mammografia mamusi

Wysłane przez tiflufnu 

tiflufnu (offline)

Post #1

05-01-2019 - 01:53:18

Wrocław 

Witam,
Błagam o pomoc w interpretacji wyniku mammografii mojej mamusi.
Czeka nas biopsja gruboigłowa w DCO we Wrocławiu dnia 14.01.
Bardzo mocno się boje - jestem jedynakiem i kocham Ja najmocniej na świecie.
W załączniku znajduje się wynik.
Pozdrawiam
aaron

Invasive carcinoma NST G3 KI67: 80%, Potrójnie ujemny. cT2cN0 - IIa. . 13/08/2019 Operacja oszczędzająca z wycięciem 5 węzłów wartowniczych. 26/08/2019 Wynik histopatologiczny: Brak utkania raka po leczeniu indukcyjnym. Zatory z komorek raka w naczyniach limfatycznych i żylnych w sąsiedztwie guza nieobecne. Liczba zbadanych węzłów chłonnych: 5. Liczba węzłów chłonnych bez komórek raka: 5/5.
stadium po operacji: ypT0pN0pMx

BognaK (offline)

Post #2

05-01-2019 - 06:59:41

tiflufnu ( Teraz najważniejsze jest biopsja i w zależności od wyniku dalsze postępowanie . Mammografia to badanie przesiewowe i trudno wyrokować co dalej Nie bój się, wspieraj mocno Mamusię i myśl pozytywnie to bardzo ważne przy leczeniu. Jak będą wyniku z biopsji to daj znać. Większość z nas jest w trakcie leczenia i po operacji i nastawienie psychiczne jest bardzo ważne. W dużym procencie rak piersi jest wyleczalny a u Mamusi są nieduże zmiany patrząc na rozmiary ale ostateczne rozpoznanie to biopsja. Nie bój się !!!!Podejdź do tego tak - jest choroba, trzeba się z nią uporać i wygrać!

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 05-01-2019 - 07:06:58 przez BognaK.

Tomasz. (offline)

Post #3

05-01-2019 - 09:30:21

Pruszków 

Tu nie trzeba sie bać, tylko działać.
Ponieważ jest piątka w BIRADS - rak jest w zasadzie pewny (wymaga potwierdzenia biopsją- co przedmówczyni powiedziała). Jak będziesz mieć wyniki biopsji- napisz. Odpowiemy. Aha, biopsja wyłacznie gruboigłowa.

tiflufnu (offline)

Post #4

05-01-2019 - 10:02:51

Wrocław 

Dziękuje za odpowiedzi. To bardzo dużo dla mnie znaczy. Mama dowiedziała sieni zminie podczas corocznego USG - o dziwo jeszcze miesiąc temu zmiana miała 0.8cm a na mammografii już 2.3cm sad smiley
Martwi mnie również tez jeden węzeł chłonny w drugiej piersi. Czy możliwe jest, ze nie jest on patologiczny? sad smiley
Bardzo źle to z tata znosimy ponieważ ja tez w tym momencie walczę z nowotworem, ale innym. Nie chce żeby przez to przechodziła sad smiley(
Jej lokalny onkolog zrobił jej biopsje cienkoigłowa gdy zobaczył zmianę na pierwszym USG (a chyba nie powinien) Czy możliwe ze nadruszal i dlatego tak urosło? W załączniku pierwszy wynik usg (lekarze z DCO powiedzieli ze nic nie są w staniesz tego wywnioskować, dlatego zrobili mammografie)
Pozdrawiam wszystkich mocno

Invasive carcinoma NST G3 KI67: 80%, Potrójnie ujemny. cT2cN0 - IIa. . 13/08/2019 Operacja oszczędzająca z wycięciem 5 węzłów wartowniczych. 26/08/2019 Wynik histopatologiczny: Brak utkania raka po leczeniu indukcyjnym. Zatory z komorek raka w naczyniach limfatycznych i żylnych w sąsiedztwie guza nieobecne. Liczba zbadanych węzłów chłonnych: 5. Liczba węzłów chłonnych bez komórek raka: 5/5.

