Prośba o interpretację wyniku biopsji

Wysłane przez Anna córka Kasi 

Anna córka Kasi (offline)

Post #1

18-06-2019 - 13:01:12

Warszawa 

dzięki Agaba za błyskawiczną reakcję buziak. Nie wiem jak długo czeka się na wynik takiej biopsji ... Taka była wczoraj rozmowa z chirurgiem, ale dzis okazało się, że jednak wszystko wycinają podczas jednej operacji ...

Tomasz. (offline)

Post #2

18-06-2019 - 14:56:01

Pruszków 

U żony wywalili od razu węzły z wszystkich 3 pięter- za jedną operacją. Żyje, a nawet jeszcze pracuje. Dziś uznaje się taką operację za zbyt forsowną- jednak to jest rak i najlepiej jest, gdy żadna reoperacja nie jest potrzebna (w tym wolne węzły i wystarczające marginesy wolne od choroby).

Post #3

18-06-2019 - 16:15:13

Warszawa 

Dzięki Tomasz,
sytuacja jest dynamiczna i ostatecznie (na dzień dzisiejszy) ustalono, że wycinają 1 i 2 piętro. Faktycznie, może lepiej wyciąć kilka za dużo niż jeden za mało. Eh... najważniejsze, że już wytną gada.

Krynia58 (offline)

Post #4

18-06-2019 - 19:55:05

Warszawa 

Aniu, też mam usunięte węzły (17 i 18 ) spod obu pach. Trzeba się trochę przyłożyć aby odzyskać sprawność po operacji i starać się potem nie przeciążać ręki ale można robić wiele rzeczy. Nie widzę specjalnej różnicy między czasem "przed" i teraz - oprócz tego że po zakupy chodzę z wózkiem, nie z siatkami uśmiech
Mam pobieraną krew, miałam też podczas operacji woreczka na jednej ręce wenflon na drugiej ciśnieniomierz. Podobnie podczas niedawnej kolonoskopii.
Nic złego się z rękoma nie dzieje uśmiech

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

Post #5

18-06-2019 - 22:39:35

Warszawa 

Kryniu! Ty dla kazdego masz dobre slowo i pocieszenieserce. I oby z moja mama bylo tak jak z Toba, ale mama jest znacznie starsza, cierpi na przewlekle choroby m.in. krazenia, wiec powrot do sprawnosci bedzie dluzszy i trudniejszy. Ale dobrze, nie nakrecam sie negatywnie i wierze, ze bedzie dobrze. Dziekuje

benia1960 (offline)

Post #6

19-06-2019 - 18:35:17

Szczecin 

Ile mama ma lat?

Post #7

19-06-2019 - 20:23:56

Warszawa 

73. Wiem, ze sa kobiety, ktore w tym wieku przeskoczylyby Ciebie i mnie, przy jednym podskoku, ale mama jest ogolnie oslabiona- chroby krazenia, niedoczynnosc tarczycy, bole kregoslupa ... Teraz PET pokazal, ze w calym ciele na roznych narzadach ma guzki o charakterze zapalnym, pozapalnym albo odczynowym... Moze te z tego powodu takie oslabienie i brak sily

Post #8

11-07-2019 - 12:52:05

Warszawa 

Witajcieuśmiech. Mamy juz wyniki pooperacyjne badania histo. wycietej piersi i wezlow: rak zrazikowy inwazyjny G2 przerzut raka w wezle chlonnym 1/11. Guz w najwiekszym wym. 3 cm o utkaniu raka zrazikowego inwazyjnego, typ lity, klasyczny i pecherzykowy z desmoplastycznym podscieliskiem. Zatory w naczyniach limfat. Brodawka bez obrazow podejrzanych. Przerzut raka sr. 12 mm. Z przekraczaniem torebki. Odczynowe wezly chlon. 0/2. PT2N1aR0.
Martwia mnie te zatory w naczyniach limf. Czy to oznacza ze konieczna jest chemioterapia?
Zastanawiam sie dlaczego nie podali receptorow ani Ki67... czy mam sie domagac pelnej morfologii guza?

