Proszę o interpretacje rezonansu

Wysłane przez daisy813 

daisy813 (offline)

Post #1

08-11-2018 - 21:19:38

Witajcie. Czy któraś z Pań może zerknąć na mój wynik?

Badanie MR piersi w obrazach T2 i T1 zależnych , przed i po dożylnym podaniu środka
kontrastowego, z oceną dynamicznego wzmocnienia SK oraz program DWI
Guzek w KGZ piersi lewej.
Piersi o tłuszczowo-gruczołowej budowie z cechami MFC.
W KGZ piersi lewej guzkowe zagęszczenie wymiarów 30x15 mm ulegający punktowemu
wzmocnieniu kontrastowemu , z krzywą wzmocnienia typ I/II- najprawdopodobniej zmiana
łagodna- wskazana jednak biopsja.
Obustronnie bez zmian naciekowych oraz bez stref patologicznego wzmocnienia kontrastowego
jednoznacznie przemawiających w kierunku procesu rozrostowego.
Doły pachowe bez cech limphadenopatii.
BIRADS PL 4a PP 2

Czy biopsja boli? ;(((((

renatar (offline)

Post #2

08-11-2018 - 21:24:02

sieradz 

Daisy biopsja jest z miejscowym znieczuleniem tzn gruboigłowa i mnie nie bolała. Cienkoigłową też miałam i nie przypominam sobie żeby bardziej niż uszczypnięcie bolało. W wyniku masz zalecenie biopsji bo wszystkie zmiany nawet te które wyglądają dobrze muszą być zbadane [moja córka gruczolowłókniak 0,9 cm i też już miała cienką i grubą igłę z czego jestem bardzo zadowolona bo próba chirurgicznego usunięcia się niestety nie powiodła].

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

daisy813 (offline)

Post #3

08-11-2018 - 21:27:28

A może się jednak okazać że to coś złego? A jeśli się okaże że jakaś łagodna zmiana a mnie pierś boli coraz bardziej??
Nie wiem co mam teraz zrobić;(((( Gdzie iść na biopsje...? Do jakiego lekarza? ;//// Myślałam że na wyniku będe miała napisane czy to jakieś zapalenie, torbiel czy inne rzeczy... Byłam pewna że rezonans wykaże napewno czy to zmiana złośliwa czy łagodna...Głupia byłam płacze
A moze mogłam odrazu iść na biopsje??? Wcale nie wiem więcej niż przed badaniem a tyle pieniążków straciłam na topłacze

A opis badania wydaje się wam ok? Mi się wydaje że było to zrobione na szybko aby mnie tylko zbyć...Pomóżcie dziewczyny;//// Jest możliwość abym
rezonans na płytce oddała innemu lekarzowi do opisu? Ta Pani i firma wykonująca rezonans nie wzbudzili we mnie żadnego zaufania;/
Boje się że coś przeoczyli...

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 08-11-2018 - 21:34:03 przez daisy813.

mgiełka (offline)

Post #4

08-11-2018 - 21:45:24

Radom 

Płytkę odczyta każdy lekarz, który się na tym zna.
Chyba nie na szybko to odczytali - tzn. szybko ale tylko dlatego, byś nie robiła więcej szumu o to zamieszanie wczorajsze - a normalnie i napisali co widzieli. Dla własnego spokoju możesz komuś pokazać.
Masz umówioną jakąś wizytę u onkologa (nie pamiętam czy gdzieś o tym pisałaś)?

Z amazonki.net od 2006 roku.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-11-2018 - 21:46:12 przez mgiełka.

daisy813 (offline)

Post #5

08-11-2018 - 21:50:12

Nie umawiałam narazie żadnej wizyty....Każdy onkolog zrobi biopsje? Lepiej iść do rodzinnego zapytać gdzie się udać? Czy odrazu szukać samemu onkologa?

mgiełka (offline)

Post #6

08-11-2018 - 21:56:52

Radom 

A w jakim mieście go chcesz szukać?
Ty znasz rodzinnego, szybciej wyczujesz czy można mu zaufać, czy kogoś poleci - próbować można.

