Prośba o interpretację wyniku biopsji

Wysłane przez AnkaSz 

AnkaSz (offline)

Post #1

20-05-2016 - 14:22:11

Warszawa 

Witam serdecznie,

przedwczoraj odebrałam wynik biopsji gruboigłowej. Guz wykryty w trakcie badania usg, mammografia nie pokazała niczego niepokojącego.

Oto wynik:
guz wielkości 12x9x9mm
mikroskopowo widoczne fragmenty tkankowe z naciekami raka o dojrzałości średniej ( G2)
W badaniach immunochistochemicznych:
ER i PgR - obie reakcje silnie dodatnie praktycznie w 100% komórek nacieku raka ( w obu badaniach PS=5, IS=3, CS=8)
HER2 - reakcja w nacieku raka ujemna
Ki67 - reakcja dodatnia w około 10% komórek nacieku raka

Lekarz prowadzący pocieszył mnie, że nie jest tak źle w tej całej beznadziejnej sytuacji:-). Niebawem operacja oszczędzająca, potem chemia.
Niestety, będzie tez usunięty węzeł wartowniczy.
Mam więc pytanie o wyniki, prośba o interpretację i drugie pytanie - czy jeżeli w trakcie operacji okaże się, że węzeł wartowniczy jest już opanowany to czy od razu jest usuwany węzeł pachowy?
dziękuję i pozdrawiam

Tomasz. (offline)

Post #2

20-05-2016 - 14:33:58

Pruszków 

Podane parametry świadczą o tzw. raku luminalnym A- więc raku, który ma statystycznie najlepsze rokowania. Jest to rak o średniej złośliwości, bez nadekspresji HER2 (korzystna cecha), silnie hormonozależny (też korzystna cecha). Umiarkowana jak na rak luminalny HER2 ujemny jest Ki67 10%- jednak to niezły wynik (im niej tym lepiej).
Leczenie oszczędzające polegać bedzie na zabiegu operacyjnym. Później radioterapia na sutek i dodatkowa dawka na lożę po guzie. Operacja z wycięciem wartownika jest niezbędna i nie ma się co bać, większość tutaj piszących miało usuwanych ponad 20 węzłów ze wszystkich pięter. Ona pozwoli określić, czy choroba wyszłą poza źródło (czy jest przerzut do węzła). W razie gdy go nie będzie- leczenie zakończy sie co najmniej 5 letnią tzw. hormonotetrapią Tamoksyfenem. W Twoim wieku być może zostanie dołożony Zoladex dla potencjalizacji hormonoterapii. Jełśi operacja wykaże sterylkość onkologiczna (zachowane marginesy wzdłuż cięcia- to chemioterapia jest zbędna. Będzie do rozważenia w razie "docinki" czy wtedy, gdy linia cięcia przechodzi przez nowotwór.
W razie czystych (ego) węzłów i operacji doszczętnej- rokowanie jest b.dobre.

dorota79 (offline)

Post #3

20-05-2016 - 14:58:16

Ki67 10% to niezły wynik? Do 14% jest niski wiec raczej dobry.

AnkaSz (offline)

Post #4

20-05-2016 - 15:08:59

Warszawa 

Dziękuję, to bardzo dobra wiadomość dla mnie.
mam jeszcze pytanie o Ki 67 - o co z tym chodzi?

I jeszcze o to czy wycięty guzek może mieć inne parametry ( gorsze?) niż wynik biopsji? Z tego co zaczęłam czytać to jest to możliwe.

Tomasz. (offline)

Post #5

20-05-2016 - 16:08:45

Pruszków 

Zdadzają się przypadki, gdy zaaspirowano w biopsji materiał, który akurat ma nieco odmienne cechy (głównie dotyczy to ilości mitoz i atypii jądra)- nie wspominając o kilku gizach w jednej piersi. Co do Ki67 masz na Wikipedii [pl.wikipedia.org]) . Im bardziej złośliwy jest guz, im są szysze podziały komórkowe tym Ki67 jest wyższe. Ponieważ podane parametry Ki67 klasyfikują Twój przypadek jako rak luminalny A (graniczne jest Ki67 na poziomie 14%)- więc w Twoim raku jest umiarkowanie podwyższony. Natomiast są wyniki zarówno na poziomie 2% jak i na poziomie aż 90% (tylko nie są to raki luminalne a bazalne). Jeśłi operacja odbędzie sie z zachowaniem sterylnosci onkologicznej to rokowanie jest b.dobre.

AnkaSz (offline)

Post #6

21-05-2016 - 17:03:42

Warszawa 

Dziekuje:-)
Czyli teraz czekam do operacji, ale wiem na czym stoję.
Na szczęście w tej całej beznadziejnej sytuacji nie jest źle.

Jeszcze jedno. Lekarz wspominał o chemioterapii, czy to będzie w ogóle konieczne czy sama radioterapia?

edit: scalono posty; w przypadku gdy nie minie 15 minut od ostatnio napisanego postu a chcemy coś dopisać, bądź poprawić używamy funkcji zmień oczko

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 21-05-2016 - 20:03:17 przez myszka.

Krynia58 (offline)

Post #7

21-05-2016 - 17:28:40

Warszawa 

Aniu, decyzję o chemioterapii podejmą lekarze na podstawie wyników pooperacyjnych.
Jeśli jednak uznają że jest konieczna to najlepiej się jej poddać. Czasem tak bywa że niektórzy pacjenci chcą z niej rezygnować, a ci u których nie jest konieczna chcieliby ją dostać uśmiech.
Myślę że warto zrobić wszystko co na dany moment proponują lekarze. Bo chociaż do końca nie wiemy czy i jak działają te wszystkie terapie,
to wierzymy - przynajmniej ja wierzę - że odniosą dobry skutek. Tego Też Ci życzę uśmiech

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 561
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022