Tomasz. (offline)

Post #5

05-01-2019 - 11:58:57

Pruszków 

Znaczna atypia to stan, gdzie komórki mają wyraźnie odmienny charakter (czynności, obraz) w stosunku do komórek fizjologicznych. Praktycznie- im większa atypia, tym złośliwszy nowotwór. Zmiany przerzutowe na drugą pierś a już węzły chłonne to zdarza się rzadko. Wręcz sporadycznie. Są natomiast tu chore, które mają raka obustronnego. To zdarza się częściej.
Najważniejsza biopsja gruboigłowa.
I pamiętaj- póki nie stwierdza się przerzutów odległych- leczy się zawsze z intencją wyleczenia.

tiflufnu (offline)

Post #6

09-01-2019 - 19:43:09

Wrocław 

Dziękuje za odpowiedz. Bardzo bardzo mnie to stresuje, ze biopsja dopiero 14.01 - ciagle mysle o tym, ze guz rośnie, nawet zacząłem się modlić o zdrowie dla mamy co noc. Jestem wykończony psychicznie. Później pewnie kolejnych 10 dni czekania na wynik sad smiley Mama chyba psychicznie czuje się okej, chyba nie musli o tym za bardzo, a mnie to zabija od środka. Dlaczego nie wycinają tego od razu, po co biopsja gruboigłowa jeśli już coś wyszło w cienkoigłowej sad smiley ehhh

renatar (offline)

Post #7

09-01-2019 - 19:54:12

sieradz 

Właściwie powinna być gruboigłowa, ale skoro już takim tokiem poszli lekarze to niestety musicie czekać. Wiem jakie to stresujące bo przeszłam kilka biopsji i diagnozowano mnie dwa miesiące, co biopsja to czekanie na telefon od lekarza.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #8

09-01-2019 - 22:50:29

Pruszków 

tiflufnu
Dlaczego nie wycinają tego od razu, po co biopsja gruboigłowa jeśli już coś wyszło w cienkoigłowej sad smiley ehhh
U mojej żony w biopsji cienkoigłowej wyszedł rak i właśnie dokonano operacji radykalnej z węzłami. A jest to logiczne tylko wtedy, gdy nie planuje się chemioterapii. Ponieważ złośliwość guza może być trójstopniowa (od G1 do G3), może być nadekspresja HER2- więc w związku z możliwą koniecznością chemioterapii przedoperacyjnej- dokonuje się właśnie biopsji gruboigłowej.

tiflufnu (offline)

Post #9

23-01-2019 - 09:55:25

Wrocław 

Proszę mi powiedzieć jak bardzo złe to wyglada sad smiley((

i am smart poem

renatar (offline)

Post #10

23-01-2019 - 10:38:16

sieradz 

Teraz najważniejszy jest wynik badania fish. Jeżeli wyjdzie dodatni to herceptyna a jeżeli ujemny to sama chemia. Nie będzie antyhormonów bo nie jest zależny od estrogenu. Rak jest przewodowy i powinien być bardzo wrażliwy na podanie chemii. Najważniejsze teraz jest szybkie leczenie bo Ki 80 świadczy że szybko się chyba mnoży. Poganiajcie lekarzy o ten wynik fish.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

blankaIn (offline)

Post #11

23-01-2019 - 12:21:40

Warszawa 

Faktycznie wysoka proliferacja, nie zdziwiłabym sie gdyby wyszedł podtyp Trójujemny (od razu zrobić badanie genetyczne na obecność mutacji BRCA). Oczywiście należy poczekać na wynik obecności receptora HER2. Jeżeli by była to jest to podtyp Nieluminalny, HER2 dodatni.
I nie denerwuj sie tak bardzo, bo to nie pomoże ani tobie ani mamie. A w ramach wieczornych modlitw możesz liznąć temat w sieci o wyżej wymienionych podtypach i sposobach/schematach leczenia. Wiesz, zawsze to się przyda chociażby podczas rozmowy z lekarzem...

