PROSZĘ O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW

Wysłane przez wioleta5656 

wioleta5656 (offline)

Post #1

09-10-2018 - 16:52:40

Witam,

tydzień temu dowiedziałam się, że moja mama (61 lat) ma raka. Ale od początku mama co roku wykonuje badania naprzemiennie w lata parzyste (2014,2016,2018) mamografię, w lata nieparzyste (2015,2017) USG piersi. Do tej pory było wszystko ok. W tym roku badanie mamografi pokazało niepokojącą "zmianę". Pojechaliśmy na USG i dalej już biopsja. Wyniki biopsji (proszę o interpretację):

ROZPOZNANIE MIKROSKOPOWE
Naciekający rak gruczołowy, (G1) sutka, (struktury tobularne i sitowate). Typ NST
Pojedyńcze ogniska: "DCIS", papilarne.
Nacieka tłuszcz.
Obecny jest odczyn limfoidalny.
Wyniki badania receptorów:
Ekspresję receptora estrogenowego, /ER/ wykazuje ok 100% komórek nowotworowych, (5+3=8 pkt. w skali Allreda), a receptora progesteronowego, /PR/ OK. 90% komórek raka, (5+3=8 pkt. w skali Allreda).
Odczyn na HER Score 1+, ujemny
Ki67 8%
Podtyp luminalny A

Lekarz zlecił jeszcze badania: USG brzucha (tam wszystko wyszło ok) i Rentgen płuc (czekamy za wynikami).

Nasuwa mi się wiele pytań:
- jakie są rokowania?
- co dalej z leczeniem: operacja oszczędzająca czy całościowe usunięcie piersi?
- co po operacji?
- jakie jeszcze badania powinna mieć mama??? (tomografię głowy i scyntygrafię kości)
- czy ja i moje siostry jesteśmy narażone?

bardzo proszę o pomoc sad smiley

wioleta5656 (offline)

Post #2

09-10-2018 - 16:54:50

Zapomniałam jeszcze napisać o węzłach chłonnych. W badaniu USG mamy napisane "węzły czyste" czy to oznacza, że z nimi jest wszystko ok? Czy trzeba robić jakieś dodatkowe badanie???

Według USG zmiana ma 5-6 mm.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 09-10-2018 - 16:58:41 przez wioleta5656.

Agaba190 (offline)

Post #3

09-10-2018 - 18:25:11

k/Warszawy 

Rokowania bardzo dobre.
Czy węzły są czyste będzie na 100% wiadomo po wycięciu węzła/węzłów wartowniczych w czasie operacji.
Trudno doradzić jaka operacja. Guz jest malutki 5-6 mm, a więc efekt kosmetyczny będzie ok. Ważne żeby lekarz zachował marginesy. Trzeba też pamiętać, że po operacji oszczędzającej na pewno będzie radioterapia. Po mastektomii nie.
Jeżeli Mama zdecyduje się na mastektomię (może zrobić od razu z operacją odtwórczą) a węzły będą czyste to skończy się antyhormonach przez 5-10 lat.

Co do badań dodatkowych : scyntygrafia to dobry pomysł. Wg mnie każda z nas powinna mieć zrobione to badanie, żeby było z czym później porównywać. Warto zrobić też densytometrię ( inhibitory aromatazy, które Mama dostanie niestety wpływają na gęstość kości i trzeba to kontrolować).
Jeżeli lekarze chcą jeszcze Mamę badać to ja zrobiłabym rezonans piersi (z kontrastem).
Poproście lekarza o skierowanie do poradni genetycznej. Pobiorą Mamie krew i wyjdzie czy ma mutację czy nie. Wy też możecie wziąć skierowanie od swoich lekarzy rodzinnych do takiej poradni. Czy wykonają Wam badanie (na NFZ)? To będzie zależało od tego ile przypadków raka było w rodzinie (wypełnia się tam ankietę i oni decydują czy kwalifikują do badania).

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 09-10-2018 - 18:28:24 przez Agaba190.