I nie przerażaj się tak bardzo pociesza Zacytuję słowa onkolog u której ja się diagnozowałam:"To jeszcze może być wszystko" Czyli nie tylko to, czego się boisz.

daisy813 (offline)

Post #7

08-11-2018 - 21:59:29

A co to guzkowe zagęszczenie wymiarów 30x15 mm? Pisze pierwsze że jest guzek w piersi lewej a poniżej to...Odnosi się to do jednej zmiany? Czy guzkowe zagęszczenie a ten guzek to dwie zmiany?

30 na 15 mm to dużo?

mgiełka (offline)

Post #8

08-11-2018 - 22:16:15

Radom 

Myślę, że to to samo - jedno zagęszczenie guzkowate.
A poza tym wszystko ok: "Obustronnie bez zmian naciekowych oraz bez stref patologicznego wzmocnienia kontrastowego
jednoznacznie przemawiających w kierunku procesu rozrostowego."

30x15 to i sporo, i mało. Ale ponieważ u Ciebie to raczej zmiana łagodna, to ta wielkość nie będzie miała znaczenia.
Biopsja to gruba igła i pod kontrolą USG najlepiej.

daisy813 (offline)

Post #9

08-11-2018 - 22:26:28

No właśnie nie pisze którą biopsje mam wykonać;/// Cienkoigłowa nie wykaże czy to zmiana łagodna czy rak?
Jakoś i tak będe musiała to załatwić ponieważ pierś boli;//// Cieżko sie czasami dotknąć....

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-11-2018 - 22:27:00 przez daisy813.

mgiełka (offline)

Post #10

08-11-2018 - 22:38:23

Radom 

Przede wszystkim wizyta u onkologa, on zdecyduje co z tym robić.
I jedna biopsja i druga pokaże jeśli jest rak, ale tylko ta robiona grubą igłą powie o nim coś więcej, niż tylko to czy jest rak, czy nie ma. Z gruboigowej wiadomo z jakim rakiem ma się do czynienia, są znane jego parametry ważne do ustalenia leczenia.

Ciesz się, że masz już wynik rezonansu w ręce. Teraz umówić wizytę u onkologa i będziesz wiedziała co się dzieje. Może to jakiś stan zapalny.

marzusia (offline)

Post #11

08-11-2018 - 22:43:00

Cieszyn 

Jeśli juz biops-ka to jedynie, moim zdaniem, gruboigłowa. W cienkoiglowej pobierana jest bardzo znikoma ilość materiału i wynik wykluczając zmianę złośliwą może być zafalszowany. Gruba igła daje większa pewność rozpoznania i jednocześnie pozwala dokonać oceny receptorów, gdyby wynik wykazał coś złego

daisy813 (offline)

Post #12

08-11-2018 - 22:47:57

Wiem...Dziekuje za odpowiedzi ale....tak mnie przeraża ta gruboigłowa

renatar (offline)

Post #13

08-11-2018 - 23:02:01

sieradz 

Daisy idż do rodzinnego i trochę naściemniaj bo masz coś w piersi i należy ci się szybka diagnostyka i niech ci da kartę dilo bo to powinno ci przyspieszyć i wiadomo na nfz.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

daisy813 (offline)

Post #14

08-11-2018 - 23:05:48

Ja chyba jednak zrobie tą biopsje prywatnie;((((9 Przeraża mnie szpital...lekarze z NFZsad smiley(( Miałam już przeżycia z nimi niemiłe...
Jeśli okaże się że to coś łagodnego to przynajmniej oszczędze sobie szpitala... Ciekawi mnie tylko to co to jest jeśli nie nowotwór ( bo nie widać na rezonansie żeby był) i nie torbiel ( na usg nie widać nic) a pierś boli coraz bardziej

mgiełka (offline)

Post #15

08-11-2018 - 23:12:57

Radom 

Jeśli wolisz prywatnie, to namierz onkologa w prywatnym gabinecie. Są też kliniki prywatne, nie musisz iść do szpitala jak tak bardzo Cię to przeraża. I wiadomo, że prywatnie zawsze szybciej.

daisy813 (offline)

