Mamy wyniki biopsji gruboigłowej- jak je zrozumieć i czy jest sens dalszych badań

Wysłane przez notopa 

notopa (offline)

Post #1

14-05-2019 - 19:43:34

Cześć,
Nazywam się Łukasz, bardzo prosiłbym o pomoc w zrozumieniu otrzymanych dzisiaj wyników biopsji gruboigłowej żony, oraz podpowiedź czy potrzebujemy (czy warto?) robić dodatkowe badania.
Garść konkretów:
1. Wynik biopsji:
Rak inwazyjny bez specjalnego typu G2 (3+2+1)/ Invasive Carcinoma NST:
- w nacieku raka jw. obecne są przewody DCIS oraz brak jest cech limfoangioinwazji naciekania okołonerwowego
- rak jw. stanowi 95% objętości powyższych oligobiopsji

Badanie immunohistochemiczne nowotworu: CKAE1/AE3(+), CK7(+), E-cadherin(+), p63(-)

Rozpoznanie histopatologiczne:
- receptory estrogenowe w części inwazyjnej 0% brak reakcji
- receptory progesteronowe w części inwazyjnej 0% brak reakcji
- HER2 w czesci inwazyjnej (3+)
- IKi67 (+) w czesci inwazyjnej do 15% komórek nowotworowych

Pytanie- jak interpretować powyższe oznaczenia?

Do tej pory zrobiliśmy Badania generyczne z krwi (BRC1,2)- czekamy na wyniki, usg brzucha (jest ok), badania ginekologiczne (ok). Przed nami RTG klatki poersiowej.

U lekarza (onkolog chirurg) jest krótka piłka- najpierw chemia, później operacja i zobaczymy.

Pytanie- czy na podstawie wyników z biopsji, powinniśmy brać pod uwagę testy typu ONCOTYPE DX?

Bardzo, bardzo dziękuję Wam z góry za pomoc!

renatar (offline)

Post #2

14-05-2019 - 19:54:18

sieradz 

Łukaszu Her2 jest na plusie więc potrzebna będzie herceptyna. Bez chemii jej nie podają [ guz musi być powyżej 1cm].

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #3

14-05-2019 - 20:12:38

Pruszków 

notopa
Cześć,
Nazywam się Łukasz, bardzo prosiłbym o pomoc w zrozumieniu otrzymanych dzisiaj wyników biopsji gruboigłowej żony, oraz podpowiedź czy potrzebujemy (czy warto?) robić dodatkowe badania. Pytanie- czy na podstawie wyników z biopsji, powinniśmy brać pod uwagę testy typu ONCOTYPE DX?

Bardzo, bardzo dziękuję Wam z góry za pomoc!
Rak NST (dawny przewodowy- najczęstszy) o umiarkowanej złośliwości G2, Nie posiadajacy receptorów ER i PgR i wykazujacy nadekspresję czynnika wzrostu HER2. Co ciekawe- jest zastanawiająco niski (jak na w/w parametry) marker proliferacji Ki67. Swoją drogą ciekawy jestem czy nie ma tu pomyłki i posiada guz receptory AR- jak na takie wyniki). Ja bym receptor AR lub powtórzenie Ki67 zlecił. Wykrycie nadekspresji w badaniu zasadniczym (a nie weryfikującym FISH) na 99,99..% daje pewność, że nadekspresja jest obecna.
Test o którym piszesz dotyczy raków luminalnych (czyli mających receptory steroidowe- szczególnie ER, a w mniejszym stopniu PgR). Tu, ponieważ tych receptorów nie ma- leczeniem zasadniczym (poza operacją) jest chemioterapia.
Nie znamy szacowanej wielkości guza i szacowanego stanu węzłów i wieku chorej. Od tego zależeć może agresywność (forsowność) proponowanego leczenia.
W razie operacji oszczędzającej BCT obligatoryjna radioterapia na sutek i lożę po guzie.

