USG - BIRADS4

Wysłane przez mami74 

mami74 (offline)

Post #1

03-06-2016 - 23:03:56

Wczoraj wykonałam profilaktyczne badanie USG piersi i jestem bardzo zaniepokojona wynikiem i zaleceniem wykonania biopsji. I nie chodzi o to, że boję się zabiegu ale o to jaki może być jego wynik.
To nie pierwsze moje badanie piersi choć ostatnie robiłam 2.5 roku temu. Tylko raz, na pierwszym badaniu ok 20 lat temu stwierdzono malutką torbiel której nie było już rok później. Wszystkie kolejne badania były prawidłowe i nie wykazywały żadnych zmian, nawet o charakterze łagodnym.
Poniżej przyklejam opis badania z pliku PDF:

Piersi o budowie gruiczołowo-tłuszczowej. W piersi prawej na godzinie 9 obwodowo nieco nieregularne ognisko hypoechogeniczne 6 x 3mm, wydaje się mieć słabe wzmocnienie echa za tylną ścianą, co może świadczyć o zmianie płynowej, zalecana jednak weryfikacja w biopsji. Na tej samej godzinie w PP węzeł wewnątrzsutkowy 3 x 2mm. W piersi lewej pojedyncze drobne torbielki, innych zmian nie uwidoczniono. Przewody mlekowe nieposzerzone. Skóra i tkanka podskórna prawidłowe. W dołach pachowych nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych. BIRADS 4- wskazana biopsja zmiany w PP.

Oczywiście cały wieczór "studiuję" internet i podłamuję się jeszcze bardziej zwłaszcza "BRIDAS 4"
Osoba wykonująca badanie (spec. radiologii i diagn. obrazowej) uspokajała mnie, że wg niej to nic groźnego ale w 100% nie jest pewna bo zmiana jest mała i trudno określić czy jej nieregularność to powód do strachu - stąd zalecenie biopsji.

Dodam może tylko że mam 42 lata, nikt w rodzinie nie chorował na nowotwory piersi/jajników/szyjki macicy. Nie stosuję hormonalnej antykoncepcji. Karmiłam piersią 13 miesięcy. Nie wyczuwam też tej zmiany w badaniu palpacyjnym.

Czy mogę liczyć na jakiś komentarz ww wyników?
Z góry dziękuje,
Magda

Wandka (offline)

Post #2

03-06-2016 - 23:34:22

Warszawa 

Nie podpowiem Ci nic szczególnego. Wynik da biopsja. Też u mnie rodzinie nigdy nikt nie miał raka. Natomiast ja byłam cały czas pod obserwacją Mamooo i USG z uwagi na wklęsłość sutek (genetyczne przejęcie po mamie). No i się doczekałam. Zrób biopsję i się nie zastanawiaj bo to nic nie da. Wyniki badania dadzą odpowiedz pozytywną lub negatywną. Myślę jednak, że nic złego nie wykaże. Nie wykaże ja to Ci piszę!!!!!

mami74 (offline)

Post #3

03-06-2016 - 23:51:35

Wandka
Nie podpowiem Ci nic szczególnego. Wynik da biopsja. Też u mnie rodzinie nigdy nikt nie miał raka. Natomiast ja byłam cały czas pod obserwacją Mamooo i USG z uwagi na wklęsłość sutek (genetyczne przejęcie po mamie). No i się doczekałam. Zrób biopsję i się nie zastanawiaj bo to nic nie da. Wyniki badania dadzą odpowiedz pozytywną lub negatywną. Myślę jednak, że nic złego nie wykaże. Nie wykaże ja to Ci piszę!!!!!

dzięki! buziak
oczywiście biopsję będę robić, nie ma co...

mami74 (offline)

Post #4

04-06-2016 - 09:45:46

Przepraszam, że tak dopytuję wstydniś
Wiem, że wiele Pań tutaj piszących ma dużo bardziej skomplikowaną sytuację ale to co czytam na forum nie napawa optymizmem.
Czy rozpoznanie które podałam w pierwszym poście daje duże prawdopodobieństwo zmiany nowotworowej?
Wyczytałam że Birads4 to prawdopodobieństwo od 2-95% czyli od znikomego prawdopodobieństwa do niemal pewności, że to rak.

Trochę mnie dziwi, że osoba wykonująca badanie mówi żebym się nie przejmowała bo jest niemal pewna, że to nic groźnego po czym zaleca biopsję i klasyfikuje Birads4.... Oczywiście wtedy nie wiedziałam jeszcze co to BIRADS
Mam kompletny mętlik w głowie smutny

Tomasz. (offline)

Post #5

04-06-2016 - 11:20:40

Pruszków 

Ważne, że zmiana jest wykryta i poddana obserwacji, jest też plan działań (biopsja) na najbliższą przyszłość. Czujność onkologiczna nakazuje do każdego nierozpoznanego biopsyjnie guza podchodzić z powagą, bez lekceważenia - ale- też i bez paniki. Powtarzałem nie raz- groźne jest to, czego nie widać, a nie to, co zostało zauważone i jest poddane procesom diagnostyczno-terapeutycznym.

mami74 (offline)

Post #6

04-06-2016 - 11:52:57

Tomaszu, dziękuję za komentarz i życzę udanego weekendu uśmiech

dziubas (offline)

Post #7

04-06-2016 - 12:37:16

Gdańsk 

mami74!sercecos od siebie dorzuce, bo tez mam w piersiach tkanke gruczołowo-tłuszczową i nie dziwie sie twojemu radiologowi, ze zleca ci biopsję, bo ja kiedyś jeszcze przed diagnozą usłyszałam od radiologa, że w takim przypadku łatwo przeoczyć poważna zmianę, a tego by nikt nie chciał prawda?, nie piszę zeby Cie straszyć, ciesz się, ze trafiłas na profesjonaliste! tak, nie wiem dlaczego czytanie forum nie napawa Cie optymizmem..., czy to, ze tu jesteśmy i pomagamy sobie nawzajem, że sie leczymy i zdrowiejemy i wracamy do zdrowia...myśli, u nas tez sie mówi: "nie ma diagnozy nie ma choroby!" i moesz to sobie narazie powtarzać jak "mantrę" a nawet napisać na kartce dużymi literami i powiesic w widocznym miejscu i czytać wielokrotnie w ciągu dnia, więc odwagi, zrób biopsję i wtedy coś bedzie wiadomo. Tobie tez życze, zebys weekend wykorzystała na relaks a nie na szperanie w necie prosi buzki

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

mami74 (offline)

Post #8

04-06-2016 - 16:12:16

dziubas buziak
Pisząc, że forum nie napawa mnie optymizmem miałam na myśli to, że niestety zmiana taka jak moja może być (choć nie musi) bardzo poważna...
Tutejsza społeczności jest wspaniała i jestem pełna podziwu, że tak się wpieracie nawzajem i dla każdego macie dobre słowo - również dla mnie tak kwiatek
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 449
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022