Post #9

11-07-2019 - 16:57:11

Warszawa 

Podejrzewam, ze powyzsze moje pytanie odnosnie chemii jest z gatunku retorycznych. Sama siebie mamie zludna nadzieja i nie ma odwaznego, ktory uswiadomilby mi prawde...

renatar (offline)

Post #10

11-07-2019 - 17:37:30

sieradz 

Aniu w większości ośrodków bazują na wynikach biopsji i nie badają pod względem receptorów i ki jeszcze raz [ja w 2015 lecząc się w Łodzi nie miałam ich wcale badanych.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Róża2018 (offline)

Post #11

11-07-2019 - 17:54:32

Gdańsk 

Aniu z tego co się orientuję zajęte węzły są wskazaniem do chemioterapii.

Jednak na pewno wezmą pod uwagę wiek i obciążenia Twojej mamy i dobiorą odpowiedni schemat aby nie pogarszać zdrowia mamy tylko ją wyleczyć pociesza

Mama - NST,G-3,Er TS 8/8 (w 95%), Pr TS 6/8 (w 25%), HER2 uj, Ki67 - w 50%, wielkość guza - 7,5x6mm.
4xAC,12xPXL,25.06.19 mastektomia radykalna z usunięciem wszystkich węzłów (15 sztuk) 03.07.19 wynik hist-pat-nie znaleziono komórek nowotworowych, całkowita regresja nowotworu radocha Od 19.07.19 - Egistrozol.

Post #12

11-07-2019 - 18:07:29

Warszawa 

Dziekuje Dziewczyny. Mama nie moze dojsc do siebie po operacji. Minelo juz 10 dni a ona jest b. slaba. Niewiele je, nie ma apetytu, podsypia cale dnie (wczesniej jej sie to nie zdarzalo), nie ma sily zejsc po schodach z pietra... w tej sytuacji nie wyobrazam sobie chemioterapii...

blankaIn (offline)

Post #13

11-07-2019 - 20:00:42

Warszawa 

Anna córka Kasi
Podejrzewam, ze powyzsze moje pytanie odnosnie chemii jest z gatunku retorycznych. Sama siebie mamie zludna nadzieja i nie ma odwaznego, ktory uswiadomilby mi prawde...

Dobrze podejrzewasz.
Wielkość guza, G2, zatory w naczyniach no i przekroczenie torebki węzła jak najbardziej są wskazaniami do chemii. Przed podaniem leczenia zrobiłabym TK klatki piersiowej, jamy brzusznej z miednicą małą, albo USG jamy brzusznej i RTG płuc - przekroczenie torebki może sporo namieszać. Tak jak u mnie.

pozdro.

Przewodowy NST, G3, T2N2M1- kościec, wątroba Er+/Pr+/HER2-, Ki67-50%.
Leczenie: Mastektomia, Owariektomia. 03/2016 Tamoxifen i Zometa. 11/2017 progresja, wątroba, węzły nadobojczykowe - AC i Zometa. 04/2018 - Stabilizacja, podtrzymująco Letrozole + Zometa. 12/2018 - Stabilizacja w kościach, całkowita remisja w wątrobie i węzłach, niestety uciekł do OUN - 12/2018wnerwiony, kontynuacja Letrozole i Zometa.

Post #14

11-07-2019 - 20:56:33

Warszawa 

Dzieki blankaln. 07 czerwca mama miala robiony PET. Poza piersia i wezlem nic nie wyszlo. Czy w zwiazku z tym myslisz, ze badania o ktorych piszesz, moga juz pokazac zmiany w innych narzadach?

blankaIn (offline)

Post #15

11-07-2019 - 22:13:14

Warszawa 

Aniu, miesiąc po badaniu PET to stosunkowo krótko ale prawdę mówiąc nie mam pojęcia ile czasu komórki rakowe potrzebują na przedostanie się do kolejnego narządu, podział i rozrost na tyle duży, żeby badanie obrazowe już wychwyciło te nowe zmiany. Myślę, że jak najszybciej nalezy podać chemię aby ubić wszystko co próbuje sie przedostać dalej.