Przewodowy NST, G3, T2N2M1- kościec, wątroba Er+/Pr+/HER2-, Ki67-50%.
Leczenie: Mastektomia, Owariektomia. 03/2016 Tamoxifen i Zometa. 11/2017 progresja, wątroba, węzły nadobojczykowe - AC i Zometa. 04/2018 - Stabilizacja, podtrzymująco Letrozole + Zometa. 12/2018 - Stabilizacja w kościach, całkowita remisja w wątrobie i węzłach, niestety uciekł do OUN - 12/2018wnerwiony, kontynuacja Letrozole i Zometa.

tiflufnu (offline)

Post #12

23-01-2019 - 23:16:42

Wrocław 

dziękuję serdecznie za odpowiedzi. staram się bardzo być silny jak mogę najbardziej, nie będę ukrywał, że część mnie umarła podczas diagnozy. bardzo staram się być wsparciem dla mamy.

Jakię jest postępowanie leczenia w takim przypadku raka? I czy Her - lub Her + oprócz herceptyny zmieni schemat leczenia?

blankaIn (offline)

Post #13

24-01-2019 - 09:43:43

Warszawa 

Tiflufnu, jaki schemat będzie zastosowany zależy od wyników pooperacyjnych. - wtedy będzie też wiadomo czy jest obecność HER2 i jaki jest stan węzłów pachowych - wtedy można planować leczenie. Guz mamy, ma widzę 23mm - i szczerze powiedziawszy wycięłabym bez stosowania chemii przedoperacyjnej. Także z tym wynikiem biopsji udać sie do chirurga -onkologa. On zadecyduje czy chce od razu wycinać czy nie.

Będzie dobrze.

Przewodowy NST, G3, T2N2M1- kościec, wątroba Er+/Pr+/HER2-, Ki67-50%.
Leczenie: Mastektomia, Owariektomia. 03/2016 Tamoxifen i Zometa. 11/2017 progresja, wątroba, węzły nadobojczykowe - AC i Zometa. 04/2018 - Stabilizacja, podtrzymująco Letrozole + Zometa. 12/2018 - Stabilizacja w kościach, całkowita remisja w wątrobie i węzłach, niestety uciekł do OUN - 12/2018wnerwiony, kontynuacja Letrozole i Zometa.

Tomasz. (offline)

Post #14

24-01-2019 - 09:43:57

Pruszków 

Poza herceptyną w raku HER2 3 plus leczenie jest takie same. Niezależnie od tego wyniku- przy Ki67=> 20% proponowana jest chemioterapia- im wyższy wynik tym jej rola (znaczenie) większe. Ważna jest obserwacja obrazowa guza po wdrozeniu leczenia. Guzy z b.wysokim ki67 wykazują dużą wrażliwość na chemioterapię (aż 80% komórek jest w stadium podziałowym). W razie braku dodatniej reakcji na leczenie- pilna weryfikacja planu leczenia (zmiana schematu).

tiflufnu (offline)

Post #15

08-02-2019 - 21:36:48

Wrocław 

ehh jednak trójujemny - w poniedziałek konsylium i zaczynamy walkę

tiflufnu (offline)

Post #16

11-02-2019 - 16:21:29

Wrocław 

W piątek pierwsza chemia. 4 czerwone i 12 białych, później operacja - czy taki schemat jest okej?

Tomasz. (offline)

Post #17

11-02-2019 - 17:53:33

Pruszków 

Należy podawać schemat leczenia (leków) a nie kolory.

tiflufnu (offline)

Post #18

15-02-2019 - 08:59:11

Wrocław 

czy to sa dobre leki?

