Prośba o interpretację wyniku

Wysłane przez Betty70 

Betty70 (offline)

Post #1

15-06-2019 - 20:24:40

Witam, proszę o informację o moim wyniku: rak naciekający NST, G2,(c3,p2,m1), IHC: p63(-),
ER- ekspresja pozytywna, procent komórek z reakcją jądrową 2%, intensywność reakcji barwnej słaba.
PgR- ekspresja negatywna, procent komórek z reakcją jądrową 0%, intensywność reakcji barwnej brak,
HER2 pozytywne (3+)
Ki67 ok.20%

renatar (offline)

Post #2

15-06-2019 - 21:23:32

sieradz 

Betty napiszę co wiem a pózniej pewnie dopiszą osoby bardziej ogarnięte w temacie. Rak dawniej nazywany przewodowym. G2 tzn średnio złośliwy. Receptory za niskie na podanie antyhormonów [ja mam dziesięć procent i jest to dolna granica uznawana za hormonozależność , tak mi tłumaczyła moja chemiczka w 2015 roku]. Her jest na plusie więc potrzebna będzie herceptyna a ją się podaje tylko z chemią.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Kuba (offline)

Post #3

16-06-2019 - 11:43:22

Gogolin 

Zgodnie z zaleceniami PTOK, jest to podtyp luminalny B (HER-2 dodatni), a więc zastosowanie znajdą wszystkie 3 metody leczenia systemowego: chemioterapia, leczenie celowane i hormonoterapia.

Betty70 (offline)

Post #4

17-06-2019 - 17:50:35

Jestem już po pierwszej chemii, później herceptyna ale hormony lekarz wykluczył. Dzięki za inf ze G2 to średni złośliwy. Czy coś jeszcze wynika z tych parametrów?

renatar (offline)

Post #5

17-06-2019 - 18:25:07

sieradz 

Betty niektórzy lekarze przepisują tamoksifen już od jednego procenta [chyba fianiniebieska tak miała i nie zdecydowała się na branie antyhormonów]. Na facebuku dziewczyny piszą[ które były na wizycie u Wysockiego ], że on jest zdania żeby nawet przy minimalnej hormonozależności brać antyhormony.

Tomasz. (offline)

Post #6

17-06-2019 - 22:11:28

Pruszków 

Sens jest podawania od 10%. Nie tyle w skuteczności, co w stosunku korzyści do obciążeń ustroju.

Betty70 (offline)

Post #7

17-06-2019 - 23:17:02

czy powinnam zatem dodatkowo zapytać lekarza o te hormony?

Tomasz. (offline)

Post #8

19-06-2019 - 09:53:04

Pruszków 

Terapia antyhormonalna jest terapią końcową, po zakończeniu chemioterapii. Z tego co wiem, to jest możliwość łączenia antyhormonów z leczeniem celowanym adiuwantowym (pooperacyjnym, po zakończeniu chemioterapii docetaxelem).

Betty70 (offline)

Post #9

19-06-2019 - 21:49:40

Tomasz, Renata dziękuję za informację. Mam jeszcze pytanie dotyczące badań genetycznych na które dostałam skierowanie. Mama mojego taty i siostra mamy miały raka złośliwego piersi. Jeśli okaże się że jestem genetycznie obciążona to jaki to może mieć wpływ na moje leczenie ? Gdzieś czytałam o profilaktycznym usunięciu jajników....

renatar (offline)

Post #10

20-06-2019 - 03:49:04

sieradz 

Chyba od początku tego roku można profilaktycznie usunąć drugą pierś mając mutację [tzn na nfz].

Ingun (offline)

Post #11

20-06-2019 - 16:24:32

Poznań 

Betty - jestem właśnie w trakcie poszukiwań mutacji smiling smiley Na temat leczenia i profilaktyki rozmawiała ze mną zarówno pani genetyk jak i moja obecna lekarka prowadząca chemioterapię. Spokojnie możesz podjąć ten temat przy najbliższym spotkaniu z lekarzem. W przypadku mutacji jest refundowane usunięcie "zdrowej piersi" oraz jej rekonstrukcja na nfz. Profilaktycznie zaleca się usunięcie jajników.

Betty70 (offline)

Post #12

20-06-2019 - 23:04:40

Jak długo w Poznaniu czeka się na wyniki genetyczne?

Ingun (offline)

Post #13

21-06-2019 - 05:25:54

Poznań 

Jeśli jesteś posiadaczką rytonowo badanych, bardziej poluarnych mutacji to wynik może być nawet po tygodniu. U mnie jest prawdopoodbieństwo nierutynowo badanej mutacji, oddawałam niedawno jeszcze drugi raz krew do testów. Na karteczce, którą dostałam z poradni jest podany czas oczekiwania na wyniki ok. miesiąca, ale lekarka mówiła, że powinno pójść szybciej. Jeśli masz wyniki badań genetycznych któregoś z członków Twojej rodziny (z mutacją) to powinno to przyspieszyć cały proces.

Betty70 (offline)

Post #14

21-06-2019 - 10:30:58

Bardzo się boję, odebrałam wyniki z TK. "Na wątrobie w segmencie 6 w wolnej części podtorebkowo zmiana hipodensyjna ok18mm najlepiej widoczna w fazie tętnicze i żytniej, w opóźnione niemal izodensyjna. Nie można wykluczyć ogniska meta. Wskazania MR.
W esicy obecny również odcinek jelita o pogrubiałej ścianie na długośco ok 3cm, grubość do ok10mm naciek zapalny?, npl? Delikatne przymglenie w tkance tłuszczowej. Ponadto widoczne pojedyńcze węzły do ok. 4mm. Wskazania kolonoskopia. "
Tomasz ratuj. Szukałam rezonansu prywatnie ale terminy bardzo odległe. Na lipiec prywatnie dopiero. Mam kolonoskopię z grudnia. Tylko uchyłki były i w jamie brzusznej na usg w listopadzie 2018 też nic nie było. Czy to mogą być przerzuty? Jak? Węzły mam czyste. Ust sprzed 2 tygodni. Masakra, tak się cieszyłam że guz w piersi maleje. Błagam niech ktoś coś powie, bo oszaleję że strachu.

Tomasz. (offline)

Post #15

21-06-2019 - 13:28:29

Pruszków 

Zmianę w esicy można potwierdzić/wykluczyć w rektoskopii (nie musi być kolonoskopia).
Moim zdaniem rezonans w narządach trzewnych nic/niewiele co wniesie.
Trzeba się skupić na leczeniu systemowym i celowanym w HER-y. Podejrzaną zmianę obserwować tomografii. W razie dynamiki- dalsza diagnostyka.

Betty70 (offline)

Post #16

21-06-2019 - 15:34:46

Tomasz uspokoiłeś mnie trochę, dzięki

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 384
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018