KasiaK78 (offline)

Post #4

14-05-2019 - 22:00:18

Gorlice 

Tomasz.
Test o którym piszesz dotyczy raków luminalnych (czyli mających receptory steroidowe- szczególnie ER, a w mniejszym stopniu PgR).
Oraz her2 ujemnych. W rakach her2 dodatnich oncotype przeważnie wychodzi wysoki, i bez tego badania zwykle podaje się chemioterapię.

NST, Er 95%, Pr 90%, HER2+++, Ki67 50%; T1c, G1, Ia
BCT, 6 x TCH + 11 x herceptyna, radioterapia,17 m-cy tamoxifen + reseligo, od 27.03.'19 symex + reseligo

notopa (offline)

Post #5

14-05-2019 - 22:51:25

Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi! Muszę wszystko na spokojnie uporządkować.
Czy jesteście w stanie doprecyzować co oznaczają wartości w nawiasie po klasyfikacji G2, tzn (3+2+1) ?
Kolejno- obecność przewodów DCIS w nacieku raka jest ok czy nie ok? Co to oznacza?

Z mojej strony uzupełniam:
-po mammografii: mikrozwapnienia na obszarze o wym. 31x26x23 mm
-węzły ok

Tomasz. (offline)

Post #6

14-05-2019 - 23:00:20

Pruszków 

3+2+1 to skala Blooma-Richardsona. Mozesz poczytać.
Rak in-situ w razie stwierdzenia raka inwazyjnego nie ma kompletnie znaczenias. Guz jest dość duży. Biorąc pod uwagę stosunkowo niską wartość wzrostową (1) i niskie Ki67 należy wnioskować, że rozpoznanie było trochę późnawo. Rak był wyraźnie wcześnej przed badaniem obrazowym.
Wszystko to nie zmienia rokowania i sposobu terapii.

notopa (offline)

Post #7

15-05-2019 - 12:57:57

Skalę przerobiłem, dzięki za wskazówkę. Jedna rzecz nie spina mi się na mój rozumek- skoro niewielka ilość komórek ulega podziałom (czyli ma niską wartośc wzrostową 1), niskie Ki67, to jak to odnieść do HER2 na poziomie 3+? Ja interpretowałem te wskaźnik jako odpowiadający za wzrost i trochę koliduje mi on z wymienionymi na początku poprzedniego zdania.

KasiaK78 (offline)

Post #8

15-05-2019 - 15:19:41

Gorlice 

Notopa ja miałam ki 50%, her2 dodatni a przy tym indeks mitotyczny =1 i złośliwość g1. Też mi to nie dawało spokoju, ale tak się czasem zdarza. Nie próbuję już tego zrozumieć winking smiley

NST, Er 95%, Pr 90%, HER2+++, Ki67 50%; T1c, G1, Ia
BCT, 6 x TCH + 11 x herceptyna, radioterapia,17 m-cy tamoxifen + reseligo, od 27.03.'19 symex + reseligo

Tomasz. (offline)

Post #9

15-05-2019 - 15:43:51

Pruszków 

notopa
Skalę przerobiłem, dzięki za wskazówkę. Jedna rzecz nie spina mi się na mój rozumek- skoro niewielka ilość komórek ulega podziałom (czyli ma niską wartośc wzrostową 1), niskie Ki67, to jak to odnieść do HER2 na poziomie 3+? Ja interpretowałem te wskaźnik jako odpowiadający za wzrost i trochę koliduje mi on z wymienionymi na początku poprzedniego zdania.
Stąd ja bym zbadał indeksy mitotyczne i Ki67 raz jeszcze. W laboratoriach Twoje próbki są. Skala zarówno Blooma-Richardsona, jak i skala Allreda Są sumą czynników zawierajacych umowne granice. Jeden samochód jest 10 cm dłuższy od drugiego i jeden jest zaliczony do klasy A a drugi do klasy B. Ponadto miarodajność pobranego bioptatu w stosunku do pozostałej ponad 99% masy guza. Od wyników zależy forsowność terapii. Ostatnimi czasy w rakach steroidowo ujemnych zdecydowanie częściej zamiast fazowo niespecyficznego cyklofosfamidu CTX podaje się też niespecyficzną karboplatynę, rzadziej- cisplatynę- mają one większy potencjał p.nowotworowy. Zaś receptor AR wskazywałby na rokowanie- guzy zawierajace AR rozwijają się łagodniej- niż te, które go nie posiadają.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 15-05-2019 - 15:45:44 przez Tomasz..

