Mam juz wyniki - proszę o interpretację

Wysłane przez Bombina76 

Bombina76 (offline)

Post #1

31-07-2020 - 05:09:22

Dzień dobry,

Mimo że fajne z Was grono, to muszę napisać niestety jestem z Wami....

Wyniki:

Carcinoma invasium, NST, G2 mammae
ER + 80 % reakcja średnia
PgR + 90 % reakcja silna
Ki67 - 5%
Her 2 - +1

guz 1cmx 07 - taki był miesiąc temu, wiek: 44 lata

Mam mastektomię z rekonstrukcją (chciałam) , wycięcie wartowników - tyle wiem.

1. Czy będę miała radio/chemio?

2. nie mogę znaleźć kiedy jest luminalny A i b i z czym to się je...

3. Lepiej gdyby te ER była silna reakcja? antyhormony zmniejszają ER?

4. Antyhormony a zakrzepica ? @ Tomasz na pewno Ty będziesz wiedziałsmiling smiley ( heparyny mam brać przed ciążą przy ciąży)

5. Przede mną mammografia chyba ne muszę wkładać cycka którego nie będzie? boli mnie on na codzień)

6. Rokowania po operacji....tak bardzo chcę usłyszeć coś z nadzieją że np guz mały albo że nie G3, a tu boję się że on jest dość mały a już g2- napiszcie coś proszę......

7. A może lepiej było zostawić cycka i wznowa pojawiła by się w nim? a tak nie ma miejsca......oczywiście nie pojawi się ale hipotetycznie lepiej ciachać całość jeśli ktoś nie ma sentymentów?

sad smiley

Tomasz. (online)

Post #2

31-07-2020 - 11:37:43

Pruszków 

Luminal A
Lepiej jest przy reakcji silnej im silniejsza jest reakcja i wskaźnik % udziału tym lepiej. Rośnie skuteczność antyhormonow. Chemioterapia wskazań nie ma.

Bombina76 (offline)

Post #3

01-08-2020 - 05:17:14

Tomasz.
Luminal A
Chemioterapia wskazań nie ma.

gdzieś mi przemknęło przed oczami że przed 50 tka to niby obowiązkowo chemioterapia? Gdybym chciała opinie innego lekarza odnośnie chemii to mam udać się do chemioterapeuty? onkologa?

strasznie się boję....

Iwo_Iwo_123 (offline)

Post #4

01-08-2020 - 06:42:00

Józefosław  

Wyniki miałam podobne do Twoich, zachorowałam w wieku 31 lat i nie podano mi chemii.

dziubas (offline)

Post #5

01-08-2020 - 08:40:26

Gdańsk 

Bombina! serce Myśkle, ze możesz zaufać Tomaszowi i Iwo Iwo.tak

Tomasz. (online)

Post #6

01-08-2020 - 09:22:57

Pruszków 

Nigdy nie ma wskazań do chemii z powodu samego wieku. Są pewne wskazania gdy spodziewamy się choroby o potencjalnie agresywniejszym przebiegu. Co do zakrzepicy to można zastosować I. A. z ew. Reseligo na zablokowanie czynności jajników. Wszystkie raki wczesne leczy się z intencją wyleczenia. Tu jest typowy rak wczesny o dobrych czynnikach prognostycznych.

Krynia58 (offline)

Post #7

01-08-2020 - 10:19:47

Warszawa 

Bombina76
gdzieś mi przemknęło przed oczami że przed 50 tka to niby obowiązkowo chemioterapia? Gdybym chciała opinie innego lekarza odnośnie chemii to mam udać się do chemioterapeuty? onkologa?

strasznie się boję....

Bombina76, to witaj na dłużej pociesza
Też myślę że u Ciebie raczej chemii nie będzie. Piszę "raczej" bo jeszcze będzie zbadane to co wytną, ale w tej chwili wszystko wskazuje na to że jest to luminalny A, niskie Ki wskazuje że nie jest zbyt agresywny a mały wymiar - że został wykryty wcześnie. To prawda że u młodszych kobiet częściej diagnozowane są luminalne B, bardziej agresywne i podatniejsze na chemię, więc w Twoim przypadku można chyba mówić o szczęściu.
Domyślam się że chciałabyś aby rak był odpowiednio potraktowany i zniszczony. Ale chemia słabo działa na luminalne A. Też miałam takiego tylko większego i zrazikowego, ze względu na wielkość dostałam chemię przed operacją ale w badaniu po niej okazało się że komórki raka nie zostały zniszczone. Tyle że guz się zmniejszył, o co zresztą chodziło.
Możesz oczywiście skonsultować proponowane leczenie z innym lekarzem, jeśli masz wątpliwości to nawet Cię do tego namawiam. Wielu onkologów klinicznych to chemioterapeuci właśnie. Takiego poszukaj.
Nie bój się tak bardzo serce

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

Bombina76 (offline)

Post #8

02-08-2020 - 05:45:21

Dziękuję,

wczesne raki nie dają jeszcze przerzutów? wiem że mogę być upierdliwa z tym wyszukiwaniem dobrych informacji ale czuje że tak tak muszę.

