Mammografia prosze pomozcie

Wysłane przez Sandrix175 

Sandrix175 (offline)

Post #1

05-03-2020 - 12:31:58

Witam ,moja mama odebrala wkasnie wyniki mammografii czy moge prosic o interprtacje? Nic z tego nie rozumiemy, kolejny lekarz wraz z usg dopiero za 2 tygodnie. Prosimy o pomoc. Mama lat 45 .
Piersi o budowie gruczolowo-tluszvzowej. Tkanka gruczolowo wloknista gesta,niejednorodna. Asymetryczne zageszczenia w obu piersiach. Asymetrycznr zageszczenie o spikularnym zarysie i wysokiej gestosci o wymiarach 50mmx35nm, w piersi lewej-tu mamae sin. Bridas 4

Sandrix175 (offline)

Post #2

05-03-2020 - 12:58:31

Prosze kogos o pomoc w interprtacji. Czy te wymiary i opis moga swiadczyc o czyms zlosliwym?

renatar (offline)

Post #3

05-03-2020 - 13:05:32

sieradz 

Ta 4 tzn birads 4 wymusza zrobienie biopsji. Spikularny to też coś podejrzanego. Najważniejsze jest teraz zrobienie biopsji gruboigłowej. Z tym wynikiem z mamo możecie już uderzać do rodzinnego po kartę dilo i z tym do poradni chorób sutka. Nie żeby was wystraszyć ale żeby przyspieszyć diagnostykę.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Sandrix175 (offline)

Post #4

05-03-2020 - 13:11:13

renatar
Ta 4 tzn birads 4 wymusza zrobienie biopsji. Spikularny to też coś podejrzanego. Najważniejsze jest teraz zrobienie biopsji gruboigłowej. Z tym wynikiem z mamo możecie już uderzać do rodzinnego po kartę dilo i z tym do poradni chorób sutka. Nie żeby was wystraszyć ale żeby przyspieszyć diagnostykę.

A czy przez poradnie bedzie szybciej? Czy jeszcze wolniej narazie wszystko robimy prywatnie i mimo to zawsze ojilo 2 tygodni czekania na kolejne badanie

renatar (offline)

Post #5

05-03-2020 - 13:18:36

sieradz 

Może szybciej nie będzie ale będziecie pod fachową opieką. Gruboigłową też nie wszystkie ośrodki robią prywatnie [i jeszcze jest droga bo słyszałam że około 500 zł.] a cienkoigłowej nie ma sensu robić. Najlepiej jakiś duży ośrodek onkologiczny który by wam gwarantował dalsze leczenie [oczywiście to są tylko badania ale wiadomo trzeba się przygotować na najgorsze]. Nie wiem gdzie mieszkacie, ja mogę pomóc tylko gdzie w łodzi się udać [salve medica na szparagowej, są tam chemicy i chirurdzy onkolodzy].

Sandrix175 (offline)

Post #6

05-03-2020 - 14:06:43

Bardzo dziekuje za informacje, przekaze mamie mieszkamy blisko łodzi wiec w razie W napewno to rozważmy .

Tomasz. (online)

Post #7

05-03-2020 - 15:44:00

Pruszków 

Nie wiemy, czy została właściwie oszacowana wielkość zmiany. Podane wielkości świadczą o tym, że zmiana jest duża. Więc wymaga pilnego wyjaśnienia poprzez pobranie materiału his-pat do badania (gruboigłówka).

Sandrix175 (offline)

Post #8

10-03-2020 - 08:44:38

renatar
Może szybciej nie będzie ale będziecie pod fachową opieką. Gruboigłową też nie wszystkie ośrodki robią prywatnie a cienkoigłowej nie ma sensu robić. Najlepiej jakiś duży ośrodek onkologiczny który by wam gwarantował dalsze leczenie . Nie wiem gdzie mieszkacie, ja mogę pomóc tylko gdzie w łodzi się udać .

Wczoraj było usg opis to zmiana lita o sredmicy 27 mm ( wiec to chyba na plus ze mniejszy wymiar niz na mammografi) skala zmuebila sie z bridas 4 na birads 5 .w czwartek mama ma biopsje gruboiglowa, czy jest mozliwe ze biopsja pokaze jednak ze to zmiana lagodna?? Z plusow lekarz powiedzial ze na usg nie ma przerzutow do wezlow chlonnych ale jest to rak ktory szybko rośnie. Głowa mi peka juz od tego wszystkiego nie wiem co myslec , robuc jak rozmawiac z mama. Ona jest spokojnieksza ode mnie.. czy na wynik biopsji czeka sie dlugo? Bedzie robiona w szpitalu

renatar (offline)

Post #9

10-03-2020 - 09:26:26

sieradz 

Sandrix birads 5 to już prawie pewne że zmiana złośliwa [chociaż była na forum dziewczyna z 5 i po wycięciu okazoło się że łagodna]. Czekanie za wynikami zależy od ośrodka ja w 2015 czekałam 10 dni a teraz nawet miesiąc się czeka]. Może mama wejdzie na forum bo przebywanie z osobami z podobną sytuacją uspokaja.