Post #16

08-11-2018 - 23:26:00

Tak też zrobię;/// Myślicie że rezonans może nie wykryć czegoś złego? Mam byc już spokojna? Zdarza się że rezonans albo raczej radiolog przeoczył coś na zdjęciach? Boje sie tego

mgiełka (offline)

Post #17

08-11-2018 - 23:55:07

Radom 

Daisy, możesz być spokojniejsza. Spokojniejsza, bo dopóki nie zostanie to do końca zdiagnozowane, to całkiem spokojna nie powinnaś być. Ale na pewno dużo spokojniejsza, niż byłaś wczoraj.
Nie ma w obrazie zdecydowanego guza. Gdyby nawet były tam ukryte pojedyncze komórki, to jest to tak wczesne stadium, że leczenie minimalne, pewnie samo wycięcie by wystarczyło. Przeoczenie chyba nie wchodzi w grę. Od jakiejś wielkości rezonans widzi zmiany lite - chyba 2mm, tu nie widzi żadnej.
Jest dużo różnych chorób piersi, nie tylko rak.

Tomasz. (online)

Post #18

09-11-2018 - 07:56:00

Pruszków 

daisy813
Tak też zrobię;/// Myślicie że rezonans może nie wykryć czegoś złego? Mam byc już spokojna? Zdarza się że rezonans albo raczej radiolog przeoczył coś na zdjęciach? Boje sie tego
Co to znaczy "już spokojna"??
Przy BIRADS 4a należy działać. Bez paniki, ale i bez zagrzebywania gruszek w popiele. Pewne jest to, ze ten guzek sie sam nie rozejdzie. Zniknie bez leczenia. Brzy ocenie BIRADS 4a nie jest to możliwe. Na razie jest badanie obrazowe. Ono pokazuje kwestie mogące być potencjalnie niebezpieczne. A że pokazuje to w technice obrazowania- wynik ten należy zweryfikować badaniem strukturalnym. Takim jest biopsja gruboigłowa. Ona pozwoli ocenić co się faktycznego w tej zmianie dzieje i dostosować techniki operacyjne do zabiegu- gdyby 4a się potwierdziło. Bo procesy rozrostowe to zawsze nowotwór. Co nie oznacza od razu rak (nowotwór złośłiwy). Ból przy biopsji można zmniejszyć poprzez zażycie leków p.bólowych. Np. 1 Febrofen plus 2 Doreta 650+75. Wystarczy. Uwaga!- musi z Tobą ktoś być- możesz mieć zawroty głowy i oszołomienie po lekach. Zabronione jest prowadzenie samochodu!.

daisy813 (offline)

Post #19

09-11-2018 - 14:26:53

Tomaszu dziękuje za wyczerpująca odpowiedź. Może rozjaśnisz mi jeszcze co znaczy guzkowe zagęszczenie;/ Czy przy raku zawsze występuje wzmocnienie kontrastowe? U mnie jest punktowe....

Tomasz. (online)

Post #20

09-11-2018 - 16:30:16

Pruszków 

daisy813
Tomaszu dziękuje za wyczerpująca odpowiedź. Może rozjaśnisz mi jeszcze co znaczy guzkowe zagęszczenie;/ Czy przy raku zawsze występuje wzmocnienie kontrastowe? U mnie jest punktowe....
Oznaczać to może koncentrujące się w formie guza komórki hiperechogeniczne (o gęstości większej niż komórki sąsiadujące). Na podstawie samej skali zagęszczenia nie można wyrokować czy to rak czy nie rak. Na pewno jest inna struktura tkanki- więc jest to proces nowotworzenia.

daisy813 (offline)

Post #21

09-11-2018 - 17:35:09

Przepraszam że tak zawracam głowę ale mam ostatnie pytanie...:/// Mam nadzieje że ostatnie...
Jak wykonuje się biopsje takiej zmiany jeśli jest niewidoczna na USG? U mnie pierwsze badanie wykazało jakieś zagęszczenie i powiększony węzeł
ale żadnego guza nie... rezonans pokazał zmianę ale biopsja nie będzie przecież pod rezonansem:/ Ktoś mi wytłumaczy? USG zostanie powtórzone przed biopsja?
Lekarz zadecyduje jaka ma być ta biopsja czy mam się upierać przy gruboigłową?

