interpretacja wyniku poperacyjnego

Wysłane przez iwonek 

iwonek (offline)

Post #1

05-12-2019 - 16:05:12

Szczecin 

Jestem po mastektomii piersi prawej, oto wyniki pooperacyjne :

Utkanie raka NST G1
W wycinku z obszaru o wzmożonej spoistości , widoczne utkanie gruczołu piersiowego z cechami nafaszerowania krwotocznego, obecnością torbieli, wytwórczego procesu zapalnego, metaplazji apokrynowej.
Naciek raka widoczny jest w odległości 5 mm od dolnej granicy cięcia , 8 mm od marginesu powięziowego i 10 mm od strony brodawki sutka ( skóra gruczołu nienacieczona). Marginesy górny, boczny i przyśrodkowy a także kwadranty górny-przyśrodkowy i górny-boczny, dolny-przyśrodkowy i dolny boczny wolne od nacieku raka. Cech angioinwazji ani naciekania pni nerwowych nie stwierdzono.
Utaknie 11 węzłów chłonnych bez przeżutu raka.

pT1cpNoMx

Mam pytania:

Czy wycięto mi aż 11 węzłów chłonnych ?
Czy margines granicy cięcia dolny 5 mm , nie jest za mały
Biorąc pod uwagę wyniki mojej wcześniejszej biopsji i te pooperacyjne , jakie leczenie może mnie czekać ?
Co oznacza : pT1cpNoMx ?

Rak naciekający sutka NST G1 (c-1; a-2; m-1).
Stwierdzono ekspresję receptora estrogenów w 99% komórek rakowych (intensywność odczynu =3+, na skali 0-3) i receptora progesteronowego w 20% komórek rakowych (intensywność odczynu =3+, na skali 0-3).
Wynik HercepTestu - ujemny
Indeks proliferacyjny Ki-67+ w 2% komórek.
IHC: p63
Brak przeżutów w węzłąch chłonnych
Mastektomia , usunięcie 11 węzłów chłonnych.
Zalecono tamoxifen (5 lat ) i 4 wlewy bisfosfonianów

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 05-12-2019 - 16:09:53 przez iwonek.

Róża2018 (offline)

Post #2

05-12-2019 - 19:01:10

Gdańsk 

Iwonek - tak wycięto Ci 11 węzłów.

T określa wielkość guza pierwotnego, skala od 0 do 4 - oznacza stopień rozrostu

N - świadczy o obecności (lub braku) przerzutów w węzłach chłonnych, jeśli nie stwierdza się przerzutów do węzłów określa się N0

M - opisuje brak lub obecność przerzutów odległych, Mx - nie można ocenić.

Małe p oznacza, że daną cechę określono w preparacie patomorfologicznym.

Jeśli chodzi o marginesy to chyba dobrze pamiętam, że muszą być minimum 2mm więc u Ciebie zostały zachowane i są wolne od nacieku raka więc dobrze.

Co do dalszego leczenia wg mnie na 100% hormonoterapia, masz niskie Ki67 i stopień złośliwości G1 więc być może obejdzie się bez chemii a z powodu mastektomii i braku przerzutów w węzłach może też i bez radioterapii.

Kiedy masz wizytę z wynikami u onkologa?

Jeśli się mylę, na pewno ktoś mądrzejszy mnie poprawi ale uważam, że bardzo optymistycznie wszystko u Ciebie wygląda pociesza

Mama - NST,G-3,Er TS 8/8 (w 95%), Pr TS 6/8 (w 25%), HER2 uj, Ki67 - w 50%, wielkość guza - 7,5x6mm,zajęte węzły.Od 06.12.18r. -4xAC,12xPXL,25.06.19 mastektomia radykalna z usunięciem wszystkich węzłów (15 sztuk) 03.07.19 wynik hist-pat-nie znaleziono komórek nowotworowych, całkowita regresja nowotworu radocha Od 19.07.19 - Egistrozol.

iwonek (offline)

Post #3

05-12-2019 - 19:48:57

Szczecin 

dziękuję serdecznie Różo, rozjaśniłaś mi bardzo , teraz wszystko rozumiem smiling smiley
wtorek lub środa mam konsylium i tam zadecydują co dalej.

Rak naciekający sutka NST G1 (c-1; a-2; m-1).
Stwierdzono ekspresję receptora estrogenów w 99% komórek rakowych (intensywność odczynu =3+, na skali 0-3) i receptora progesteronowego w 20% komórek rakowych (intensywność odczynu =3+, na skali 0-3).
Wynik HercepTestu - ujemny
Indeks proliferacyjny Ki-67+ w 2% komórek.
IHC: p63
Brak przeżutów w węzłąch chłonnych
Mastektomia , usunięcie 11 węzłów chłonnych.
Zalecono tamoxifen (5 lat ) i 4 wlewy bisfosfonianów

Tomasz. (offline)

Post #4

05-12-2019 - 22:36:27

Pruszków 

Leczenie antyhormonami z uwagi na raka inwazyjnego (naciekającego).
Powiedziałbym determinacja w leczeniu (nieczęsto się to zdarza)- działania terapeutyczne bezpardonowe (jak u mojej żony- trochę na wyrost).
Leczenie to antyhormony. Inne leczenie- zbędne. Rokowania korzystne jak rzadko kiedy- poza wiadomo- rakiem w stadium DCIS (przedinwazyjnym, nienaciekającym). .

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 344
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018