Tomasz. (offline)

Post #19

15-02-2019 - 13:33:11

Pruszków 

Typowy schemat AC (jest wątek poświęcony temu schematowi). 3 leki pozostałe- p.wymiotne. Należy takie mieć w domu i zażyć na drugi i trzeci dzień po wlewie. Czwartego dnia już powinno się obyć bez leków (sporadycznie są wymioty tzw. opóźnione).

tiflufnu (offline)

Post #20

15-02-2019 - 16:07:55

Wrocław 

Tomaszu,
Mama dostała po pierwszej chemii jakieś papiery i okazało się ze lekarka od chemioterapii wpisała zły wzrost - zamiast 159cm wpisano 169cm - zmieniła się wiec powierzchnia ciała z 1.73 na 1.79 - czy w takim wypadku może się stać coś złego?
Pozdrawiam

Tomasz. (offline)

Post #21

15-02-2019 - 16:42:27

Pruszków 

Doxorubicyna jest podawana w terapii skojarzonej w dawce 30-60 mg/ m2 p.c. Tu dawka była 62 mg/m2 p.c. Jaki to ma wpływ na leczenie- nie wiem.
Dawka kumulacyjna doxorubicyny (nieprzekraczalna) wynosi 550 mg/m2 p.c. Czyli przy 1,73 m2 dawka ta wynosi 950 mg. Takiej dawki nie należy przekraczać- realne ryzyko kardiomiopatii. W przypadku cyklofosfamidu dawki kumulacyjnej nie ma. Podaje się zwykle w politerapii 550 mg/m2 p.c. Czyli 950 mg na wlew. Co jest pewne- to gorsze samopoczucie przy zwiększonych dawkach.

tiflufnu (offline)

Post #22

18-02-2019 - 01:19:17

Wrocław 

dziękuję bardzo, Tomasz.

Mama nie czuła się najgorzej - wymiotowała tylko pare godzin po pierwszej chemii ( może ze stresu? zmęczenia?)- jutro jest 3 dzień po chemii i czuje się bardzo dobrze. Brak jakichkolwiek objawów póki co, jedyne co, to lekki ból krzyża po Accofilu. - bardzo mocno mamie kibicuję, aby tak zostało.

tiflufnu (offline)

Post #23

19-02-2019 - 19:45:21

Wrocław 

Mam pytanie: stadium cT2cN0 - czym jest c i czy stadium tak zapisane może być określone błędnie?

Pozdrawiam

A

Al_la (offline)

Post #24

24-02-2019 - 17:53:18

k/Warszawy 

c to badanie kliniczne. O jakim błędnym zapisie piszesz?

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

tiflufnu (offline)

Post #25

25-02-2019 - 10:06:18

Wrocław 

Przykładowo zamiast cN0 - N1 lub N2?

Al_la (offline)

Post #26

27-02-2019 - 15:03:13

k/Warszawy 

Ocena kliniczna zawsze może zawierać błędy. Dopiero po ocenie histopatologicznej, czyli po wycięciu, widać czy jest N0, N1 czy N2.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

tiflufnu (offline)

Post #27

01-03-2019 - 20:44:11

Wrocław 

Dziękuje za odpowiedz.
Dzisiaj mama miała drugą chemię i na badaniu przed pani doktor nie mogła znaleźć guza, powiedziała, że działa. Trzymajcie kciuki smiling smiley
Pozdrawiam smiling smiley

RENIA 62 (offline)

Post #28

01-03-2019 - 20:47:24

Radomsko 

Trzymamy smiling smiley

miał być suwaczek , ale nie ma smiling smiley bo nie umiem choć wg instrukcji próbowałam nie raz ,trochę siara sad smiley T2N0MX NST G3 with medullary features; ER (-), PR (-) HER 2 (-) , Ki67 80%

Zdziwiona71 (offline)

Post #29

01-03-2019 - 20:48:11

Bialystok 

Trzymamy mocnokwiatek

dziubas (offline)

Post #30

02-03-2019 - 00:03:46

Gdańsk 

Trzymam!!! thumbs upthumbs upthumbs up
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 379
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018