Zrazikowy

Wysłane przez Kasia232 

Kasia232 (offline)

Post #1

22-03-2020 - 19:20:25

Witam, Bardzo proszę o określeni i interpretacje wyników mojej mamy.
Carcinoma infiltrans robabiliter lobulare.
Dodatni odczyn rec. Estrogenowy Er+++
Ujemny odczyn rec. Progesteronowy Pr-
HER2-
Ki67 ok 15%
Wielkość guza 12mmx11mm

Dziekuje za odpowiedź

Al_la (offline)

Post #2

22-03-2020 - 22:57:13

k/Warszawy 

Rak naciekający najprawdopodobniej (probabiliter) zrazikowy.
Receptory estrogenowe dodatnie, progesteronowe ujemne - będzie leczenie antyhormonami.
HER-2 ujemny - to dobrze
Ki67 niskie - to też dobrze
Guz mały.

Jaka złośliwość (oznaczana literką G)?

Wyniki niezłe, jeśli węzły będą czyste, to może obejdzie się bez chemii.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Kasia232 (offline)

Post #3

23-03-2020 - 10:29:48

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o złośliwość, nie jest podana.. Sprawdzialam całą kartę z wynikiem biopsji gruboigłowej i nie ma tego oznaczenia. Lekarz na wcześniejszej wizycie określił wyniki jako rak złośliwy bez cech złośliwości i tyle w tym temacie. Mama po rezonansie piersi zakwalifikowana do operacji oszczędzającej + wycięcie wartownika.

Tomasz. (offline)

Post #4

23-03-2020 - 10:34:06

Pruszków 

Jeśli oznaczono receptory to ilość materiału aż nadto wystarczała do ustalenia stopnia złośliwości wg. kryteriów Blooma-Richardsona. Guz jest mały, problemów z operacją nie powinno być. Pamiętaj o 2 kwestiach- Jeśli by się rak okazał zrazikowy, to istnieje podwyższone ryzyko wznowy w piersi operowane. I jest wyraźnie wyższe niż w ogólnej populacji ryzyko raka w drugiej piersi- konieczna systematyczna kontrola.

Kasia232 (offline)

Post #5

23-03-2020 - 10:54:40

Ze względu na zrazikowego mama została skierowana na rezonans piersi i od tego zależały dalsze losy operacji. Mama zdecydowana była na mastektomię ale lekarz nawet nie dał propozycji, stwierdził po wynikach że oszczędzająca i tyle. Jesteśmy świadome ryzyka i intensywnej kontroli.

Tomasz. (offline)

Post #6

23-03-2020 - 12:51:57

Pruszków 

Lekarze potrafią oferować takie bzdury, że aż strach się bać. Jednej chorej z mutacją genetyczną lekarze zaproponowali operacje BCT i teraz ma albo wznowę miejscową, albo drugiego raka. Poprzedni miał złośliwość najwyższą, Ki67 aż 80% . Była chemioterapia wielolekowa. I teraz powtórka. Takie "propozycje" kwalifikują się do sądu.
Każda, podkreślam każda osoba chora musi wyrazić zgodę na plan leczenia i żaden lekarz nie ma prawa narzucać innego rozwiązania niż ta wybrana przez chorą.
W tej chwili są operacje radykalne z jednoczasową rekonstrukcją. Efekty wizualne są b.dobre. Taką operację polecają wszyscy.
Lekarze proponują BCT aby szpital w statystykach wykazał się powiedzmy właściwym poziomem kwalifikacji lekarzy. A to, że u chorej w pozostałych zrazikach może rozwinąć się rak? Cóz, zoperujemy po raz drugi.

Kasia232 (offline)

Post #7

09-05-2020 - 14:00:31

Witam,Mama już po oceracji i dochodzi do siebie ale proszę o interpretacje wyników hispat. Marginesy wszystkie Margo chirurgica in distantione circa 2 cm Ab carcinomata.
Węzły chłonne Metastases carcinomatosae (4 węzły). Lymphadenitis reactiva (2 węzły)
Dziekuje

renatar (offline)

Post #8

09-05-2020 - 16:52:06

sieradz 

Kasiu ja tych wyników nie rozgryzę musimy czekać na kogoś mądrzejszego, napisałam ci te wiadomość żebyś nie myślała że ich nie czytamy, tylko jak się nic nie wie to nie piszemy.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Kasia232 (offline)

Post #9

09-05-2020 - 18:38:10

Wiem wiem, dziękuję za odzew smiling smiley

Tomasz. (offline)

Post #10

09-05-2020 - 18:51:11

Pruszków 

Kasia232
Witam,Mama już po oceracji i dochodzi do siebie ale proszę o interpretacje wyników hispat. Marginesy wszystkie Margo chirurgica in distantione circa 2 cm Ab carcinomata.
Węzły chłonne Metastases carcinomatosae (4 węzły). Lymphadenitis reactiva (2 węzły)
Dziekuje
Pewne jest to że w 4 węzłach są przerzuty raka. To wskazanie do dalszej terapii. Albo usunięcie wszystkich węzłów chłonnych albo radioterapia na okolice pachy. Chemioterapia w razie niekorzystnych innych czynników ( np. młody wiek wysokie Ki67 wysoka złośliwość).

Kasia232 (offline)

Post #11

09-05-2020 - 18:56:14

Panie Tomku bardzo dziękuję za odpowiedź i za objaśnienie.

Kasia232 (offline)

Post #12

14-05-2020 - 08:31:33

Czyli mam rozumieć że zostały wycięte 6 węzłów gdzie w 4 są przerzuty a 2 są w stanie zapalnym? Czy wycięli 4 i w nich są przerzuty i dodatkowo w 2 jest stan zapalny?

