Krótki wynik... co dalej? niezdecydowany

Wysłane przez nasturcjaja 

nasturcjaja (offline)

Post #1

02-01-2019 - 20:32:09

Bydgoszcz 

Witam Was
Moja mama ( lat 65 ) w połowie listopada na mamografii otrzymała wynik : brak zmian.
Na samym początku grudnia ( mimo wszystko ) prywatnie udała się na usg i do lekarza.
Wynik niejednoznaczny... guz o nieregularnym kształcie 20mm x 20mm ???
Udało się "dostać" do lekarza ekspresowo w Szpitalu Onkologicznym w Bydgoszczy na biopsję.
( 4 ukłucia, każde bolesne. 5 dni brak możliwości funkcjonowania- ból )
Wynik biopsji grubo-igłowej odebraliśmy osobiście kilka dni przed Bożym Narodzeniem.

Rozpoznanie:
Nowotwór złośliwy sutka - sutek, ne określony, Rak piersi lewej, Typ luminalny B HER2 ujemny, cT2N0M0 .

W internecie odnalazłam jedyną informację, która tłumaczy ten wynik:
o tym, że jeśli HER2 jest ujemny, to komórka rakowa nie posiada białka, które umożliwiłoby leczenie przeciwciałami.

Propozycja od lekarza to, wycięcie guza operacyjnie z marginesem zewnętrznym, a następnie chemioterapia.

Moje główne pytanie: Czy te wyniki nie są za krótkie?
Czytam dużo wątków tutaj i przeważnie więcej czynników podajecie z wyniku biopsji.

Operacja już za kilka dni. Nie powinnyśmy zrobić jeszcze dodatkowych badań?
( poza usg brzucha)

Mam nadzieję, że dowiemy się czegoś, bo komunikacja z lekarzami jest dość skąpa i zagmatwana, dla nas nadal niejasna jest sytuacja.
W skrócie: Nie wiemy czegoś się spodziewać... życia czy śmierci.

róże

Informację o raku ( mojej mamy) dostaliśmy na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia.
Lekarze mówią bardzo niejasno, zagadkowo i wierzę, że tutaj dowiemy się prawdy...
...co nas czeka. Co możemy zrobić, a czego już nie. róże

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 02-01-2019 - 20:39:01 przez nasturcjaja.

Tomasz. (offline)

Post #2

02-01-2019 - 20:38:29

Pruszków 

Przede wszystkim nie ma podanej ekspresji ilościowej i jakościowej dla receptorów steroidowych (Skala Allreda) , nie ma Ki67- nie wiadomo, czy typ B uznano z powodu Ki67>20%, czy z powodu braku PgR. Brak poza tym stopnia złośliwości (skala Blooma Richardsona)
Pamiętaj, że w razie operacji oszczędzającej obligatoryjna jest radioterapia na sutek i lożę po guzie.

nasturcjaja (offline)

Post #3

02-01-2019 - 20:40:52

Bydgoszcz 

Tomasz.
...
- czyli powinniśmy zrobić dodatkowe badania? Prywatnie czy wymagać od szpitala na NFZ?

Informację o raku ( mojej mamy) dostaliśmy na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia.
Lekarze mówią bardzo niejasno, zagadkowo i wierzę, że tutaj dowiemy się prawdy...
...co nas czeka. Co możemy zrobić, a czego już nie. róże

Tomasz. (offline)

Post #4

02-01-2019 - 21:55:04

Pruszków 

To są wyniki z laboratorium histopatologii. Tam bym poszedł i poprosił o komplet oznaczeń. Jeszcze powinno być określenie jaki jest rodzaj raka (przewodowy, zrazikowy, rdzeniasty i in.).

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 533
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018