Kuba (offline)

Post #10

15-05-2019 - 18:06:52

Gogolin 

Raki przewodowe inwazyjne z obecnym różnicowaniem apokrynowym występują statystycznie częściej u osób w starszym wieku niż konwencjonalny rak bez specjalnego typu - dawny przewodowy. Poza tym mają o tyle gorsze rokowanie, że zdecydowanie rzadziej niż raki o innej histologii posiadają ekspresję receptorów ER i PR oraz utratę związanych z rakami luminalnymi genów jak GATA3 i BCL2, jednak często posiadają ekspresję receptora AR i nadekspresję HER-2 (w ok. 30%) oraz ekspresję EGFR związaną relatywnie często z "trójujemnością". Jednak częściej niż "konwencjonalne" raki HER-2 dodatnie i "potrójnie ujemne" mają umiarkowany stopień złośliwości i niski/umiarkowany marker proliferacyjny co czyni je w istocie rakami luminalnymi A i B, tyle że gorsze rokowanie wynika raczej z braku celowanych terapii, co dotyczy głównie terapii antyhormonalnych (receptor AR) oraz relatywnie często występującej mutacji w genach PIKCA oraz PTEN (everolimus) oraz genu TP53 (przemawiających za wdrożeniem klasycznej chemioterapii). Jednak istotnie jest tak, że niezbyt wysoki indeks proliferacyjny i umiarkowany stopień złośliwości w zestawieniu z nadekspresją HER-2 może przemawiać za apokrynowym wariantem raka przewodowego i ma wpływ na rokowanie, jak też powinno znajdować odzwierciedlenie w praktyce klinicznej, co jak wiadomo, w Polsce ma miejsce b. rzadko. W każdym razie w przypadku wątpliwym warto by się temu przyjrzeć...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 15-05-2019 - 18:09:24 przez Kuba.

notopa (offline)

Post #11

19-05-2019 - 22:43:54

Drodzy, chwila ciszy ale to tak chyba bywa- każdy trop chcieliśmy sprawdzić. Jutro konsylium, po nim spotkanie z chemikiem. Z pewnościa wrócę tutaj z planem i pytaniami.

notopa (offline)

Post #12

22-05-2019 - 14:04:40

Cześć,
taka sytuacja: 4X chemia tzw. czerwona (co 3 tyg)-->3tyg odpoczynku-->operacja-->12X chemia tzw. biała (co 1 tydz)+herceptyna przez 12miesięcy. Taki jest plan leczenia.
Kurtyna.

notopa (offline)

Post #13

22-05-2019 - 14:27:06

notopa
Cześć,
taka sytuacja: 4X chemia tzw. czerwona (co 3 tyg)-->3tyg odpoczynku-->operacja-->12X chemia tzw. biała (co 1 tydz)+herceptyna przez 12miesięcy. Taki jest plan leczenia.
Kurtyna.

Powinno być:
Cześć,
taka sytuacja: zaczynamy schematem AC (4X co 3 tyg)-->3tyg odpoczynku-->operacja--> PCL (12X co 1 tydz)+herceptyna przez 12miesięcy. Taki jest plan leczenia.
Kurtyna.

Tomasz. (offline)

Post #14

23-05-2019 - 10:32:18

Pruszków 

Moim zdaniem nie jest to opcja optymalna. Są jasne zalecenia, aby co najmniej dwa wlewy Herceptinu było przed operacją.

notopa (offline)

Post #15

23-05-2019 - 11:27:18

Tomasz.
Moim zdaniem nie jest to opcja optymalna. Są jasne zalecenia, aby co najmniej dwa wlewy Herceptinu było przed operacją.

W sumie to nieśmiało też tak zastanawialiśmy się nad tak odległą perspektywą podania Herceptinu. Mam nadzieję, że obecnie plan jest tylko na grubych klockach.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 270
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018