Tomasz. (offline)

Post #4

10-10-2018 - 06:03:23

Pruszków 

Badania dodatkowe które przedmówczyni podała wyżej- jak najbardziej. Powątpiewam tylko w uzyskanie skierowań dla raka tak dobrze rokującego. Densytometria to badanie ważne dla tego wieku- ale myślę, że będzie podany tamoxyfen a nie inhibitory aromatazy. Tomografia głowy- jakie wskazania? Co się dzieje?

wioleta5656 (offline)

Post #5

10-10-2018 - 12:14:20

Agaba190
Rokowania bardzo dobre.
Czy węzły są czyste będzie na 100% wiadomo po wycięciu węzła/węzłów wartowniczych w czasie operacji.
Trudno doradzić jaka operacja. Guz jest malutki 5-6 mm, a więc efekt kosmetyczny będzie ok. Ważne żeby lekarz zachował marginesy. Trzeba też pamiętać, że po operacji oszczędzającej na pewno będzie radioterapia. Po mastektomii nie.
Jeżeli Mama zdecyduje się na mastektomię (może zrobić od razu z operacją odtwórczą) a węzły będą czyste to skończy się antyhormonach przez 5-10 lat.

Co do badań dodatkowych : scyntygrafia to dobry pomysł. Wg mnie każda z nas powinna mieć zrobione to badanie, żeby było z czym później porównywać. Warto zrobić też densytometrię ( inhibitory aromatazy, które Mama dostanie niestety wpływają na gęstość kości i trzeba to kontrolować).
Jeżeli lekarze chcą jeszcze Mamę badać to ja zrobiłabym rezonans piersi (z kontrastem).
Poproście lekarza o skierowanie do poradni genetycznej. Pobiorą Mamie krew i wyjdzie czy ma mutację czy nie. Wy też możecie wziąć skierowanie od swoich lekarzy rodzinnych do takiej poradni. Czy wykonają Wam badanie (na NFZ)? To będzie zależało od tego ile przypadków raka było w rodzinie (wypełnia się tam ankietę i oni decydują czy kwalifikują do badania).

Witam, dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy dobrze rozumiem, że mama będzie miała wycięte węzły wartownicze (czy to będzie operacja oszczędzająca czy mastektomia)???? Jaki margines jest zalecany??? Czy po radioterapii są odczuwane skutki uboczne???
Dlaczego polecasz jeszcze rezonans piersi??? Czy nie wszystkim pobierają krew, żeby zbadać czy jest mutacja???

Jak długo się czeka za operacją??? Teraz mamy wizytę w piątek u dr i nie wiem czy już nie skieruje na operację. Czytałam, że im szybciej będzie operacja tym lepiej, żeby komórki rakowe nie rozprzestrzeniały się w organiźmie.

Odnośnie badań genetycznych: babcia (mama mojej mamy) miała radioterapię w wieku 40-50 lat (chodzi tu o macicę i te narządy - ale jak pytam ją czy to był nowotwór to ona nie wie - ma problemy z pamięcią około 90 lat). Mam jakieś wyniki badań ale wszystko napisane jest po łacinie. Też ojciec mojej mamy zmarł w wieku 40 lat na białaczkę. Ale to chyba inny temat. A czy po tych wynikach, które już mamy nie można wywnioskować czy ten rak nie jest uwarunkowany genetycznie?

Dużo tych pytań ale dopiero uczę się rozumieć tę chorobę.

Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

wioleta5656 (offline)

Post #6

10-10-2018 - 12:21:34

Tomasz.
Badania dodatkowe które przedmówczyni podała wyżej- jak najbardziej. Powątpiewam tylko w uzyskanie skierowań dla raka tak dobrze rokującego. Densytometria to badanie ważne dla tego wieku- ale myślę, że będzie podany tamoxyfen a nie inhibitory aromatazy. Tomografia głowy- jakie wskazania? Co się dzieje?

Witam, dziękuję Tomku za odpowiedź.
Czyli jest możliwe całkowite wyleczenie?? Bardzo się boję co będzie dalej.

Co do badań to gdzieś czytałam, że jeżeli ktoś zachoruje na raka to powinien mieć na samym początku zrobione badania: usg brzucha, rentgen płuc, tomografia głowy i scyntygrafię kości. Na te dwa pierwsze badania mama dostała skierowania i już jest po. USG brzucha - ok, czekamy za wynikiem rentgena płuc.

