Rak inwazyjny

Wysłane przez Aga W 

Aga W (offline)

Post #1

16-09-2018 - 23:08:31

Wrocław 

Mam raka: inwazyjny, bez specjalnego typu z cechami rdzeniastymi G2 (3+2+1)/Invasive carcinoma NST with medullary features. W nacieku raka obecne są przewody DCIS oraz brak jest cech limfoangioineazji i cech naciekania około nerwowego. Obecne są komórki raka o morfologii nowotworu sutka - metastaza do węzła chłonnego. Badania immunohistochemiczne: CKAE1/AE3(+), CK7(+), E-cadherin(+), p63(-), CK5/6(+). Dwuogniskowy IIB cT2NIM0 (ER98%, PR75%, Her-2 Fish dodatni, Ki-67 60%). Czy mogłabym prosić o interpretację mojego rodzaju gada bo nie do końca wiem z czym mam doczynienia a w gabinecie to jest tak dużo informacji, że ciężko mi jest wszystko pojąć. Z góry dziękuję

Dwuogniskowy IIB cT2NIM0 (ER98%, PR75%, Her-2 Fish dodatni, Ki-67 60%). Obligobiopsje z sutka o łącznej dł 25mm objęte są w 85% swojej objętości naciskiem, G2 (3+2+1)

Agaba190 (offline)

Post #2

17-09-2018 - 08:11:50

k/Warszawy 

[amazonki.net] - tutaj masz wątek na temat raków rzadko występujących. Dużo tego nie ma. Ostatnio RENIA 62 napisała, że ma taki sam typ raka jak Ty. Rak rdzeniasty stanowi około 5% wszystkich występujących nowotworów piersi. Przy tym typie raka rzadziej występują przerzuty do odległych narządów.

To są wyniki po mastektomii czy po biopsji? Jaka jest wielkość guzów?

Twój "lokator" ma średnią złośliwość (G2 - są trzy stopnie od 1 do 3), masz przerzut do węzła chłonnego - węzły do wycięcia lub, co teraz lekarze też stosują do naświetlań.
Wielkość T2 - guz wielkości 2 do 5 cm. U Ciebie są dwa guzy - stąd określenie wieloogniskowość.
Stopień zaawansowania II B - w cztero-stopniowej skali. A więc średniak.
Dobrze rokuje hormonozależność - będzie leczenie anty hormonami 5 lub 10 lat . Niestety masz HER 2 na plusie - ale tutaj na pewno dostaniesz herceptynę przez 18 miesięcy. Wysokie Ki 67 wskazuje na szybkie mnożenie komórek nowotworowych.

Podsumowując : na pewno operacja, chemia , hormonoterapia i leczenie anty HER. Czy naświetlania? W zależności od rodzaju przeprowadzonej operacji i decyzji co w sprawie węzłów. Jeżeli wyniki są po biopsji to lekarze mogą zdecydować o podaniu chemii przed operacją.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

RENIA 62 (offline)

Post #3

17-09-2018 - 09:53:13

Radomsko 

Rzeczywiście rodzaj taki sam .Miał 3 cm ale był potrójnie ujemny więc po operacji oszczędzającej miałam 4 AC i radioterapię . Od operacji minęło 2 i pół roku ;pracuję , cieszę się życiem i mam nowe uzależnienie , tzn. gdy tylko mogę wchodzę na ten portal. Za dużo nie piszę , bo to wymaga trochę wysiłku intelektualnego , ale czytam i dużo to dla mnie znaczy .
Pozdrawiam serdecznie smiling smiley

miał być suwaczek , ale nie ma smiling smiley bo nie umiem choć wg instrukcji próbowałam nie raz ,trochę siara sad smiley T2N0MX NST G3 with medullary features; ER (-), PR (-) HER 2 (-) , Ki67 80%

Aga W (offline)

Post #4

17-09-2018 - 15:21:05

Wrocław 

Dziękuję

Dwuogniskowy IIB cT2NIM0 (ER98%, PR75%, Her-2 Fish dodatni, Ki-67 60%). Obligobiopsje z sutka o łącznej dł 25mm objęte są w 85% swojej objętości naciskiem, G2 (3+2+1)

