wynik biopsji gruboiglowej

Wysłane przez Happybean 

renatar (offline)

Post #1

07-11-2019 - 11:48:03

sieradz 

Dopytajcie o to koniecznie. To badanie jest związane z biopsją, czasami czeka się na nie dłużej. W każdym razie dopytać trzeba.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #2

07-11-2019 - 13:00:14

Pruszków 

Happybean
mama dostła adriamycyna 120 mg, cyklofosfamidu 120 mg i neulastzna 24 h po chemioterapii, będą 4 takie cykle i potem 12 Paclitaxel +/-trastuzumab/pertuzumab rozumiem że to leczenie standardowe?
nie było wykonywanych dodatkowych badań FiSh
Badanie FISK wykonuje się z materiału guza.
Dawki cytostatyków dobiera się według wagi i powierzchni ciała (lekarze mają na to wzory). 120 mg adriamycyny do dawka duża. Natomiast 120 mg cyklofostamidu to dawka mała. Zazwyczaj podaje się 900-1000 mg. Ale decyzję o lekach i dawkach podejmuje lekarz chemioterapeuta. Paclitaxel jest trochę rzadziej stosowany niż docetaxel- jednakże te 2 leki są z tej samej grupy chemioterapeutyków.
Takie leczenie (schemat) jest często stosowany.

Happybean (offline)

Post #3

09-11-2019 - 19:40:21

Łódź 

Tomasz.
Natomiast 120 mg cyklofostamidu to dawka mała. Zazwyczaj podaje się 900-1000 mg. Ale decyzję o lekach
Pomyliłam dawke, mama ma 1200 mg cyklofostmodu

Tomasz. (offline)

Post #4

09-11-2019 - 20:49:07

Pruszków 

Tak podejrzewałem, że pomyliłaś się o jedno 0. Są to dawki duże- ale adekwatne do tempa wzrostu i złośliwości. Zadbałbym o zapas leków p.wymiotnych. Szczególnie Zofran w czopkach po 16 mg. Aprepitant (Emend) i dexamethason na pewno przepisze onkolog. Warto przy dużych dawkach mieć dodatkowo w rezerwie właśnie czopek z Zofranu.

Happybean (offline)

Post #5

10-11-2019 - 06:43:58

Łódź 

Tomasz.
Tak podejrzewałem, że pomyliłaś się o jedno 0. Są to dawki duże- ale adekwatne do tempa wzrostu i złośliwości. Zadbałbym o zapas leków p.wymiotnych. Szczególnie Zofran w czopkach po 16 mg. Aprepitant (Emend) i dexamethason na pewno przepisze onkolog. Warto przy dużych dawkach mieć dodatkowo w rezerwie właśnie czopek z Zofranu.
Narazir przez te pare dni po chemi mama czuje sie dobrze. Oby bylo tak dalej.

Happybean (offline)

Post #6

13-11-2019 - 10:53:21

Łódź 

Im dalej w las tym gorzej chyba. Jest zadyszka, malo nie doszlo do omdlenia. Czy to normane dzialania niepozadane?
1 tydzien minał od wlewu.

Tomasz. (offline)

Post #7

13-11-2019 - 10:56:50

Pruszków 

Happybean
Im dalej w las tym gorzej chyba. Jest zadyszka, malo nie doszlo do omdlenia. Czy to normane dzialania niepozadane?1 tydzien minał od wlewu.
Trzeba pilnie zbadać wydolność serca z uwagi na duże dawki adriamycyny i niemłody wiek chorej.

Happybean (offline)

Post #8

13-11-2019 - 12:53:48

Łódź 

Tomasz.
Im dalej w las tym gorzej chyba. Jest zadyszka, malo nie doszlo do omdlenia. Czy to normane dzialania niepozadane?1 tydzien minał od wlewu. Trzeba pilnie zbadać wydolność serca z uwagi na duże dawki adriamycyny i niemłody wiek chorej.
Jakie badanie na wydolnosc serca?
Miala przed chemia echo serca i ekg.
Co zmieni to badanie jesli wlew juz byl?
Na kolejnej wizycie mama powie o tych doegliwoaciach i pewnie lekarz zdecyduje co dalej.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-11-2019 - 13:02:24 przez Happybean.