Tomasz. (online)

Post #10

10-03-2020 - 09:46:03

Pruszków 

Sandrix175
Może szybciej nie będzie ale będziecie pod fachową opieką. Gruboigłową też nie wszystkie ośrodki robią prywatnie a cienkoigłowej nie ma sensu robić. Najlepiej jakiś duży ośrodek onkologiczny który by wam gwarantował dalsze leczenie . Nie wiem gdzie mieszkacie, ja mogę pomóc tylko gdzie w łodzi się udać .

Wczoraj było usg opis to zmiana lita o sredmicy 27 mm ( wiec to chyba na plus ze mniejszy wymiar niz na mammografi) skala zmuebila sie z bridas 4 na birads 5 .w czwartek mama ma biopsje gruboiglowa, czy jest mozliwe ze biopsja pokaze jednak ze to zmiana lagodna?? Z plusow lekarz powiedzial ze na usg nie ma przerzutow do wezlow chlonnych ale jest to rak ktory szybko rośnie. Głowa mi peka juz od tego wszystkiego nie wiem co myslec , robuc jak rozmawiac z mama. Ona jest spokojnieksza ode mnie.. czy na wynik biopsji czeka sie dlugo? Bedzie robiona w szpitalu

Tomasz. (online)

Post #11

10-03-2020 - 11:59:55

Pruszków 

Coś nie tak mi wyszło.
Po wykonaniu dwóch badań obrazowych można z prawdopodobnieństwem graniczącym z pewnością powiedzieć, ze jest to nowotwór lity. A z uwagi na wielkość i ocenę BIRADS wszystko wskazuje to na raka. Trzeba szukać odrodka który dokona biopsji gruboigłowej w możliwie szybkim terminie. Z chorą rozmawiać należy o planach diagnostycznych. To w tej chwili jest na tapecie. Nie wybiegać niepotrzebnie w przyszłość.

Sandrix175 (offline)

Post #12

10-03-2020 - 13:17:32

Dziekuje Wam za wiadomosci ❤ gdy beda wyniki biopsji opowiem jej o Was i zachece by tutaj zagoscilasmiling smiley biopsja jest za 2 dni. Mama nie dopuszcza do siebie ze to rak bo mowi ze nie ma przerzytow wiec to tylko guz i koniec kropka. Nie wiem juz co odpowiadać ,narazie czekam. Wroce jak bede miec wyniki biopsji .

Zdziwiona71 (offline)

Post #13

10-03-2020 - 13:38:43

Bialystok 

Sandrix,uważam że bardzo dobrze że nie dopuszcza do siebie ,u mnie było podobnie ,lekarz odrazu po zbadaniu palpacyjnym podejrzewał że nowotwór a ja nadal twierdziłam że może jednak nie .Najważniejsze to poukładać sobie to w głowie.

Sandrix175 (offline)

Post #14

25-03-2020 - 13:49:42

Witam otrzymalysmy wyniki biopsji czy moze Pani mi je pomoc przetlumaczyc? Z czym mamy doczynienia? Od 4 .04 mama zaczyna chemie. Zdjecir wynikow w linkubiopsja

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 25-03-2020 - 13:52:55 przez Sandrix175.

Sandrix175 (offline)

Post #15

25-03-2020 - 13:52:06

biopsja wklejam jeszcze raz bo nie chce sie kliknac

renatar (offline)

Post #16

25-03-2020 - 13:58:02

sieradz 

Rak przewodowy, będzie można zastosować anyhirmony [np tamoksyfen]. Ki dość wysokie tzn im niższe tym lepiej. Her2 wg mnie na minusie więc nie będzie potrzebna herceptyna. G2 tzn średnia złośliwość. Przerzut do węzłów. Trzeba się spieszyć z leczeniem.

Sandrix175 (offline)

Post #17

25-03-2020 - 14:14:26

Dziękuję, a co znaczy to Ki ? Trzeba sie spieszyc z leczeniem to znaczy ze to jakis bardzo zly rak? Przepraszam za glupie pytania ale chcialabym dowiedziec sie jak najwiecej , lekarze niestety sa bardzo oszczedni w slowach ..

