Interpretacja wyników - ZRAZIKOWA

Wysłane przez Gosienka7 

Gosienka7 (offline)

Post #1

08-10-2020 - 15:57:50

Dzień dobry,

2 tygodnie temu , otrzymałam szokującą informację o raku zrazikowym piersi , trafiło jak grom z jasnego nieba , dopiero co przeszłam na wymarzoną emeryturę , a tutaj takie rozczarowanie. Zamiast cieszyć się tym faktem, zaczynam walkę z chorobą.

Proszę o interpretację/ocenę wyników, i zasugerowanie najskuteczniejszej metody leczenia .

Naciekający rak zrazikowy piersi G2 .W Skali Nottingham: tworzenie cewek3 pkt, atypia jądrowa 2 pkt, figury podziału 2 pkt.
W badaniu IHC:
receptor ER TS 8/8 (+++>90%kk)
receptor PR TS 8/8 (+++w 80%kk)
receptor HER 2-0
ki67 w 25 % kk
E-kadheryna (-)

W lewym dole pachowym kilka węzłów chłonnych hypoech. I popszerzonej warstwie hypoech.szer do 1 cm - susp meta .
Z biopsji grubo igłowej : zmiany hypoechogenne ze zwapnieniami o wym 32 x23 mm , na głębokości 12 mm.

Pani doktor podsumowała wyniki " jest ani dobrze, ani źle, dobrze się leczy tego raka", za wiele nie wyjaśniając.
Usg jamy brzusznej wyszło ok, czekam na wyniki TK klatki piersiowej.
Proszę podpowiedzcie czego mogę się spodziewać, doradźcie o co pytać, Jaki wariant leczenia jest najbardziej skuteczny? Czy muszę godzić się na zaproponowaną formę leczenia przez lekarza?
Mam straszne obawy przed chemią.

Za każdą radę, odpowiedź będę ogromnie wdzięczna.
Pozdrawiam Was wszystkich ogromnie!

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 08-10-2020 - 16:03:55 przez Gosienka7.

renatar (offline)

Post #2

08-10-2020 - 16:23:55

sieradz 

Napiszę tyle ile wiem. G2 tzn średniak. Wysoka hormonozareżność, to bardzo dobrze [dostaniesz antyhormony np letrozol].Her2 ujemny to też bardzo dobrze. Ki dość wysokie i pewnie z tego powodu będzie rozważana chemioterapia, dodatkowo zajęte węzły. Chemii się nie bój, obecnie nie jest taka upiorna jak kiedyś a w raku lepiej zrobić więcej niż mnej.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #3

08-10-2020 - 17:42:22

Pruszków 

Z uwagi na wielkość guza najlepszym rozwiązaniem jest mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją i pełną limfadektomia. Spróbował bym leczenia II rzutu lekiem steroidowym np. Symex z pilną obserwacja stanu zdrowia. Wskazania do chemioterapii są graniczne. Zapewnie będzie proponowana ale jej skuteczność jest nie spektakularna.

Gosienka7 (offline)

Post #4

08-10-2020 - 18:38:33

Dziękuję za szybką odpowiedz,
Jutro idę do lekarza onkologa zobaczymy jaka metoda leczenia będzie mi zaproponowana i mam nadzieję że wynik z TK będzie dobry.

Gosienka7 (offline)

Post #5

09-10-2020 - 17:30:51

Witajcie ,

Już po wizycie u onkologa, poniżej załączam wyniki badań TK klatki piersiowej .
W poniedziałek ma się zebrać konsylium, i mają zadecydować co ze mną dalej , czy leczenie czy dalsze badania .
Pani doktor powiedziała że nie wie czy na kręgosłupie to zmiany przerzutowe czy osteoporoza .
Proszę zerknijcie na wynik badania i podpowiedzcie co dalej robić, jestem zaniepokojona .

Tomasz. (offline)

Post #6

09-10-2020 - 20:51:28

Pruszków 

Wynik należy zweryfikować innym badaniem obrazowym. Starałbym się o badanie PET-CT z uwagi na możliwość przerzutów. Onkolog powinien wystawić takie skierowanie. Jeśli by się nie udało, to niezbędna jest scyntygrafia- jednego z tych badań żądaj.
Ona rozstrzygnie zmiany wykryte w tomografii komputerowej.
Tomografia nie wykrywa osteoporozy- badaniem dla tego procesu jest densytometria. TK pokazałą osteofity- czyli dzioby kostne związane ze zmianami przeciążeniowymi kręgosłupa i ogólnie starzeniem się kośćca (zwyrodnienia).

Gosienka7 (offline)

Post #7

10-10-2020 - 12:41:51

Dziękuję za te informacje ,dopiero zaczynam walkę z tą chorobą i nie wiem o co pytać lekarza i jakiego badania żądać.

