Wynik biopsji- torbiel czy coś innego?

Wysłane przez lena555 

lena555 (offline)

Post #1

25-08-2010 - 13:54:09

Witam wszystkich

Miesiąc temu poszłam na USG. Oto wynik: Sutki o utkaniu gruczołowo tłuszczowym. Niewielkie zmiany dysplastyczne. W sutku lewym na godz 2-giej nieregularna torbiel śr 14 mm w obrębie obszaru dysplastycznego. Wskazana BACC. W sutku prawym na godz 9-tej dwie trobiele 9mm i 10mm. Poza tym w obu sutkach rozsiane drobne torbiele o śr do 5mm. Guzków litych nie znaleziono. Węzły chłonne pachowe bez zmian.

Radiolog zasugerował biopsję tej nieregularnej torbieli. Byłam u onkologa, który zrobił biopsję. Oto wynik:

W obrazie mikroskopowym rozmazu cytologicznego widoczne są pojedyncze grupy komórek oraz małe fragmenty (skupiska?) nabłonka gruczołowego z udziałem komórek przejawiających różnice wielkości i barwliwości jąder komórkowych częściowo ulegające lizie. Obecne są także pojedyncze makrofagi i komórki zrębowe oraz masy krwiopochodne. Materiał skąpy i niemiarodajny. Obraz cytologiczny rozmazu nie pozwala na jednoznaczną ocenę rozmazu. Wskazane powtórzenie biopsji aspiracyjnej (bac) ewentualnie weryfikacja histopatologiczna zmiany.

Dodam, że torbiele w piersi oraz zwyrodnienie włóknisto-torbielowate (tak pisało w poprzednich usg)generalnie miałam już od kilku lat, lecz onkolog kazał to tylko kontrolować. Miałam też 2 lata temu robioną raz biopsję torbieli, ale nie wyszło niż podejrzanego. Dopiero teraz w usg wyszła torbiel "nieregularna". Nie bardzo wiem, co znaczy "nieregularna", zmieniony kształt, dziwne obrysy lub coś w tym stylu?Czy taki wynik biopsji sugeruje raka? Onkolog zalecił jeszcze jedną biopsję oraz usg na swoim oddziale, ale na skierowaniu napisał *tu m sin* a to oznacza chyba guza?Czy to może ogólne stwierdzenie? W trakcie rozmowy z onkologiem oraz na skierowaniu na kolejną biopsję pojawiło się też stwierdzenie, zgrubienie mastopatyczne. Czy jest się czego obawiać?

Dziękuje ślicznie za odpowiedzi

mag_dag (offline)

Post #2

25-08-2010 - 16:54:09

Sosnowiec 

leno, z wyniku nic nie wiemy, bo jak napisali - materiału za mało - chyba powtórna biopsja to dobre rozwiązanie

"nieregularna" dlatego właśnie zaniepokoiła lekarza - wszystkie nieregularne kształty w piersi należy weryfikować innymi badaniami, bo nieregularność kształtów może (ale nie musi) sugerować, że to coś złego

jednocześnie słowa z opisu usg "guzków litych nie znaleziono" są bardzo uspokajające

dopisek na skierowaniu oznacza guza, ale ma być zapewne podkładką do wykonania ponownego badania lub słowami oznaczającymi, co badanie ma potwierdzić/wykluczyć

zmiany mastopatyczne ma wiele kobiet i nie wszystkie są złośliwe, po prostu taka uroda - należy je kontrolować

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

lena555 (offline)

Post #3

25-08-2010 - 21:14:08

Dziękuje za odpowiedź. W następnym tygodniu mam usg i powtórna biopsję. Jak będą wyniki dam znać jak się przedstawia sprawa. Pozdrawiam