Proszę pomocy w interpretacji wyniku

Wysłane przez Renata40 

Tomasz. (offline)

Post #1

10-04-2017 - 14:45:26

Pruszków 

Renata40
Czy Dexamethasone może powodować ostre zaparcia i zatrzymywanie wody w organiźmie? Czy można zrezygnować z tego leku podczas wlewów AC? Strasznie się wymęczyłam i jakoś wpadło mi do głowy że to może ten lek jest sprawcą całego zamieszania.
Zatwardzenie powoduje ondansetron (Atossa, Zofran). Po uspokojeniu wymiotów i przerwie w tych lekach zatwardzenie ustąpi.

Renata40 (offline)

Post #2

10-04-2017 - 16:26:35

Dziękuje Wam wszystkim. Dobrze że nikogo w tym amoku nie zabiłam, szok co się ze mną działo. Współczuję każdemu kto się z tym problemem boryka. Człowiek nie jest sobą. Ech wrażliwiec jestem z tymi lekami. Było lekko podczas białej to teraz na czerwonej trzeba paść na kolana, taka karma. Było zbyt pięknie . kwiatek

Carcinoma ductale invasivum G3 mammae; E-Cadherin(+++), CK5/6(-),p63(-); ER-odczyn negatywny (-); PR-odczyn negatywny(-); AR-odczyn negatwyny (-); HER2-odczyn negatywny Score =0; Ki-67 około 95%.. 09.01.2017 do 16.05.2017r Chemioterapia schemat 12xPXL co tydzień /4xAC co dwa tygodnie.
31 maj 2017r Radykalna zmodyfikowana mastektomia metodą Auchinclossa. 21 czerwiec 2017r wynik histopatologiczny: Całkowita odpowiedź na leczenie neoadiuwantowe- nie stwierdza się obecności raka inwazyjnego.radochahot smileyradocha radio 25 lampek.

Renata40 (offline)

Post #3

10-04-2017 - 18:35:21

Znów ja, matko co za przypadek. We wtorek był wlew AC, teraz zaczyna mi temperatura skakać, mam 37,8. Czy to może być zła oznaka? Kurczę sama w domu z mała jestem, mąż dopiero rano wróci ze służby. Mogę łyknąć inuprom? ( apapu nie mogę - uczulenie) zmeczony

Carcinoma ductale invasivum G3 mammae; E-Cadherin(+++), CK5/6(-),p63(-); ER-odczyn negatywny (-); PR-odczyn negatywny(-); AR-odczyn negatwyny (-); HER2-odczyn negatywny Score =0; Ki-67 około 95%.. 09.01.2017 do 16.05.2017r Chemioterapia schemat 12xPXL co tydzień /4xAC co dwa tygodnie.
31 maj 2017r Radykalna zmodyfikowana mastektomia metodą Auchinclossa. 21 czerwiec 2017r wynik histopatologiczny: Całkowita odpowiedź na leczenie neoadiuwantowe- nie stwierdza się obecności raka inwazyjnego.radochahot smileyradocha radio 25 lampek.

jagodula (offline)

Post #4

10-04-2017 - 19:21:52

Sławkow 

jablkoWeź ibuprom i obserwuj co się będzie działo.serce

Renata40 (offline)

Post #5

10-04-2017 - 20:03:45

Dzięki, wzięłam. Proszę Boga aby wszystko było dobrze.

Renata40 (offline)

Post #6

10-04-2017 - 21:46:59

Kamień z serca temperatura spadła. Uf znów paniki narobiłam.

jagodula (offline)

Post #7

10-04-2017 - 21:56:16

Sławkow 

jablkoRenata, nie spanikowałaś, zawsze lepiej zapytać niż narobić głupotpociesza

Renata40 (offline)

Post #8

11-04-2017 - 08:58:57

Dzięki Jagodulko. Już wszystko dobrze. Oj jakby ktoś szukał nawilżania buziaka i gardła to zaparzony nagietek popijamy łyczkiem dobrze działa. Czuję po jednym dniu różnicę. duży uśmiech

Renata40 (offline)

Post #9

18-04-2017 - 14:53:12

Mam pytanie jak to jest z badaniami na koniec chemii. Czy powinnam mieć zrobiony tomograf, scyntygrafie i usg? Jakoś mam wrażenie że raczej nic mi nie zrobią.