Krynia58 (offline)

Post #13

14-05-2020 - 14:27:02

Warszawa 

Kasiu, w wyniku powinna być podana ilość usuniętych węzłów. Komórki raka są w czterech, ale trudno wywnioskować czy to całkowita ilość która została wycięta.

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

Kasia232 (offline)

Post #14

14-05-2020 - 14:32:13

Niestety jeśli chodzi o węzły jest tylko informacja
I, II - węzły chłonne - Metastases carcinomatosae (4 węzły). Lymphadenitis reactiva (2 węzły). I tyle...

Tomasz. (offline)

Post #15

14-05-2020 - 17:11:26

Pruszków 

Kasia232
Niestety jeśli chodzi o węzły jest tylko informacja
I, II - węzły chłonne - Metastases carcinomatosae (4 węzły). Lymphadenitis reactiva (2 węzły). I tyle...
Jeśli są 4 przerzuty to wymaga działań terapeutycznych. Najlepiej reoperacja i usunięcie wszystkich węzłów chłonnych. Wtedy okaże się co z innymi węzłami.

Kasia232 (offline)

Post #16

14-05-2020 - 17:29:09

W poniedziałek operacja usunięcia węzłów, tylko nie rozumiałam informacji o tych 2 wyszczególnionych węzłach.

Tomasz. (offline)

Post #17

15-05-2020 - 14:34:10

Pruszków 

Reaktywny (odczynowy) stan węzłów. W ogóle nie ma się nimi co zajmować. Istotna jest ilość węzłow zajętych (z przerzutem raka).
Swoją drogą ciekawi mnie kwestia diagnostyczna. . Przy podanych na wstępie parametrach:
Estrogenowy Er+++
Ujemny odczyn rec. Progesteronowy Pr-
HER2-
Ki67 ok 15%
Wielkość guza 12mmx11mm

Nie powinno być żadnych przerzutów do węzłów. Będzie badanie wyciętego guza (operacja BCT- czy może całkowita- radykalna?)? Ja bym dążył do wyjaśnienia kwestii - czemu- przy tak dobrych parametrach z biopsji- doszło do przerzutów.

Kasia232 (offline)

Post #18

15-05-2020 - 18:21:33

Lekarz sam stwierdził że jest zdziwiony stanem węzłow dlatego będzie docinka węzłów... Wiemy tylko że stopień złośliwości G2. W poniedziałek mama jedzie do szpitala o co powinna zapytać w takiej sytuacji lekarza?

Bombina76 (offline)

Post #19

20-07-2020 - 05:34:28

Środa Śląska 

Tomasz.
Każda, podkreślam każda osoba chora musi wyrazić zgodę na plan leczenia i żaden lekarz nie ma prawa narzucać innego rozwiązania niż ta wybrana przez chorą.
W tej chwili są operacje radykalne z jednoczasową rekonstrukcją. Efekty wizualne są b.dobre. Taką operację polecają wszyscy.
Lekarze proponują BCT aby szpital w statystykach wykazał się powiedzmy właściwym poziomem kwalifikacji lekarzy. A to, że u chorej w pozostałych zrazikach może rozwinąć się rak? Cóz, zoperujemy po raz drugi.

Przepraszam ze tutaj ale czytam wszystkie watki i stąd pytanie: chory musi się zgodzić z planem leczenia a co jak się nie zgodzi? Jeżeli lekarz proponuje BCT, chory chce operacje radykalna to co w tym przypadku? szukanie innego ośrodka? wystarczy opinia innego lekarza? ( pewie z tego samego szpitala maja taka sama wizję) jakie jest prawo?

NST, G2, T1b, Mastektomia z wartownikami, implant 08.2020 /odrzucenie implantu sad smiley
tamoksyfen + reseligo

Krynia58 (offline)

Post #20

20-07-2020 - 19:52:08

Warszawa 

[wyborcza.pl]

Bombina moim zdaniem to co napisał Tomasz nie oznacza że pacjent musi się zgodzić koniecznie ze wszystkim co mu jest proponowane. Raczej: to lekarz musi mieć zgodę pacjenta, aby rozpocząć leczenie. Bez tej zgody nie może. Jeżeli pacjent ma wątpliwości powinien być wysłuchany, zrozumiany i przekonany że proponuje mu się rzeczywiście najlepszą terapię. Lekarz powinien być otwarty na sugestie ze strony pacjenta, ale różnie z tym bywa.....
Pod linkiem jest artykuł - rozmowa z chirurgiem, to co tam jest napisane może być podstawą do rozmowy z Twoim lekarzem.
Chodzi o Twoje zdrowie, czasem jedynym wyjściem jest zmiana lekarza i znalezienie takiego który zechce współpracować.

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

Bombina76 (offline)

Post #21

21-07-2020 - 04:45:32

Środa Śląska 

buziak dzięki

NST, G2, T1b, Mastektomia z wartownikami, implant 08.2020 /odrzucenie implantu sad smiley
tamoksyfen + reseligo

Cleo75 (offline)

Post #22

21-07-2020 - 16:12:31

Mi lekarz tez doradzal oszczedzajaca, mimo tego ze moje piersi sa geste i na mamografi nie bylo widac guza, ja jednak wybralam radykalna i nik mnie nie przekonywal zebym zmienila decyzje, i powiem ze nie zaluje. Lekarz nie moze nas zmusic on moze tylko doradzic. Pozdrawiam i zycze zdrowia.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 120
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022