Aga W (offline)

Post #5

17-09-2018 - 15:50:24

Wrocław 

Agaba 190 te wyniki są po biopsji i rzeczywiście chemię miałam przed operacją i herceptynę też mam podawaną. Powiedz mi co byś zrobiła na moim miejscu tzn jaki typ operacji byś wybrała wiedząc o moich wynikach? Idę jutro do szpitala na operację i nie do końca jestem zdecydowana. Dodam tylko że mam mnóstwo torbieli zarówno w jednej jak i w drugiej piersi i robiłam brca1 i 2 i na tą chwilę nic nie wykazało ale biorąc pod uwagę wystąpienia u mojej ciotki po stronie ojca to chcą mi zrobić jeszcze raz badania ale dopiero po operacji po wyniku hist pat. I teraz tak lekarz odchaczył że nie jest to genetyczne choć sprawa nie jest do końca wyjaśniona. Nie mam na obecną chwilę już guzów tylko węzęł w nieznacznym stopniu pozostał i będą mi go wycinać. Boję się że na podstawie samych badań mogą mi za mało wyciąć a zdrugiej strony wycinać całość jak można ją zachować? Mi tylko chodzi o to czy jest większe prawdopodobieństwo w moim przypadku nawrotu w tą samą pierś no i choroby? Ja wiem że jest to sprawa indywidualna ale masz większe pojęcie i doświadczenie w tej dziedzinie i proszę tylko o myśli jakie Ci przychodzą do głowy.

Agaba190 (offline)

Post #6

17-09-2018 - 18:37:50

k/Warszawy 

Nie wiem co Ci poradzić. Ja miałam zarówno operację oszczędzającą (lewa pierś 14 lat temu) jak i mastektomię (prawa pierś 2 lata temu). Z prawą po oszczędzającej nic na razie się nie dzieje, efekt kosmetyczny doskonały, ale to był 1 guz dobrze ograniczony i leżący prawie poza piersią. Przy drugiej piersi już tak wesoło nie było. Próba oszczędzającej (nieudana) okazało się, że jest wieloogniskowość i musiałam mieć mastektomię.
Mnie bez piersi żyje się bardzo niekomfortowo.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Pollik (offline)

Post #7

17-09-2018 - 19:39:42

Warszawa 

Ryzyko nowego raka przy operacji oszczędzającej jest większe niż przy radykalnej. Tak mówił mój chirurg i tak czytałam w paru artykułach. W moim przypadku miałoby to być 4% na 2%, ryzyka.
Zupelnie nie mówię o komforcie życia, bo to bardzo indywidualna sprawa, a tylko o bezpieczeństwie, ktore wydaje się byc większe p rzy radykalnej operacji.
Nikt ci chyba nie poradzi co masz zrobić. Musisz sama zdecydować. Wiem że to czasem trudne, tego nie unikniesz.

Wyląduję, zrobię pierwszy krok i kolejny, i kolejny...
mastektomia prawostronna z węzłami wartowniczymi.
rak przewodowy naciekający hormonozależny G1, pT1c N0(sn). ER i PgR 100%. PS =5, IS=3, CS=8. HER2- . Ki 67 5%
Od 20 stycznia 2017 Tamoxifen[/small]

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 17-09-2018 - 19:40:35 przez Pollik.

marzusia (offline)

Post #8

18-09-2018 - 12:37:36

Cieszyn 

4% A 2 % to wzrost ryzyka o 100% mimo że na tych małych cyferkach tak tego nie widać.

Agaba190 (offline)

Post #9

18-09-2018 - 14:01:55

k/Warszawy 

Wszystko zależy od stadium choroby.
Np. tutaj piszą coś wręcz przeciwnego [www.termedia.pl]
[www.termedia.pl]
dalej nie chce i się już szukać

Mark Twain

Pollik (offline)

Post #10

18-09-2018 - 17:31:51

Warszawa 

[journals.viamedica.pl]

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, i to niestety medycznych gdzie 2 plus 2 nie jest 4. Wszystko opiera się na statystykach, zmniejszyłam tyle ile moglam ryzyko znalezienia się w małym pechowym procencie.

