Interpretacja oznaczenia przerzutu do węzłów

Wysłane przez karina10 

karina10 (offline)

Post #1

09-12-2020 - 13:47:26

Warszawa 

Przy operacji kilka lat temu nie oznaczyli mi typu przerzutu. Z różnych powodów musiałam to zrobić teraz.
Dostałam taki wynik:
W węźle chłonnym stwierdza się przerzut nowotworu o typie raka brodawkowatego sutka (carcinoma
papillarae) o niższym stopniu zróżnicowania niż w ognisku pierwotnym.

Wynik histpat miałam G1, i kila typów inwazji: sitowaty, przedinwazyjny zrazikowy,
Zatem czy to oznacza, że przerzut jest niższy niż G1 czyli G2 bo jest mniej zróżnicowany? czy rozumieć to wprost, że niższy niż G1?

Tomasz. (offline)

Post #2

09-12-2020 - 16:09:57

Pruszków 

Niższy stopień zróżnicowania=komórki bardziej odbiegające od komórek prawidłowych=większa złośliwość. Jeśli było G1 to moze być G2 lub G3. Bez oceny dokładniejszej nic nie da się więcej powiedzieć.

karina10 (offline)

Post #3

09-12-2020 - 16:34:37

Warszawa 

Bardzo dziękuję.

karina10 (offline)

Post #4

09-12-2020 - 19:05:28

Warszawa 

Tomasz.
Niższy stopień zróżnicowania=komórki bardziej odbiegające od komórek prawidłowych=większa złośliwość. Jeśli było G1 to moze być G2 lub G3. Bez oceny dokładniejszej nic nie da się więcej powiedzieć.
Czyli guz właściwy i przerzut mogą mieć inny poziom złośliwości? I to moglo zostać zignorowane ?
To, że wykryto mi po 5 latach jeszcze zupelnie inny typ nowotworu niż opisany w pierwotnym histpat to już pomijam, bo niepoważnie wygląda juz.
Myślę, że coś tu jest nie tak, zbyt dużo tych zagadek.

Tomasz. (offline)

Post #5

09-12-2020 - 22:35:33

Pruszków 

Rak to nie informatyka. Tzn jest zero lub jeden- pisałem o tym dziesiątki razy. Rak to proces od komórek dobrze zróżnicowanych przez dysplazje, metaplazje do anaplazji. Wynik zależy też od miejsca, w które trafisz.

Tomasz. (offline)

Post #6

09-12-2020 - 22:58:52

Pruszków 

To samo masz z nadekspresja HER2 z wynikiem +1. Komórki mające nadekspresje są, ale zastosowanie leków blokujących da więcej szkód niż korzyści. Więc taki wynik jest negatywny--brak potwierdzenia rozpoznania.

karina10 (offline)

Post #7

10-12-2020 - 09:50:56

Warszawa 

Pracownia też w międzyczasie uszczegółowiła wynik: G2, ER98, PGR100, HER-
Zmartwiło mnie to bardzo, bo nie wiem czy to coś powinno zmienić teraz, czy gdyby to rozpoznanie było 5 lat temu to leczenie byłoby inne?
G2 mnie straszy bardzo. Niepotrzebnie może dociekałam, szukałam opinii u innych lekarzy, i prof Wysocki w końcu zatrzymał się koło tego mikroprzerzutu. Nikt do tej pory o tym nawet nie wspomniał. No i mam sad smiley

Tomasz. (offline)

Post #8

10-12-2020 - 11:11:36

Pruszków 

Leczenia innego by nie było. Są wskazania do 10 lat leczenia antyhormonami. Po cichu powiedziałbym, że nawet i dłużej- są realne korzyści (ochrona).

karina10 (offline)

Post #9

10-12-2020 - 11:59:25

Warszawa 

No pewnie tak,tylko ja miałam ki20%. Na granicy. Pojawiały się tam faktycznie nieśmiało propozycje chemii, ale ostatecznie nikt tego nie zalecił.
Przeżywam to. Tu byłby dziewczyny z takimi wynikami i bywało źle.
Dziś mam nastrój, żeby wyciąć ten dół. Będę się zapisywać raczej. Boję się skutków ubocznych, powikłania krążeniowe,zmiana w układzie j.brzusznej ale nic nie zrobię.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 10-12-2020 - 12:00:59 przez karina10.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 390
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022