Pomoc w interpretacji

Wysłane przez aleksandrap 

aleksandrap (offline)

Post #1

17-12-2019 - 18:13:29

Dzień dobry,

nie wiem, czy dobrze zakładam wątek i czy w odpowiednim miejscu, ale spróbuję tutaj. Serdecznie proszę o interpretację badania histopatologicznego z biopsji gruboigłowej.

Fragmenty miąższu sutka z gruczolistością - oligobiopsja.
34BE12 +, Cytokeratin 5/6 +/-, p63+, SMA +

Rozpoznanie kliniczne: Tu

Przepraszam, jeśli dodałam to w złym miejscu.

P.S

Próbowałam sama szukać w internecie tego, co to wszystko oznacza, ale nawet nie wiem, czy + przy tych liczbach i literach to coś złego, czy dobrego...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 17-12-2019 - 18:14:18 przez aleksandrap.

dziubas (offline)

Post #2

17-12-2019 - 18:57:16

Gdańsk 

olu!sercetroche mało tych danych..., czy na pewno cały wynik przepisałaś? Poczekaj trochę, to nasz Tomasz na pewno cos Ci napiszetak

rak przewodowy, G1, wym. 0,8x0,6x0,9 cm, ER 95%, PgR 10%, Her2-neg, Ki67 1%, w wartowniku mikroprzerzut, pT1bN1(sn)Mx, operacja oszczędzająca z biopsja wartownika, radioterapia 25x, brachyterpia, hormonoterapia-tamoxiffen do 10lat
po 8,5 roku rak endometrium, operacja unowoczesniona z resekcja macicy, przydatków, węzłów biodrowych i brzusznych i wyrostka robaczkowego, rak pierwotny, rokowania dobre, stan zaraz po operacji i póżniej - bardzo dobry, oblgatoryjnie naświetlania - wybrałam narazie tylko brachyterapię, na kikut macicy, do tamoxiffenu juz nie wróciłam

aleksandrap (offline)

Post #3

17-12-2019 - 19:09:50

Tak, właśnie też to dla mnie dziwne, ale tylko tyle mam informacji i dziękuję pięknie za odpowiedź.

Miałam jeszcze napisane tylko tak:

Barwienia immunohistochemiczne w toku, a pod spodem ten wspomniany przeze mnie wyżej wynik.

Na dole jeszcze było napisane to, czego w stresie nie zauważyłam:

Wykonane barwienia IHC (4): 34BE12, Cytokeratin 5/6, p63, SMA
Wykonane barwienia HC (0): brak

( w jednym tygodniu dowiedziałam się jeszcze o hpv, zmianach na jajniku i torbieli w głowie i chodzę cała w stresie)

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 17-12-2019 - 19:18:19 przez aleksandrap.

aleksandrap (offline)

Post #4

17-12-2019 - 21:31:00

Dodam jeszcze, że na USG wyszło mi ognisko hypoechoegeniczne o wymiarach około 11x5 mm (badanie z 22.10) oznaczone Bi-RADS4, w kwietniu żadnych zmian nie miałam. Jestem po usunięciu gruczolakowłókniaka tej samej piersi. Zabieg miał miejsce 4 lata temu.

Tomasz. (offline)

Post #5

17-12-2019 - 21:51:28

Pruszków 

Jesteś za młoda jak na powiedzmy "naturalne" tego typu zmiany w osi jajniki/sutek.
Dla mnie to przede wszystkim badania genetyczne odnośnie ew. mutacji. Tu to oznacza tumor - guz. Nic poza tym. Trzeba pilnie szukać przyczyny (źródła) występowania zaburzeń od 28 roku życia (lub wcześniejszym - nie wiemy, kiedy ten gruczolakowłókniak powstał). Badania hormonalne to drugi tor działania - niezależnie od genetycznych. W/w badania immunohistochemiczne, bez oceny jądra komórkowego w kier. ew . raka nic istotnego nie wnoszą - z tymi wynikami nie przepiszą Ci żadnego leczenia.

aleksandrap (offline)

Post #6

17-12-2019 - 21:56:33

Dziękuję za odpowiedź. Też jestem zdziwiona, że tak skąpo zostało to wszystko opisane. Robiłam dwa badania USG w październiku i listopadzie i w obu przypadkach zostałam nastraszona.

Mój lekarz ginekolog zasugerował, że mogę mieć chorobę autoimmunologiczną (poza torbielą i naczyniakiem w głowie, torbielą na jajniku, HPV, dysplazją szyjki macicy CIN1, mam łuszczycę i łojotokowe zapalenie skóry). Dziś poszłam zbadać także poziom TSH. Mam wrażenie czasem, że się rozsypuję, bo czego nie zbadam, to "coś" wychodzi. Jutro mam wizytę prywatną u onkologa, który pracuje w szpitalu, w którym robiono mi biopsję gruboigłową.

Nie wiem nawet, gdzie się robi takie badania genetyczne. Chyba będę musiała iść do poradni genetycznej...

Tomasz. (offline)

Post #7

18-12-2019 - 12:39:40

Pruszków 

Ja raz miałem wizytę w poradni genetycznej odnośnie określenia u mnie genotypu interleukiny IL28B.
U mnie było skierowanie do poradni genetycznej.
Placiłem za wizytę u lekarza genetyka, ale nie płaciłem za samo badanie - ono było drogie. HPV czy łojotokowe zapalenie skóry to nie choroby autoimmunologiczne. Łuszczyca - tak.
Hashimoto, Graves-Basedowa, Addisona-Birmera, RZS, ŁZS, ZZSK, AIH, PBC, PSC, SLE, SM, SLA, LE, SSc - oj, można by wymieniać - to są wszystko choroby autoimmunologiczne. Jednakże nawet skłonność do jednej choroby z tej grupy nie świadczy, że zaatakują wszystkie.
Poza badaniami genetycznymi dobrym rozwiązaniem byłaby ocena piersi inną techniką obrazowania. Lekarz ma ocenic, czy byłaby to mammografia, czy trzeba by szukać ośrodka, ktróry ma glowice do rezonansu piersi.
W zmianach w tym wieku trzeba działać energicznie - w razie skłonnosci genetycznych rak powstać może bardzo szybko. A Ty masz skłonności do nawracania objawów chorobowych (tworzenie się nowych guzków).

aleksandrap (offline)

Post #8

18-12-2019 - 16:27:10

dziękuję za pomoc, to dużo dla mnie znaczy. Na pewno będę działać.

porterluiss (offline)

Post #9

17-06-2022 - 00:35:07

Hey! There you are! Writers from https://expertpaperwriter.com/essayshark-com-review/ create relevant content according to high quality standards. A plagiarism or grammar report is available on request. Our professional paper writers are real people. Rewriting old papers or copy-and-pasting essay texts from the internet is not what our service does.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 470
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022