Tomasz. (offline)

Post #10

18-04-2017 - 15:59:16

Pruszków 

Można po 2-3 miesiącach od zakończenia leczenia wykonać przeskanowanie badaniem PET-CT- chodzi o wykrycie miejsc o wzmożonym wychwycie radioglukozy. Tomografia czy rezonans to są badania do obserwacji konkretnego miejsca, danej lokalizacji.

Agaba190 (offline)

Post #11

18-04-2017 - 17:23:52

k/Warszawy 

Renata40 na żadne badania bym nie liczyła. Nie ma przepisów regulujących jakie badanie musi zlecić lekarz. Napiszę jak jest w CO w Warszawie.
Generalnie co 1/2 roku mammografia. USG tylko wtedy, jak w mammo coś wyjdzie. Jak chcesz robić to tylko prywatnie.
Będę w maju na wizycie kontrolnej to spróbuję upomnieć się o scyntygrafię, ale złudzeń nie mam, że mi lekarz da skierowanie. USG jamy brzusznej - odsyła do rodzinnego.

Badanie PET CT na NFZ przysługuje w konkretnych przypadkach. W punktach dotyczących raka piersi:

..." 8) rak piersi, w celu wykluczenia odległych przerzutów, kiedy wyniki innych badań są niejednoznaczne lub w przypadku przerzutów do pachowych węzłów chłonnych z ogniska o nieznanym położeniu i podejrzeniem ogniska pierwotnego w gruczole piersiowym;"

.... "14) podejrzenie przerzutów do kości, jeżeli inne badania nie pozwalają zlokalizować ogniska nawrotu nowotworu (preferowany znacznik 18F);"
i ewentualnie punkt kolejny:
.... "20) przerzuty o nieznanym punkcie wyjścia, w celu lokalizacji guza pierwotnego, jeżeli nie jest to możliwe przy użyciu innych dostępnych badań."

I to by było na tyle. Lekarze nie są skłonni dawać skierowania na PET CT. No można oczywiście prywatnie zrobić. Koszt chyba około 8000 zł (ale nie jestem pewna, trzeba by było podzwonić i ustalić jaka jest cena w poszczególnych ośrodkach, bo podobno bardzo się różni).

Jest jeszcze jeden punkt dotyczący refundacji PET CT, ale to jest w chorobach serca:

SPECT (otyłość, mastektomia, duży biust, wszczepy, inne) - jako badanie podstawowe;

Ale ja go nie bardzo rozumiem. Może Tomasz coś wyjaśni.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 18-04-2017 - 17:33:18 przez Agaba190.

braja (offline)

Post #12

18-04-2017 - 17:40:08

Pomimo opisu rtg po ostatniej chemii, że jest cień w płucach, zalecana tomografia, skierowania nie dostalam nigdy i bardzo mi z tym dobrze! smiling smiley 3 miesiące po radio miałam zlecone badania krwi i to wszystko, czego się doczekałam od CO. 2 lata temu wydębiłam rezonans kręgosłupa i też w sumie niepotrzebnie, bo więcej bylo z tego nerwów niz solidnego badania, a plyty żaden lekarz nie może otworzyc w swoim komputerze wnerwiony

Tomasz. (offline)

Post #13

18-04-2017 - 18:38:31

Pruszków 

Znajomej córka zachorowała na raka G3 (N2) jelita grubego. Od końca czerwca do lutego miała 12 cykli chemioterapii (oxaliplatyna i 5-FU). Ma zlecenie (na maj) PET-CT - jest leczona w szpitalu Kopernika w Łodzi.

Renata40 (offline)

Post #14

18-04-2017 - 18:44:45

No to świetnie wnerwiony . Bo jak słucham pacjentów na chemii to jest dokładnie tak samo jak piszecie. Zapytałam bo w moim otoczeniu był przypadek teraz że po zakończonej chemii i radio (rak płuc nieoperacyjny) była przerwa ok 4 miesięczna i jak zrobiono badania to się okazało że jest sporo przerzutów. Dlatego zapaliła mu się lampka na jakiej podstawie lekarze twierdzą że jest ok, skoro badań się nie robi. U mnie przed chemia było miejsce na żebrze do obserwacji - coś maleńkiego - kolejna scyntygrafia miała być za 3 miesiące które już dawno minęły. Zaczyna mnie to przerażać bo to cholerna rutyna bez sumienia, jak mięso armatnie się czuję. Nie miałam TK całego ciała tylko klatka i brzuch zrobione przed leczeniem. Tak naprawdę to nie wiadomo czy np głowa była czysta itd. Mam dodatkowe ubezpieczenie, może rezonans i tk to jeszcze bym wydębiła ale PET to bez szans. No to w sumie pokroją mnie w ciemno, wytną co im się będzie podobało, naświetlą i zostawią bez badań na zasadzie wróżbiarstwa- masakra.

