi i wynik rezonansu... zobaczymy... Dr. onkolog doradzała wstrzymać się ze scyntygrafią, ale w tym tygodniu będzie jeszcze jedna konsultacja i zobaczymy.

yoko

motylek123 (offline)

Post #19

03-05-2016 - 19:49:53

mag_dag
ul87 - posłuchaj i przekaż to mamie -
szefowa nasza, znaczy prezes Federacji Amazonek, KryśkaW zachorowała na raka 20 lat temu, wtedy nawet nie wiedzieli, że jest coś takiego jak nadekspresja HER2, sądzę, że o HER2 też nie wiedzieli
jak się domyślasz, nie zbadali jej tego i nie dostała żadnej herceptyny, bo o niej wtedy też nikt nie słyszał

zbadała sobie ten receptor dopiero niedawno (badanie można zrobić z bloczków pooperacyjnych, które szpitale przechowują przez długie lata - ja też badałam po 8 latach) i okazało się, że powinna brać wtedy hercię

no i żyje sobie cała i zdrowa a na dodatek szalona kobieta - wniosek - można się wyleczyć z raka z nadekspresją HER2 nawet bez herci
a z hercią, to ho_ho!!! uśmiech

Najdroższa mag_dag

To co napisałaś powyżej jest najcudowniejszą rzeczą jaką przeczytałam od 11 miesięcy ( od tego czasu walczę z takim HER2 +++ )
Tak jak ul87 zadręczam się rokowaniami i szansą na całkowite wyleczenie z tego dziada i usłyszeć takie wieści to dla mnie jak tlen.
Proszę przyjąć życzenia nienagannego zdrowia i wielkiego optymizmu.
Ze szczerego serca Ania

magda2411 (offline)

Post #20

03-05-2016 - 21:32:26

Olsztyn 

Mam her2 +++ i wyzdrowiałam. Chorowałam 9 lat temu smiling smiley

daka (offline)

Post #21

09-05-2016 - 17:07:50

Witam!Jestem też her2 +++,po oszczędzjącej, czekam na chemię .guzek poniżej 1cm więc herceptyny pewnie nie będzie, napiszcie coś o chemii ,jaka najlepsza....

Al_la (offline)

Post #22

10-05-2016 - 10:21:16

k/Warszawy 

Nie ma chemii najlepszej i najgorszej. Ta jest najlepsza, która zadziała uśmiech
Jaką chemię dostaniesz zadecyduje lekarz po zapoznaniu się ze wszystkimi Twoimi wynikami.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Zofix (offline)

Post #23

16-05-2016 - 17:25:38

Sieradz 

Witam!
Ja też jestem na Her 3 plus. Czekam na chemię i chyba herceptynę też, bo guz miał aż 5 cm.
Czy ktoś wie, tą herceptynę "super morfinę-witaminę" to się dostaje w jakiej postaci i jak często?.

Al_la (offline)

Post #24

17-05-2016 - 17:09:05

k/Warszawy 

W postaci wlewów dożylnych co 3 tygodnie przez rok uśmiech

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Zofix (offline)

Post #25

17-05-2016 - 17:53:03

Sieradz 

Bardzo dziękuję!
No to czeka mnie nie lada wyzwanie , ale czego się nie zrobi by jeszcze trochę pośmigać!!

Jutta (offline)

Post #26

17-05-2016 - 18:57:47

między Łodzią a Warszawą 

Dokładnie 18 podań.

Wandka (offline)

Post #27

18-05-2016 - 00:17:16

Warszawa 

Dokładnie to powinien być rok leczenia herceptyną czyli 18 wlewów. Jeżeli z jakichś powodów zostaną przesunięte np. 2 wlewy (choroba lub inne sytuacje) to z 18 wlewów dostaje się 16. Zachowany jest rok leczenia a nie ilość wlewów. Wyjątek stanowią badania kliniczne, w których zachowana jest ilość wlewów czyli 18.

Kuba (offline)

Post #28

18-05-2016 - 15:16:24

Gogolin 

Kapitalną większość leków o charakterze peptydów/białek podajemy pozajelitowo; wynika to z ich dużej wrażliwości na działanie enzymów trawiennych, a zwłaszcza soku żołądkowego. Wszystkie "maby" to białka o charakterze przeciwciał. To dlatego np. szczepionki podawane są drogą pozajelitowąuśmiech

ewapatrycja (offline)

Post #29

28-09-2016 - 21:03:43

Wrocław 

a co oznacza HER-2/neu (4B5),odczyn pozytywny w komórkach raka naciekającego (score=3+)??

Kuba (offline)

Post #30

28-09-2016 - 21:27:55

Gogolin 

3+ oznacza po prostu odczyn dodatni.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 357
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018