Wyniki USG

Wysłane przez Em26 

Em26 (offline)

Post #1

12-07-2020 - 00:19:14

Proszę o pomoc w interpretacji wyników USG piersi mojej mamy (lat 51)
Piersi o budowie tłuszczowej
Na godz 6 PL, 2cm od brodawki znajduje się zmiana o nieco zatartych granicach, hipoechogeniczna, bez cech unaczynienia, z echem zwapnienia w jej górnej części, wielkości 6x6x4mm - B4 w okolicy tej zmiany pojedyncze drobne zwapnienia do 2mm
Na godz 1 PL, 3cm od brodawki nieregularna torbiel z cienkościennymi przegrodami, bez cech unaczynienia, wielkości 7x4mm - B3
W dołach pachowych pojedyncze węzły chłonne o prawidłowej strukturze, największy w dole pachowym prawym, o wymiarze 17x7mm
Czy to rak? Jak powinna wyglądać dalsza diagnostyka? Czego można się spodziewać?

renatar (offline)

Post #2

12-07-2020 - 06:12:24

sieradz 

Em a czy na wyniku macie podany birads [tzn powiien tam być numer].

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Krynia58 (offline)

Post #3

12-07-2020 - 08:47:49

Warszawa 

Myślę że symbole B4 i B3 podane dla każdej zmiany mogą oznaczać birads. Jeśli się nie mylę, to dla tej zmiany z czwórką powinna być wykonana biopsja, żeby sprawdzić co to jest. Bo na usg widać tylko że coś jest, a interpretacją zależy od lekarza który opisuje wynik.
Najlepiej byłoby wykonać biopsję gruboigłową, i to obu zmian. Czy to usg zlecał onkolog?

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

Tomasz. (offline)

Post #4

12-07-2020 - 10:40:35

Pruszków 

Przy takim utkaniu badaniem zasadniczym nie jest USG a mammografia. Tym niemniej lekarz opisując B4 daje informację, że biopsja jest potrzebna. Co z resztą przedmówczyni napisały.

Zdziwiona71 (offline)

Post #5

12-07-2020 - 11:57:59

Bialystok 

Tomaszu to co powiesz jeśli u mnie od listopada praktycznie rezonans birads 2 ,USG birads 2 ,w styczniu,mamografia BIRADS-2,teraz w maju USG piersi i USG blizny BIRADS-2 i gdybym dalej nie była taka uparta to bym nic nie wiedziała dalej,wszyscy mówili że mam spać spokojnie ,a tu po biopsji cienkoiglowa wznowa,w piątek odrazu miałam zrobiona znowu mammografię i sama z p.doktor oglądałam zdjęcia na monitorze i tam nic nie widac

Tomasz. (offline)

Post #6

12-07-2020 - 12:29:58

Pruszków 

Wznowa miejscowa w bliźnie nie ma charakteru i obrazu guza. Stąd interpretacja jest trudniejsza. Ale należy opisać w swoim wątku.

Zdziwiona71 (offline)

Post #7

12-07-2020 - 13:05:09

Bialystok 

No to tak wygląda że gdybym nie drążyła tematu ,to bym sobie chodziła z wznowa nawet o niej nie wiedząc ,bo jak do tej pory to żadne badanie obrazowe jej nie pokazalo

Em26 (offline)

Post #8

12-07-2020 - 15:15:34

Krynia58
Myślę że symbole B4 i B3 podane dla każdej zmiany mogą oznaczać birads. Jeśli się nie mylę, to dla tej zmiany z czwórką powinna być wykonana biopsja, żeby sprawdzić co to jest. Bo na usg widać tylko że coś jest, a interpretacją zależy od lekarza który opisuje wynik.
Najlepiej byłoby wykonać biopsję gruboigłową, i to obu zmian. Czy to usg zlecał onkolog?