Agaba190 (offline)

Post #15

18-04-2017 - 18:56:34

k/Warszawy 

Tomasz.
Znajomej córka zachorowała na raka G3 (N2) jelita grubego. Od końca czerwca do lutego miała 12 cykli chemioterapii (oxaliplatyna i 5-FU). Ma zlecenie (na maj) PET-CT - jest leczona w szpitalu Kopernika w Łodzi.

Wskazania do refundacji PET CT
[chcpio.pl]

pkt 5. dotyczy raka jelita grubego. Byc może córka znajomej ma właśnie taka sytuację.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Tomasz. (offline)

Post #16

18-04-2017 - 19:09:12

Pruszków 

Niestety, niewykrycie zmian nie oznacza, że ich nie ma. Ale nie oznacza to, że należy je wykonać np. tuż po zakonczeniu leczenia. Załóżmy, że są zmiany. I co dalej? Wszak seria leczenia została zakończona. Nie można wdrożyć następnego kursu, bo organizmowi potrzebny jest odpoczynek i zregenerowanie sił. Stąd są pewne kryteria odnośnie zlecenia badan. Co innego hipotetyczna ich potrzeba a co innego sama zasadność.
Ja miałem raz badanie PET-CT ale to w związku z programem diagnostycznym a nie konkretnym zleceniem związanym z chorobą.
Co do SPECT to nie jest to łatwa sprawa, kuzynka ma amyloidozę serca z cechami kardiomiopatii przerostowej serca i stara się o to badanie- na razie zlecenia nie ma- choć miała dość inwazyjne badania- koronarografię i biopsję serca (z 7 lokalizacji- pod kontrolą techniki obrazowej)- o badaniach echokardiograficznych nie wspominając- miała ich ok. 10. Może to potwierdzać problemy z uzyskaniem skierowania na badanie specjalistyczne.

Al_la (offline)

Post #17

18-04-2017 - 19:59:23

k/Warszawy 

Nie przesadzajcie z tymi badaniami. Starajcie się obserwować swoje ciało i reagujcie, kiedy coś Was niepokoi. Robienie badań typu rtg, RM, TK, scyntygrafia nie są obojętne dla organizmu i nie powinny być robione jako badania kontrolne bez wyraźnego wskazania.

Mnie bolał kręgosłup lędźwiowy (ponad 10 lat temu). Dostałam od onkologa skierowanie na scyntygrafię, która wykazała wychwyt znacznika, więc musiałam zrobić rtg. 2 lata temu bolały mnie żebra i bok po stronie operowanej, od onkologa dostałam skierowanie na rtg kręgosłupa piersiowego. W zeszłym roku miałam zawroty głowy. Lekarz pierwszego kontaktu dał mi skierowanie na rtg kręgosłupa szyjnego i skierowanie do neurologa. Neurolog pooglądał te wszystkie badania i złapał się za głowę. Powiedział, żeby nie pozwalać się tak naświetlać. W przypadku raka to jest za bardzo obciążające. Najmniej groźny jest RM. Dodam, że w tym roku minie 14 lat od zachorowania, a neurolog potwierdził, że cały czas jestem narażona na pojawienie się nawrotu choroby.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Renata40 (offline)