@Tomasz co to jest: I. A. ?

Dziękuję za odpowiedzi. dziś minął tydzień od otrzymania wyników, na razie czuje się jak dziecko we mgle... :/

renatar (offline)

Post #9

02-08-2020 - 10:15:40

sieradz 

Bombina im wcześniej wykryty rak tym lepiej. IA to inhibitory aromatazy np letrozol [antyhormon]. Reselligo to blokada jajników w celu wywołania farmakologicznej menopauzy.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Bombina76 (offline)

Post #10

03-08-2020 - 11:49:44

Dzień dobry,

w mamografii dodatkowo wyszła komponenta DCIS (2 cm) - birads 5 zaraz obok pierwotnego guza, ponieważ pierś do usunięcia to i tak leczenie pod tego pierwotnego guza będzie? Rozumiem że moje dobre czynniki prognostyczne minimalnie zmalały?

Dalej jestem w nerwach ( ale to dopiero 8 dzień), może po wycięciu będzie lepiej? przewraca_oczy

Tomasz. (online)

Post #11

03-08-2020 - 19:23:43

Pruszków 

W razie różnych cech guzów leczenie swą forsownoscia zawsze odpowiada guzowi o gorszych cechach.

Magdaaa (online)

Post #12

03-08-2020 - 19:58:23

Witajcie. Właśnie zdiagnozowano nowotwór piersi u mojej kochanej mamy. Jestem przerażona tym, że jest wielkości 4,5 cm. Proszę dajcie znać, czy taka wielkość guza zawsze oznacza najgorsze? . Oprócz tego co oznacza wynik HER2 /2+/, KI 67 18%, ER - PS-5 IS-3 TS-8, PR - PS-5 IS-3 TS-8 ? Na razie jeszcze przed leczeniem mama ma skierowanie na USG jamy brzusznej, scyntografię kości, tomografię oraz biopsję węzłów chłonnych, choć te w opisie USG określono jako odczynowe. Wiem, że dużo zależy od tych wyników, ale mnie przeraża już sama wielkość guza. Czy ktoś z Was miał podobnej wielkości guz i wyszedł z choroby?

renatar (offline)

Post #13

03-08-2020 - 20:21:13

sieradz 

Magdo nie ma co się tak przerażać wielkością guza bo najważniejsze że podejmujecie leczenie. Teraz pewnie będziecie musieli czekać na fish bo her2 jest 2 plus i musi być weyfikacja jeżeli wyjdzie dodatnia to wtedy mama musi dostać herceptynę [podawana jest tylko z chemioterapią]. Er i Pr chyba są na plusie [ale nie jestem do końca po tym opisie pewna] i będzie można zastosować antyhormony np tamoksyfen. Bardzo dobrze że węzły nic grożnego nie wykazują. Teraz naciskajcie lekarza żeby jak najszybciej ustalono ten her bo to wam wstrzymuje podjęcie leczenia i pewnie będziecie trochę czekać za wynikami biopsji węzłów.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Magdaaa (online)

Post #14

03-08-2020 - 20:34:21

Serdecznie dziękuję za słowa otuchy. Jutro jedziemy na usg jamy brzusznej i tomograf, w środę mamy scyntografię kości, a za 7 dni biopsję węzłów chłonnych. Zastanawia mnie tylko, dlaczego już dziś nie podjęto jakiegokolwiek leczenia, bo przecież guz zdąży jeszcze bardziej urosnąć. Racja jest taka, że czekamy jeszcze na dodatkowy wynik (to ten FISH) i ma być na dniach tylko boję się, że ten guz zanim, zrobimy te wszystkie wyniki bardzo urośnie co zmniejszy mamy szansę na przeżycie

Tomasz. (online)

Post #15

04-08-2020 - 09:36:08

Pruszków 

Guz o takiej wielkości rośnie nie z tygodnia na tydzień. Hormonozaleznosc jest pełna TS 8/8. Jeśli możesz działać to proś rodzinnego o lek Tamoxyfen. Na 100% kosztuje ok 13 zł. Później ten lek (lub jakiś inhibitor aromatazy) stosowany na pewno będzie--duża korzyść z antyhormonow. Załóż też własny wątek jako nowy. Łatwiej będzie Ci doradzić.

Magdaaa (online)

Post #16

04-08-2020 - 09:45:08

Serdecznie dziękuję wszystkim za słowa otuchy. Założyłam już nowy-swój wątek i bardzo przepraszam, że nie doczytałam tego wcześniej tylko napisałam w cudzym wątku
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 536
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018