wyniki, prośba o interpretację

Wysłane przez ula_ula 

ula_ula (offline)

Post #1

05-09-2017 - 11:15:09

świętokrzyskie 

Witam proszę o interpretację wyników.
Lekarz nie komentował parametrów wyników. Powiedział lakonicznie że czeka mnie chemioterapia a pozniej zabieg. Boje sie chemioterapii, zwlaszcza jak moja kolezanka niedawno odeszla po chemioterapii, a zapowiadalo sie ze bedzie juz dobrze . Czy
chemioterapia w moim przypadku jest konieczna? Czy nie można by przeprowadzić tylko zabiegu usunięcia? Dam sobie uciąć wszystko, nawet rękę. Lekarz powiedzial ze musi byc najpierw podana chemia a pozniej zabieg, a jesli nie chcę chemii to nie ma rozmowy i do widzenia. Czy chemioterapia jest potrzebna przed zabiegiem?
Boje sie.

Mam 59 lat.

Wynik z rezonansu:
Badanie MR piersi dynamiczne z subtrakcją.
Piersi o przewadze utkania tłuszczowego.
W piersi lewej zabrodawkowo i na godz. 2 widoczny rozległy obszar wzmocnienia kontrastowego o wymiarach ok. 86 x 51 x 88 mm, poniżej mniejsze obszary wzmocnienia do 17 mm.
W dole pachowym lewym węzły chłonne z cechami wzmocnienia kontrastowego do 22 mm.
Pierś prawa, prawy dół pachowy bez zmian.
BIRADS 5

Wynik biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej:
Rozpoznanie: guz sutka lewego R-5
Miejsce pobrania materrału: pacha lewa
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: W aspiracie z węzła chłonnego pachy lewej stwierdza się cellulae carcinomatosae - carcinoma non-microcellulare.

Wynik biopsji gruboigłowej:
Miejsce pobrania materiału: gruczoł sutkowy lewy zabrodawkowo KSZ
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Carcinoma lobulare G-1, (B5) mammae.
Immunochistochemia:
ER(+1) w ok. 10% komórek, Total score = 3/8
PR (0) ujemny
HER-2 (2+) - brak amplifikacji genu HER-2 wynik ujemny (badanie FISH)
Ki67(+) w ok. 10% komórek.
E-cadherina(-)
Wg Elstona Ellis:
różnicowanie gruczołowe: 3
pleomorfizm jądrowy: 1
liczba mitoz: 1

Dziękuję gorąco za każdy komentarz.

Al_la (offline)

Post #2

05-09-2017 - 12:02:25

k/Warszawy 

Niestety, musisz zacząć leczenie od chemioterapii, ponieważ obszar o nieprawidłowej budowie zajmuje dużą część piersi. Jeśli masz nieduże piersi, to trudno byłoby zachować bezpieczny margines robiąc operację w tym momencie. Poza tym masz przerzut do węzła/ów chłonnego. Trzeba najpierw to wszystko pozmniejszać poprzez działanie chemioterapii.

Nie bój się. Większość z nas przeszła chemioterapię. Jest to do przeżycia ok
Ja też miałam chemię przedoperacyjną.

Masz raka zrazikowego o najniższym stopniu złośliwości.
Bardzo mało wrażliwy na hormony - lepsza opcja byłaby, gdyby był wysokohormonozależny.
Ale za to masz niski wskaźnik ki67, a to dobrze, bo oznacza powolny wzrost raka.
Brakuje jeszcze badania receptora HER-2, którego wynik pokaże, czy rak należy do agresywnych. Podejrzewam, że nie.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

ula_ula (offline)

Post #3

05-09-2017 - 12:08:50

świętokrzyskie 

Chyba jest w tym badanie HER-2 , czy może coś więcej muszę zbadać ?

HER-2 (2+) - brak amplifikacji genu HER-2 wynik ujemny (badanie FISH)

Al_la (offline)

Post #4

05-09-2017 - 12:23:08

k/Warszawy 

Nie doczytałam, zobaczyłam w nawiasie "badanie FISH" i myślałam, że jeszcze nie zrobione uśmiech
Jeśli HER-2 masz ujemny to dobrze uśmiech

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Tomasz. (offline)

Post #5

05-09-2017 - 12:25:06

Pruszków 

W Twoim przypadku największy problem jest związany z późnym rozpoznaniem. Przy Ki67 10% i niskiej złośłiwości G1 Twój rak rosnął długo - prawdopodobnie brak było wcześniejszych badań mamograficznych, zwłaszcza, że przy utkaniu tłuszczowym na mammografii widać b.wyraźnie guza. Istotne jest to, że raki tego typu "lubią" rosnąć obustronnie - konieczna jest kontrola drugiej piersi.
Bardzo ryzykowna przy tak dużych guzach jest operacja częściowa- oszczędzająca. Odradzam zdecydowanie. Przy operacji usunięcie wszystkich węzłów chłonnych.
Po chemioterapii i ew. radioterapii- leczenie tamoxyfenem przy granicznie niskiej hormonowrażliwości.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 05-09-2017 - 12:26:16 przez Tomasz..

Krynia58 (offline)

Post #6

05-09-2017 - 21:14:56

Warszawa 

Ula_ula,czytając Twój pierwszy post, przypomniałam sobie siebie sprzed sześciu lat..... mammografię, diagnozę, plan leczenia. Też chciałam być operowana zaraz, a tu chemia.... bo guzy duże i nieoperacyjne. No po prostu uważałam że położyli na mnie kreskę a ta chemia to tylko takie leczenie dla pozoru. Jednak kolejne dawki wyczuwalnie zmniejszały guzy. Nie wybiły raka, ale sprawiły że można go było usunąć. I tak, w maju tego roku minęło 5 lat od operacji.
W moim wypadku chemia przed operacją była potrzebna. Wierzę że było to najlepsze leczenie jakie mogłam dostać.
Każda z nas chyba zetknęła się wcześniej z kimś chorym u kogo leczenie zawiodło. Ale nie powinnyśmy się go bać dlatego.
Też mam 59 lat uśmiech
Powodzenia, odzywaj się serce

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

ula_ula (offline)

Post #7

05-09-2017 - 21:45:38

świętokrzyskie 

Dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi i powiew nadziei. Cieszę się ze jest takie miejsce jak to forum. Dam znać jak będę na kolejnych etapach walki.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 437
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022