Post #18

18-04-2017 - 21:10:06

Zdaje sobie sprawę że każde to badanie nie jest obojętne, ja uważam że pacjent powinien wiedzieć na czym stoi. Wiem że po zakończeniu leczenia na badania jest trudniej się dostać. Zresztą ja się przekonałam na własnej skórze, u mnie rak kiełkował ok. 1,5 roku temu. Chodziłam do lekarzy tłumaczyłam, że coś jest nie tak że włosy mi wypadają, że jakaś osłabiona dętka ze mnie, że dziwnie brzuch mam większy, że nie wszystko trawię. Za każdym razem słyszałam, pracuje pani w banku to stres! Zrobiłam ful badań prywatnie ale do głowy mi nie przyszło że trzeba szukać w piersiach bo były cyklicznie badane. W sumie skierowanie na gastroskopię i kolanoskopię dostałam przed diagnozą że to rak piersi. Gastroskopię zrobiłam a kolsnoskopię niestety nie zdążyłam. Tyle dostałam na NFZ. Przeraża mnie fakt że jako pacjenci onkologiczni nie mamy ful wypasu jaki mają bezdomni pijani w trupa czego byłam świadkiem i pytaniem po kto zapłaci za jego badania ( miał taki wypas że ja po wypadku mogłam sobie tylko pomarzyć), nie mam nic przeciwko leczeniu bezdomnych bo każdy jest człowiekiem tylko trudno mi pojąć oboeiązujące procedury w sytuacji kiedy ktoś nie zzznuje swojego zdrowia i trafia zalany w trupa. duży uśmiech No nic co ma być to nie utonie, ufam że tylko pierś i węzeł jest zainfekowany a reszta czysta była albo chemia wytłuką do zeraprosi W takim razie nie będę walczyć o te badania bo nie ma szans. Oszczędzę swojemu chemikowi stresu. Dziękuje za uświadomienie sytuacji. Pozdrawiam. buzki

Renata40 (offline)

Post #19

27-05-2017 - 17:01:31

Cześć, chyba muszę prosić o pomoc, ta ostatnia AC była 16 maja, dziś powinnam już normalnie czuć smak i jeść. Tymczasem co zjem to jakby mi coś pod żebro prawe wchodziło i dziwne uczycie mam jakby mi coś cały czas gdzieś w kiszce w połowie drogi do żołądka stało, do tego dziwne uczucie czegoś twardego pod żebrem i coś mam twardego po środku brzucha tak bliżej właśnie żeber. Mecze się jak dzika, zero apetytu i nawet na rozum jak jem to niewiele bo mi nie idzie. Wyć mi się chce bo w środę m operacje, a ja nawet nie wiem co mi w tym brzuchu się dzieje i czym sobie pomóc. ??? Wyniki z krwi tez chyba skabe mam, jakiś cholerny dół zaczyna mnie łapać, bo chciałabym aby operacja odbyła się w terminie. załamka
Krwinki białe : WBC 2,83 10^3/ul Neut 1,6 10^3/ul , Lymph 0,6 10^3/ul , Mono 0,6 10^3/ul , Eo 0,00 10^3/ul , Baso 0,0 10^3/ul , Ig 0,48 10^3/ul
Krwinki białe : Neut 57% , Lymph 21% Mono 21% , Eo 0% , Baso 1% , Ig 17% .
Krwinki czerwone: Rbc 3,41 10^6/ul , Hgb 9,4 g/dl , Hct 29,5%, Mcv 86,5 fL , Mch 27,6 pg, Mchc 31,9 g/ dl , Rdw sd 49 fL , Rdw cv 16%
Płytki krwi: Plt 208 10^3/ul , Pdw 11 fL , Mpv 9,9 fL , P- lcr 25% , Pct 0, 21 %
Wydaje mi się że z białymi krwinkami u mnie na bakier, trochę też anemiczna jestem ale anemię miałam już przed leczeniem i tak jest na podobnym poziomie. Nie znam się na tym. Zaczynaja mnie dziwne czochrate myśli nachodzić, że z piersi znikł i może wlazł do brzucha, już sama nie wiem. Może ktoś z Was miał podobne dolegliwości i wie lub domyśla się co może być przyczyną albo jakiś specyfik na te oby tylko dolegliwości po chemii ???

jagodula (offline)

Post #20

27-05-2017 - 18:47:26

Sławkow 

jablkoRenata, może to jakiś problem z wątrobą albo woreczkiem żółciowym? Może jakieś ziółka watrobowe spróbuj albo Amol? A co na to doktory? Zgłaszałaś ten problem.pociesza

Renata40 (offline)