A Tomku co uważasz jeżeli chodzi o badania genetyczne - ma to sens???

pozdrawiam
Wioleta

Agaba190 (offline)

Post #7

10-10-2018 - 13:51:59

k/Warszawy 

Zakładam, że we wszystkich ośrodkach badają węzły wartownicze, żeby niepotrzebnie nie okaleczać chorej. Zapytajcie jak to wygląda u was. Jeżeli nie przeprowadzają tzw. procedury węzła wartowniczego, to zmieńcie ośrodek. To badanie przeprowadza się bez względu na to czy będzie wykonana operacja oszczędzająca czy mastektomia. O rodzaju operacji decyduje pacjentka wspólnie z lekarzem. Radioterapia (obligatoryjna) po oszczędzającej operacji jest jednym z etapów leczenia raka piersi.Naświetlania są codziennie (oprócz sobót, niedziel i świąt). Samo naświetlanie to kilka minut. Występują różne powikłania po naświetlaniach np. osłabienie, senność, pogorszenie wyników krwi, odczyny popromienne na skórze. One mogą wystąpić ale nie muszą. Ja np. nie miałam żadnych powikłań.
Nie ma w tej chwili wytycznych co do marginesów. Niektórzy lekarze uważają, że 2 mm wystarczy inni, że 0,5 mm też jest w porządku.
Pytałaś jakie dodatkowe badania można jeszcze zrobić. Uważam, że rezonans jest badaniem bardziej "czułym" od mamo i usg. Może pokazać zmiany dodatkowe, które przez poprzednie badania zostały pominięte. Wtedy łatwiej podjąć decyzję co do rodzaju operacji. Jednak rzadko lekarze dają na to skierowanie, więc to do waszej decyzji czy robić prywatnie czy nie.
Nie, nie wszystkim pobierają krew na badania genetyczne.
Nie wiem ile czasu czeka się u was na operację. To pytanie musisz zadać lekarzowi. Na pewno tydzień-dwa nie robi różnicy. Niektóre z nas czekały dłużej i żyją i mają się dobrze.
Co do waszych badań genetycznych to tak jak pisałam. Skierowanie do poradni genetycznej - tam wypełnia się ankietę (podaje się ile osób i kto w rodzinie miało/ma raka) - i oni decydują, czy kwalifikujecie się do badań czy nie.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

wioleta5656 (offline)

Post #8

10-10-2018 - 14:49:24

Agaba190
Zakładam, że we wszystkich ośrodkach badają węzły wartownicze, żeby niepotrzebnie nie okaleczać chorej. Zapytajcie jak to wygląda u was. Jeżeli nie przeprowadzają tzw. procedury węzła wartowniczego, to zmieńcie ośrodek. To badanie przeprowadza się bez względu na to czy będzie wykonana operacja oszczędzająca czy mastektomia. O rodzaju operacji decyduje pacjentka wspólnie z lekarzem. Radioterapia (obligatoryjna) po oszczędzającej operacji jest jednym z etapów leczenia raka piersi.Naświetlania są codziennie (oprócz sobót, niedziel i świąt). Samo naświetlanie to kilka minut. Występują różne powikłania po naświetlaniach np. osłabienie, senność, pogorszenie wyników krwi, odczyny popromienne na skórze. One mogą wystąpić ale nie muszą. Ja np. nie miałam żadnych powikłań.
Nie ma w tej chwili wytycznych co do marginesów. Niektórzy lekarze uważają, że 2 mm wystarczy inni, że 0,5 mm też jest w porządku.
Pytałaś jakie dodatkowe badania można jeszcze zrobić. Uważam, że rezonans jest badaniem bardziej "czułym" od mamo i usg. Może pokazać zmiany dodatkowe, które przez poprzednie badania zostały pominięte. Wtedy łatwiej podjąć decyzję co do rodzaju operacji. Jednak rzadko lekarze dają na to skierowanie, więc to do waszej decyzji czy robić prywatnie czy nie.
Nie, nie wszystkim pobierają krew na badania genetyczne.
Nie wiem ile czasu czeka się u was na operację. To pytanie musisz zadać lekarzowi. Na pewno tydzień-dwa nie robi różnicy. Niektóre z nas czekały dłużej i żyją i mają się dobrze.
Co do waszych badań genetycznych to tak jak pisałam. Skierowanie do poradni genetycznej - tam wypełnia się ankietę (podaje się ile osób i kto w rodzinie miało/ma raka) - i oni decydują, czy kwalifikujecie się do badań czy nie.

