Prośba o poradę w sprawie leczenia!

Wysłane przez AJadwida 

AJadwida (offline)

Post #1

27-11-2018 - 18:09:39

Witam, bardzo proszę o pomoc. Moja mama ma raka piersi, jest już po operacji i musi do 2 tygodni rozpocząć leczenie. Byliśmy dzisiaj u lekarza, gdzię 2 onkologów nas zaprosiło i co najśmieszniejsze zaproponowali nam 2 różne leczenia... I mama czuje chaos, ma we wtorek podjąć decyzję czy wybiera bardziej czy mniej inwazyjne.

Podstawowe informacje.
Wiek 53 lata

Jeśli chodzi o złośliwość guza ma typ G2

Ocena receptorów:
ER+ odczyn średni do silnego w ponad 90% komórek
PGR+ odczyn średni w około 30% komórek
HER2- Brak amplifikacji genu HER-2
KI67 około 40%

Jeden z lekarzy proponuje wszystkie formy leczenia czyli : chemia, radio i hormonoterapia
Drugi uważa, że chemia w tym przypadku nie jest potrzebna.

Oboję są zgodni, że lecznie z chemi może być zbyt inwazyjne, natomiast bez chemi może być nie dać zadowalających efektów.

Prosze o porade,
Pozdrawiam

AJadwida (offline)

Post #2

27-11-2018 - 18:26:15

PS. Były wycięte tylko 2 wezły chłonne i były czyste, brak przerzutów

Agaba190 (offline)

Post #3

27-11-2018 - 19:31:29

k/Warszawy 

Trudno coś doradzić. Obie opcje są przyjęte w leczeniu raka w takim stadium. Za podaniem chemii przemawia wysokie Ki.
Na podstawie pozostałych wyników można przyjąć, że wystarczy radio + hormonoterapia.
Sama nie wiem, co bym zrobiła w takiej sytuacji.
Nie specjalnie Ci pomogłam. bezradny

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

dziubas (offline)

Post #4

27-11-2018 - 19:36:48

Gdańsk 

a jaka byla operacja zastosowana? i jaka wielkośc guza?pytamyśliuśmiech

AJadwida (offline)

Post #5

27-11-2018 - 19:52:04

Guz miał 2cm i operacja oszczedzająca była ale brodawka wycięta ponieważ guz był pod nią.

Tomasz. (offline)

Post #6

27-11-2018 - 20:18:45

Pruszków 

Jakie marginesy ciecia?

AJadwida (offline)

Post #7

27-11-2018 - 20:33:06

Mam nadzieje,że to chodzi:

"Mikroskopowo marginesy odcięcia: dogłowowa (1 nitka)- 0.5cm, dopowięziowy (2 krótkie nitki)- szczerokość około -0.4/0.5 cm(R0). Pozostałe marginesy szerokie (powyżej 1 cm)"

dziubas (offline)

Post #8

27-11-2018 - 22:17:21

Gdańsk 

brawo

Tomasz. (offline)

Post #9

27-11-2018 - 22:27:26

Pruszków 

Trudno jednoznacznie zawyrokować (mowa o celowości chemioterapii).
Za przemawia przede wszystkim wysokie Ki67. Przeciw zachowane marginesy cięcia i duża (choć nie całkowita) hormonowrażliwość.
Problem jest w standardowym podaniu schematu AC+T. Jest to schemat "ciężki" (duży potencjał p.nowotworowy i też duże obciążenie dla ustroju). Pytanie zasadnicze- czy jest ten schemat AC+T niezbędny? Ja bym spróbowal ze schematem rzadko stosowanym taxolu z cyklofosfamidem TC. Jest lżejszy od AC+T. Nie mam w takim przypadku przekonania do AC+T. Chora zoperowana, marginesy zachowane, węzły czyste. Rak nie jest G3, nie ma nadekspresji HER2 które obciążałyby rokowania.
Może wystarczyłaby ochrona w II linii inhibitorami aromatazy? - z przedłużeniem terapii do 10 lat. Powinny się tu wypowiedzieć lekarze konsultanci. Niełatwa to decyzja.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 132
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018