Post #21

27-05-2017 - 20:21:27

Tak zgłaszałam, wszyscy składają to na chemie i zero konkretów. Mam łykać liv 52 - łykam cały czas od początku chemii. Byłam 17 maja na usg, chciałam zrobić tez brzuch ale doktorka zerknęła na wątrobę i stwierdziła że nie ma do czego się przyczepić i że nie ma sensu naciągać mnie na to badanie ( byłam prywatnie). Chyba nie wątroba. Nie wiem, czy można mieć długotrwała mega niestrawność? Pije ziółka ale pojedyńczo, dziś kupiłam iberogast (ma w składzie same zioła) może to unormuje mnie w końcu. Wstyd bo już po chemii jestem i nie powinnam zawracać głowy ale jakoś tak dziwnie z tym moim brzuchem.

marzusia (offline)

Post #22

27-05-2017 - 22:23:06

Cieszyn 

Od chemii minęło 10 dni więc z pewnością są to dolegliwości pochemijne, które czasami utrzymują się dwa tygodnie a w ekstremalnych przypadkach nawet dłużej. Każda chemia jest inna, po tym wlewie masz pewnie bardziej dotkliwie działania uboczne

Renata40 (offline)

Post #23

27-05-2017 - 23:19:27

Dzięki , oby to tylko to było. Dobrej nocy.

braja (offline)

Post #24

28-05-2017 - 05:01:55

Ja nie miałam apetytu przez całą chemię, potem musiałam się "tuczyć". Z opisu wyglada jakbyś miała wzdęcie, niestety to czeste przy chemii

Renata40 (offline)

Post #25

28-05-2017 - 13:32:35

Dzięki, chyba i tak jest że wzdęcie i mega niestrawność. Po kroplach robi się lepiej ale nic nie chwale aby nie zapeszyć.

Renata40 (offline)

Post #26

29-05-2017 - 18:30:11

Nagle walnęła mi temperatura 38, jutro mam rano być w szpitalu. Zaryczę się, nagle dziwny ból głowy i buch taka temperatura. Głowa myśle ze od wiatru jak zawsze. Chodzę w turbanie wiec nie powinno mnie zawiać. Tylko co teraz, już mam pozamiatane pewnie nici z operacji w środę? bezradny czy jest jeszcze szansa że mnie pokroją? Mogę ibuprom łyknąć?

lulu (offline)

Post #27

29-05-2017 - 18:58:02

k/Kwidzyna 

Ibuprom możesz. Co ewentualnie podejrzewasz, co mogło by być przyczyną temp.
A może się za bardzo przejmujesz.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 29-05-2017 - 18:59:11 przez lulu.

moniczkam (offline)

Post #28

29-05-2017 - 19:06:42

Zgorzelec 

Wspolczuje zawsze cos
Ja przed operacja mialam korzonki...
Oby minela i ustapila !!!
Trzymam kciuki !!!!

Renata40 (offline)

Post #29

29-05-2017 - 20:16:02

W sumie oprócz wiecznego zaparcia i problemów żołądkowo - jelitowych nic mi nowego nie dolega. Głowa zawsze mnie lekko boli jak wieje, nic nowego. Staram się nie przejmować ale może podświadomie. Brak mi pomysłów. Może pojawić się temperatura z takich emocji i to raczej podświadomych bo nie staram się nakręcać. ?? Z faktem utraty piersi jestem pogodzona i modlę się aby ją z wszystkimi korzeniami wycięli, nie chce aby cokolwiek zostawiali, co do węzłów to wszystkie i lekarz uspokoił moje wątpliwości, nowych nie mam. Mam tylko uraz po narkozie, raz w życiu miałam lata temu ( wycinali mi włókniaka i czyścili bajzel który został po poprzednim zabiegu, źle wyglądało wiec czekali na wynik wstępny histo, wtedy był fałszywy alarm) ok 2 godzin i wybudziłam się na bloku operacyjnym, niestety miałam tak silne wymioty że aż do góry mnie podnosiło, pomijam fakt że kolejne operacje się nie odbyły, taki mieli bajzel po mnie. Chociaż tłumacze sobie że teraz na pewno maja inne środki. Ta temperatura to dla mnie zagadka.

lulu (offline)

Post #30

29-05-2017 - 20:21:20

k/Kwidzyna 

Weź ibuprom i zobacz co będzie. W szpitalu i tak będą robić badanie przed zabiegiem, to się wyjaśni.

Na Forum od 07 lutego 2008

2007 amputacja prawej piersi, 5 lat na Tamoksyfenie, Egistrozolu, Mamostrolu
2015 amputacja lewej piersi, 4xAC, rok Herceptyna
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je