Opis raka mamy .... proszę obwyiasnieniepłacze

Wysłane przez Kontad1986 

Kontad1986 (offline)

Post #1

22-02-2021 - 18:59:24

Rozpoznanie patomorfologiczne Rak inwazyjny piersi (typ NST), NHG 2. (B5) Największy wymiar raka 1,2 cm. M-8500/3 - Rak przewodowy naciekający, BNO (CSO.) C50.4 - Cwiartka górna zewnętrzna piersi ICD-0-3 Morfologia: ICD-O-3 Topografia: Opis mikroskopowy Immunofenotyp: ER: + HER-2: 1+ K-67: 10% PgR: + Oznaczenie ilosciowe wykonano z materialu z bloczka ar AF6648 Estrogen Receptor (ER) - ekspresje receptora stwierdzono w 99% komórek raka (4 punkty).w intensywności 2 (77%) Progesteron Receptor (PR) - ekspresje receptora stwierdzono w 99% komórek raka (4 punkty) przewagą intensywności 2 (91%) Zgodnie z Programem Akredytacyjnym Dla Ośrodków Senologicznych (APBC): >10% - 25% (1 punkt) 26% - 50% (2 punkty) 51% - 75% (3 punkty) 76% - 1009% (4 punkty) Opis makroskopowy pierś - kwadrant górno-zewnętrzny (strona prawa) - birads 4a Materiał tkankowy rozfragmentowany, łącznie o wymiarach:3,0x2,5x1,0 cm. Hateriał pobrano do badania w całości.

Ktoś ludzkim językiem wyjaśni mama widzi wszystko już na super czarno ... ale znam moja mamę zazwyczaj widzi wszystko czarne a czasem jest szare .... potrzebuje pomocy z zrozumieniu tego odległość tez nas dzieli i tu tez jest problem ponad 2 tys km COVID tez robi swoje ...

Tomasz. (offline)

Post #2

22-02-2021 - 20:10:06

Pruszków 

Podane parametry są rozpoznaniem raka piersi (B5) . To rak bez specjalnego podtypu (dawniej zwany przewodowym) o średniej złośiwości G2.
Podtyp immunohistochemiczny to rak luminalny A. Składają się na to: znaczna hormonozależność tak samo dla receptorów ER jak i PgR (6/8 pkt wg stali Allreda) i Ki67 na poziomie 10%. Do tego guz jest mały, największa średnica to 12 mm (T1c). Jeśli węzły są czyste (a wszystko na to wskazuje) to jest to I (najwcześniejsze) stadium choroby.
Tego typu raki są rakami najlepiej rokującymi ze wszystkich raków piersi.
Leczenie to operacja i podawanie antyhormonów co najmniej 5 lat. (Zalecenia niektóre mówią o 10 latach). W razie operacji oszczędzającej BCT (a wszystko wskazuje, ze to optymalna propozycja) obligatoryjna jest radioterapia na sutek i lożę po guzie.
Należy podkreślić, że w tego typu rakach (wobez braku wskazań do chemioterapii, a poza tym- reakcja na chemioterapię nie jest spektakularna) szczególnie ważne jest zachowanie marginesów cięcia. Za bezpieczne uznaje się takie, które mają co najmniej 2 mm. Lepiej wyciąć 2 mm za dużo, niż 1 mm za mało- jeśliby operacja okazał się niedoszczętna.

Kontad1986 (offline)

Post #3

22-02-2021 - 20:27:51

Dziękuje i w końcu coś w miarę z tego rozumiem.

Iwona75 (offline)

Post #4

22-02-2021 - 20:47:28

Kontad1986, miałam operację oszczedzajacą 8 stycznia i bardzo podobne parametry raka. Możesz pytać jak będziesz potrzebował.

---------------------------
BTC , T1bN0M0, G2(2+2+2) 10mm, ER ++ 100% (TS7/8), PGR +++ 100% (TS8/8), Her2 - (+1), Ki67 do 15%

Kontad1986 (offline)

Post #5

23-02-2021 - 14:55:14

Jak trudny w leczeniu jest taki rak ? Rokowania jak się nie rozniósł ? Wystarczy usunąć w miejscu gdzie był guz tkane plus pare milimetrów i tyle ?

Tomasz. (offline)

Post #6

23-02-2021 - 15:13:09

Pruszków 

Kontad1986
Jak trudny w leczeniu jest taki rak ? Rokowania jak się nie rozniósł ? Wystarczy usunąć w miejscu gdzie był guz tkane plus pare milimetrów i tyle ?
Ponieważ to rak inwazyjny- stosuje się leczenie uzupełniajace. Tu leczeniem takim są antyhormony (z uwagi na jego hormonozależność) co najmniej 5 lat. Do tego radioterapia w razie operacji oszczędzajacej BCT. Ponieważ raki takie nie wymagają chemioterapii (a poza tym reakcja (odpowiedź) na ich zastosowanie nie jest spektakularna) - tak ważny jest bezpieczny margines. W razie, gdyby linia cięcia przeszła przez nowotwór- lekarz powinien zaordynować chemioterapię. Warto jej unikać tam, gdzie nie jest niezbędna.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 412
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018