rak i co dalej proszę o informacje

Wysłane przez Gosia1983 

Gosia1983 (offline)

Post #1

19-10-2018 - 10:55:47

Trafiłam na oddział endokrynologii w celu diagnostyki podwyzszonego dheas i podejrzeniu gruczolaka.Nadnercza czyste.w usg jamy brzusznej w prawym placie w seg.VIII widoczne 2 hiperechogenne nieco niejednorodne zmiany 10 mm i 12mm z hypoechogennym centrum obraz sugeruje zmiany meta.po Kt stwierdzono ze zmiany sa charakterystyczne dla naczyniakow(12 i 13 mm)dodatkowo jest niewielka ilosc wolnego plynu u miednicy.Chcialam zapytac miesiac temu w usg obraz czysty w TK byla zmiana 5x6 mm.Czy mozliwe ze jesli sa to te naczyniaki to od 5 wrzesnia sie az tak powiekszyly.Dodatkowo dostalam skierowanie do pulmonologa w celu zdiagnozowania guzka 5mm na obwodzie pluca.Plyn w osierdziu nadal 12 mm.Czy zaufac ze te zmiany maja charakter naczyniakow bo najpierw mnie poinformowano ze trudno odroznic naczyniaka od przerzutu ze beda konsultowali z bardziej doswiadczonym radiologiem.nie wiem co o tym wszystkim myslec.Panie Tomaszu czy te naczyniaki tak by szybko rosly.

Tomasz. (offline)

Post #2

19-10-2018 - 13:46:04

Pruszków 

Naczyniaki to nowotwory łagodne rosnace zazwyczaj powoli. Dojdą w rozmiarze do pewnej wielkości i rosnąć przestają. Są otoczone- nie przerastają błony podstawnej w kierunku tkanek zdrowych (są przez to łatwe do wyłuszczenia).
Dla mnie niepokojące jest to, że są sygnały o nieprawidłowościach z różnych kierunków (od różnych narządów). To nie wygląda na przypadek, a proces rozrostowy. Sprawdziłabym pod PET-CT czy SUV-y w obserwowanych obszarach nie są wyraźniej podwyższone.
Ciekawe jest podwyższenie DHEAs przy braku zmian w nadnerczach. Zwykle u ogólnej populacji obserwuje sie odwrotnie- za niskie poziomy DHEAs (można to suplementować- pod warunkiem zbadania się pod kątem nowotworów hormonowrażliwych- rak prostaty, część raków piersi, niektóre odmiany raka jajników). Czy to podwyższenie jest idiopatyczne czy też odruchowe?. Czy była badana globulina SHBG??

Gosia1983 (offline)

Post #3

19-10-2018 - 20:16:19

Panie Tomaszu wszystkie hormony po xa dheas sa prawidlowe.szpital ma przeslac mi wyniki profil steroidowy w moczu,DHT,renina,androstendion,17 OHP.ponoc trzeba za nimi poczekac.dodam ze jestem po usunieciu jajnikow i jajowodow wynik histopatu we wtorek.Nie wiedza skad u mnie nadmiar dheas.Czy jest mozliwosc ze jednak przyczyna lezy w jajnikach i tam cos wyjdzie?a jesli chodzi o te naczyniaki to skoro miesiac temu byl jeden wielkosci 5 mm teraz sa 2 wielkosci 12 i 13 mm.wyczytalam ze rosna powoli czy moga miec problem w KT i nie odroznic tych naczyniakow od przerzutow.Nie wiem co moze oznaczac niewielka ilosc plynu w miednicy czy to po laparoskopii ?28 wrzesnia byly usuwane jajniki.Czy w watrobie to moga byc jednak przerzuty bo w plucu tez jest guzek.

Tomasz. (offline)

Post #4

19-10-2018 - 20:38:14

Pruszków 

Gosia1983
Panie Tomaszu (...) jestem po usunieciu jajnikow i jajowodow wynik histopatu we wtorek.Nie wiedza skad u mnie nadmiar dheas.Czy jest mozliwosc ze jednak przyczyna lezy w jajnikach i tam cos wyjdzie?
1. Nie "panujemy" sobie na Forum.
2. Wyniki his-pat jajników nie odpowiedzą na DHEAs- mikroskopowo stwierdza się strukturę, a nie czynności. W razie rozchwiania czynności kory nadnerczy his-pat tego narządu mógłby (mógłby!) wykazać jakieś zmiany. W jajniku- nie.
Cały szkopuł w tym, że nie są na razie znane leki obniżające poziom DHEA. A ponieważ to prekursor hormonów płciowych- w rakach hormonalnie zależnych jego podwyższony poziom jest niewskazany.

Gosia1983 (offline)

Post #5

19-11-2018 - 08:57:30

Wynik pooperacyjny z usuniecia jajnikow jest dobry.A ja ciagle bez diagnozy.Badanie PET na cito brak miejsc w tym roku.Czy prawda jest to ze przy raku zrazikowym w badaniu Pet moga byc nie widoczne przerzuty?Chcialam zapytac jeszcze skoro mam usuniete jajniki i jajowody to w jakim celu nadal mam przyjmowac tamoksyfen skoro jajniki nie beda juz wytwarzac hormonow.

Gosia1983 (offline)

Post #6

19-11-2018 - 09:13:04

Jeszcze chciałam zapytac czy mozliwe sa przerzuty przy raku luminalnym A skoro najlepiej rokuje.?

