prośba o pomoc w interpretacji

Wysłane przez gosiajan2 

gosiajan2 (offline)

Post #1

24-01-2020 - 12:24:32

Gdańsk 

Witam, Proszę o pomoc w interpretacji mojego wyniku histopatologicznego:
Inwazyjny rak bez specjalnego typu (invasive carcinoma of no special type,NST), WHO grade 2.
Tworzenie gruczołów/cewek: 3, Pleomoffizm jądrowy: 3, Indeks mitotyczny:1.
Immunofenotyp: ER: 0/8 (brak komórek pozytywnych), PR: 0/8 (brak komórek pozytywnych), HER2: 0 (status ujemny)
KI67: 20% w "hot spot".
Brzmi trochę magicznie, ale liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam

Tomasz. (offline)

Post #2

24-01-2020 - 13:29:22

Pruszków 

Rak bez specjalnego podtypu (dawniej przewodowy) o umiarkowanej złośliwości G2 bezreceptorowy (trójujemny). Jak na raka o takich cechach jest stosunkowo niski marker proliferacji Ki67.
Brak jest szacowanej wielkości guza i szacowanego stanu węzłów.
Leczenie to chemioterapia wielolekowa w 8 cyklach (ew. w 16 cyklach dla taksanów podawanych cotygodniowo). Po chemioterapii operacja. W razie operacji oszczędzajacej obligatoryjna radioterapia na sutek i lożę po guzie. W razie wykrycia cech metastazy w węzłach- dodatkowo albo reoperacja i usunięcie wszystkich węzłów, albo radioterapia na okolicę pachy.

Dla uspokojenia. Nieczęsto zdarzają się taki trójujemne o tak korzystnych cechach (G2, niskie Ki67). Tu [amazonki.net] jest wątek poświęcony rakom bezreceptorowym.

gosiajan2 (offline)

Post #3

24-01-2020 - 13:43:54

Gdańsk 

Panie Tomaszu dziękuję za odpowiedź. W usg guz ma wielkość 3 cm, a węzły prawdopodobnie ok. Mam zalecone jeszcze usg jamy brzusznej, czekam na wyznaczenie terminu badania i oczywiście na termin konsylium. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Gośka

Tomasz. (offline)

Post #4

24-01-2020 - 13:49:21

Pruszków 

Przy guzie relatywnie sporym rozważałbym operację radykalną z jednoczasową rekonstrukcją. Chyba, że jest duzy rozmiar piersi i można z zachowaniem marginesów dobrze go usunąć. Raki tego typu są z zasady wrażliwe na chemioterapię. Stąd warto po 2 cyklach chemioterapii zbadać obrazowo wielkość guza (najlepiej w tym samym ośrodku- ten sam aparat i lekarz). W razie niezmniejszenia się guza- pilna weryfikacja planu leczenia.

gosiajan2 (offline)

Post #5

24-01-2020 - 14:04:43

Gdańsk 

Jeszcze raz dziękuję ślicznie za odpowiedź. Lekarz faktycznie kazał nastawić się psychicznie na chemię, więc prawdopodobnie do operacji jeszcze trochę czasu. Zobaczę, co przyniesie czas.. Pozdrawiam:-)
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 531
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018