Tomasz. (offline)

Post #9

13-11-2019 - 15:56:25

Pruszków 

Echo serca da odpowiedź odnośnie frakcji wyrzutowej. Ona ulega zaburzeniu pod wpływem ADM. Zwłaszcza, że chora otrzymała dużą, 120 mg dawkę. Należy w ogóle a zwł. w obciążeniach innymi chorobami wspomagać serce lekami kardioprotekcyjnymi. Np. spironolaktonem czy lekami z grupy ACEI.

Happybean (offline)

Post #10

13-11-2019 - 17:41:36

Łódź 

Tomasz.
Echo serca da odpowiedź odnośnie frakcji wyrzutowej. Ona ulega zaburzeniu pod wpływem ADM. Zwłaszcza, że chora otrzymała dużą, 120 mg dawkę. Należy w ogóle a zwł. w obciążeniach innymi chorobami wspomagać serce lekami kardioprotekcyjnymi. Np. spironolaktonem czy lekami z grupy ACEI.
Onkolog daje te leki?
Ty odeśle do kardiologa?

Tomasz. (offline)

Post #11

13-11-2019 - 18:04:46

Pruszków 

Leki te przepisać może internista- jeśłi chora ma nadciśnienie to leki typowe. Jeśli byłyby problemy- ja zawiózłbym chorą do onknologa, aby wykonać tam echo serca. Chorą czeka jeszcze długi cykl leczenia.

Happybean (offline)

Post #12

16-11-2019 - 15:30:15

Łódź 

Kilka dni po chemi guz sie powiekszył, badanie przez (pielegniarke), a teraz palpitacyjnie raczej wrócił do poprzednich rozmarów

Tomasz. (offline)

Post #13

16-11-2019 - 16:11:47

Pruszków 

Obiektywne jest badanie obrazowe na tym samym aparcie i tym samym lekarzem. I trzeba odczekać 4-5 tygodni. Wtedy coś można powiedzieć.

Happybean (offline)

Post #14

27-11-2019 - 10:04:35

Łódź 

Tomasz.
Obiektywne jest badanie obrazowe na tym samym aparcie i tym samym lekarzem. I trzeba odczekać 4-5 tygodni. Wtedy coś można powiedzieć.

Mama dziś ma 2 chemię. Lekarz nie zlecił badan obrazowych zbadał tylko palpitacyjnie stwierdzając ze guz sie zmniejszyl. Nie zmienił też nic w systemie leczenia, leki na nadciśnienie kazał brać tak jak dotad.

Happybean (offline)

Post #15

28-11-2019 - 12:54:09

Łódź 

Happybean

Mama dziś ma 2 chemię. Lekarz nie zlecił badan obrazowych zbadał tylko palpitacyjnie stwierdzając ze guz sie zmniejszyl. Nie zmienił też nic w systemie leczenia, leki na nadciśnienie kazał brać tak jak dotad.
Mama wczoraj także dostała herceptyne w zastrzykach. Aw sumie nikt tego HER 2 nie oznaczał metodą Fish. Czyli takie leczenie w ciemno?

Happybean (offline)

Post #16

19-02-2020 - 21:39:22

Łódź 

Happybean

Mama wczoraj także dostała herceptyne w zastrzykach. Aw sumie nikt tego HER 2 nie oznaczał metodą Fish. Czyli takie leczenie w ciemno?

Dziś dopiero doszedł wynik że Mama ma HER ujemnego. Rozumiem że to gorzej?

MagdaAgata (offline)

Post #17

19-02-2020 - 22:02:24

Bydgoscz 

Happybean

Dziś dopiero doszedł wynik że Mama ma HER ujemnego. Rozumiem że to gorzej?

HER 2 ujemny to zawsze i zdecydowanie lepiej!

renatar (offline)

Post #18

20-02-2020 - 06:30:53

sieradz 

Happy no to faktycznie jeżeli mamie bez oznaczenia her podawano herceptynę to jestem w szoku. Leczycie się w łodzi to napiszę żebyście uważały na Białek, Sobieszkodę i Smiałowską [średnio oceniam zaangażowanie].

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #19

20-02-2020 - 17:25:34

Pruszków 

Jedno podanie nic dla chorej nie oznacza dodatkowo- nic złego się nie stało. Ciekawe, jak lekarze rozliczą się z podania dość drogiego leku. I brak nadekspresji to dobra wiadomość.

Happybean (offline)

Post #20

20-02-2020 - 20:18:06

Łódź 

Na wypisie nigdzie w sumie nie ma ze podano herceptyne więc może i nie a mama coś pomylila. Czemu brak nadekspresji jest dobra?

