Proszę o interpretacje wyniku usg Birads 4

Wysłane przez Gosia1983 

Gosia1983 (offline)

Post #1

27-08-2017 - 18:30:28

Witam
2 razy miałam usuwanego brodawczaka piersi (2013,2014 r)obecnie wyciek z piersi w wymazie tylko jakies makrofagi,tsh i prl w normie.W piątek mialam usg i wynik:piersi o mieszanym utkaniu.W piersi prawej 4 2 b HA 18mmx9mm,i znowu w piersi prawej Rt 9 3 b HA ductopatia w okolicy operowanej 17mmx6mm róznicowanie obejmuje zmiany pooperacyjne (stan po tumorektomii) oraz nowe zmiany przewodowe.Doły pachowe bez lymphadenopatii.Wskazania VAB. Birads 4a.
Otrzymałam w trybie pilnym skierowanie na wykonanie biopsji mammonotomicznej ale najpierw musze przejsc weryfikacje u chirurga onkologa.Co te zmiany moga oznaczac czy możliwe jest ze po raz 3 odrasta brodawczak lub czy mozliwe jest ze pod takimi zmianami tym razem moze byc rak? Co oznacza to 4 2 b HA i 9 3 b HA.Czego mozna sie spodziewać po Birads 4a.Uprzejmie proszę o pomoc

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 27-08-2017 - 18:32:44 przez Gosia1983.

Tomasz. (offline)

Post #2

28-08-2017 - 08:02:46

Pruszków 

Na skali BI-RADS [pl.wikipedia.org] masz wyraźnie podane, że jest to nowotwór z możliwością raka.
Jest to jednak ocena interpretacyjna lekarza wykonującego badanie USG- wymaga ta interpretacja potwierdzenia lub wykluczenia poprzez biopsję gruboigłową.
Co do potencjalnego przekształcenia się nowotworu łagodnego w złośliwy- to nie jest to zjawisko rzadko spotykane. Dochodzi w pewnym momencie (nie wiadomo na razie dlaczego) do utraty przez komórki ich wyjściowych cech- wymykają się spod kontroli organizmu, szerząc się w sposób niekontrolowany. Poczytaj sobie o metaplazji i anaplazji. Poprzez te dwa procesy dochodzi do rozwoju nowotworowego.
Wycieki z piersi przy prawidłowym poziomie PRL są stanami wymagajacymi pilnego wyjaśnienia- właśnie jesteś na ścieżce diagnostycznej. Na razie nic nie jest przesądzone, ważne że Ty i Twoi lekarze działacie.

Gosia1983 (offline)

Post #3

28-08-2017 - 09:13:03

Dziękuję bardzo za odpowiedź.