Proszę o interwencję

Wysłane przez krysiazawidniak 

krysiazawidniak (offline)

Post #1

15-04-2019 - 07:18:10

Witam

Odebrałam wynik bippsji gruboiglowej.
Rak naciekajacy, prawdopodobnie rakowi inwazyjnemu bez specjalnego typu piersi.
Nottingham histologi grade 1(tworzenie cewek - 2 pkt, polimofizmu jąder - 2 pkt, aktywność miotyczna wynosi około.
Mitozy 10 hpf - 1 pkt, łącznie 5 pkt).
Nie stwierdzono cech inwazji naczyń.
Stwierdzono utkaniw rakawewnatrzprzewodowego, g2, typ lity i sitowaty.
Stwierdzono obecność mikrozwapien.
Kategoria diagnostyczna:B5(zmiana złośliwa).
Nie mam jeszcze oznaczonych receptorów.
Proszę o wyjaśnienie.

Post #2

15-04-2019 - 07:19:08

Aktywność mityczna wynosi około 1

monalisa22 (offline)

Post #3

15-04-2019 - 07:37:29

Bielsko  

A jaka jest wielkość guzka?

BST G1/G2, Er 40%, Pr 10%, HER2+++, Ki67 30%; po badaniach T2N0M0 guzek 6 x 8 mm + podejrzane mikrozwapnienia

Post #4

15-04-2019 - 07:51:16

18 na 24 milimetry

monalisa22 (offline)

Post #5

15-04-2019 - 08:37:46

Bielsko  

Priv

BST G1/G2, Er 40%, Pr 10%, HER2+++, Ki67 30%; po badaniach T2N0M0 guzek 6 x 8 mm + podejrzane mikrozwapnienia

Tomasz. (offline)

Post #6

15-04-2019 - 11:43:48

Pruszków 

Brak jest markera proliferacji Ki67 no i receptorów oraz czynnika wzrostu HER2. Ale w/w wyniki świadczą raczej o raku hormonozależnym (nieznany tylko stopień Allreda) i bez nadekspresji HER2. Rak bez specjalnego podtypu to rak dawniej zwany przewodowym NST. Ciekawe jest wykrycie struktur raka sitowatego. U żony były 2 guzy- jeden wykryty to był NST G2, drugi, niezależny- rak sitowaty. Ten ostatni ma zwykle mniejszą złośliwość. 5 pkt. Blooma-Richardsona to taka "mocna" jedynka (zaczyna się od 3 pkt, kończy na 5 pkt.).
Leczenie to operacja z zachowaniem marginesów cięcia. W razie operacji częściowej BCT- obligatoryjna radioterapia na sutek i lożę po guzie. I wszystko wskazuje na dalsze leczenie antyhormonami- ale to dopiero po wyniku receptorów.

Post #7

15-04-2019 - 13:23:51

Jakie rokowania. należy się bać?

Tomasz. (offline)

Post #8

15-04-2019 - 16:12:43

Pruszków 

krysiazawidniak
Jakie rokowania. należy się bać?
Należy działać racjonalnie, zgodnie z aktualną wiedzą odnośnie leczenia raka. Każdy rak inwazyjny (naciekający) to choroba ciężka, nieleczona zawsze prowadzi do śmierci. Leczenie podstawowe to operacja z zachowaniem odpowiednich marginesów cięcia (marginesy wolne od choroby) i zastosowanie leczenia uzupełniającego. W rakach trójujemnych to chemioterapia, w rakach hormonozależnych- leczenie antyhormonami. Czasem i w rakach hormonalnie zależnych jest stosowana chemioterapia, zwłaszcza, gdy jest nadekspresja HER2 i jest planowane leczenie lekami blokującymi nadekspresję. Wszystkiego się dowiesz po uzyskaniu wyniku receptorów steroidowych i HER2.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 345
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018