Gosienka7 (offline)

Post #8

13-10-2020 - 17:06:10

Dziś mam kolejną wizytę u onkologa za sobą, dostałam skierowanie na scyntygrafie kości i wtedy będzie można podjąć leczenie ,znowu 2tyg czekania. Pni doktor powiedziała że będą mnie leczyć nowa metodą innowacyjną wszystko zależy od wyniku jaki będzie .

Tomasz. (offline)

Post #9

13-10-2020 - 18:07:17

Pruszków 

Doradzałbym Ci abyś zdobyła w jakiś sposób receptę na Symex lub Glandex. Koszt na refundacji 20 zł na 100% 77 zł. To antyhormony. Już to jest forma leczenia--ważna, bo jesteś hormonozalezna. Mając wynik raka nie powinno być problemu.

mgiełka (offline)

Post #10

13-10-2020 - 19:44:36

Radom 

Tomasz, Ty tak zawsze jesteś pewny tego, że można samemu sobie brać antyhormony? Choćby to, że lekarz może potem potraktować kolejne leczenie jako drugiego rzutu i jakiś lek może być przez to niedostępny. Każdy lek jest wpisany w system.

Z amazonki.net od 2006 roku.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-10-2020 - 19:48:36 przez mgiełka.

Tomasz. (offline)

Post #11

13-10-2020 - 21:04:44

Pruszków 

mgiełka
Tomasz, Ty tak zawsze jesteś pewny tego, że można samemu sobie brać antyhormony?
Tam, gdzie się wypowiadam- to na pewno. Niektórzy mawiają: "na mur, beton".

Gosienka7 (offline)

Post #12

02-11-2020 - 10:55:20

Witam,
Po długim oczekiwaniu na badanie i wyniki z scyntografi kości dziś je odebrałam pisza min:

Wzmożony wychwyt znacznika w tylnych częściach żebra V L i VI L. kręgach Th11. L1- zmiany meta.

Co to oznacza czy mam się czego bać.
Jutro mam wizytę do onkologa ciekawa jestem czy wreszcie już podejmie jakiekolwiek leczenie bo czas ucieka a ja stoję w miejscu ,jedno co sama podjęłam to wlewy z wit C i glutation na razie wzięłam 4, mam nadzieję że dobrze robię.

renatar (offline)

Post #13

02-11-2020 - 12:55:38

sieradz 

Gosieńko niestety ten dopisek meta to nic dobrego ale na szczęście jest czym leczyć, zobaczysz co lekarz zaproponuje. Masz wysoką hormonozależność i jest jeszcze kwas zolendrowy [bardzo skuteczny na kości]. Poczekamy co Tomasz doradzi.

Tomasz. (offline)

Post #14

02-11-2020 - 23:19:00

Pruszków 

W zasadzie to wszystko zostało powiedziane. Radiolodzy na podstawie wyników zakwalifikowali zmiany w kręgosłupie jako zmiany metastatyczne - przerzutowe. Zmiany w kośćcu są najlepiej rokującymi - jeśli w ogóle tak można powiedzieć - nie wymagają chemioterapii. Wystarcza bisfosfoniany. Warto przeskanować ciało PET CT aby określić czy są zmiany w narządach miąższowych. Jeśli tak to na pewno będzie proponowana chemioterapia. Rak tu toczył się od dłuższego czasu-miałaś coroczne badania obrazowe? Operacja nie poprawi rokowania, ale w razie dobrej stabilizacji- warto operować.

ira (offline)

Post #15

02-11-2020 - 23:43:21

Pabianice 

Tomasz.
Zmiany w kośćcu są najlepiej rokującymi - jeśli w ogóle tak można powiedzieć - nie wymagają chemioterapii. Wystarcza bisfosfoniany..

Same bisfosfoniany przy przerzutach do kości to chyba nie wystarczą.

renatar (offline)

Post #16

03-11-2020 - 08:37:03

sieradz 

Gosiu jak bedziesz po wizycie to napisz co tam lekarz zadecydował. Masz wysoką hormonozaleznosc wiec moze lekarz zaproponuje antyhormony.

Gosienka7 (offline)

Post #17

03-11-2020 - 12:52:21

Dzisiejsza wizyta u Pani Doktor była wypisaniem skierowania na badanie krwi i EKG i ponowna wizyta w czwartek , na moje pytanie jak będę leczona odpowiedziała że to nowatorska metoda ,która jest stosowana od pół roku , inhibitor CDK-4 ,są to tabletki które przyjmuje się doustnie ,nie bardzo wiem co to jest i czy zadziałają tak jak powinny.

Tomasz. (offline)

Post #18

03-11-2020 - 13:49:20

Pruszków 

Leki dzialajace na szlak CDK-4 to palbocyclib i rybocyclib. Przyjmuje się je z exemestanem - SYMEX. Poczytaj sobie.

renatar (offline)

Post #19

03-11-2020 - 14:27:21

sieradz 

Gosiu cieszę się że tak szybko zadecydowali.