Tomasz. (offline)

Post #7

19-11-2018 - 12:51:02

Pruszków 

W organizmie kobiety (mężczyzny też- tyle, że w mniejszym stopniu) estrogeny wytwarzane są poza jajnikami (genpotypowo mężczyzna jajników nie posiada) np. poprzez aromatyzowanie ich poprzez enzym nazwany aromatazą z androgenów czy z dehydroepiandrosteronu (DHEA). Estrogeny produkuje też tkanka tłuszczowa. Stąd leczenie raka (zasadnicze) to albo modulowanie receptora estrogenowego, albo jego blokada, albo zablokowanie całkowitego wytwarzania estrogenów przez blokery aromatazy. A przerzuty są możliwe w KAŻDYM raku (jak i w mięsaku, czerniaku, glejaku)- ogólnie każdym nowotworze złośliwym. Z tym, że praktycznie dotyczy to nowotworu złośłiwego który albo jest inwazyjny albo ma komponentę inwazyjną. Dlatego w raku przedinwazyjnym (in-situ) nie stosuje się poza operacją żadnego innego leczenia- nie jest ono potrzebne.

Gosia1983 (offline)

Post #8

02-12-2018 - 13:45:09

Chciałam zapytać czy po podaniu kontrastu wzmocnieniu ulegają tylko zmiany złośliwe?bo u mnie po kontrolnym rezonansie piersi wyszlo wzmocnienie w zebrze,mostku i jeszcze gdzieś.Niestety wynik przeczytano mi przez telefon osobiscie odbiore go w srode.Zmiany ktore ulegaja wzmocnieniu sa po lewej stronie.Wiec panie Tomaszu moze wkoncu zagadka sie rozwiaze skad plyn w osierdziu byc moze ten guzek w plucu jest z tym zwiazany.To co sie u mnie dzieje to kompletny chaos.od miesiaca leczona jestem na stan zapalny lokcia prawego a moze to jednak nie przypadek.kompletnie nie rozumiem juz nic...a na badanie PET na cito nie ma miejsc na ten rok

Gosia1983 (offline)

Post #9

07-12-2018 - 22:25:36

Badanie MR z kontrastem w sekwencjach T1 FSE DIXON t2 STIR.Stan po obustronnej mastektomii z powodu Ca po stronie prawej ,po stronie lewej profilaktycznie z implantacja protez.Obie protezy z obecnościa pojedyńczych fałdów radialnych bez cech uszkodzenia.Tkanki miekkie wokół implantów bez zmian ogniskowych i stref wzmocnienia kontrastowego podejrzanych o złośliwość.Wnioski:badanie bez cech procesu złośliwego w zakresie tkanek miekkich przedniej ściany klatki piersiowej.Uwaga;po stronie lewej widoczny obszar intensywnego wmocnienia kontrastowego w obrebie przedniego przymostkowego odcinka żebra po stronie lewej konieczna weryfikacja w scyntygrafii.
Scyntygrafia 26 wrzesień scyntygram koścca w tym mostek bez ognisk patologicznego gromadzenia znacznika.
Czy może to sugerować przerzut jeśli jest wzmocnienie kontrastowe?Co to są te fałdy radialne?może to pomarszczenia które sa wyczuwalne na implantach?

tomograf:W s5L guzek 5mm,w s3L zwapnienie 3mm,w s10L guzek podoplucnowy 4mm.Dyskretne zwłoknienia w szczytach płuc.Pola płucne bez innych zmian ogniskowych.pod łukiem aorty przy lewej ścianie tchawicy widoczny wezeł chłonny lub nieupostaciowiona tkanka chłonna o wym 22mmx19mm nie ulegajaca wzmocnieniu.Poza tym w śródpiersiu i wnękach płucnych nie widac powiekszonych atypowych wezłow chłonnych jedynie nieliczne drobne niepodejrzane.W worku osierdziowym płyn 10mm.
Tomograf zlecony przez pulmonologa bo ostatnio wyszedł guzek 5 mm i zwapnienie.Ten guzek jest bez zmian ale jest nowy podopłucnowy 4mm.Nie jest napisane czy te guzki ulegaja wmocnieniu czy obraz ten może sugerowac również rozsiew choroby.?I do tego ta zmiana pod łukiem aorty może od niej jest ten płyn w osierdziu?Istny chaos.prosze o pomoc w interpretacji

Tomasz. (offline)

Post #10

07-12-2018 - 22:59:36

Pruszków 

Zazwyczaj- gdy są zmiany przerzutowe- ten stan określają więcej niż jeden czynnik (badanie obrazowe i wyniki np. markerów). Nowotwór rozsiany daje i dynamikę wzrostu w danej lokalizacji i albo obrazy obrazowe są jednoznaczne (pewne) albo te zmiany są potwierdzone np. rosnącymi markerami lub odmienną techniką obrazowania.
Tu jest potrzebne wyciszenie w szukaniu tego raka- bo jego może już dawno nie być. Badać się- tak. Ale racjonalnie.

Gosia1983 (offline)

Post #11

08-12-2018 - 08:11:29

Badam sie racjonalnie bo nie robie tych badan prywatnie tylko ze wskazan lekarskich,nie biegam od tak sobie robic badan obrazowych.A raka nie szukam tylko boję sie by nie wrócił a tu w kazdym badaniu cos jest nie tak dlatego się niepokoje.

dziubas (offline)

Post #12

08-12-2018 - 08:47:32

Gdańsk 

Gosiu!!! serce ja Cię rozumiem i współczuję! pociesza i szturmuje niebiosa,zeby wsztystko sie wyprostowało! okpapa

Kari (offline)

Post #13

08-12-2018 - 09:11:10

Warszawa 

Gosia Twoja historia jest zadziwiająca. Trzymam kciuki za pomyslne wyjaśnienie tych niepokojących zmian. Mam nadzieje ze PET zrobią Ci ma początku roku. A może jakoś by Cię gdzieś jeszcze wcisneli w grudniu, ktoś zrezygnuje czy nie przyjdzie.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 681
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018