Mama ma Raka 2

Wysłane przez ASIA_MA 

ASIA_MA (offline)

Post #1

07-12-2019 - 16:55:28

Witam ponownie,
udało mi się uzyskać wyniki nowych badań:

oznaczenie receptora HER metodą FISH:

Her2=74
Cen17= 59
Średnia liczba kopii genu HEr2 na 1 komórkę =3,7
Her2/cen17= 1,25

i dalsze wyniki:
ER- silna dodatnia reakcja jądrowa > 90% komórek raka (IS3+PS5+ TS8 wg skali Allreda)
PgR- silna dodatnia reakcja jądrowa > 90% komórek raka (IS3+PS5+ TS8 wg skali Allreda)
HER2: ciagła reakcja błonowa w > 10 %komórek raka - wynik dodatni (Score 3+)
Ki67- ok.5%

Prośba o interpretacje wyników. I do tego podwójna bo jak dla totalnego laika w temacie raka piersi.
Czy jest to bardzo poważne?

Bedę bardzo bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Safi (offline)

Post #2

07-12-2019 - 23:05:46

Odpowiedzi na Twoje pytanie udzielił Ci Tomasz kilka dni temu. Choroba nowotworowa (rak inwazyjny) jest zawsze poważna, ale to nie znaczy, że nie mamy z nią szans i nie możemy się wyleczyć. Powodzeniauśmiech

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 07-12-2019 - 23:17:27 przez Safi.

ASIA_MA (offline)

Post #3

07-12-2019 - 23:18:52

Witaj,
wiem,że odpowiedzi na to pytanie udzielił mi Tomasz ale wtedy jeszcze nie było wyniku badania FISH.
Dlatego dodałam wyniki badania i zapytałam jak je zinterpretowac bo o chorobie dowiedziałam się 2 tygodnie temu i jeszcze bladze po omacku w kwestii choroby. Dlatego zapytałam tu.

dziubas (offline)

Post #4

07-12-2019 - 23:23:46

Gdańsk 

ok Asia! serce forum jest do zadawania pytań!!! tak

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat

Safi (offline)

Post #5

08-12-2019 - 10:08:36

Asiu, odwołałam się do odpowiedzi Tomasza, ponieważ jest ona wyczerpująca i nikt nie napisze nic więcej. Chciałam pomóc a nie zrobić Ci przykrość. Jeżeli Cię uraziłam to b. przepraszam. Wg mnie Her2 jest dodatni (ale ja też laik). Pozdrawiam

MagdaAgata (offline)

Post #6

08-12-2019 - 12:33:40

Bydgoscz 

Asiu, ja też jestem laikiem i też mam chorą mamę. Mogę powiedzieć, że wiem, co czujesz i jak się boisz. Do HER za bardzo nie umiem się odnieść, bo my to nie mamy ale chyba faktycznie jest dodatnie, czyli zgodnie z tym, co pisał Tomasz, będzie potrzebny dodatkowy lek. Ale jest wysoka hormonozaleznosc i niskie ki67, czyli aż tak źle nie jest. Poczytaj sobie wątki o receptorach raka. Tam jest m.in. wątek o potrójnie dodatnich.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-12-2019 - 12:34:54 przez MagdaAgata.

Tomasz. (offline)

Post #7

08-12-2019 - 19:46:53

Pruszków 

Wynik wymaga wyjaśnienia z lekarzem leczącym lub laboratorium opisujacym wyniki.
do 4 kopii genu w komórce – brak amplifikacji,
5-10 kopii genu w komórce – amplifikacja (niska amplifikacja),
ponad 10 kopii genu w komórce – amplifikacja (wysoka amplifikacja).
[www.czytelniamedyczna.pl]
Inne źródło to potwierdza:
Na wynik ujemny wskazują: zabarwienie IHC 0 lub (1+), wynik HR mniej niż 4 kopie genu HER2 na jądro dla systemów bez we-wnętrznej sondy kontrolnej lub wskaźnik FISH poniżej 1,8. [www.diagnostykalaboratoryjna.eu]
Dlaczego w tym wyniku podane są sprzeczne dane- nie wiem.
Bardziej się skłaniam do braku amplifikacji z uwagi na Ki67 na poziomie tylko 5%. Raki HER2 dodatnie mają zazwyczaj (ale zazwyczaj!) wyższy marker proliferacji.
Prosiłbym tylko uprzejmie o niepowielanie wątków, a trzymanie się jednego.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-12-2019 - 19:49:06 przez Tomasz..

ASIA_MA (offline)

Post #8

08-12-2019 - 21:34:49

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i przepraszam za powielanie wątku.

Jeśli chodzi o sprzeczne dane to udało mi się zajrzeć do badań i okazało się ze badanie FISH jest pogłębionym badaniem piersi prawej (wyniki napisałam w innym wątku - Tomasz udzielił odpowiedzi)

A te drugie Wyniki- ER, PgR, Her i Ki67 dotyczyły piersi lewej.

Przepraszam jeśli jestem upierdliwa uwierzcie, że najpierw staram się sprawdzić czy ktoś na tym forum miał podobne wyniki ale czasami stres mnie zżera i odpowiedź chciałabym na "cito", żeby wiedzieć czy jest bardzo źle czy w miarę ok (jesli tak w ogóle można napisać w przypadku raka)

Tomasz. (offline)

Post #9

08-12-2019 - 23:15:28

Pruszków 

W reporterskim skrócie:
1. Rak to nie wyrok
2. Rak to choroba ciężka, podstępna, wymagajaca zdecydowanych i adekwatnych metod terapii
3. Rak to w wielu wypadkach choroba nieprzewidywalna, przed leczeniem nie można w pełni ocenic podatności chorej na plan leczenia.
4. Zdrowie osoby chorej to też jej własna determinacja w leczeniu i dźwiganiu ciężaru metod terapii.
Tu nie znamy do końca cech istotnych do rozpoznania. Brak wielkości guza, szacowanego stanu węzłów, ew. niepokoju w okolicach guza (naciekania, angioinwazji martwicy).
Ogólnie wysoki wskaźnik Allreda 8/8 pkt rokuje zazwyczaj korzystnie przy niskim, korelującym Ki67. Ale nie można zmniejszać tu czujności!.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 483
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018