Proszę o interpretację wyników Mamy

Wysłane przez aszka 

aszka (offline)

Post #1

02-06-2016 - 17:51:42

Witam,

moja mama ma 65 lat, wykryła na swojej piersi guza wielkości orzecha włoskiego.
Biopsja gruboigłowa, wynik:

zrazikowy rak inwazyjny gruczołu piersiowego
NHG2 (3+3+1/8 mitos) 10hpf

Węzły chłonne zostały jedynie zbadane usg + "ręcznie" przez lekarza, stwierdził, że "nic się z nimi nie dzieje"

Proszę o pomoc w interpretacji, to dla mnie zupełna nowość i totalny szok sad smiley

Tomasz. (offline)

Post #2

02-06-2016 - 19:53:22

Pruszków 

Trochę za mąło danych- np. brak obecności i ew. aktywności receptorów steroidowych ER i PGR, brak markeru proliferacji Ki67, brak ew.nadekspresji HER2.
Ponieważ statystycznie raki zrazikowe są hormonowrażliwe i rzadko mają nadekspresję HER2 więc leczenie to operacja i zależy czy radykalna cze nie- jeśłi oszczędzająca to obligatoryjnie radioterapia na sutek i lożę po guzie. Później hormonoterapia inhibitorami aromatazy i kontrola obligatoryjna drugiej piersi- rak ma tendencje do występowania obustronnie. Z powodu średniej złośliwości G2 chemioterapia raczej będzie proponowana wtedy, gdy procedura węzła wartowniczego wykaże przerzuty do węzłów wartowniczych. W razie braku przerzutów do węzłów i wyraźnej hormonowrażliwości rokowanie będzie dobre.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 439
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022