Safi (offline)

Post #21

20-02-2020 - 21:09:19

Happybean
Na wypisie nigdzie w sumie nie ma ze podano herceptyne więc może i nie a mama coś pomylila. Czemu brak nadekspresji jest dobra?
Brak nadekspresji HER-2 mówi że rak jest mniej agresywny niż ten, który ma nadekspresję (HER-2 dodatni). Są lepsze rokowania.uśmiech

Happybean (offline)

Post #22

20-02-2020 - 21:57:35

Łódź 

U mamie na wyniku jest że ujemny. A wszedzie piszą że potrojnie ujemny ma bardzo żle rokowania. To jak to w koncu jest ? Ilość minisów też się liczy?

Kama78 (offline)

Post #23

20-02-2020 - 22:54:52

Gdynia 

Happybean, receptory hormonalne są dodatnie, wiec Twoja mama na pewno nie jest trojujemnapociesza

Rak typu NST G2 ER ++w 70% PR ++ w 60% Ki67- 40% HER2- E-Catherin + mutacja BRCA1. Za mną 4 AC +2 PXL+3 DCX przed operacją. Mastektomia z rekonstrukcją. Lametta. Radioterapia. styczeń 2021- profilaktyczne usuniecie jajników, kwiecień 2021- profilaktyczna mastektomia lewej piersi

Tomasz. (offline)

Post #24

21-02-2020 - 12:43:40

Pruszków 

Happybean
A wszedzie piszą że potrojnie ujemny ma bardzo żle rokowania.
Możesz podać linki z wiarygodnych stron gdzie coś takiego "piszą"??

Happybean (offline)

Post #25

01-03-2020 - 19:52:55

Łódź 

Al_la (offline)

Post #26

01-03-2020 - 20:52:34

k/Warszawy 

Uważa się, że rak potrójnie ujemny ma złe rokowania, bo jest niewielki wybór sposobów leczenia i dość wcześnie daje przerzuty. Miałam takiego raka, więc sporo czytałam i dość często trafiałam na takie artykuły. Na forum często "straszył" ten artykuł [amazonki.net]

Ale każdy przypadek jest inny i należy żyć dalej i nie brać takich artykułów sobie do serca uśmiech

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Tomasz. (offline)

Post #27

01-03-2020 - 22:49:04

Pruszków 

Happybean
https://www.isbzdrowie.pl/2019/06/chore-na-potrojnie-ujemnego-raka-piersi-doczekaja-sie-leku/

Np tu
Zostawiam takie treści bez komentarza. Byłby za dosadny. Jest masa mitów. Prawdą są kwestie związane z wczesnym rozpoznaniem i możliwie szybkim i SLUTECZNYM leczeniu. I braku błędów lekarskich. Ale na to ostatnie to nie mamy za dużego wpływu. Przedmowczyni była leczona schematem FEC a w Polsce ta forma strategii leczenia jest niemal zapomniana. Ostatnio pacjentka zza granicy opisała że będzie leczona tym schematem. U nas standardowo AC plus T. A u Prxedmowczyni była całkowita odpowiedź na FEC. Więc prawdą jest to że do leczenia trzeba mieć też szczęście. Zaś terapią antyhormonalna w rakach hormonozaleznych to forma leczenia uzupełniającego o małym obciążeniu dla organizmu. To niekwestionowana zaleta raków hormonalnie wrażliwych.

Happybean (offline)

Post #28

05-06-2020 - 11:13:45

Łódź 

Mamy wynik pooperacyjny. Co sądzić?

Tomasz. (offline)

Post #29

05-06-2020 - 13:11:56

Pruszków 

Całkowita odpowiedź na leczenie. Węzły wolne od utkania raka. Brak angio i neuro inwazji. Jeśli marginesy cięcia są ponad 2 mm to nic tylko się cieszyć.

Happybean (offline)

Post #30

10-06-2020 - 09:34:21

Łódź 

Tomasz.
Całkowita odpowiedź na leczenie. Węzły wolne od utkania raka. Brak angio i neuro inwazji. Jeśli marginesy cięcia są ponad 2 mm to nic tylko się cieszyć.

Marginesy są wieksze niż 2mm

Odległość guza od skóry 0,5 cm
Margines chirurgiczny tylny od strony powięzi 1 cm
Margines górny 0,5 cm
Margines dolny 1 cm
Margines przysrodkowy 3cm
Margines boczny 0,5 cm

Czy teraz dobrze wykonać badania jakiś innych częsci ciała?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 428
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022