USG zlecil ginekolog, twierdząc, ze będzie oni bardziej dokładne niż mammografia. Gdy mama poszła z wynikami znów do ginekologa to zaproponowano jej rezonans... czy nie lepiej najpierw zrobić biopsje? I czy powinna być to biopsja gruboigłowa? Bo powiedziano nam, ze w grę wchodzi tylko i wyłącznie cienkoigłowa, a zdążyłam już tu trochę poczytać i zrozumiałam, ze nie da nam ina pełnego obrazu sytuacji. Jak przekonać mamę do wykonania badań, gdy ona tego nie chce? I czy taki wymiar węzła chłonnego pachowego może świadczyć już o ewentualnych przerzutach? Czy jednak brak unaczynienia zmiany jest oznaka, ze ryzyko przerzutowania jest minimalne? Odchodzę od zmysłów

Em26 (offline)

Post #9

12-07-2020 - 15:16:15

I czy te zwapnienia mogą świadczyć o procesie złośliwym?

renatar (offline)

Post #10

12-07-2020 - 16:02:29

sieradz 

Może mama a podstawie tego usg mieć założoną kartę dilo [rodziny może ją wystawić]. Z taką kartą udajcie się do poradi chorób sutka do onkologa. Brak unaczynienia dobrze świadczy. Z węzłami to różnie bywa.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Em26 (offline)

Post #11

12-07-2020 - 17:05:42

renatar
Może mama a podstawie tego usg mieć założoną kartę dilo . Z taką kartą udajcie się do poradi chorób sutka do onkologa. Brak unaczynienia dobrze świadczy. Z węzłami to różnie bywa.

A czy jest możliwość żeby tak mała zmiana to był rak w wysokim stadium zaawansowania? Czy raczej w razie czego udało ja się wykryć dosyć wcześnie patrząc na rozmiar? Mama nigdy wcześniej się nie badala i poprzedni ginekolog, do którego chodziła nigdy nie zrobił badania piersi...

Tomasz. (offline)

Post #12

12-07-2020 - 17:32:26

Pruszków 

Wpierw należy dokończyć diagnostykę. Na razie jest podejrzenie raka. Nic na razie nie wskazuje na raka późnego. W każdym razie zmiany oszacowane na BIRADS 4 wymagają zoperowania, nieczęsto zdarza się że zmiany się same rozejdą.

Krynia58 (offline)

Post #13

12-07-2020 - 19:53:49

Warszawa 

Tomasz.
Wpierw należy dokończyć diagnostykę. Na razie jest podejrzenie raka.

No właśnie. Teraz najważniejsza dokładna i w miarę szybka diagnostyka. Czyli - jak pisała Renatar - karta DILO i poradnia chorób sutka.
Możecie zrobić ten rezonans który proponuje ginekolog ale moim zdaniem nie da on pewności co do charakteru zmian.

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

timisja1977 (offline)

Post #14

14-07-2020 - 15:58:12

Warszawa 

Cześć
Zdziwiona71, Jak wykryłaś wznowę skoro RM i usg pisałaś, że były dobre.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 14-07-2020 - 15:59:48 przez timisja1977.

Zdziwiona71 (offline)

Post #15

14-07-2020 - 18:05:33

Bialystok 

Tymisja,ostatni rezonans piersi był w listopadzie oczywiście dobry ,potem USG też birads 2,potem wyczułam małe zgrubienie pod piersią ,ale p.doktor stwierdziła że to napewno jakiś zrost no ale dala na USG i USG blizny ,no i znowu birads 2 że może torbielka olejowa czy płyn,no ale ja dalej drazylam ,poszłam do chirurga onkologa żeby on to zobaczył ,no i dał na biopsje cienkoiglowa i wyszło że wznowa .Odrazu zrobiłam mammografię i znowu tam nic nie ma ,jutro TK robię a 21 znowu rezonans

Zdziwiona71 (offline)

Post #16

14-07-2020 - 20:53:58

Bialystok 

Tomasz.
Wznowa miejscowa w bliźnie nie ma charakteru i obrazu guza. Stąd interpretacja jest trudniejsza. Ale należy opisać w swoim wątku.
. Opiszę to jak już będę naprawdę pewna po TK i rezonansie ,bo moja intuicja podpowiada że może jednak to nie to ,pierwszym razem jak wyczulam byłam na 100%pewna ,teraz mam nadzieję że to może coś innego

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 453
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022