mgiełka (offline)

Post #22

09-11-2018 - 17:43:59

Radom 

Robienie biopsji cienkoigłowej w ogóle nie ma sensu w Twojej sytuacji. A czy zleci onkolog w pierwszej kolejności biopsję czy coś innego wymyśli - przekonasz się jak pójdziesz do niego.
W Twojej bliskiej rodzinie były zachorowania na raka - w ogóle, nie tylko raka piersi? Gdyby były najmniej trzy zachorowania, wtedy może lekarz rodzinny dać Ci skierowanie na wykonanie badań genetycznych - te zawsze warto zrobić. To ma o tyle znaczenie, że w wypadku mutacji można przeprowadzić zabieg profilaktyczny.

daisy813 (offline)

Post #23

09-11-2018 - 21:42:28

Nie było zachorowań na raka z tego co wiem... Boje się tej biopsji straszliwie;/// I mammografi tez:/// skonsultowałam się z lekarzem narazie tel i powiedział ze zastanowi się co lepiej pierwsze;/ pocieszciesad smiley boje się tych badań

Tomasz. (online)

Post #24

09-11-2018 - 21:48:24

Pruszków 

Bać się należy choroby. Ona może byc potencjalnie groźna.

mgiełka (offline)

Post #25

09-11-2018 - 22:18:17

Radom 

Daisy pocieszaserce - no, bój się już troszkę mniej... buziak

Kari (offline)

Post #26

09-11-2018 - 22:25:38

Warszawa 

Daisy tez miałam 4a w usg,lekarz starszyl, a po biopsji gruboiglowej było wiadomo ze to nic groźnego. Zrób biopsje i będziesz wiedziała co tam się dzieje. Biopsja jest zawsze pod kontrolą usg. Mammografie można zrobić wyłącznie przed biopsja jeśli o to chodzi. Po biopsji pierś się goi wiec nie wolno jej ściskac.

ewellina2905 (offline)

Post #27

10-11-2018 - 11:44:59

lublin 

Daisy, mnie lekarz rodzinny bez problemu dał skierowanie do chirurga onkologa. U niego od ręki była biopsja gruboigłowa byłam tak zestresowana że nic nie czułam. Nie ma co odwlekać i uciekać od tego. Jak nic poważnego wytna i po sprawie. Jak coś innego im szybciej znaczniesz leczenie tym lepiej. U mnie w rodzinie też nikt nie chorował na raka piersi. Ja jestem pierwsza.

daisy813 (offline)

Post #28

10-11-2018 - 16:07:42

Pewno tak ale jak to właśnie jest ze zmianami łagodnymi które bola? Domyślam się ze to zależy od rodzaju zmiany... Czy jeśli RM pokazuje birads 4 to zawsze należy wyciąć? Zastanawiam się ciagle i tylko szukam po internecie czy z birads4a często się jednak okazuje ze to rak...

katja2407 (offline)

Post #29

10-11-2018 - 16:31:05

Ja też miałam BIRADS 4 z rezonansu, a po biopsji gruboigłowej okazało się, że to niestety rak... Biopsja w ogóle nie bolała, a całość nie trwała dłużej niż 5 minut. Pozdrawiam

Tomasz. (online)

Post #30

10-11-2018 - 16:42:53

Pruszków 

daisy813
Pewno tak ale jak to właśnie jest ze zmianami łagodnymi które bola? Domyślam się ze to zależy od rodzaju zmiany... Czy jeśli RM pokazuje birads 4 to zawsze należy wyciąć? Zastanawiam się ciagle i tylko szukam po internecie czy z birads4a często się jednak okazuje ze to rak...
Wszystko zależy od właściwego oszacowania zmiany przez lekarza na podstawie badań obrazowych. Jeśli 4a jest rakiem to wynik został oceniony jako niedoszacowany. Zatem bezpieczniej jest wynik przeszacować- z tym, że może to znów powodować czasem niepotrzebnie duzy stres. Ból jest zależny od ucisku/nacieku na nerwy (a tym bardziej na sploty nerwowe).

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 372
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018