Gosienka7 (offline)

Post #20

05-11-2020 - 20:03:05

Dziś byłam u onkologa i od 9.11 zaczynam leczenie rybocyklibem w trakcie leczenia właczą mi kwas zolendrowy ,nic pani doktor nie mówiła o Symexie czy czymś innym w poniedziałek wszystko się okaże czy coś jeszcze będzie czy nie .Pani doktor bardzo oszczędna jest w słowach i jak nie zapytam to sama od siebie nic nie powie.

renatar (offline)

Post #21

05-11-2020 - 20:05:40

sieradz 

Gosieńko to do boju.

Gosienka7 (offline)

Post #22

05-11-2020 - 20:12:22

Dziękuje tobie za miłe słowo i i podtrzymywanie człowieka na duchu ,bije od ciebie takie przyjazne ciepło .serce

Tomasz. (offline)

Post #23

05-11-2020 - 21:09:39

Pruszków 

Gosienka7
Dziś byłam u onkologa i od 9.11 zaczynam leczenie rybocyklibem w trakcie leczenia właczą mi kwas zolendrowy ,nic pani doktor nie mówiła o Symexie czy czymś innym w poniedziałek wszystko się okaże czy coś jeszcze będzie czy nie .
Z karty rybocyklibu: "Leczenie chorych na raka piersi bez nadekspresji receptora HER2, HR-dodatniego, miejscowo zaawansowanego lub z przerzutami, w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy lub - u pacjentek po wcześniejszej hormonoterapii - z fulwestrantem. Pacjentkom w okresie przed- i okołomenopauzalnym należy dodatkowo podawać agonistę hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH). ".
Nie ma więc mowy o leczeniu rybocyklibem w sensie tak skuteczności jak i refundacji bez antyhormonów.

Gosienka7 (offline)

Post #24

05-11-2020 - 21:23:50

Dziękuję za udzieloną informację w poniedziałek zapytam się czy będę miała jeszcze dodane antyhormony .

Al_la (offline)

Post #25

07-11-2020 - 18:16:24

k/Warszawy 

Gosienka7
Witam,
jedno co sama podjęłam to wlewy z wit C i glutation na razie wzięłam 4, mam nadzieję że dobrze robię.

Poinformuj o tym lekarza - koniecznie!
Żadnych preparatów nie można przyjmować bez konsultacji z lekarzem, gdyż mogą upośledzać działanie leków przeciwnowotworowych.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Gosienka7 (offline)

Post #26

09-11-2020 - 11:57:58

Nareszcie od dziś zaczynam leczenie rybocyklib +letrozol w trakcie leczenia będzie dodany kwas zolenderowy

Tomasz. (offline)

Post #27

09-11-2020 - 14:19:06

Pruszków 

Czyli masz bisfosfonian (kwas zolendronowy), inhibitor aromatazy (tyle że I rzutu- letrozol)- tak, jak pisałem. Co do rybocyclibu mam wątpliwości- czy jest niezbędny. Podstawa to kwas zolendronowy plus letrozol. Rybocyclib się stosuje tam, gdzie jest progresja po leczeniu podstawowym. A tego nie wiemy- zaczynasz dopiero leczenie. Na plus jest silniejsze działanie zestawu leków. Na minus- większe obciążenie ustroju (działania niepożądane).
Myslę, że rybocyclib został podany z uwagi na Ki67>20%- w miejsce chemioterapii. Gdybym miał rozważać chemioterapię vel rybocyclib to przy takich wynikach dla siebie wybrałbym rybocyclib- jest w his-pat silna hormonozależność. Z tego powodu największe korzysci są z antyhormonów, nie z chemioterapii.

Bombina76 (offline)

Post #28

10-11-2020 - 03:59:12

Środa Śląska 

Gosieńka7 - trzymamy kciukibuziak

NST, G2, T1b, Mastektomia z wartownikami, implant 08.2020 /odrzucenie implantu sad smiley
tamoksyfen + reseligo

Gosienka7 (offline)

Post #29

07-12-2020 - 17:23:56

Miałam mieć dziś drugi cykl brania rybocyklibu ,ale wstrzymano na tydzień ponieważ mam za mało białych krwinek ,czy może jest coś co mogłoby je podnieść?
czy samo czekanie wystarczy .Tak się zastanawiam co jest tego powodem czy to przez rybocyklib który brałam przez 3tyg, a może kwas zolenderowy który dostałam w zeszły poniedziałek bo jak robiłam poprzednie badania to było wszystko w porządku .

Tomasz. (offline)

Post #30

07-12-2020 - 18:12:48

Pruszków 

Białe krwinki podnoszą leki zawierające filgrastym. Przepisuje go onkolog.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 415
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018