Wynik pooperacyjny - proszę o interpretację

Wysłane przez basiuta 

basiuta (offline)

Post #1

17-05-2016 - 14:36:46

Bardzo proszę o interpretację wyniku pooperacyjnego amputowanej piersi wraz z węzłami, który odebrałam dzisiaj.

Wyjściowo wieloogniskowy guz piersi: guz 2,2 cm, guz 1cm i trzeci 1cm.
Carcinoma ductale invasium G-3 mammae (WHO: invasive carcinoma of no special type, NST) ac foci carcinomatis intraductalis (DCIS)
receptor ER-TS(7/8)
receptor PR-TS(7/8)
HER- 3+
Ki67 ok 80-90
Zostałam poddana chemii 4xAC 4XDocetaxel, czekam na radioterapię i po niej przez rok herceptynę. Od tygodnia po ostatniej chemii przyjmuję Tamoxifen.

Na trzy tygodnie przed operacją, dwa dni po ostatniej chemii miałam wykonaną mammografię. Wszystkie trzy guzy były widoczne w dodatkowym usg.
0,6 cm, 0,5 cm i 0,5 cm.

Wynik pooperacyjny

Opis mikroskopowy
15016- dwa fragmenty tkanki tłuszczowej po 1 cm, makroskopowo bez węzłów chłonnych. Pobrano cały materiał do oceny mikroskopowej.
15017-24 - lewy gruczoł piersiowy 22x21x8 cm, pokryty płatem skóry 18x10cm, z brodawką sutkową. Gruczoł piersiowy odjęty z tkanką tłuszczową dołu pachowego 9x7x3,5 cm. Miąższ gruczołu o budowie tłuszczowej, w średnim stopniu przerastanym tkanką włóknistą. Ewidentnych litych zmian ogniskowych nie znaleziono - pobrano liczne wycinki z miejsc podwyższonej spoistości z każdego kwadratu. W tkance tłuszczowej dołu pachowego znaleziono 25 węzłów chłonnych.

Wynik mikroskopowy
W licznych zbadanych wycinkach piersi lewej "żywego" utkania nowotworowego nie znaleziono. Tkanka miąższu piersi uszkodzona, z widocznym włóknieniem. W tkance tłuszczowej dołu pachowego znaleziono 25, częściowo stłuszczonych, drobnych węzłów chłonnych. W jednym z nich widoczne resztkowe utkania raka piersi(1/25). Wszystkie marginesy zabiegu o budowie tłuszczowej wolne są od nowotworu.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 17-05-2016 - 14:38:24 przez basiuta.

Tomasz. (offline)

Post #2

17-05-2016 - 15:29:52

Pruszków 

Z badania przedoperacyjnego rak bez specjalnego podtypu o najwyższej złośliwości, posiadajacy nadekspresję HER2, wyjątkowo dużym jak na rak luminalny markerze proliferacji Ki67 i umiarkowanie silnią odpowiedź w zakresie receptorów ER i PGR. Trzy pierwsze czynniki obciąząją rokowanie- stąd chemioterapia w 2 cyklach po 4 podania. Obecność receptorów steroidowych jest korzystna gdyż umożłiwia leczenie tzw. hormonoterapią.
W Twoim przypadku był stwierdzony przerzut w jednym z węzłów- w tym jednym uszkodzone chemioterapią.
Na chwilę obecną pozostaje co najmniej 5 letnie leczenie hormonoterapią. W Twoim przypadku z powodu HER2 3+ wskazane są inhibitory aromatazy - letrozol ew. anastrozol lub eksiemestan- tamoksyfen w Twoim przypadku nie powinien być stosowany - w HER dodatnich nie ma takiej rekomendacji. Można pomyśleć i byłaby to dobra opcja- potencjalizowanie działania np. letrozolu poprzez podanie Zoladexu- porozmawiaj o tym ze swoim onkologiem- w Twoim wieku Zoladex zwiększa czas remisji. No i teraz trastuzumab- czyli Herceptin- leczenie celowane w HER-y. Jest to ważne z uwagi na b.wysokie Ki67. Dobrze, że nowotwór usunięto w całości bez docinek (właściwe marginesy).

basiuta (offline)

Post #3

17-05-2016 - 17:13:55

Dziękuję Tomasz za odpowiedź. Zaczynam się zastanawiać, czy to na pewno mój wynik. Chodzi mi o to, że nie znaleziono żadnych guzówprzewraca_oczy. Mam pytanie o te resztkowe utkania raka - czy to oznacza, że rak tam nadal jest czy nie? Rozmawiałam z moją onkolog na temat inhibitorów aromatazy, niestety odmówiła mi twierdząc, że jest to lek dla kobiet po menopauzie. Nie miałam argumentów, mamrotałam, że tak czytałam no ale się nie udało. O co chodzi z tym lekiem, że taki upór jest u lekarzy z zapisywaniem go pacjentom? Zoladex zostanie wprowadzony po radioterapii. Chciałam jeszcze zapytać czy ogólnie wynik jest dobry? Czy w moim przypadku można powiedzieć o całkowitej remisji?