Artykułów mozna znaleźć wiele, czy tylko na wybranych opieramy swoje decyzje?...

rak przewodowy naciekający hormonozależny G1, pT1c N0(sn). ER i PgR 100%. PS =5, IS=3, CS=8. HER2- . Ki 67 5%

Agaba190 (offline)

Post #11

18-09-2018 - 17:55:22

k/Warszawy 

Dlatego napisałam, że w różnym stadium raka można rozważać różne warianty.
Nie mogę znaleźć tych 2 i 4 % w tym co umieściłaś, ale jeszcze nie przebrnęłam przez całość.
PS. Ale w sumie to nieważne. Chyba nie ma się o co spierać. Najważniejsze, żeby dobrze się czuć z podjętą decyzją.

Mark Twain

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 18-09-2018 - 17:58:04 przez Agaba190.

Pollik (offline)

Post #12

18-09-2018 - 20:39:12

Warszawa 

Te procenty to mój chirurg - tak napisałam, może niejasno wyszło. Oczywiście Aga że nie o spieranie chodzi.
Czego byśmy nie przeczytali, wychodzi na to, że wcale nie stadium raka jest główmym parametrem, a jednym z wielu. I nie mam na myśli efektu kosmetycznego. I myślę po prostu że strasznie dużo czynników wpływa na wynik leczenia, nie mam poczucia, że można je w 100% określić i podać pewny wynik. Dlatego każda z nas jeśli ma wybór może zdecydować jak będzie dla niej lepiej. I dokladnie w tym się z tobą Agaba zgadzam

marzusia (offline)

Post #13

18-09-2018 - 21:17:33

Cieszyn 

Kiedyś załączyłam gdzieś link do badań , które zawierały taka statystyke ale nie pamiętam myśli

KasiaK78 (offline)

Post #14

22-09-2018 - 23:21:40

Gorlice 

[www.ascopost.com] to najnowsze statystyki dotyczące operacji oszczędzających i mastektomii. Niestety po angielsku.

NST, Er 95%, Pr 90%, HER2+++, Ki67 50%; T1c, G1, Ia
BCT, 6 x TCH + 11 x herceptyna, radioterapia,17 m-cy tamoxifen + reseligo, od 27.03.'19 symex + reseligo

Kuba (offline)

Post #15

28-09-2018 - 20:58:22

Gogolin 

Mimo, że nieproszony, to pozwolę sobie skorygować kilka faktów. Rak rdzeniasty, to absolutnie nie to samo, co rak bez specjalnego typu z obecnością cech raka rdzeniastego. A więc powinno się go traktować i leczyć tak, jak każdego raka bez specjalnego typu. Zresztą już sam fakt, że wykazuje profil raka luminalnego B (HER-2 dodatniego), a nie trójujemnego, świadczy o tym. Rak rdzeniasty czysty to rak często atakujący młode kobiety obdarzone mutacją w genie BRCA1 i w kapitalnej większości przypadków wykazuje trójujemność, wysoki stopień złośliwości oraz wysoką aktywność mitotyczną. Pomimo tych agresywnych cech, rokowanie jest bardzo dobre i czasem nie wymaga nawet stosowanie leczenia systemowego. Oczywiście Twój rak posiada z pewnością utkanie raka rdzeniastego (świadczy o tym dodatnie miano cytokeratyn 5/6), ale jest to fakt nieistotny dla klinicysty, bo poza tym wykazuje raczej cechy raka bez specjalnego typu i tak powinien być traktowany. Życzę Ci, żeby Twój lokator całkowicie zniknął podczas fazy indukcyjnej leczenia systemowego, chociaż w raku luminalnym B (HER-2 dodatnim) osiągnięcie całkowitej remisji nie stanowi czynnika prognostycznego.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 488
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022