Guz łagodny, badanie histopatologiczne-mastitis chronica

Wysłane przez Dorotja 

Dorotja (offline)

Post #1

05-08-2019 - 15:41:45

Witam,
Odebrałam dziś wyniki histopatologiczne z wyciętego guza.
Już wiem że jest łagodny z czego się cieszę przeokrutnie!!!
Ale mam pytanie co oznaczają pozostałe zwroty:

Rozpoznanie:
Mastitis chronica. Fibrosclerosis, adenosis, cystes.
Ognisk nowotworowych nie znaleziono.

Dziękuję smiling smiley

Zdziwiona71 (offline)

Post #2

05-08-2019 - 16:59:49

Bialystok 

To super wiadomość Dorota brawoz tego co poczytalam to oznacza zapalenie przewlekłe gruczołu piersiowego, stwardnienie wlokniste

Tomasz. (offline)

Post #3

06-08-2019 - 06:36:49

Pruszków 

Jest to dobre rokowanie, jednakże wskazuje na przetrwałe (istniejące od dawna) zaburzenia w tkance gruczołu (przebudowa histopatologiczna). Ja bym szukał przyczyny tego stanu rzeczy i starał się (jeśłi to mozliwe) o leczenie przyczynowe. Bez leczenia zmiany mogą nawracać- regularna kontrola jest niezbędna.

Dorotja (offline)

Post #4

06-08-2019 - 09:59:12

Dziekuje.
Panie Tomaszu, a takie schorzenie leczy się farmakologicznie?

Tomasz. (offline)

Post #5

06-08-2019 - 20:40:57

Pruszków 

Farmakologicznie leczy się zmiany na tle istniejących zaburzeń hormonalnych (zaburzenie proporcji estrogen/progesteron/testosteron/prolaktyna). W razie zakażeń- też leczenie antybiotykami. Ale są idiopatyczne zmiany mastopatyczne których czynnościowo lleczyć się nie da (brak zaburzeń o usuwalnej przyczynie). Tu pozostaje kontrola w poradni chorób sutka. Wskazane wykonanie badań w zakresie ew. mutacji genetycznych.

Dorotja (offline)

Post #6

07-08-2019 - 09:33:06

Dziękuję,
Zrobię sobie badania brca 1 i 2 ( moja babcia zmarła w wieku 34 lat na raka jajników oraz kilka krewnych zmagało się niekiedy z niepowodzeniemy na inne odmiany raka)

Dorotja (offline)

Post #7

19-09-2019 - 16:13:17

Witam ponownie,
Byłam na kontroli po wycięciu guzka 1,5 miesiąca temu. I jest wznowa. Zostałam skierowana na biopsję mammotomoczną bo lekarzowi nie podoba się że w takim krótkim czasie znowu coś się pojawiło i to mu nie wyglądaja na krwiak.
Troszkę mnie wystraszył. Czy to możliwe że w tak krótkim czasie urosło znowu łagodne? Czy może jest jakieś inne wytłumaczenie?

Tomasz. (offline)

Post #8

19-09-2019 - 19:08:08

Pruszków 

Dorotja
Witam ponownie,
Byłam na kontroli po wycięciu guzka 1,5 miesiąca temu. I jest wznowa.
Półtora miesiąca temu to przewidziałem- choć nie w tak szybkim terminie.
Ja bym na mammotom się nie godził- tylko na usunięcie całej zmiany z marginesem tkanki wolnej od choroby. I tak się bez tego nie obejdzie. Słusznie można wyczuć w głosie niepokój- zmiany łagodne zazwyczaj nie rosną aż tak szybko a przede wszystkim rozwój wielkościowy zmiany jest ograniczony możliwościami rozwoju zmiany łagodnej (deficyt krwi zaopatrującej zmianę). I pilna diagnostyka w poradni chorób sutka- chodzi o możliwość przeciwdziałania ew. nowo tworzących się zmian.

Dorotja (offline)

Post #9

19-09-2019 - 20:02:53

Dziękuję Panie Tomaszu!!!
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 375
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018