Tomasz. (offline)

Post #4

17-05-2016 - 19:15:53

Pruszków 

Raki szybko rosnace są wrażliwe na chemioterapię- w efekcie trafienia z cyklem leczenia w utkanie histopatologiczne doszło prawdopodobnie do rozpadu guzów w wyniku leczenia neoadiuwantowego. Tamoksyfen jest proponowany ponieważ jest tańszy i jest uznawany za lek 1 rzutu. W rakach HER dodatnich przewagę mają i. aromatazy. Zwłaszcza z Zoladexem. Będziesz wymagać okresowych kontroli onkologicznych z uwagi na agresywną postać raka. W razie braku przerzutów odległych rokowanie jest dobre.

basiuta (offline)

Post #5

17-05-2016 - 19:40:19

Bardzo dziękuję Tomasz za odpowiedź

Margotek (offline)

Post #6

09-01-2019 - 08:56:19

Krosno 

Witajcie Kochani. Jak wiecie, miałam chemioterapię, 5 grudnia mastektomię radykalną, z ponoć wyciętymi wszystkimi węzłami. Jestem laik, wiec zapytuję... Wycięto mi wszystkie rzekomo węzły,jak histopat wskazuje było ich 15.... Niektóre z Was pisały, że wycięto im nawet 26 ... Wiec ile tych węzłów jest? To nie jest jakaś stała liczba ? Tak sie po prostu łudze, że może jakieś mi zostawił chirurg, co by ta chłonka nieszczęsna sobie jakoś radziła...

I teraz moje rozpoznanie po mastektomii lewej piersi z węzłami:
Pierś po chemioterapii. W licznych przebadanych przekrojach miąższ piersi bez utkania raka z obecnością tkanki włóknistej bliznowatej i nielicznych nacieków zapalnych wg Pindera bez resztkowego utkania raka (pCR)
Brodawka piersi bez utkania raka.
Węzły chłonne bez utkania raka - 0/15 . Wśród niech jeden węzeł z cechami odpowiedzi na leczenie.

Kochani, czy rozumiem, że jest bardzo dobrze ? Nie będzie radioterapii? DZiękuję bardzo za pomoc smiling smiley

CZeka mnie hormonoterapia. Czy onkolodzy z marszu dają Tamoxifen? czy coś innego?

renatar (offline)

Post #7

09-01-2019 - 09:28:58

sieradz 

Margotek chyba wyniki masz bardzo dobre ale to musisz poczekać na mądrzejsze głowy. Węzły to o ile ja wiem to jakby chirurg nabierał łyżką i tyle ile mu się uda tyle wyciąga. Ja miałam mieć usuwane wszystkie węzły a w histopacie mam napisane że wciągnięto 8.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

KasiaK78 (offline)

Post #8

09-01-2019 - 22:09:30

Gorlice 

Margotek, masz cpr czyli całkowitą odpowiedź na leczenie, super smiling smiley jeden węzeł wykazuje reakcję na leczenie więc ja rozumiem że był w nim przerzut, ale chemia w twoim przypadku zadziałała tak jak należy i go wyeliminowała. Co do węzłów to tak jak pisze Renatar, jest ich różna liczba u różnych osób i chirurg wycina tyle ile wygarnie, potem patolog badający materiał je liczy.

NST, Er 95%, Pr 90%, HER2+++, Ki67 50%; T1c, G1, Ia
BCT, 6 x TCH + 11 x herceptyna, radioterapia,17 m-cy tamoxifen + reseligo, od 27.03.'19 symex + reseligo

Margotek (offline)

Post #9

10-01-2019 - 08:55:40

Krosno 

DZiękuję Wam dziewczynki. Teraz już wiem o co chodzi z tymi węzłami. Ciesze się, że z tak dużego guza nic nie zostało.... Trudno mi w to jeszcze uwierzyć .. Ale jestem szczęśliwa. 7 stycznia to pierwszy dzień mojego nowego życia. Dziękuję serce

renatar (offline)

Post #10

10-01-2019 - 10:47:58

sieradz 

Margotek też się bardzo cieszę i świętuj.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Al_la (offline)

Post #11

11-01-2019 - 23:33:10

k/Warszawy 

Margotek, miałam podobny histopat. Też całkowitą odpowiedź na leczenie i spójrz na mój suwaczek uśmiech

A węzłów mi usunęli 11.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 374
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018