Kiedy powinna odbyć się ta procedura węzła wartowniczego (biopsja)? Czy dobrze rozumiem: lekarz powinien zrobić biopsję węzła wartowniczego, później czekamy za wynikami (2-3 tygodnie), a dopiero po wszystkim operacja zmiany?? Jeżeli węzeł czysty - nie wycinają?

z góry wielkie dzięki za odpowiedź

pozdrawiam

Wioleta

Tomasz. (offline)

Post #9

10-10-2018 - 15:55:04

Pruszków 

Niewycięcie węzłów wartowniczych to błąd w sztuce. Węzły te (2-4) wycina się w czasie operacji zasadniczej. W razie ognisk metastazy - podejmuje się dalsze kroki- zazwyczaj w reoperacji usuwa się pozostałe węzły. Można poddać też okolicę pachy poddać radioterapii. Wadą tego rozwiązania jest nieznajomość faktów co rozległości metastazy (czy np. węzły zajęte są w jednym piętrze, czy we wszystkich piętrach). A od tego może być uzależniona forsowność leczenia.

Kari (offline)

Post #10

23-10-2018 - 15:37:49

Warszawa 

Moja mama ma raka o podobnych parametrach ale większego niestety. Będzie miała masektomie co akurat uważam ze dobrze. Co dalej czekamy na konsylium za tydzień.

Kari (offline)

Post #11

23-10-2018 - 15:52:47

Warszawa 

Czy lekarze mają jakieś określone kryteria komu dają scyntografie a komu nie?ktoś wie? Zastanawiam się czy jak poproszę na wizycie żeby dał dr mamie to to zrobi. Wioletta skąd jesteście, gdzie się leczycie jeśli można zapytać ?

renatar (offline)

Post #12

23-10-2018 - 16:01:55

sieradz 

Kari zazwyczaj dają skierownie jeżeli się zgłasza bóle kości ale to zależy od lekarza. Spokojnie możeszpoprosić o takie skierowanie.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

wioleta5656 (offline)

Post #13

28-10-2018 - 20:26:58

Kari
Czy lekarze mają jakieś określone kryteria komu dają scyntografie a komu nie?ktoś wie? Zastanawiam się czy jak poproszę na wizycie żeby dał dr mamie to to zrobi. Wioletta skąd jesteście, gdzie się leczycie jeśli można zapytać ?

Hej długo tu nie zaglądałam - natłok spraw. My jesteśmy z wielkopolski ale leczymy się w Łodzi - klinika Salve Medica. Właśnie jutro mama będzie miała operację wycięcia guzka.

Edzia 77 (offline)

Post #14

13-07-2022 - 15:50:24

Piotrków Trybunalski  

Witam. Moja Mamusia jest w trakcie i imuno chemioterapii 1 Lini choroby rozsianej. Jest po pierwszym cyklu PTD- pertuzamb 840 mg. trastuzumab 696mg i docetaksel 146 mg. Będzie miała 6 kursów.. A później ma mieć 2 składnikowa immunoterapię... Mama po 2 dniach funkcjonowała normalnie teraz całe dnie prześpi.. Dostała też biegunki.. Proszę o poradę czym wspomoc..

Edzia 77 (offline)

Post #15

13-07-2022 - 17:48:52

Piotrków Trybunalski  

Edzia 77
Witam. Moja Mamusia jest w trakcie i imuno chemioterapii 1 Lini choroby rozsianej. Jest po pierwszym cyklu PTD- pertuzamb 840 mg. trastuzumab 696mg i docetaksel 146 mg. Będzie miała 6 kursów.. A później ma mieć 2 składnikowa immunoterapię... Mama po 2 dniach funkcjonowała normalnie teraz całe dnie prześpi.. Dostała też biegunki.. Proszę o poradę czym wspomoc..

renatar (offline)

Post #16

13-07-2022 - 19:16:29

sieradz 

Edzia wpisz w dziale chemioterapia, może tam więcej osób ci odpowie.[amazonki.net]

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 432
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022