Przewodowy NST, G3, T2N2M1- kościec, wątroba Er+/Pr+/HER2-, Ki67-50%.
Leczenie: Mastektomia, Owariektomia. 03/2016 Tamoxifen i Zometa. 11/2017 progresja, wątroba, węzły nadobojczykowe - AC i Zometa. 04/2018 - Stabilizacja, podtrzymująco Letrozole + Zometa. 12/2018 - Stabilizacja w kościach, całkowita remisja w wątrobie i węzłach, niestety uciekł do OUN - 12/2018wnerwiony, kontynuacja Letrozole i Zometa.

Post #16

16-07-2019 - 22:42:08

Warszawa 

Mama miala dzis wizyte u p. onkolog, ktora powiedziala, ze, ze wzgledu na: 1. Wiek pacjenta, 2. Ogolny stan zdrowia, przede wszystkim problemy kardiologiczne, ten osrodek proponuje radioterapie i hormonoter.- tamoksyfen. Gdyby mama byla 10 lat mlodsza lub ogolnie zdrowsza, podaliby chemie. Pomyslalam sobie, ze jesli dolozymy do tego, na wlasna reka, monitoring RM np. Co 6 mies.+ PET raz w roku, to moze uda sie wychwycic wczesnie ewentualne zmiany i szybko podejmowac leczenie. Jak myslicie?

Post #17

16-09-2019 - 14:49:12

Warszawa 

Drodzy,
moja mama w piątek kończy radioterapię. W przyszłym tygodniu idziemy do p. onkolog i to skłania mnie to skierowania kolejnej prośby do Was, o wskazówki o co mogę zawalczyć.
Zgodnie z ostatnią rozmową z lekarką, po radio, mama ma pozostawać (tylko) na tamoksifenie. Onko wspominała także jeszcze o propozycji przystąpienia do jakiegoś programu. Wtedy nie zdawałam sobie sprawy o czym mówi, bo jak mówiła, to jeszcze daleka droga, ale teraz podejrzewam, że chodziło jej o rybocyklib.
Zastanawiam się, czy poza tamoksifenem może coś jeszcze otrzymać ... Mama, z powodów problemów kardiologicznych nie przyjmowała chemii, choć powinna z racji wysokiego markera Ki67 i zajętego węzła.
Z tego co wyczytałam Rybocyklib (i pokrewne) stosuje się przy zaawansowanym/rozsianym raku piersi. Rozsianego mama szczęśliwie nie ma (mam nadzieję, że MR jamy brzusznej w przyszłym tygodniu, to potwierdzi).
Ale nie wiem jakie są kryteria zakwalifikowania do "zaawansowanego".
Czy pacjentka po mastektomii, z zajętym węzłem przekraczającym torebkę, G2 i Ki67=50% ma raka zaawansowanego? Czy może ubiegać się rybocyklib itp.?
Co oznacza II linia leczenia?
Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

Tomasz. (offline)

Post #18

16-09-2019 - 19:37:15

Pruszków 

Choroba zaawansowana to choroba w IV stadium (stwierdzenie zmian metastatycznych w narządach i tkankach odległych. Choroba może być o lokalnym zaawansowaniu- gdy są ogniska raka w bezpośrednim sąsiedztwie guza (np. nacieka skórę, mięsień piersiowy, powoduje owrzodzenie). Zmiany w węzłach to zmiany w węzłach- wymaga taka sytuacja obserwacji podobnie jak każdego raka inwazyjnego. Ich obecność nie poprawia rokowania- ale to absolutnie żadna wyrocznia.
II linia leczenia to taka, gdy jest stwierdzone niepowodzenie I linii leczenia. Np. jest progresja po tamoxyfenie. Przechodzi się na II linię antyhormonów- inhibitory aromatazy. III linia leczenia to fulwestrant (Faslodex). Poza przypadkami mutacji BRCA w II linii chemioterapii są np. pochodne platyny, gemcytabina, czy często stosowana kapecytabina i vinorelbina.

Post #19

16-09-2019 - 22:21:58

Warszawa 

I wszystko jasne. Dziekuje Tomaszu uśmiech
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 429
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018