Tomasz. (online)

Post #18

25-03-2020 - 14:25:08

Pruszków 

Sandrix175
Dziękuję, a co znaczy to Ki ? Trzeba sie spieszyc z leczeniem to znaczy ze to jakis bardzo zly rak? Przepraszam za glupie pytania ale chcialabym dowiedziec sie jak najwiecej , lekarze niestety sa bardzo oszczedni w slowach ..
Ki 67 mówi ile % komórek jest w stadium podzialowym. Do 20% ( niektóre ośrodki 14%) uznaje się za wynik nieduży. Stąd ponad 20% proponowana jest chemioterapia . Tu jest dodstkoeo duzy guz i przerzut do węzła . Stąd konieczność chemiotetapìi. Po niej operacja i antyhormony . Ż uwagi na przerzuty do węzłów chłonnych i duzy guz proponowałbym rozważenie operacji radykalnej z jednoczasowa rekonstrukcja i wszystkimi węzłami.

Sandrix175 (offline)

Post #19

25-03-2020 - 14:32:31

Bardzo dziekuje za wyjasnienie

Sandrix175 (offline)

Post #20

25-03-2020 - 14:41:02

A mogłabym sie dowiedzieć co znacY jeszcze to her minus i czy to dobrze?

Zdziwiona71 (offline)

Post #21

25-03-2020 - 15:14:29

Bialystok 

Her2 jeśli jest ujemny ,to zdecydowanie lepiej jak dodatni,to znaczy że nie ma nadekspresji ,i nie trzeba podawać herceptyny

Sandrix175 (offline)

Post #22

25-03-2020 - 17:06:52

Mam dokładniejsze zdjecie, czy tutaj sie potwierdza zevtennher2 jest ujemny? No tutaj jest napisane realcja 1+ nie bardzo to rozumiemzdjecie biopsja

Zdziwiona71 (offline)

Post #23

25-03-2020 - 17:31:03

Bialystok 

Tak Her 2 jest ujemny

Sandrix175 (offline)

Post #24

25-03-2020 - 17:42:16

Bardzi dziękuję za odpowiedzi. Kompletnie nic nie wiem na ten temat a chcialbym wiedziec jak najwiecej

renatar (offline)

Post #25

25-03-2020 - 17:55:57

sieradz 

Potrzebne są przy her muszą być trzy plus żeby był dodatni.

Zdziwiona71 (offline)

Post #26

25-03-2020 - 18:12:23

Bialystok 

Sandrix175
Bardzi dziękuję za odpowiedzi. Kompletnie nic nie wiem na ten temat a chcialbym wiedziec jak najwiecej
. To jest normalne Sandrix że chciałabyś wiedzieć jak najwięcej ,pytaj co wiemy to pomożemy,my też na początku swojej choroby nie wiedzialysmy kompletnie nic ,tak że nie ma w tym nic dziwnego

Tomasz. (online)

Post #27

25-03-2020 - 18:18:17

Pruszków 

Sandrix175
Wiedzieć należy tyle, aby z ilością wiadomości sobie psychicznie poradzić. HER2 +1 oznacza że pojedyncze Komorki raka mają nablonkowy czynnik wzrostu- ale ich ilość w guzie jest znikoma ( nieistotna klinicznie). Tym samym stosowanie leków blokujacych nadekspresje jest niecelowe- przyniosło by to więcej szkód od działań ubocznych niż pożytku.

Sandrix175 (offline)

Post #28

25-03-2020 - 22:47:33

1.04 ma jechac do szpiatal jeszcxe wiec myślę ze wtedy powiedza jaka bedzie to chemia przez jaki czas itp. Mam milion pytan w glowie, mowilam mamie o was ale ona nie chce czytac narazie nic ,ale chętnie slucha to co ja jej mowie wiec chociaż tylewinking smiley najbardziej jest przerażona teraz ta chemioterapia bo jej mama tez chorowala na raka piersi i bardzi zle znosila chemie ale to bylo 17 lat temu wiec mowie ze napewnl teraz wyglada to jakos inaczej????‍♀️

Tomasz. (online)

Post #29

26-03-2020 - 11:11:27

Pruszków 

Sandrix175
jej mama tez chorowala na raka piersi i bardzi zle znosila chemie ale to bylo 17 lat temu wiec mowie ze napewnl teraz wyglada to jakos inaczej
17 lat temu nie było taxanów, były schematy AC, EC (stosowane do dziś- choć EC jako lepsza- rzadziej), CMF (stosowana dziś rzadko- kiedyś często).
Są w powszechnym użyciu leki zawierające ondansetron- skuteczny lek p.wymiotny, silnie działający, b.skuteczny aprepitant- przepisywany na zniżkę ale tylko dla schematu AC, dexamethason- gdy działa się wyprzedzająco i nie dopuści do wymiotów to są one rzadkie. Że nie powiem sporadyczne.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 478
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018